Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Uudenmaan keskustapiiri tyrmää teollisuus- ja kaivoshankkeet suojelualueilla – keskusta-aktiivi Outi Lankian aloite sai vahvan tuen

12.10.2026 16:02
Lue lisää 
Yhdysvallat
Entisen presidentin Donald Trumpin kannattajia Las Vegasissa helmikuussa 2020. (Kuva: Mario Tama / AFP / Lehtikuva)

Salaliittoteoria kuin työkalupakki – kyselyn mukaan yhä useampi amerikkalainen uskoo väitteisiin valtaeliitin pedofiiliringistä

STT / Maiju Ylipiessa 11.4.2024 22:15, muokattu 11.4.2024 13:07
a– a+
Yhdysvallat

Kulissien takana Yhdysvaltoja ja maailmaa kontrolloi saatanaa palvovien pedofiilien muodostama valtaeliitti, jota vastaan presidentti Donald Trump taistelee.

Suunnilleen tällainen on maailmanselitys muutama vuosi sitten internetin syövereistä uutisotsikoihin ponnahtaneen QAnon-salaliittoteorian taustalla.

QAnon sai alkunsa, kun liittovaltion virkamiehenä esiintynyt nimimerkki Q alkoi kirjoitella 4chan-viestipalveluun lokakuussa vuonna 2017 arvoituksellisia viestejä. Niissä ennakoitiin tulevia tapahtumia, muun muassa ”suuren myrskyn” saapumista, jossa hyvä nousisi pahaa vastaan.

QAnon sai paljon näkyvyyttä erityisesti koronapandemian aikana, jolloin sen tärkeiksi teemoiksi nousivat koronadenialismi ja rokotevastaisuus. Äärioikeistosta lähtöisin ollut liikehdintä sai jalansijaa myös esimerkiksi jooga- ja hyvinvointivaikuttajien parissa.

Qanonistit levittivät myös Trumpin toistamia väitteitä varastetuista vaaleista, ja QAnon-kannattajia oli mukana Yhdysvaltain kongressin valtauksessa loppiaisena 2021.

Aivan viime vuosina QAnon ei ole enää ollut yhtä näkyvästi esillä. Salaliittoihin perehtynyt yliopistotutkija Niko Pyrhönen Helsingin yliopistosta kuvaa QAnonia brändiksi, joka vielä muutama vuosi sitten toi siihen liitettäville tapahtumille huomiota ja kiinnostavuutta, mutta jonka arvo on sittemmin laskenut.

Enää QAnonin toimintaa sympatisoivat ihmisetkään eivät välttämättä nosta retoriikassaan esille Q:ta, vaikka jatkaisivatkin samanlaista toimintaa, Pyrhönen sanoo.

Mediajulkisuuden kautta QAnon on Pyrhösen mukaan valtavirtaistanut salaliittoliikehdintää ja tuonut sen suuremman ihmismäärän ulottuville. QAnonin kaltaista toimintaa on edelleen paljon.

Pyrhösen mukaan salaliittoteorioista on ylipäätään tullut tietyn tapahtuman selittäjien sijaan yhä enemmän systeemitason teorioita, jotka paisuvat ja imevät itseensä lisää asioita, joita suurilla tarinankaarilla pyritään selittämään – kuten QAnon.

– Tuo toiminta on edelleenkin nousussa, ja QAnon on vauhdittanut ja kiihdyttänyt sitä, Pyrhönen sanoo.

Jos QAnonin brändi onkin laskenut, qanonistien ajatukset ovat Pyrhösen mukaan Yhdysvaltain politiikassa edelleen vahvasti läsnä entisen presidentin ja tulevan republikaanien presidenttiehdokkaan Trumpin ja tätä tukevien poliitikkojen kautta.

– Monet keskeiset väittämät ovat ihan yksi yhteen Trumpin puheissa ja QAnonissa, mikä ei suinkaan ole sattumaa. Tällainen jyrkkä systeemin vastainen kritiikki, järjestelmää perimmäisellä tavalla kyseenalaistava retoriikka, se on Trumpin käyntikortti ja valttikortti ihan samalla tavalla kuin QAnonin, Pyrhönen sanoo.

QAnon-kannattajia pääsi vallankahvaan vuoden 2020 vaaleissa, jolloin edustajainhuoneeseen nousivat Marjorie Taylor Greene Georgiasta ja Lauren Boebert Coloradosta.

Pyrhönen kutsuu heitä eräänlaisiksi ”ukkosenjohdattimiksi”, joiden läsnäolo kongressissa on mahdollistanut muille republikaaneille eronteon itsensä ja salaliittoteoreetikkojen välille, vaikka he käyttäisivätkin osin samoja argumentteja.

– He voivat sanoa, että eivät sentään ole tällaisia hulluja vaan järjen ääniä. Silloinkin, kun he puhuvat periaatteessa samantyyppistä asiaa, tällaista syvää tutkijoiden, journalistien, ylipäänsä episteemisten auktoriteettien kyseenalaistamista, Pyrhönen kuvailee.

Marjorie Taylor Greene puhui tiedotustilaisuudessa kongressissa helmikuussa 2024. (Kuva: Kevin Dietsch /
Getty Images / AFP / Lehtikuva)

QAnonin perususkomuksia kannattavien yhdysvaltalaisten määrä on kasvanut selvästi vuodesta 2021, kertoi mielipidetutkimuksia tekevän Public Religion Research Instituten (PRRI) viimevuotinen kysely.

PRRI on selvittänyt QAnoniin uskovien määrää vuodesta 2021 lähtien kysymällä vastaajien kantaa kolmeen väitteeseen.

Ensimmäisen väitteen mukaan Yhdysvaltojen hallintoa, mediaa ja finanssimaailmaa hallitsee ryhmä saatanaa palvovia pedofiilejä, jotka pyörittävät maailmanlaajuista lasten seksikauppaoperaatiota.

Toisen väitteen mukaan pian on tulossa myrsky, joka pyyhkäisee mukanaan valtaeliitit ja palauttaa oikeutetut johtajat.

Kolmannessa väitteessä esitetään, että todelliset amerikkalaiset patriootit saattavat joutua turvautumaan väkivaltaan pelastaakseen maansa, koska asiat ovat menneet niin kauas raiteiltaan.

Viimevuotisessa kyselyssä lähes neljäsosa vastaajista oli täysin tai jokseenkin samaa mieltä väitteiden kanssa. Republikaaneista osuus oli 29 prosenttia ja demokraateistakin 14 prosenttia.

Pyrhönen katsoo, että kyselyn perusteella on vaikeaa arvioida, kuinka moni aidosti uskoo esitettyihin väitteisiin. Ihmiset voivat kuitenkin eri syistä haluta ilmoittaa kannattavansa ajatuksia.

– Voi ajatella, että nämä ovat hyviä väittämiä esittää ja näin on hyvä sanoa, tästä seuraa hyvää, ja tällä tunnustetaan väriä ja uskollisuutta oikeaan suuntaan ja toisaalta heitetään haastetta ja kritiikkiä oikeaan suuntaan, Pyrhönen sanoo.

Hän arvioi kyselyn tuloksen heijastelevan sitä, että Trump ja muut republikaanit ovat esittäneet julkisuudessa samantyyppisiä väittämiä.

Ainakin syksyllä 2022 Trump myös jakoi omalla sosiaalisen median alustallaan Truth Socialissa avoimesti QAnon-symboliikkaa.

QAnoniin liittyviä tarinoita ja selitysmalleja pyritään Pyrhösen mukaan edelleen levittämään sosiaalisessa mediassa ja vastamediassa. Teorioilla on oma, jopa fanaattinen seuraajakuntansa.

– He ovat sellainen resurssi, joka tuottaa tällaista tarinaa enemmän tai vähemmän tasaista tahtia. Sitten kysymys on siitä, ketkä tätä poimivat omaan retoriikkaansa.

Pyrhösen mukaan QAnon-tyyppiseen sisältöön aidosti uskovien määrää merkittävämpää onkin se, päättääkö joku yrittää käyttää liikehdintää hyväkseen.

– Kuinka paljon esimerkiksi Trumpin kampanjassa halutaan ammentaa tästä materiaalista? Heillä on siihen tosi iso vaikutusvalta.

Pyrhönen uskoo, että jotkin viime vuosien tapaukset saattavat nostaa yhteiskunnallisesti merkittävissä asemissa olevien ihmisten kynnystä esittää julkisesti salaliittoväittämiä.

Esimerkiksi salaliittoteoreetikko Alex Jones tuomittiin toissa syksynä maksamaan miljardikorvaukset Sandy Hookin koulusurmaa koskevista perättömistä väitteistään. Trump puolestaan on joutunut oikeuteen yrityksistään kumota vuoden 2020 vaalitappio.

Pyrhönen ei pidä pois suljettuna sitä, etteikö Trump voisi presidentinvaalikampanjan myötä taas nostaa QAnoniin liittyviä uskomuksia enemmän esiin. Toisaalta Trump on todennäköisesti jo saanut QAnon-viittauksistaan kaiken hyödyn irti.

– Trump on jo sen verran laajasti tunnettu QAnoniin liitettyjen väittämien puolustajana, että hän ei varsinaisesti hyödy lisää siitä, että jatkaa erikseen QAnonin nimeämistä retoriikassaan. Trump on jo nyt tuonut useampia salaliittoteorioita osaksi republikaanien de facto -linjauksia, Pyrhönen sanoo.

Tällaisia ovat hänen mukaansa olleet vaalivilppiväitteiden lisäksi vaikkapa koronapandemiaan ja -rokotteisiin liittyvät perättömät väittämät.

