Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Tutkija: Tästä tosiasiasta hallituksen on vaikea pyristellä eroon – ”Kyse on yhteisestä lainan takauksesta”

19.5.2025 15:50
Lue lisää 
Sotilasilmailu
Suomessa Il-28 -konetta käytettiin maalinhinaukseen, kartoituskuvaukseen, merivalvontaan sekä ilmakehänäytteiden keräyksiin. Kuva Kuopion Rissalasta 1970. (Kuva: Börje Helm/Suomen Ilmailumuseo/Museovirasto)

Pudotti ydinpommin 1953 – Suomen ilmavoimien luottojuhta oli susi lampaan vaatteissa

Pekka Pohjolainen 4.5.2024 21:00, muokattu 3.5.2024 13:33
a– a+
Sotilasilmailu

Suomen ilmavoimien tuleva F-35 -hävittäjä sertifioitiin viime syksynä ydinaseen kuljettamiseen. Ilmavoimien historiasta löytyy kuitenkin konetyyppi, joka on oikeasti pudottanut ydinpommin: neuvostovalmisteinen Iljushin Il-28.

Utissa toimineen Kuljetuslentolaivueen 1980-luvulle asti käyttämä neuvostovalmisteinen kevyt suihkupommituskone modifioitiin ydinpommittajaksi 1950-luvun alkupuolella. Neuvostoliitto kehitti tuolloin uuden, entisiä pienemmän RDS-4 ”Tatjana” -ydinpommin, joka soveltui Il-28:n kuljetettavaksi.

Ensimmäinen koepudotus suoritettiin onnistuneesti Il-28:sta Semipalatinskin ydinkoealueella Kazakstanissa 23. elokuuta 1953. ”Tatjanan” räjähdysvoima oli 28 kilotonnia.

Suomessa ”Nikitaksi” nimetty Iljushin Il-28, Naton koodinimeltään ”Beagle” oli kevyt suihkupommituskone, jollaiset oli Suomelta Pariisin rauhansopimuksessa kielletty.

Pommikoneiden kieltoa kierrettiin käyttötarkoituksen muutoksella, vaikka yksi hankituista neljästä koneesta oli tyypin pommitusversio. Suomessa konetta käytettiin maalinhinaukseen, kartoituskuvaukseen, merivalvontaan sekä ilmakehänäytteiden keräyksiin.

Tyypin Suomessa saama lempinimi viittasi tietenkin mutkan kautta silloiseen neuvostojohtajaan Nikita Hrustsheviin: koneen kirjaintunnus oli NH.  ”Nikitat” hankittiin Suomeen peruskorjattuina, ja ensimmäinen kone tuli Uttiin vuonna 1960. Neuvostoliitossa tyyppi oli poistettu käytöstä jo 1956, vaikka se oli ollut käytössä vasta seitsemän vuotta.

Il-28 Helsingissä 1961 (Paavo Saari/Suomen ilmailumuseo/Museovirasto

Iljushin Il-28 oli aikanaan Suomen ilmavoimien monipuolisin lentokone. Koneen entinen ohjaaja, majuri evp. Raimo Nikki kertoo Suomen Ilmailuliiton sivustolla, että Iljushin oli isona ja painavana koneena täysin erilainen lentää kuin vaikkapa DC-3, mutta varma ja erinomainen lennettävä.

– Mitä enemmän oli vauhtia, sitä enemmän tarvittiin voimaa. Kovalla vauhdilla koneen G-rajoituksia ei saanut ylitettyä, vaikka olisi yrittänytkin. Se oli hieno kone ohjata ja kulki lähestymisissä ja muissa tilanteissa vakaasti.

Neuvostoliitossa suunniteltuna IL-28 -kone pystyi toimimaan kehnoltakin kentältä.

– Utti oli aluksi sorakenttä, mutta kone oli tarkoitettu Siperiaan, joten se pystyi operoimaan vaikka multakentältä. Pyörät eivät tuoneet pölyä moottorin imuaukkoihin, vaikka kone saattoi lähtiessään nostaa pölypilven yli sadan metrin korkeudelle ja se näkyi Kouvolaan saakka, Nikki muistelee.

Alussa koneen ongelmana olivat polttoainesuodattimet. Kylmässä ilmavirtauksessa polttoaineessa liuenneena oleva vesi tarttui huopasuotimeen ja jäätyi, mikä johti moottorin sammumiseen. Ongelma poistui, kun suodattimet vaihdettiin metallisiin.

Tshekkoslovakian kriisin aikaan elokuussa 1968 ”Nikitat” joutuivat tiedustelutehtävissä tiukkoihin tilanteisiin. Koneet havaitsivat lennoillaan jo elokuun alkupuolella, että jotain oli tapahtumassa. Neuvostoliiton laivastoa oli liikkeellä suurin määrin.

Elokuun 20. päivänä Varsovan liiton joukkojen hyökättyä Tshekkoslovakiaan valvontalennolla ollut Iljushin joutui keskeyttämään tehtävänsä erittäin aggressiivisesti käyttäytyneen neuvostoilmavoimien MiG-21 -hävittäjän takia. Sama toistui Riianlahden tienoilla, kun MiG-19 -hävittäjä lensi vaarallisen läheltä Iljushinin keulan edestä, ja suomalaiset katsoivat viisaimmaksi kääntyä pois.

Suomenlahdella provokatiivisia liikkeitä tehneet neuvostosotalaivat pyrittiin yllättämään lentämällä Nikitalla puiden latvojen tasalla rannikolle 750 kilometrin tuntinopeudella, mikä vei noin kuusi minuuttia.

– Kymenlaakson asukkaat eivät oikein jaksaneet arvostaa lipputankojaan jymisten pyyhkivää pommikonetta, varsinkaan kun eivät tienneet mistä oli kysymys, everstiluutnantti evp. Heikki Tiilikainen kertoo kirjassaan Kylmän sodan kujanjuoksu.

”Nikita” Rissalassa toukokuussa 1970. (Börje Helm/Suomen ilmailumuseo/Museovirasto)

Yksi NH-koneiden tärkeitä tehtäviä oli maalinhinaus. Koneen perässä vedettäviä harjoitusmaaleja tulittamalla muun muassa laiva- ja rannikkotykistön saivat hyvät perusteet it-ampumiseen ja hävittäjälentäjät oppivat ampumaan koneillaan.

Taka-ampumolla varustetulla koneella pystyi hinaamaan sekä suoraan lentävää että kaartavaa maalia, joka soveltui erityisesti hävittäjien kohteeksi. Muissa hinauskoneissa, joissa taka-ampumoa ei ole, on vedettävä turvallisuussyistä vain kaartavaa maalia.

NH-koneita käytettiin myös kartoituskuvaukseen, joka tehtiin kolmeen kertaan. Joka vuosi kuvattiin noin kolmannes Suomesta. Ilmavalokuvat helpottivat myös karttojen tekemistä.

Kaikkiaan neljällä ”Nikitalla” lennettiin Suomessa 7 570 tuntia. Pohjois-Koreassa tyyppi on pommikonekäytössä vieläkin.

Viimeinen IL-28-lento lennettiin Suomessa 30. kesäkuuta 1981. Yksi Suomen käyttämistä Iljushineista, NH-4 , on museoitu Tikkakoskelle Keski-Suomen Ilmailumuseoon.

Lue myös

RKP:n Adlercreutz: Hallitus erimielinen Palestiinan tunnustamisesta

RKP:n puheenjohtaja ja opetusministeri Anders Adlercreutz vaatii keskustelua Palestiinan valtion tunnustamisesta. Hän kirjoittaa...
20.5.2025 9:30

Trump ryhtyi spekuloimaan Bidenin syövällä

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump vihjailee, että edellisen presidentin Joe Bidenin syöpädiagnoosia olisi peitelty. Trump...
20.5.2025 8:50

Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi vetoaa Yhdysvaltoihin, jotta se ei luopuisi pyrkimyksistään välittää rauhaa...
20.5.2025 8:50

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Naton ex-pomo jyrähtää: Tätä en halua nähdä
Uutiset | 19.5.2025 21:03
Israel aikoo ottaa haltuunsa koko Gazan – kaikki tuhotaan ja väestö pakkosiirretään, sanoo ministeri
Uutiset | 19.5.2025 12:49
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Trump: Olen suruissani – Näin Obama ja Harris kommentoivat Bidenin syöpää
Uutiset | 19.5.2025 9:19
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Nyt tuli Zelenskyin ehto neuvotteluille
Uutiset | 13.5.2025 12:38
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uusimmat

RKP:n Adlercreutz: Hallitus erimielinen Palestiinan tunnustamisesta
Uutiset | 20.5.2025 9:30
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Trump ryhtyi spekuloimaan Bidenin syövällä
Uutiset | 20.5.2025 8:50
SDP ja Liike Nyt mukaan keskustan välikysymykseen velkaantumisesta
Uutiset | 20.5.2025 8:39
EU-maat koolle: Pöydällä järeä keino Israelin painostamiseksi
Uutiset | 20.5.2025 8:35
Evan kysely: Suomalaiset eivät hyväksy Ukrainalle epäoikeudenmukaista rauhaa
Uutiset | 20.5.2025 6:01
Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Naton ex-pomo jyrähtää: Tätä en halua nähdä
Uutiset | 19.5.2025 21:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Anne Kalmari kasvattaa karjaa, mutta ei suosittele alaa tyttärelleen: ”Siitä ei jää käteen mitään”
Uutiset | 18.5.2025 8:00
Toimittajalta | Vihdoin! – Skuuttipäätös on helpotus monelle vanhemmalle
Uutiset | 16.5.2025 13:17
Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
RKP:n Adlercreutz: Hallitus erimielinen Palestiinan tunnustamisesta
Uutiset | 20.5.2025 9:30
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Trump ryhtyi spekuloimaan Bidenin syövällä
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Englantilaiseen raideleveyteen
Mielipide | 19.5.2025 16:01
Lukijalta: Euroviisuista siirtymä tuottavuusloikkaan?
Mielipide | 19.5.2025 15:57
Lukijalta: Kapeampi raide yhdistää kapearaiteiset
Mielipide | 19.5.2025 15:48
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16
Lukijalta: Ei ole enää lottovoitto olla suomalainen
Mielipide | 13.5.2025 15:00

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste