Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Afrikkalainen sikarutto

Kuolleita villisikoja etsitään afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä

5.8.2026 15:21
Lue lisää 
Käännytyslaki
Vaikka rajavartijoiden vastuun kannalta asiat pitäisi olla nyt selvänä, rajaturvallisuusunionin puheenjohtaja ja pääluottamusmies uskoo, että kanteluiden määrä voi lisääntyä. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Rajavartijoiden tulee luottaa siihen, että oikeusturva toteutuu

STT-Anni Oikarinen 15.7.2024 8:01, muokattu 15.7.2024 10:42
a– a+
Käännytyslaki

Rajavartijat voivat luottaa oikeusturvansa toteutumiseen, jos niin kutsuttu käännytyslaki otetaan käyttöön, arvioidaan rajaturvallisuusunionista STT:lle. Rajaturvallisuusunioni on rajavartijoiden ammattijärjestö.

Unionin puheenjohtaja ja pääluottamusmies Erkki Hirvonsalo ei kuitenkaan pidä lakia täysin aukottomana.

Hirvonsalo on aiemmin esittänyt huolen rajavartijoiden oikeusturvasta. Huolta on aiheuttanut se, että käännytyslain voimaan tullessa yksittäinen virkamies voisi joutua kanteluiden kohteeksi ja vastuuseen toimistaan, vaikka tekisi kaiken lain puitteissa ja ohjeiden mukaisesti.

Hirvonsalo kertoo olevansa nyt asian suhteen luottavaisin mielin, sillä hän luottaa perustusvaliokunnan lausuntoon, jonka mukaan yksittäinen rajavartija ei ole rikosoikeudellisessa vastuussa, mikäli toimii käännytyslain puitteissa.

Eduskunta hyväksyi käännytyslain perjantaina kiireellisenä.

Hirvonsalo kertoo unionin käyneen työnantajan eli Rajavartiolaitoksen kanssa läpi ohjeistusta, jossa huolehditaan siitä, että yksittäiset rajavartijat eivät joudu rikosoikeudelliseen vastuuseen, mikäli toimivat lain puitteissa.

Vaikka rajavartijoiden vastuun kannalta asiat pitäisi olla nyt selvänä, Hirvonsalo uskoo, että kanteluiden määrä voi lisääntyä.

– Tietenkin siellä on ihan samalla lailla kuin normaalitilanteessa oikeus tehdä yksittäisten virkamiesten toimista kantelua, mikäli virkamies toimii asiakkaan mielestä väärin. Uskon, että kanteluiden määrä tulee jonkun verran varmaan kasvamaan.

Se onko laki ja ohjeistukset toimivia, nähdään Hirvonsalon mukaan vasta silloin, jos käännytyslaki joudutaan ottamaan käyttöön. Hän kuitenkin toivoo, ettei käännytyslakia tarvitsisi ottaa käyttöön ollenkaan.

Käännytyslaki on poikkeuslaki, jonka nojalla turvapaikanhakua pyrittäisiin estämään kuukaudeksi kerrallaan osassa Suomen rajaa, mikäli vieras valtio masinoi turvapaikanhakijoita rajalle ja hallitus ja presidentti toteavat kriteerien täyttyvän. Laki olisi voimassa vuoden.

Kansainvälisen suojelun hakemuksia otettaisiin vastaan vain poikkeustapauksissa. Poikkeuksena olisivat erityisen haavoittuvassa asemassa olevat henkilöt kuten esimerkiksi lapset, vammaiset ja ihmiset, jotka ovat vaarassa joutua esimerkiksi kidutuksen tai kuolemanrangaistuksen kohteeksi.

Käännytyslain voimaan asettuessa rajaviranomaiset joutuvat tekemään päätöksen turvapaikanhakijan vastaanottamisesta heti rajalla. Normaalitilanteessa ihmiset ohjattaisiin vastaanottokeskuksiin arvioitaviksi.

Hirvonsalon mukaan laissa on vielä auki se, minkä asteinen vamma mahdollistaa turvapaikan hakemisen.

– Siitähän olen ollut huolissani, että varsinkin, jos ihmisiä tulisi maastorajojen yli, niin miten siellä tunnistetaan, millainen tapaus on kyseessä.

Lue myös

Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?

Englantilais-australialainen Thomas Griffith Taylor (1880–1963) retkikuntineen oli varmasti ihmeissään vuonna 1911 osuessaan omituiseen...
5.8.2026 23:00

Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?

Kalenterilaskenta on tarkkaa puuhaa. Vuosisatojen ajan on käytetty monenlaisia kalentereja, eikä karkauspäiväkään ole...
5.8.2026 22:30

Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä

Nato on jäämässä pahasti jälkeen Venäjästä ja se tarvitsisi yli vuosikymmenen saavuttaakseen edes...
5.8.2026 22:15

Aihetunnisteet

käännytyslaki poikkeuslaki Politiikka rajat rajavalvonta rajavartijat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Zelenskyi erotti Ukrainan Yhdysvaltain-suurlähettilään
Uutiset | 4.8.2026 8:01
Ukrainan mukaan yhtään Venäjän ohjusta ei kyetty pudottamaan iskussa, jossa kuoli toistakymmentä ihmistä
Uutiset | 5.8.2026 9:21
Sisäministeri Rantanen: Lausuntoni Espanjan erottamisesta Schengen-alueesta oli Suomen sisäministerin puhetta
Uutiset | 4.8.2026 15:07
Hammashoidon Kela-korvaukset valuivat hyvätuloisille – Kemppi: Kansaa johdettiin harhaan
Uutiset | 4.8.2026 14:39
Venäjä: Useita ihmisiä on kuollut Ukrainan iskussa Moskovan alueelle
Uutiset | 4.8.2026 7:49
Ukraina: Venäjä jahtaa siviilejä drooneilla Hersonissa – videolla drooni jahtaa torikauppiasta
Uutiset | 4.8.2026 17:42
ADHD vaikuttaa lastensaantiin – suomalaistutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 3.8.2026 22:23
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Tutkimus tyrmää: Lapsen koulumenestys ei riipu yleisesti luullusta seikasta
Uutiset | 5.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
MTV: Nämä eleet voivat paljastaa valehtelijan
Uutiset | 5.8.2026 21:12
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Tiedätkö milloin ja miksi Suomessa oli aivan oma kalenteri?
Uutiset | 5.8.2026 22:30
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02
Lukijalta: Kun uudistus ei toimi, suuntaa on uskallettava muuttaa
Mielipide | 5.8.2026 12:17
Lukijalta: Yli 50 vuotta Vantaalla on opettanut minulle, mikä kaupungissa on tärkeää
Mielipide | 5.8.2026 12:09
Lukijalta: Demokratian uudistamisessa on aika keskustella myös ratkaisuista
Mielipide | 5.8.2026 11:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste