Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Historia

Historia | Ehtisivätkö natsit ensin? – Kolmiyhteyden jälkeen ei ollut enää paluuta vanhaan

20.7.2025 21:00
Lue lisää 
Ukrainan sota
Taistelut Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa ovat jatkuneet. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Taistelut Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa ovat jatkuneet – Zelenskyi: Ukraina ei laske aseitaan, liikkeellä paljon väärää tietoa

Venäjä sanoo iskeneensä yöllä ukrainalaiskohteisiin risteilyohjuksin
STT, Minna Pulli, Anssi Rulamo 26.2.2022 9:35, muokattu 26.2.2022 13:10
a– a+
Ukrainan sota

Taistelut Ukrainan pääkaupungissa Kiovassa ovat jatkuneet.

Ukrainan armeija kertoi aamuyöllä Venäjän hyökänneen ukrainalaisjoukkoja vastaan Peremohy-kadulla, joka on yksi Kiovan pääväylistä. Ukrainan asevoimat kertoi torjuneensa hyökkäyksen. Ukrainan asevoimat ei tarkentanut, missä kohtaa katua taistelu käytiin.

Uutistoimisto AFP:n toimittaja kertoi kuulleensa kovia räjähdyksiä Kiovan keskustan alueella varhain lauantaina. Britannian yleisradioyhtiö BBC:n mukaan Kiovan kaupunginhallinto kertoi varhain aamulla, että pääkaupungin kaduilla on puhjennut taisteluita. Hallinto kehotti asukkaita pysymään suojassa ja poissa ikkunoiden läheltä ja parvekkeilta.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi julkaisi Suomen aikaa kahdeksan aikoihin aamulla Twitterissä videon, jossa hän vakuuttaa, ettei Ukraina laske aseitaan vaan puolustautuu. Zelenskyin mukaan liikkeellä on paljon vääriä tietoja, joiden mukaan hän olisi käskenyt armeijaa laskemaan aseensa ja evakuoinnit olisivat käynnissä.

Zelenskyin sanomisista uutisoivat muun muassa Guardian-lehti ja uutistoimisto AFP. Guardianin mukaan Zelenskyin video on kuvattu Kiovan keskustassa.

–  Olen täällä, Zelenkyi Guardianin mukaan sanoo videolla.

Zelenskyi julkaisi aamulla myös tviitin, jossa hän kertoo keskustelleensa Ranskan presidentin Emmanuel Macronin kanssa.

–  Uusi päivä diplomaattisella rintamalla alkoi keskustelulla Emmanuel Macronin kanssa. Ukrainaan on matkalla kumppaneidemme aseita ja varusteita. Sodan vastainen koalitio toimii! Zelenskyi kirjoitti englanniksi.

Yhdysvaltalaismedian tietojen mukaan Yhdysvallat on tarjoutunut auttamaan Zelenskyiä poistumaan Ukrainan pääkaupungista Kiovasta. Asiasta on kertonut esimerkiksi Washington Postille sekä yhdysvaltalais- että ukrainalaislähteet.

Ainakin toistaiseksi presidentti on kuitenkin kieltäytynyt poistumasta Venäjän hyökkäyksen kohteena olevasta pääkaupungista, lehti kertoo.

Zelenskyi on aiemmin sanonut, että saatujen tietojen mukaan Venäjä on määritellyt hänet viholliseksi numero yksi ja hänen perheensä viholliseksi numero kaksi.

Zelenskyi varoitti myöhään perjantaina, että Venäjä iskee yön aikana voimalla. Presidentin myöhäisillan videoviestistä uutisoi muun muassa Guardian.

–  Tästä yöstä tulee vaikea, hyvin vaikea, mutta aamu tulee, Zelenskyi sanoi.

Zelenskyi katsoi, että Venäjä tekee yön aikana kaikkensa rikkoakseen ukrainalaisten vastarinnan.

–  Tänä yönä meidän on kestettävä. Ukrainan kohtalosta päätetään juuri nyt.

Presidentti sanoi, että moni kaupunki on hyökkäyksen kohteena ja että Ukraina ei voi menettää pääkaupunki Kiovan hallintaa.

Britannian puolustusministeriö kertoi yöllä Twitter-päivityksessään, että Venäjän panssaroidut joukot ovat edenneet useasta suunnasta Kiovaa kohti pyrkimyksenään pääkaupungin saartaminen. Venäjän hyökkäykset ovat kuitenkin kohdanneet ukrainalaisilta voimakasta vastarintaa. Brittien mukaan kaikki keskeiset kaupungit ovat yhä Ukrainan hallussa.

Venäjä on luultavasti tehnyt maihinnousun Etelä-Ukrainassa Melitopolin ja Mariupolin välillä.

Taisteluja on käyty yöllä myös Kiovan eteläpuolella Vasylkivissä, jossa Venäjä on Ukrainan armeijan mukaan yrittänyt pudottaa laskuvarjojoukkoja alueelle. Ukrainan asevoimat kertoi yöllä ampuneensa Vasylkivissä alas venäläisen Iljushin II-76 -kuljetuslentokoneen. Koneessa oli mahdollisesti jopa toistasataa venäläistä laskuvarjojääkäriä, tarkkaa määrää ei ole ilmoitettu.

Koneen alas ampumista ei ole vielä vahvistettu riippumattomista lähteistä.

Il-76:n oli mahdollisesti tarkoitus pudottaa laskuvarjojoukkoja Kiovan valloittamista varten. Hyökkäyksen ensimmäisenä päivänä torstaina Venäjä toi maahanlaskujoukkoja Antonovin lentokentälle Kiovan länsipuolelle, mutta operaatio meni pieleen, sillä Ukraina sai joukot kukistettua ja lentokentän takaisin haltuunsa ennen kuin venäläiset saivat toimitettua vahvistuksia.

Ukrainan asevoimien komentajan lausunnossa Il-76:n alas ampumista sanottiin kostoksi vuodesta 2014, jolloin ukrainalaisia laskuvarjojoukkoja kuljettanut kone ammuttiin alas Luhanskissa Itä-Ukrainassa.

Ukraina kertoi ampuneensa alas myös venäläisen helikopterin sekä Su-25-lentokoneen. Venäjän puolustusministeriö ei ole vahvistanut tappioita.

Venäjä sanoo puolestaan tehneensä iskuja Ukrainan sotilaskohteisiin risteilyohjuksilla. Asiasta kertoo Venäjän puolustusministeriön tiedottaja Igor Konashenkov, jonka mukaan Venäjän joukot ovat yöllä käyttäneet sekä mereltä että ilmasta laukaistavia pitkän matkan risteilyohjuksia.

Tietoa ei toistaiseksi ole vahvistettu riippumattomista lähteistä.

Zelenskyin mukaan iskuja on hyökkäyksen alkamisen jälkeen kohdistettu sekä sotilas- että siviilikohteisiin. Venäjä on sanonut tähtäävänsä vain sotilaskohteisiin.

Venäjän hyökkäyksen jatkuessa on liikkunut tietoa myös diplomaattisista tunnusteluista. Zelenskyin mukaan Ukraina ja Venäjä keskustelevat paikasta ja ajankohdasta neuvotteluiden järjestämiseksi.

Zelenskyin edustajan mukaan Ukraina on valmis neuvottelemaan tulitauosta ja rauhasta Venäjän kanssa.

Unkari kertoi perjantai-iltana tarjoutuneensa isännöimään neuvotteluja Budapestissa, joka olisi maan ulkoministerin Peter Szijjarton mukaan ”turvallinen paikka molemmille neuvotteludelegaatioille”. Szijjarto kertoi keskustelleensa sekä Venäjän ulkoministerin Sergei Lavrovin että Zelenskyin avustajan kanssa.

–  Kumpikaan ei hylännyt ehdotusta, molemmat olivat kiitollisia ja harkitsevat asiaa, Szijjarto sanoi.

Zelenskyi esitti aiemmin perjantaina julkisen neuvottelukutsun Venäjän presidentille Vladimir Putinille.

Kreml sanoi Putinin olevan valmis lähettämään delegaation neuvottelemaan Valko-Venäjän Minskiin. Aiemmin ulkoministeri Lavrov asetti neuvotteluiden ehdoksi Ukrainan antautumisen.

Lue myös

Venäjän joukot etenevät, ukrainalaiset pullottavat Molotovin cocktaileja – Tämä sodasta tiedetään nyt

Venäjän hyökkäysjoukot ovat tunkeutuneet Ukrainan pääkaupungin Kiovan pohjoisosiin. Ukrainan hallitus on kehottanut kiovalaisia...
25.2.2022 15:08

EU jäädyttää Putinin ja Lavrovin varat – seuraavalla pakotekierroksella tähtäimessä oligarkit

Myös Britannia on ilmoittanut aikovansa asettaa pakotteita Putinia ja Lavrovia vastaan.
25.2.2022 21:43

Ukrainan terveysministeri: Venäjän hyökkäyksessä kuollut lähes 200 siviiliä

Ukrainan terveysministerin Viktor Lyashkon mukaan ainakin 198 siviiliä on kuollut Venäjän hyökkäyksessä. Kuolleista...
26.2.2022 11:55

Tulli arvioi, että vientipakotteet saattavat koskea joka neljättä Venäjän-kauppaa käyvää yritystä

Tulli arvioi, että Venäjän-kauppaa käyvistä suomalaisyrityksistä noin neljännes käy sen tyylistä kauppaa, joka...
26.2.2022 12:57

Aihetunnisteet

Ukraina Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomalaisen varallisuus on keskimäärin kuusinumeroinen – näin suuri osa siitä on perittyä
Uutiset | 20.7.2025 18:30
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Nuorten yleinen tapa voi olla hyödyksi hätätilanteessa
Uutiset | 21.7.2025 20:15
Iran syyttää eurooppalaisia ydinsopimuksen noudattamatta jättämisestä
Uutiset | 21.7.2025 11:40
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Historia | Ehtisivätkö natsit ensin? – Kolmiyhteyden jälkeen ei ollut enää paluuta vanhaan
Uutiset | 20.7.2025 21:00
Monta sataa vuotta – kaikkien aikojen vanhimpien sisarusten listalla myös suomalaisia
Uutiset | 21.7.2025 23:00
Moderni ongelma voi haitata lasten kielellistä kehitystä
Uutiset | 21.7.2025 21:00
Lämpöä on liikaa – Metsähallitus keskeyttää lupamyynnin kahdeksaan kalakohteeseen
Uutiset | 21.7.2025 19:15
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05
Ainakin 16 ihmistä haavoittui Ukrainan tekemässä lennokki-iskussa Venäjällä
Uutiset | 15.7.2025 11:21
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Suomalaisen varallisuus on keskimäärin kuusinumeroinen – näin suuri osa siitä on perittyä
Uutiset | 20.7.2025 18:30
Rakastettu Caravelle siirsi Finnairin suihkukoneaikaan – elegantti ranskalaiskone ei unohdu koskaan
Uutiset | 15.7.2025 21:05
Lapsettomat jättävät usein sukulaiset pois testamentista
Uutiset | 15.7.2025 20:00
Muistitko puhdistaa ilmalämpöpumpun? – Kriittistä helteillä
Uutiset | 18.7.2025 22:00
Vaikka on helle, pöytätuulettimia ei enää osteta – S-ryhmän data kertoo, mikä ratkaisee
Uutiset | 15.7.2025 22:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45

Uusimmat

Asuntokaupan piristymisen uskotaan jatkuvan vuoden toisella puoliskolla
Uutiset | 22.7.2025 7:00
Monta sataa vuotta – kaikkien aikojen vanhimpien sisarusten listalla myös suomalaisia
Uutiset | 21.7.2025 23:00
Muista nämä asiat ravustuskaudella – rapuruton uhka vaatii toimenpiteitä
Uutiset | 21.7.2025 22:00
Lasten uimataito vaatii toimia – ”kaupungeissa tilanne on haastava”
Uutiset | 21.7.2025 21:30
Moderni ongelma voi haitata lasten kielellistä kehitystä
Uutiset | 21.7.2025 21:00
Nuorten yleinen tapa voi olla hyödyksi hätätilanteessa
Uutiset | 21.7.2025 20:15
Itämerennorpille uudet metsästyssäännöt
Uutiset | 21.7.2025 19:45
Lämpöä on liikaa – Metsähallitus keskeyttää lupamyynnin kahdeksaan kalakohteeseen
Uutiset | 21.7.2025 19:15
Toistakymmentä maata vaatii Gazan sodan loppumista – myös Suomi mukana yhteislausunnossa
Uutiset | 21.7.2025 16:59
Susi tappoi kahdeksan lammasta Kirkkonummella
Uutiset | 21.7.2025 16:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Asuntokaupan piristymisen uskotaan jatkuvan vuoden toisella puoliskolla
Uutiset | 22.7.2025 7:00
Monta sataa vuotta – kaikkien aikojen vanhimpien sisarusten listalla myös suomalaisia
Uutiset | 21.7.2025 23:00
Muista nämä asiat ravustuskaudella – rapuruton uhka vaatii toimenpiteitä
Uutiset | 21.7.2025 22:00
Tunnetko tämän haitallisen vieraslajin? – Siirtymäaika päättymässä
Uutiset | 18.7.2025 23:00
Tieliikennelaki vaatii, läheskään kaikki autoilijat eivät noudata
Uutiset | 14.7.2025 22:00
Wartburg pärrytti aina kaksi tahtia edellä – tee se itse -miehet rakastivat omaperäistä DDR-autoa
Uutiset | 18.7.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Teknologiaa tulee käyttää hoidon laadun parantamiseen, ei heikentämiseen
Mielipide | 17.7.2025 12:00
Lukijalta: Demokratian ja diktatuurin perusarvot
Mielipide | 15.7.2025 10:27
Lukijalta: Eriarvoistava digimaailma
Mielipide | 14.7.2025 13:09
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Puun myyntiverotus puolitettava kuten Vanhasen hallituksen aikana
Mielipide | 14.7.2025 12:58
Lukijalta: Terveyttä vai todennettua sairastavuutta – soten rahoitusmalli korjattava
Mielipide | 14.7.2025 12:41
Lukijalta: Mistä ihmisen tuhoava käyttäytyminen johtuu?
Mielipide | 14.7.2025 13:02
Lukijalta: Demokratian ja diktatuurin perusarvot
Mielipide | 15.7.2025 10:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Katri Kulmuni asteli avioon – Pariskunta saa kesällä toisen lapsensa
Uutiset | 29.12.2023 16:35
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste