Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Iranin sota

Trump hehkutti USA:n ja Iranin edustajien tapaamista – vain hetkeä aiemmin oli uhannut syöksevänsä Iranin helvettiin

23.9.2026 1:45
Lue lisää 
Turvallisuus
Suojelupoliisin päällikkö Juha Martelius esitteli Supon kansallisen turvallisuuden katsauksen 2026 eduskunnan tiedusteluvaliokunnan julkisessa kuulemisessa tiistaina. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Supo julkisti kansallisen turvallisuuden katsauksen: Venäjä keskeinen tiedustelu-uhka, tekoälystä uusia ongelmia

Supon mukaan Suomi tarvitsisi omia pilviratkaisuja, jotta kriittiset tietojärjestelmämme eivät olisi riippuvaisia muista valtioista
Suomenmaa – STT 10.3.2026 10:48, muokattu 10.3.2026 10:49
a– a+
Turvallisuus

Suojelupoliisi (supo) on pitänyt terroriuhka-arvionsa ennallaan viime vuodesta. Supo arvioi kansallisen turvallisuuden katsauksessaan Suomen terroriuhan viisiportaisella asteikolla kohtalaiseksi eli tasolle kolme.

Supon mukaan todennäköisimmän isku-uhkan aiheuttavat radikaali-islamistista tai äärioikeistolaista ideologiaa kannattavat yksittäiset ihmiset ja pienryhmät.

Länsimaissa on kasvussa erityisesti nuorten ja alaikäisten osuus iskuhankkeisiin osallistuneista. Supon mukaan lasten ja nuorten verkkoympäristöön painottuva radikalisoituminen on ollut huolestuttava ilmiö jo usean vuoden ajan.

– Nuorten osallistumisesta ääriliikkeiden toimintaan on useita vakavia esimerkkejä sekä radikaali-islamistisen että äärioikeistolaisen ideologian kannattajien keskuudesta. Haavoittuvassa asemassa olevien nuorten yleinen väkivaltakiinnostus johtaa todennäköisesti vakaviin väkivallantekoihin, katsauksessa sanotaan.

Supo katsoo, ettei Suomen turvallisuustilanteessa ole näkyvissä uusia myönteisiä käänteitä.

– Kun Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa päättyy, Suomen turvallisuustilanne mahdollisesti heikkenee entisestään. Venäjän suurvaltatavoitteet eivät katoa, mutta sen nykyhetkellä Ukrainaan sidotut tiedustelu- ja vaikuttamisresurssit vapautuvat käyttöön muualla, Supon päällikkö Juha Martelius kirjoittaa katsauksessa.

Venäjä muodostaa keskeisimmän tiedustelu-uhkan Suomea vastaan. Venäjän tiedustelua kiinnostavat muun muassa Suomen ulkopolitiikka, Nato-jäsenyyden aiheuttamat muutokset, Suomen rajapolitiikka sekä kriittinen ja sotilaallinen infrastruktuuri.

– Suomen sijainti Venäjälle elintärkeän Itämeren ja jatkuvasti merkitystään kasvattavan arktisen alueen välissä takaa Venäjän pysyvän kiinnostuksen. Suomi kiinnostaa useita maita paitsi geostrategisen sijaintinsa myös ulko- ja turvallisuuspoliittisen asemansa ja teknologisen osaamisensa vuoksi, Martelius kirjoittaa.

Supon katsaus laadittiin ennen viime viikkojen tapahtumia Lähi-idässä.

Supo peräänkuuluttaa Suomelle omia pilviratkaisuja. Supon mukaan olisi eduksi, jos kriittiset tietojärjestelmämme eivät olisi riippuvaisia muista valtioista.

– Kansallisen turvallisuuden näkökulmasta on tärkeää arvioida, kuinka suuria riippuvuuksia ulkopuolisista palveluntarjoajista voimme hyväksyä. Kaikista kriittisimmän tiedon osalta pilvisiirtymä voi heikentää valtioiden itsemääräämisoikeutta digitaalisessa maailmassa, katsauksessa sanotaan.

Supon mukaan pilviratkaisuissa pitää arvioida tarkasti etenkin valtionhallinnon kriittisimmän tiedon osalta, jottei Suomen kansalliselle turvallisuudelle aiheudu tarpeettomia riskejä. Riskin muodostavia digitaalisia riippuvuuksia tulee Supon mukaan pyrkiä vähentämään.

Myös tekoälykehitys tarjoaa Supon mukaan epäystävällisille valtiollisille toimijoille työkaluja uudenlaiseen ja tehokkaampaan vaikuttamiseen.

Kielimallit ovat esimerkiksi helpottaneet huomattavasti mahdollisuuksia toteuttaa informaatiovaikuttamista tehokkaasti suomen kaltaisilla harvinaisilla kielillä.

– Heikolla tekoälylukutaidolla voi olla vaikutuksia kansallista turvallisuutta uhkaaviin ilmiöihin, jos esimerkiksi kielimallien kanssa käydyt keskustelut syventävät henkilön radikalisoitumista, katsauksessa sanotaan.

Lue myös

Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan

Venäjän presidentti Vladimir Putinista on tulossa ”yhä piittaamattomampi, vaarallisempi ja hän on valmiimpi...
23.9.2026 9:56

Lindtman: SDP:n eduskuntavaaliehdokas joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi

SDP:n eduskuntavaaliehdokas joutui viikonloppuna väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi. Asiasta kertoo puolueen puheenjohtaja Antti Lindtman...
23.9.2026 9:42

Marokossa pidetään vaalit – Espanja on huolissaan uudesta ryntäyksestä Ceutaan

Kesän siirtolaiskriisi ja sen jälkipyykki eivät ole olleet keskeinen vaaliteema Marokossa, mutta puolueet ovat luvanneet nostaa marokkolaisten elintasoa.
23.9.2026 9:09

Aihetunnisteet

Kotimaa suojelupoliisi tiedustelu turvallisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Trump kehotti Putinia löytämään sovitteluratkaisun sotaan
Uutiset | 22.9.2026 17:37
Kokoomus kaivoi esiin Antti Rinteen ikivanhat suklaalevyt
Uutiset | 22.9.2026 13:11
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Varoitus: Yksi virhe makuuhuoneessa altistaa sydänsairaudelle
Uutiset | 22.9.2026 22:35
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Paljastus: Venäjän uhka korventaa – Nato-maa laati suunnitelman
Uutiset | 22.9.2026 21:03
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Muista nämä, kun keli viilenee – ”Muutaman minuutin kierros kotona voi säästää tuhansien eurojen vahingoilta”
Uutiset | 22.9.2026 22:22
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Lindtman: SDP:n eduskuntavaaliehdokas joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi
Uutiset | 23.9.2026 9:42
Marokossa pidetään vaalit – Espanja on huolissaan uudesta ryntäyksestä Ceutaan
Uutiset | 23.9.2026 9:09
Trump ja Xi tapaavat taas – Tutkija: Kertoo Kiinan vahvistumisesta
Uutiset | 23.9.2026 8:59
Ruokahävikki päivittäistavarakaupoissa väheni edelleen
Uutiset | 23.9.2026 8:40
Britannian pääministeri Burnham ilmoitti tekoäly-yhteistyöstä USA:n kanssa – tavoitteena suojella kriittistä infrastruktuuria
Uutiset | 23.9.2026 8:20
Suomalainen droonintorjuntayhtiö Sensofusion suunnittelee listautumista pörssiin
Uutiset | 23.9.2026 8:19
HS: Hyvätuloiset saavat yhä asua tuetussa vuokra-asunnossa, uudistus ei ehdi eduskuntaan
Uutiset | 23.9.2026 8:06
Uutissuomalainen: Suomeen tulee muualta Schengen-alueelta vuosittain satoja ihmisiä laittomasti
Uutiset | 23.9.2026 7:32
Yhdysvaltain Rubio ja Venäjän Lavrov tapaavat keskiviikkona
Uutiset | 23.9.2026 6:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nato-pomolta pahaenteinen varoitus: Putin puskee länttä ansaan
Uutiset | 23.9.2026 9:56
Lindtman: SDP:n eduskuntavaaliehdokas joutui väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi
Uutiset | 23.9.2026 9:42
Marokossa pidetään vaalit – Espanja on huolissaan uudesta ryntäyksestä Ceutaan
Uutiset | 23.9.2026 9:09
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mistä STEA-leikkauksissa oikeasti on kyse?
Mielipide | 22.9.2026 13:25
Lukijalta: Yhtenäistä kansaa ei voita mikään
Mielipide | 22.9.2026 12:05
Lukijalta: Kulttuuri tarvitsee tekijöitä
Mielipide | 22.9.2026 10:54
Lukijalta: Hallitusta kiinnostavat vain suurkaupungit
Mielipide | 22.9.2026 10:40

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesaiset kehottaa huomioimaan kaikenikäiset lasten leikkipaikoilla ja koko perheen tapahtumissa
Uutiset | 22.9.2026 18:06
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste