Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Juhannusliikenne käynnistyy tänään – unohda kännykkäviestit, keskity ajamiseen

18.6.2025 7:31
Lue lisää 
Työllisyys
Päivi Mononen-Mikkilä on aiemmin auttanut vastavalmistuneita työllistymisessä. Nyt hän on yhdessä ystävänsä kanssa perustamassa verkostoa ikääntyneiden työllisyyden parantamiseksi. – Olen itse saanut paljon ja koen, että on vuoroni antaa takaisin, hän sanoo. (Kuva: Suomenmaa)

Hallitus haluaa yhä useamman yli 55-vuotiaan töihin – "Kun sen ikäisenä tulee irtisanomislappu kouraan, seinä nousee vastaan"

Asenteiden on pakko muuttua, sanoo ikääntyneiden työllistämiseen tähtäävän verkoston käynnistäjä
Meri Alaranta-Saukko 27.9.2020 9:01, muokattu 28.9.2020 8:52
a– a+
Työllisyys

Asenneilmapiiri on suurin syy siihen, että yli 50-vuotiaiden työllistyminen on niin hankalaa, toteaa Helsingin Keskustanaisten puheenjohtaja Päivi Mononen-Mikkilä.

Hänen mukaansa korona-aika paljasti, että erityisesti kahteen ryhmään kuuluvien ihmisten työllistyminen on vaikeutunut: vastavalmistuneiden ja ikääntyvien.

– Jo pitkään on puhuttu siitä, että pätevöityneiden, pitkän uran tehneiden viisi-kuusikymppisten työhakemukset eivät johda mihinkään. Kun sen ikäisenä tulee irtisanomislappu kouraan, seinä nousee vastaan.

Juhlapuheissa kyllä korostetaan kauniisti kokemuksen merkitystä, mutta käytännön tason rekrytoinneissa se ei tunnu näkyvän.

Yli 55-vuotiaiden alhainen työllisyysaste nousi keskusteluun myös hallituksen budjettiriihen yhteydessä alkusyksyllä.

Yhdeksi lääkkeeksi on jo pidempään tarjottu niin sanotun eläkeputken poistamista. Tällä hetkellä 62 vuotta täyttäneillä työttömäksi joutuneilla on mahdollisuus saada ansiosidonnaista päivärahaa työeläkeikään saakka. Putken lopettamisella arvioidaan saatavan 6 500 uutta työllistä.

Myös Mononen-Mikkilä uskoo, että eläkeputkesta luopuminen lisäisi työllisyyttä. Hän viittaa muun muassa Ruotsiin, jossa järjestelmä lakkautettiin vuosia sitten. Länsinaapurissa yli 55-vuotiaiden työllisyysaste on noin 11 prosenttiyksikköä korkeampi kuin Suomessa.

– Eläkeputken poistaminen on olennainen kysymys. Se on tarjonnut työnantajille tekosyyn luopua vanhemmista työntekijöistä tilanteessa, jossa muutoksia on ollut pakko tehdä.

Mononen-Mikkilä myöntää, että putki toisaalta tarjoaa myös turvaa.

– Sen poistaminen pakottaisi kuitenkin asenteiden pöyhimiseen ja katsomaan esimerkiksi kykyprofiileja eri näkökulmasta.

Pitkään johtotehtävissä toiminut nainen huomauttaa, että ikääntyneet työntekijät eivät ole samanlaisia kuin uransa alussa olevat. Työnantajalta se edellyttää johtamisosaamista, jotta erilaiset kyvyt pääsevät kukkimaan. Se kuitenkin kannattaa.

– Yritykset, jotka panostavat henkilöstön diversiteettiin menestyvät lopulta paremmin kuin ne, jotka etsivät pelkkiä klooneja, Mononen-Mikkilä uskoo.

Esimerkiksi digitalisaation ja teknologian omaksuminen vaatii vanhemmalta sukupolvelta enemmän, kun nuoret ottavat uudet välineet haltuunsa kuin itsestään. Kaikilla työpaikoilla tarvitaan kuitenkin nopean digitaalisen omaksumisen lisäksi ihmissuhde- ja vuorovaikutustaitoja.

– Tarvitaan vanhempia mentoreita, jotka elämänkokemuksensa ja työkokemuksensa antamalla auktoriteetilla voivat auttaa nuorempia.

Mononen-Mikkilä puhuu syväosaamisesta, joka tarkoittaa pitkällä uralla hankittua ihmissuhdeymmärrystä ja neuvottelutaitoja. Kokeneemmilla on rohkeutta nostaa esiin asioita, jotka aiheuttavat tiimeissä hankausta.

Pitkän uran tehneillä on myös yrityksen asiakkaista laajempi käsitys.

– Kokeneista kannattaisi pitää kiinni kynsin hampain. Mitä pidempi urakaari on, sitä paremmin voi myös oppia vanhoista virheistä.

Mitä pidempi urakaari on, sitä paremmin voi myös oppia vanhoista virheistä.

Mononen-Mikkilä on jo toiminut mentorina vastavalmistuneille työnhakijoille. Tänä syksynä hän heräsi ajatukseen, että ikääntyneiden työllisyystilanne huutaa kansalaisaktiivisuutta. Hän polkaisi ystävänsä kanssa käyntiin 5060 -verkoston, jonka tavoitteena on vaikuttaa yhteiskunnalliseen keskusteluun ikääntyvien työllisyydestä.

Kansanvälisen yrityksen pohjoismaisessa klusterissa työskentelevänä Mononen-Mikkilä on tehnyt vertailuja muihin Pohjoismaihin.

– Esimerkiksi Ruotsissa yhteiskunnallinen ilmapiiri on aivan erilainen. Siellä ei ikääntyneitä kohtaan tunnetta sellaista ennakkoluuloisuutta kuin Suomessa. Ikä ei ratkaise vaan asenne ja osaaminen.

Mononen-Mikkilä toivoo, että myös Suomessa löytyisi tahtoa paitsi poliitikkojen myös työnantajien taholla. Samoin työvoimapalveluissa pitäisi juuri lisättyjä resursseja kohdentaa yritysyhteistyön parantamiseen.

Ennen muuta pitäisi avoimesti puhua siitä, miksi ikääntyneiden hakemukset siirretään syrjään.

– Mitä ovat ne vallitsevat pelot ja ennakkoluulot? Uskon, että kun nämä asiat nostetaan avoimesti keskusteluun, ratkaisujakin löytyy. Asenteiden on pakko muuttua siksikin, että syntyvyys on hälyttävän alhainen, ja toisaalta ihmiset pysyvät terveinä pidempään.

Jo alustavasti 5060 -verkosto on saanut innostunutta palautetta. Useampi vaikuttajanainen on lupautunut lähtemään mukaan.

– Hanke osui selvästi oikeaan kohtaan. Monet ovat kokeneet samoja haasteita. Isoissa suomalaisissa yrityksissä ja julkisyhteisöissä kuten Ylellä on viime aikoina ryhdytty miettimään tätä asiaa vakavasti, verkoston ideoija kiteyttää.

Lue myös

Veneilijän vaaranpaikka on laiturin ja veneen välissä

Veneillessä ja kalastaessa on syytä huolehtia tasapainosta ja oikeanlaisista jalkineista. Koukkujen käsittelyssä tulee...
18.6.2025 22:09

USA:n kriittiset verkot varautuvat Iranin iskuun

Yhdysvaltojen kriittisiä verkkoja edustavat organisaatiot valmistautuvat mahdolliseen Iranin kyberhyökkäysten aaltoon, Politico kertoo. Lehden mukaan...
18.6.2025 21:43

Optikolla selvä näkemys: UV-säteily tekee erityisen pahaa lasten silmille

Aurinkoisella kesäsäällä ulkona puuhailevien lasten silmien suojaaminen liialliselta UV-säteilyltä ja häikäisyltä on ensiarvoisen...
18.6.2025 21:43

Aihetunnisteet

eläkeputki ikääntyneet päivi mononen-mikkilä työelämä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
”Olen nähnyt ihmisen kuolevan miinaan” – Ottawan sopimuksen saattohoito alkoi eduskunnassa 
Uutiset | 16.6.2025 17:14
Halla-aho Kultarannassa: Tätä asiaa USA ei ole ymmärtänyt sotaretkillään – ”Ihmiset eivät oikein pidä siitä”
Uutiset | 17.6.2025 11:07
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uusimmat

Veneilijän vaaranpaikka on laiturin ja veneen välissä
Uutiset | 18.6.2025 22:09
Optikolla selvä näkemys: UV-säteily tekee erityisen pahaa lasten silmille
Uutiset | 18.6.2025 21:43
USA:n kriittiset verkot varautuvat Iranin iskuun
Uutiset | 18.6.2025 21:43
Oletko aina pakastanut mansikat väärin? – Älä unohda näitä
Uutiset | 18.6.2025 21:30
Orpo ja Purra hakivat puolueilta tukea vaalikaudet ylittävälle velkajarrulle
Uutiset | 18.6.2025 18:40
Solvaamista, rasismia, henkistä vakivaltaa – Henkilöstö teki häirintäilmoituksen Suomen Portugalin-suurlähettiläästä, kertoo IS
Uutiset | 18.6.2025 18:33
Pelttari: En ole laiminlyönyt valvontavelvollisuuksiani enkä tehnyt lainvastaisia päätöksiä
Uutiset | 18.6.2025 18:06
Pelttarin hyllytys saattaa kestää – pääsihteerin asianajaja ei nähnyt perusteita virasta pidättämiselle
Uutiset | 18.6.2025 18:00
Zelenskyi saapunee paikalle ensi viikon Nato-kokoukseen, kutsuttu samoille päivällisille Trumpin kanssa
Uutiset | 18.6.2025 17:59
Puolustusmenojen pitäisi perustua tarpeeseen, katsoo vasemmistoliitto – puolue ei hyväksy prosenttipohjaista nostoa  
Uutiset | 18.6.2025 17:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Veneilijän vaaranpaikka on laiturin ja veneen välissä
Uutiset | 18.6.2025 22:09
Optikolla selvä näkemys: UV-säteily tekee erityisen pahaa lasten silmille
Uutiset | 18.6.2025 21:43
USA:n kriittiset verkot varautuvat Iranin iskuun
Uutiset | 18.6.2025 21:43
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kemianteollisuus ry. ja Euroopan rahaunioni
Mielipide | 18.6.2025 14:51
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Lihan tuottajahinta
Mielipide | 18.6.2025 9:41
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Kansanvallan kriisi on hyvinvoinnin ansio
Mielipide | 13.6.2025 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste