"On kyse Suomen selviytymisestä"
Parlamentaariseen velkajarrutyöryhmään kuuluneet keskustan kansanedustajat Markus Lohi ja Eeva Kalli ovat tyytyväisiä siihen, että hallitus ymmärsi viimein yhteistyön olevan välttämätöntä velkaantumisen taittamiseksi.
Työryhmä sai tiistaina valmiiksi esityksen niin sanotusta velkajarrusta. Kaikki puolueet paitsi vasemmistoliitto ovat kuitanneet esityksen.
Lohi ja Kalli muistuttavat, että keskusta on jo pitkään esittänyt, että talouden tervehdyttämisestä sovitaan yli hallitus–oppositiorajan ja yli vaalikausien. Samaa ovat esittäneet esimerkiksi Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn, presidentti Sauli Niinistö ja monet talouden asiantuntijat.
Lohen ja Kallin mukaan EU:n taloussäännöt vaikuttivat osaltaan puolueiden sovun aikaansaamiseen.
– Maamme taloutta ei kuitenkaan hoideta EU:n vaan suomalaisten vuoksi. Velkaantumisen hallintaan saamisessa on kyse Suomen selviytymisestä, kaksikko toteaa tiedotteessaan.
Keskustalaisten mukaan kulunut vaalikausi on osoittanut, että taloutta ei saada kuntoon ja Suomea nousuun pelkillä leikkauksilla ja veronkorotuksilla.
– Keskustalle pääosa ratkaisua on Suomen uudistaminen sekä talouden kasvun ja työpaikkojen luominen ja yritysten pärjääminen.
Lohen ja Kallin mukaan valtion menojen kasvun hillitseminen edellyttää kokonaan uutta otetta etenkin julkisten palvelujen tuottavuuden parantamisessa. Asioita pitää esimerkiksi sosiaali- ja terveyspalveluissa tehdä uudella tavalla.
– Suomen nykyiset velka-, työttömyys- ja talousongelmat ovat niin vakavia, että myös menoleikkauksia joudutaan tekemään ja korottamaan joitain veroja. Keskustan mielestä päätökset pitää tehdä mahdollisimman oikeudenmukaisesti koko maan ja jokaisen suomalaisen kannalta.
Lohi ja Kalli myöntävät, että hallitsemattoman velkaantumisen kääntäminen alenevalle uralle tulee olemaan erittäin vaikeaa.
– Polttavin ratkaistava ongelma on Suomen suurtyöttömyys. Hallituksen tulisi kiireesti kutsua koolle työttömyysriihi, joka linjaisi luottamusta vahvistavista, työllisyyttä parantavista ja talouden kasvua voimistavista päätöksistä. Keskusta on valmis tuomaan omia ratkaisujaan, jos hallitus haluaa tarttua auttavaan käteen myös työllisyyden saralla.
Keskustakaksikon mielestä Suomen talouden ongelmat ovat niin suuria, että nykyisen hallituksen ei kannattaisi tehdä päätöksiä, joilla heikennetään menojen ja tulojen tasapainoa.
– Jo tehtyjä linjauksia on perusteltua arvioida uudelleen tältä kannalta.
Lohen ja Kallin mukaan esimerkiksi velaksi tehtävään, kalliiseen ja tehottomaan yhteisöveron alentamiseen ei olisi varaa.