Ovaska Metsä Boardin uutisista: Toivottavasti yhtiö tekee kaikkensa työntekijöiden uudelleen työllistämiseksi
Keskustan pirkanmaalainen kansanedustaja Jouni Ovaska pitää Metsä Boardin uutisia surullisina niin paikallisesti kuin alueellisesti, mutta ennen kaikkea työntekijöiden näkökulmasta.
– Toivottavasti yhtiö saa prosessin käytyä läpi mahdollisimman avoimesti ja tekee kaikkensa työntekijöiden uudelleen työllistämiseksi, Ovaska kirjoittaa Facebookissa.
Metsä Board suunnittelee sulkevansa Takon kartonkitehtaan Tampereella ja tehostavansa toimintaa Kyron kartonkitehtaalla pitkään jatkuneen heikon kannattavuuden vuoksi. Yhtiö aloittaa muutosneuvottelut molemmilla tehtailla.
Neuvottelujen piirissä on yhteensä noin 360 ihmistä, ja neuvottelut voivat johtaa enintään 215 henkilön vähennyksiin.
Tako kartonkitehdas sijaitsee Tampereen ydinkeskustassa ja Kyron tehdas Hämeenkyrössä Pirkanmaalla.
– Yhtiö kertoo ”tehostavansa” Kyron tehtaan toimintaa. Muuta se ei vielä sano. Laadukkaan kartongin tekeminen jatkuu. Kyröskoskella on myös juuri tehty investointi, joka lisää tehtaan omaa, fossiilittoman sähkön tuotantoa, Hämeenkyröstä kotoisin oleva Ovaska toteaa.