Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen

13.6.2025 22:02
Lue lisää 
Punkit
Punkki ihmisen käsivarrella Vuohijärvellä Kouvolassa 8. elokuuta 2020. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Punkkikausi on jo hyvässä vauhdissa – toimi näin, jos löydät iholta punkin

STT / Joona Laukkanen 24.4.2025 11:00, muokattu 24.4.2025 12:53
a– a+
Punkit

Ulkoilijat ovat kohdanneet tänä vuonna puutiaisia, eli punkkeja, jo yli 13 000 kertaa Suomen luonnossa, selviää Turun yliopiston ja Pfizerin ylläpitämästä Punkkilive-sovelluksesta.

Lukumäärä kertoo siitä, että punkkikausi on lähtenyt toden teolla käyntiin jo jonkin aikaa sitten, toteaa Turun yliopiston biodiversiteettiyksikön professori Ilari Sääksjärvi. Havaintojen lukumäärää hän ei kuitenkaan pidä ajankohtaan nähden tavanomaista suurempana.

– Lämpötilat kohosivat aika korkeiksi tuossa jo muutama viikko takaperin, se tietysti aktivoi puutiaisia. Lisääntyvä havaintomäärä kertoo myös siitä, että ihmisiä liikkuu taas luonnossa talven jälkeen. Tulee niitä puutiaisten ja ihmisten välisiä kohtaamisia enemmän, Sääksjärvi sanoo.

Viime vuosina puutiaisilla ja taigapunkeilla on mennyt Sääksjärven mukaan vahvasti. Tämä enteilisi, että luvassa on jälleen punkkien täyteinen kesä.

Eri alueiden välillä on kuitenkin vaihtelua. Punkit viihtyvät parhaiten kosteassa ja lämpimässä ympäristössä. Kuivilla alueilla niitä esiintyy vähemmän.

Punkkeja ei esiinny vain saaristoissa tai kosteissa metsissä. Myös kaupungeissa on hyvin mahdollista törmätä näihin pieniin purijoihin.

– Ihmiset yleensä ajattelevat, että kaupungit olisivat jollain tavalla puutiaisvapaita alueita, niin valitettavasti niin ei ole.

– Puutiaisiin on mahdollista törmätä puistoissa ja se kannattaa pitää mielessä. Varsinkin, jos vappuna on vähän lämpimämpi keli.

Selkeimpiä punkkikohtaamisien vaaranpaikkoja ovat kuitenkin edelleen tiheät metsät, joissa on esimerkiksi paljon mustikanvarpuja.

– Sellaiset paikat, joissa kosteus säilyy, ovat puutiaisten kannalta parhaita paikkoja, Sääksjärvi sanoo.

Puutiaisten sekä taigapunkkien reviirit ovat laajentuneet huomattavasti Suomessa. Punkkihavaintoja tehdään enemmän ja enemmän yhä pohjoisemmassa.

Jo nyt on tehty valtava määrä punkkihavaintoja Oulun korkeudella, mutta kevään ja kesän edetessä havaintoja alkaa Sääksjärven mukaan tulla paljon myös Rovaniemen suunnalta.

Puutiaisten pohjoinen levinneisyysraja on viime vuosikymmenien aikana siirtynyt pohjoisemmaksi sadoilla kilometreillä. Syy tähän on selvä.

– Kun ilmasto lämpenee, niin olosuhteet tulevat puutiaisille koko ajan paremmiksi. Ehkä tämä puutiaisten runsastuminen, kantojen voimistuminen ja levinneisyysalueiden muutokset kertovat selkeästi ihmisille, että ympäristössä tapahtuu muutoksia. Ja kaikki niiden muutosten seuraukset eivät ole meille mukavia.

Jos iholta löytyy punkki, kannattaa se napata oitis pois. Paras tapa on käyttää punkkien poistoon tarkoitettuja pihtejä, joita löytää esimerkiksi apteekista. Tärkeintä on, että punkki lähtee iholta kokonaan, eikä ihon alle jää vaikkapa sen suuosia.

Ihoalueelle jää todennäköisesti aina pieni tulehdus. Huolia kannattaa vasta, jos iholle jäänyt punoitus alkaa levitä.

Punkkien kantamat kuuluisimmat taudit ovat borrelioosi ja puutiaisaivotulehdus, eli TBE. Näistä borrelioosi on yleisempi, sitä kantaa jopa 40 prosenttia aikuisista puutiaisista.

– Se ei tarkoita sitä, että tauti välttämättä siirtyisi. Elimistöhän myös puolustautuu, eli välttämättä tartuntaa ei puremasta saa, Sääksjärvi huomauttaa.

Puutiaisaivokuumeen riski on huomattavasti pienempi ja tautia esiintyy paikallisemmin. Sitä vastaan on kehitetty rokote, jonka Sääksjärvi kehottaa hankkimaan, jos tietää liikkuvansa alueella, jossa TBE:tä kantavia punkkeja on todettu.

Sääksjärven mukaan luonnossa liikkumista ei kannata liikaa punkkien vuoksi pelätä. Luonnossa liikkuessa niihin törmää jossain vaiheessa väkisinkin.

– Luonnossa liikkumisen terveyshyödyt ovat monta kertaa suuremmat kuin riski saada puutiaisvälitteinen tauti. Tärkein tarkastus on punkkitarkastus. Se on vahva suojautumiskeino, kun sen muistaa tehdä luonnossa liikkumisen jälkeen.

Lue myös

Nuori vai seniori ratissa? Tilastot paljastavat hurjan eron

Liikennevahinkoja sattuu kaikenikäisille autoilijoille, mutta tilastot osoittavat selkeitä eroja eri ikäryhmien välillä. Nuoret...
14.6.2025 22:00

Tutkimus: Naisvihamielisen "manosfäärin" vaarallisuutta on saatettu yliarvioida

Brittitutkijoiden mukaan miehet, jotka viettävät aikaa verkon naisvihamielisessä ”manosfäärissä”, kykenevät usein ilmaisemaan ”vahvan...
14.6.2025 21:29

Huima läpimurto Parkinsonin taudin hoidossa

Parkinsonin tautiin on kehitetty uusi hoitomuoto, joka reagoi potilaan aivotoimintaan automaattisesti, kertoo Tampereen...
14.6.2025 20:35

Aihetunnisteet

Kotimaa luonto punkit Terveys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Lidl: Yllättävä päätös jauhelihasta
Uutiset | 13.6.2025 10:38
Vakava läheltä piti -tilanne Tyynellämerellä
Uutiset | 12.6.2025 21:48
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Israel pommitti Irania – Iran käynyt vastahyökkäykseen
Uutiset | 13.6.2025 8:30
Uhkaus Iranista: Helvetin portit aukeavat Israelille
Uutiset | 13.6.2025 19:23
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Pysäyttävä Nato-vuoto: Ukrainalle karu kohtalo
Uutiset | 11.6.2025 21:43
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Paljastus sotahaukalta: Putinilla megaluokan hanke
Uutiset | 9.6.2025 21:05
Varoitus: Nyt Moskova varautuu sodan kärjistymiseen
Uutiset | 13.6.2025 22:02
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Uusimmat

Nuori vai seniori ratissa? Tilastot paljastavat hurjan eron
Uutiset | 14.6.2025 22:00
Tutkimus: Naisvihamielisen ”manosfäärin” vaarallisuutta on saatettu yliarvioida
Uutiset | 14.6.2025 21:29
Huima läpimurto Parkinsonin taudin hoidossa
Uutiset | 14.6.2025 20:35
Asiantuntija vinkkaa: Näin lajittelet grillihiilet oikeaoppisesti
Uutiset | 14.6.2025 18:24
Simo Grönroos pudotti Sebastian Tynkkysen perussuomalaisten puoluejohdosta
Uutiset | 14.6.2025 16:54
Iran on sotilaallisesti alakynnessä suhteessa Israeliin, arvioivat tutkijat – ”Tämä saattaa olla loputtoman sodan alkua”
Uutiset | 14.6.2025 16:20
Ukraina ilmoittaa vastaanottaneensa Venäjältä 1 200 ruumista
Uutiset | 14.6.2025 15:22
Kesän ja vuoden lämpöennätys rikki – uusi ennätys todennäköisesti heti huomenna
Uutiset | 14.6.2025 15:08
IL: Purran mukaan suurituloisille eläkeläisille ei olekaan tulossa veroalea
Uutiset | 14.6.2025 15:02
Teemu Keskisarja yllätti – omaperäinen historioitsija-kansanedustaja löi Mari Rantasen perussuomalaisten varapuheenjohtajan vaalissa
Uutiset | 14.6.2025 13:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19
”Se jätti hajun, joka jäi leijumaan” – Asiantuntijat kertovat, mikä hallituksen viestinnässä on mennyt pieleen
Uutiset | 8.6.2025 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuori vai seniori ratissa? Tilastot paljastavat hurjan eron
Uutiset | 14.6.2025 22:00
Tutkimus: Naisvihamielisen ”manosfäärin” vaarallisuutta on saatettu yliarvioida
Uutiset | 14.6.2025 21:29
Huima läpimurto Parkinsonin taudin hoidossa
Uutiset | 14.6.2025 20:35
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kansanvallan kriisi on hyvinvoinnin ansio
Mielipide | 13.6.2025 12:50
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Kokki, siistijä, hoitaja
Mielipide | 6.6.2025 12:49
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Keskusta kuntoon 2026
Mielipide | 9.6.2025 11:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
Nuorkeskusta kehottaa hallitusta hakemaan inspiraatiota Saksasta ja Puolasta nuorten työllistämiseksi
Uutiset | 6.6.2025 12:16
Linda Lähdeniemi keskustan aluevaltuustoryhmän puheenjohtajaksi Pirkanmaalla
Keskusta | 5.6.2025 15:55
Keskustan Peräpohjolan piiri vaatii Reilun kaupan markkinalakia
Keskusta | 4.6.2025 13:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste