Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Ulkomaat

Varoitus: Euroopassa koittaa ”haavoittuvuuden aika” – Putinin otollisin hetki testata Natoa

8.6.2023 21:50
Lue lisää 
Talous
Päätöstä elpymisvälineestä olisi tuskin tehty, jos Briannia olisi ollut EU:n jäsen, Varman toimitusjohtaja Risto Murto arvioi. (Kuva: Jari Laukkanen)

"Talouskonservatismi koki pistetappion" – Varman Risto Murto pitää kotimaista EU-keskustelua nurkkakuntaisena

Varman toimitusjohtaja ei usko, että koronakriisiä edeltäneisiin pelisääntöihin on paluuta.
Marja Silvolahti 25.9.2021 10:00, muokattu 24.9.2021 14:30
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Talous

Työeläkevakuutusyhtiö Varman toimitusjohtaja Risto Murto pitää todennäköisenä, ettei koronakriisin yhteydessä läpi ajettu EU:n elvytyspaketti tule jäämään ainutkertaiseksi.   

Hän muistuttaa siitä, että Italian huippupoliitikot ovat olleet ennenkin matkan varrella taitavia saamaan EU:ssa aikaan edullisia muutoksia.  

Pysyvä yhteisvelka ei ole tulossa tässä ja nyt, Murto toteaa. Hänen mukaansa todennäköisempää on, että se ottaa harppauksen eteenpäin jälleen seuraavan kriisin yhteydessä.  

– Nyt on rakennettu instrumentti, josta tulee väistämättä pitkäaikainen velan pituuden kautta, ja joka on looginen EU:n kannalta. Tämä dynamiikka ohjaa myös siihen, ettei siitä tule kertaluontoista. Se on valmiina seuraavassa kriisissä, Murto arvelee. 

Vuosien varrella on nähty, että EU:n integraatio syveneekin juuri kriisien kautta. Murto pitää kuitenkin positiivisena sitä, että koronakriisin elvytystoimet tehtiin edellistä kriisiä poliittisemmin ja avoimemmin.  

– Edellistä kriisiä hoiti keskuspankki erilaisten varjomekanismien kautta. Tuli kansalaisten kannalta hyvin heikosti ymmärrettäviä välineitä, varjojärjestelmä, joka ajoi ihan samaa asiaa. Demokratian kannalta oli parempi, että pöytään tuli avoimesti se keskinäinen riippuvuus, joka on olemassa, halusimme tai emme.  

Hän muistuttaa myös, että koronakriisin elvytyspakettia alettiin rakentaa tilanteessa, jossa Italian sairaalat täyttyivät. Olisi ollut mahdotonta ajatella, että EU olisi alkanut sellaisessa tilanteessa vaatia tiukempaa talouslinjaa.  

– Se on muistutus siitä, mikä mielestäni on tässä EU-keskustelussa vaikeaa. Pienenä valtiona hyötyisimme siitä, että olisi joku sopimus, joka on tehty aiemmin historiassa, ja se pitäisi aina kirjaimellisesti paikkansa. Pelkään pahoin, että eihän se ole realismia. Ei kriisitilanteessa voi todeta, että mehän 30 vuotta sitten sovimme, että tässä tilanteessa te kärsitte pahoin, Murto kuvailee.  

Nyt pitäisi käydä itseanalyysi, miksi olemme niin pihalla.

Murto toivoisikin suomalaiseen EU-keskusteluun laajempaa perspektiiviä. Murron mukaan Suomessa on puhuttu elvytyspakettikeskustelussa asian ohi.  

Suomi on käynyt jopa muihin samanmielisiin maihin nähden omaa erilliskeskusteluaan.  

– Nyt pitäisi käydä itseanalyysi, miksi olemme niin pihalla. Miksi suomalainen valistunutkaan mielipide ei pystynyt ennakoimaan tätä päätöstä, joka tuli lopulta hyvin annettuna ja nopeasti, ilman että realistista keskustelua olisi käyty ollenkaan?  

Murron mukaan Suomessa EU:sta puhutaan niin Suomi-keskeisesti, että kokonaisuus hämärtyy.  

– On riski, että keskustelu on näin sisäänpäin kääntynyttä. Ei pitäisi antaa oman keskustelun hämätä, mitä EU:ssa muuten ajatellaan ja mitä Euroopassa tapahtuu. Juna menee aivan muualla kuin siinä, mitä suomalaisesta keskustelusta voisi ymmärtää, ja se kannattaa tiedostaa.  

Suomen olisi syytä havahtua myös siihen, miten paljon EU:n tasapainoon vaikutti Britannian lähtö unionista. Kukkaronnyöreistään tarkkojen maiden painoarvo on keventynyt merkittävästi.  

– Päätöstä elvytysrahastosta tuskin olisi tehty EU-tasolla, jos britit olisivat olleet mukana. Tämä on pysyvä muutos. Brittien lähtö tarkoittaa faktisesti sitä, että ilman Saksaa tämä blokki on pieni, Murto huomauttaa. 

Murto allekirjoittaa arviot siitä, että suhtautuminen velkaan on koronakriisin myötä muuttunut.  

– Se on hyvin konkreettinen asia myös suomalaisessa talouspolitiikassa. Olen itse sanonut niin, että suomalainen perinteinen talouskonservatismi koki ylivoimaisen pistetappion, enkä usko, että se palautuu herkästi siihen, mistä lähdettiin.  

Hän ei pidä uskottavana sitä, että EU:ssa palattaisiin kriisiä edeltäneisiin velka- ja alijäämäsääntöihin.  

– Oli yllättävää, että valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) viittasi tähän 60 prosentin velkasääntöön, koska se tavoitteena ei ole poliittisesti eikä taloudellisesti enää tämän kriisin jälkeen realistinen.  

Murto pitää aihetta suomalaisille poliitikoille vaikeana, mikä on hänestä huolestuttavaa. 

– Toivottavasti ei käy niin, että varsinkin kokoomuksen ja keskustan kärkipoliitikoilla on vaikeuksia puhua siitä, mitä on realistista odottaa. On ongelmallista, jos äänestäjiä ei pysty valmistamaan siihen, mitä on edessä. Kun realistinen tilannekuva on niin epäsuosittu, on riski, että jälleen kerran ajaudutaan pettymykseen, kun ne varsinaiset päätökset euroalueella toteutuvat, Murto kuvaa. 

Huippuosaajien ankkurointi Suomeen on vaikea tehtävä, Varman Risto Murto myöntää. Kuva: Jari Laukkanen

Suomen tarvitsemia rakenneuudistuksia Murto kuvaa teemaksi, joka on muuttunut jollain tapaa jo mahdottomaksi.  

– Suomalainen rakenneuudistuskeskustelu on supistunut kinasteluun sosiaalietuuksista, mikä kuvastaa sen maailman muuttumista aika kapeaksi. Muutoksen tarvitsisi olla isompi, syvällisempi ja vaikeampi. Se ei näytä nyt lupaavalta, Murto pohtii.  

Hänen mukaansa Suomen talouden tulevaisuus on kiinni ennen kaikkea kahdesta asiasta: väestönkasvun määräämästä työvoiman riittävyydestä sekä liiketoimintaosaamisesta.   

Jälkimmäistä hän konkretisoi sillä, mitä tapahtuu Pohjois-Ruotsissa, johon tuntuu kasautuvan pääosin yksityisin varoin rahoitettuja suurinvestointeja. Saman tyyppiset investoinnit olisivat saattaneet päätyä Suomeenkin: rakenteilla on akkutehtaita, vetypohjaista terästeollisuutta, tuulivoimapuistoja. 

Murto kysyy, miksi investoinnit valuvat rajan toiselle puolelle.  

– Puhe on loksahtanut hyvin valtiojohteiseksi, mutta uskon, että ratkaisut löytyvät viime kädessä muualta. Vastaus liittyy liiketoimintaosaamiseen ja toimialoihin: miten voisimme nostaa yksityisen sektorin toimijoiden riskinottokykyä sekä rahallisesti että taidollisesti? Näiden ratkaisujen löytäminen vaatisi aivan toisenlaisen debatin ja lääkkeet. 

Suomen kannattaa toivoa, että Italia onnistuu.

Murron mukaan yksi avain on talouselämän kansainvälisyys. Huippuosaajia olisi pystyttävä integroimaan paremmin Suomeen – ja saatava heidät myös pysymään täällä. 

– Esimerkiksi ne henkilöt, jotka rakentavat Ruotsissa näitä isoja hankkeita: heidän kokemuksensa ja verkostonsa on hyvin kansainvälinen. Missä ovat ne suomalaiset, jotka olisivat Teslassa, Applessa, Googlessa? Kuinka monta heitä on, kuinka moni lähtee ulkomaille, tulee takaisin? Kuinka moni ylimmän johdon ulkomaalaisista liikkeenjohtajista jää pysyvästi tänne johtamaan isoja yrityksiä tai perustamaan start up -yrityksiä?  

Murto myöntää, että huippuosaajien ankkurointi Suomeen on vaikea tehtävä. Hän pitääkin kansainvälistymisessä helpompana askeleena integroida suomalaiseen työelämään kansainvälisiä opiskelijoita, joista nykyisellään vain pieni osa jää maahan valmistumisensa jälkeen. 

EU:n seuraava onnistumisen paikka on elvytysrahojen käyttö. Myös ilmastopolitiikka tulee hallitsemaan EU:n tulevien vuosien asialistaa.  

Historiassa on ollut ongelmia siinä, että vihreän leiman on saanut liian helposti, Murto varoittaa.   

– Jos kaikki on vihreää, mikään ei ole vihreää, hän tiivistää. 

Seurantajärjestelmien täytyy olla kunnossa niin elvytysrahojen käytössä kuin ilmastotoimissakin.  

– Koko tässä paketissahan on olennaista, että mikä se todellinen toimeenpano ja rahojen käyttö on. Voi olla, että rahat käytetään taloudellisesti sinänsä järkeviin hankkeisiin, mutta ovatko ne yhteiskunnan kannalta järkeviä – ja sitten on vielä potentiaalinen rikollisuus ja väärinkäytökset siihen päälle, Murto toteaa.  

Elvytyspakettiin on ladattu toiveita myös Euroopan suurten talouksien modernisoinnista.

Murto nostaa esiin Italian. Murron mukaan ei ole enää uskottavaa, että maa pystyisi maksamaan massiivista velkataakkaansa pois, vaan on synnyttävä aito muutos.  

– Suomen kannattaa toivoa, että Italia onnistuu, koska olemme entistä suuremmassa yhteisvastuussa, jos se ei onnistu saamaan kasvua aikaiseksi. Minulla on varmaan samat skeptisyydet kuin keskimääräisellä suomalaisella, että noinkohan se uudistuu, mutta arpa on heitetty ja rahat ovat lähdössä liikkeelle. 

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä syyskuussa 2021. Lehden voit tilata täältä.

Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Jakeluvelvoitteen noston kompensoinnista kuluttajille ei ole päästy sopuun, kertovat Adlercreutz ja Essayah

IS ja HS uutisoivat torstaina, että perussuomalaisia ei miellyttänyt Orpon kommentointi aiheesta.
9.6.2023 9:30

Työllisyysasioissa on päästy "koko lailla finaaliin", kertoo Essayah

Työllisyyspöydässä on päästy koko lailla finaaliin, kertoo kristillisdemokraattien puheenjohtaja Sari Essayah Säätytalolla. Hänen mukaansa...
9.6.2023 8:28

Yhdysvaltain ulkoministeri Blinken suunnittelee matkaa Kiinaan

Yhdysvaltain ulkoministeri Antony Blinken on suunnittelemassa matkaa Kiinaan, kertoo Politico. Politico perustaa tietonsa kahden...
9.6.2023 8:22
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

elpymispaketti euroopan unioni politiikka risto murto talous

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
Moskovan perinteinen liittolainen vuotaa aseita Ukrainalle – Presidentti: ”En ole typerys”
Uutiset | 7.6.2023 22:00
Ansiosidonnaisen mallista on päästy hallitusneuvotteluissa sopuun, paikallisesta sopimisesta neuvotellaan
Uutiset | 8.6.2023 9:25
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15
Varoitus: Euroopassa koittaa ”haavoittuvuuden aika” – Putinin otollisin hetki testata Natoa
Uutiset | 8.6.2023 21:50
Ukraina: Suuria määriä moottoriöljyä on levinnyt Dneprjokeen
Uutiset | 6.6.2023 16:47
Saarikko ja Lohi tyrmäävät Anni Sinnemäen väitteet – ”Vihreiden harmi purkautuu tällä tavalla”
Uutiset | 8.6.2023 14:53
Kehitysavun leikkaaminen kiristää tunnelmaa Säätytalolla – Suomi on itsekin entinen avun saaja
Uutiset | 7.6.2023 21:00
Painava varoitus Ukrainan naapurista: Kremlin propaganda lyömässä läpi – ”Näen yhteiskunnan pirstoutuvan”
Uutiset | 6.6.2023 22:00
Naton ex-pääsihteeriltä varoitus rivien rakoilusta – Jäsenmaiden joukkoja Ukrainaan?
Uutiset | 8.6.2023 9:01
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
CNN:n paljastus: Agenttiverkosto piinaa Kremliä – Iskee ukrainalaislennokeilla
Uutiset | 5.6.2023 15:15
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15
Asiantuntija: Venäjän väitteet Ukrainan suuren vastahyökkäyksen torjumisesta eivät pidä paikkaansa
Uutiset | 5.6.2023 16:33
Venäjä: Ukraina tulittaa tauotta rajan yli – Ukrainan mukaan Venäjän ohjuksista pudonneet romut tappaneet kolme ihmistä
Uutiset | 1.6.2023 11:02
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Ukraina: Suuria määriä moottoriöljyä on levinnyt Dneprjokeen
Uutiset | 6.6.2023 16:47
PLL: Tämä sisäelin on monille outo ja tuntematon, vaikka se on yksi tärkeimmistä
Uutiset | 4.6.2023 21:30
80 vuotta sitten Tampereen Pyynikillä pidettiin kiusallinen juhla, johon Mannerheim jätti osallistumatta
Uutiset | 1.6.2023 14:32
Painava varoitus Ukrainan naapurista: Kremlin propaganda lyömässä läpi – ”Näen yhteiskunnan pirstoutuvan”
Uutiset | 6.6.2023 22:00
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Tätä tärkeätä kivennäisainetta kannattaa syödä – ehkäisee aivojen kutistumista
Uutiset | 17.5.2023 21:50
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
CNN:n paljastus: Agenttiverkosto piinaa Kremliä – Iskee ukrainalaislennokeilla
Uutiset | 5.6.2023 15:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Asiantuntija: Venäjän väitteet Ukrainan suuren vastahyökkäyksen torjumisesta eivät pidä paikkaansa
Uutiset | 5.6.2023 16:33
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40

Uusimmat

Jakeluvelvoitteen noston kompensoinnista kuluttajille ei ole päästy sopuun, kertovat Adlercreutz ja Essayah
Uutiset | 9.6.2023 9:30
Työllisyysasioissa on päästy ”koko lailla finaaliin”, kertoo Essayah
Uutiset | 9.6.2023 8:28
Yhdysvaltain ulkoministeri Blinken suunnittelee matkaa Kiinaan
Uutiset | 9.6.2023 8:22
Turpasaunan saaneiden vihreiden johtajaehdokkaat muuttaisivat enemmän puolueen tyyliä kuin aiempia linjauksia: ”Meidän pitää olla yleispuolue”
Uutiset | 9.6.2023 7:31
EU-maat pääsivät historialliseen sopuun maahanmuutto- ja turvapaikkapolitiikasta
Uutiset | 9.6.2023 7:25
Salaisia asiakirjoja kartanossaan säilönyt Trump kertoo saaneensa asiasta syytteen – ”En olisi uskonut”
Uutiset | 9.6.2023 7:02
Ahdistelukohun seuraus: Korkki kiinni tšekkipoliitikoilta
Uutiset | 8.6.2023 22:02
Varoitus: Euroopassa koittaa ”haavoittuvuuden aika” – Putinin otollisin hetki testata Natoa
Uutiset | 8.6.2023 21:50
Kysely: Syöpädiagnoosi vaikuttaa muuhunkin kuin terveyteen – tämä on valtaosalle väistämätön seuraus
Uutiset | 8.6.2023 21:31
”Väki vähenee, mutta pidot paranee” – asioita valmistuu Säätytalossa, vakuuttaa Orpo
Uutiset | 8.6.2023 17:40
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Perussuomalaisten ehdokkaat eivät rahaa tarvinneet läpimenoon
Pääkirjoitus | 7.6.2023 21:00
Suomen ei tarvitse hävetä omaa lähihistoriaansa
Pääkirjoitus | 5.6.2023 21:00
Sähkömarkkinoilla on luvassa levollisempia aikoja
Pääkirjoitus | 2.6.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kehitysavun leikkaaminen kiristää tunnelmaa Säätytalolla – Suomi on itsekin entinen avun saaja
Uutiset | 7.6.2023 21:00
”Monet harrastavat käsitöitä, kielten opiskelu on minun juttuni” – Kansalaisopistot sivistävät myös ikäihmisiä
Uutiset | 3.6.2023 10:00
Lintilä megaluokan vetysuunnitelmista: Nämä ratkaisivat jenkkien päätöksen
Uutiset | 2.6.2023 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jakeluvelvoitteen noston kompensoinnista kuluttajille ei ole päästy sopuun, kertovat Adlercreutz ja Essayah
Uutiset | 9.6.2023 9:30
Työllisyysasioissa on päästy ”koko lailla finaaliin”, kertoo Essayah
Uutiset | 9.6.2023 8:28
Yhdysvaltain ulkoministeri Blinken suunnittelee matkaa Kiinaan
Uutiset | 9.6.2023 8:22
Ministeri Bahmutista: Nyt Ukraina hyökkää
Uutiset | 7.6.2023 14:58
CNN:n paljastus: Agenttiverkosto piinaa Kremliä – Iskee ukrainalaislennokeilla
Uutiset | 5.6.2023 15:15
Venäjä lähettää ”mustan aukon” Tyynellemerelle – salaperäisellä vedenalaisella nuuskitaan Kiinan ja USA:n puuhia
Uutiset | 5.6.2023 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomessa eletään kahdessa eri todellisuudessa
Mielipide | 9.6.2023 10:00
Keskusta poissa estradilta
Mielipide | 8.6.2023 10:09
Alkuaine fosforin voi myös pelastaa
Mielipide | 8.6.2023 9:46
Ulkopoliittista keskustelua on vihdoinkin ryhdyttävä käymään
Mielipide | 6.6.2023 13:12
THL:n pääjohtajan koulutusvaatimuksen alentaminen on sekä asiallinen että hallinnollinen virhe
Mielipide | 1.6.2023 14:02
Venäjän toimiin pitää vastata ja sulkea Maarianhaminan konsulaatti
Mielipide | 1.6.2023 9:21
Hauhon terveyskeskuksen turvaaminen
Mielipide | 1.6.2023 17:55
Ulkopoliittista keskustelua on vihdoinkin ryhdyttävä käymään
Mielipide | 6.6.2023 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pirkanmaan Vesaiset ilahduttivat Käärijä-faneja kasvo- ja kynsimaalauksilla – ”päivän hitti oli Käärijä-kynsilakkaus”
Keskusta | 5.6.2023 13:45
Helsingin Keskusta lanseeraa uudenlaisen vaikuttajahautomon – ”Toritapahtumapuolue” alkaa panostaa henkilöbrändeihin ja digiviestintään
Uutiset | 4.6.2023 10:00
Keskustan Kemppi: Lapsilisän kehittäminen ei saa tarkoittaa leikkaamista, päinvastoin
Uutiset | 2.6.2023 15:23
Muistokirjoitus: Heta Tuominen oli peloton tasa-arvon esitaistelija
Uutiset | 2.6.2023 12:00
Helsingin Keskusta lanseeraa uudenlaisen vaikuttajahautomon – ”Toritapahtumapuolue” alkaa panostaa henkilöbrändeihin ja digiviestintään
Uutiset | 4.6.2023 10:00
Pirkanmaan Vesaiset ilahduttivat Käärijä-faneja kasvo- ja kynsimaalauksilla – ”päivän hitti oli Käärijä-kynsilakkaus”
Keskusta | 5.6.2023 13:45
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)