Tila Trumpin esittämiä väitteitä kyseenalaistaville ihmisille on käynyt republikaanipuolueessa hyvin ahtaaksi, minkä vuoksi salaliittoväitteitä päätyy myös osaksi puolueen linjaa, Pyrhönen sanoo.

QAnonin tyyppiset salaliittoteoriat eivät Pyrhösen mukaan oikeastaan koskaan kuole.

Hän kuvailee niitä eräänlaisiksi alati kasvaviksi työkalupakeiksi, joista voidaan tarpeen tullen ottaa työkaluksi esimerkiksi tietty väittämä. Sitten työkalu laitetaan odottamaan, että se voidaan ottaa taas esille sopivassa tilanteessa, josta voidaan vetää yhtymäkohtia aiempaan.

– Että ”tämähän on vähän niin kuin se juttu silloin viimeksi”. Pystytään tuomaan uusia näkökulmia, jotka ovat radikaaleja, ehkä shokeeraaviakin. Samaan aikaan kuitenkin kyetään osoittamaan ne jollain lailla vanhoiksi tutuiksi, Pyrhönen sanoo.

Lue myös

Yrittäjien eläkemaksujen rahastointia selvitetään

Sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen (kok.) on nimittänyt Barbara D’Ambrogi-Olan selvittämään vaihtoehtoja yrittäjien eläkkeiden rahastointiin....
13.10.2026 10:28

Kaksi alusta joutui droonihyökkäyksen kohteeksi Mustallamerellä

Bulgarian rannikolla Mustallamerellä kaksi alusta on jälleen joutunut droonihyökkäyksen kohteeksi, kertoi maan pääministeri...
13.10.2026 10:15

Plastic Surgery Centerille yli 20 000 euron seuraamusmaksu – ei toimittanut asiakkaalle potilastietoja

Asiakkaan mukaan klinikka teki virheitä tatuoinnin poistossa. Klinikka kielsi koskaan tarjonneensa tällaista palvelua.
13.10.2026 10:03

Aihetunnisteet

Donald Trump QAnon salaliittoteoriat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Zelenskyi: Ukraina vastaa, jos Venäjä ei suostu energiatulitaukoon – Venäjä ei kommentoi
Uutiset | 12.10.2026 10:19
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Keskustan Kallio: Eduskunnan tahtoa karhun kiintiömetsästyksestä ei ole noudatettu
Uutiset | 12.10.2026 10:53
Jos löydät sisältä papanoita, älä tee tätä yleistä virhettä
Uutiset | 11.10.2026 20:45
Toiveet Ukrainan ja Venäjän energiatulitauosta hiipuivat – kannatusta löytyi Kremlin ulkopuolelta
Uutiset | 12.10.2026 17:24
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

Yrittäjien eläkemaksujen rahastointia selvitetään
Uutiset | 13.10.2026 10:28
Kaksi alusta joutui droonihyökkäyksen kohteeksi Mustallamerellä
Uutiset | 13.10.2026 10:15
Plastic Surgery Centerille yli 20 000 euron seuraamusmaksu – ei toimittanut asiakkaalle potilastietoja
Uutiset | 13.10.2026 10:03
Luke: Metsäsektorin kysyntä pysyy vaimeana, puun hinta maltilliseen nousuun ensi vuonna
Uutiset | 13.10.2026 10:00
Verohallinto muistuttaa kotitalousvähennyksen ja matkakuluvähennyksen korotuksesta – näin saat hyödyn nopeimmin
Uutiset | 13.10.2026 9:57
Finnair nostaa tulosennustettaan – hintojen nousu ei ole karkottanut matkustajia
Uutiset | 13.10.2026 9:43
IMF: Inflaatio ottaa lisäkierroksia – näihin maihin se iskee pahiten
Uutiset | 13.10.2026 9:02
Britannian suurlähettiläs: Ydinpelotteesta pitää puhua äärimmäisen selkeästi
Uutiset | 13.10.2026 8:30
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Yhä suurempi osa pikkulasten lääkkeistä määrätään yksityisellä sektorilla
Uutiset | 13.10.2026 7:38
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yrittäjien eläkemaksujen rahastointia selvitetään
Uutiset | 13.10.2026 10:28
Kaksi alusta joutui droonihyökkäyksen kohteeksi Mustallamerellä
Uutiset | 13.10.2026 10:15
Plastic Surgery Centerille yli 20 000 euron seuraamusmaksu – ei toimittanut asiakkaalle potilastietoja
Uutiset | 13.10.2026 10:03
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Jättäkää kansallispuistomme rauhaan
Mielipide | 12.10.2026 13:08
Lukijalta: Trump on parasta, mitä Venäjälle on sattunut
Mielipide | 12.10.2026 12:54
Lukijalta: Suomen luonto – korvaamaton aarre
Mielipide | 12.10.2026 12:50
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Keskusta tavoittelee Lapista kolmea kansanedustajan paikkaa, Peräpohjolan Keskusta linjaa
Uutiset | 12.10.2026 10:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste