Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Alue- ja kuntavaalit
Keskustan Veera Törmikoski pyrkii Tampereen kaupunginvaltuustoon ja Pirkanmaan aluevaltuustoon sunnuntain vaaleissa. Epävirallisissa nuorten vaaleissa hän tuli valituksi molempiin. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Nuori ehdokas kannustaa somekampanjointiin – "Koen, että persoonani välittyy paremmin videoista"

Veera Törmikoskesta on lyhyessä ajassa tullut näkyvä hahmo Pirkanmaan keskustapiirissä
Lauri Heikkilä 9.4.2025 9:00, muokattu 9.4.2025 10:32
a– a+
Alue- ja kuntavaalit

Koulutus oli tamperelaiselle Veera Törmikoskelle sytykkeenä lähteä mukaan politiikkaan.

20-vuotias luokanopettajaopiskelija on keskustan ehdokkaana käsillä olevissa kunta- ja aluevaaleissa. Opintojen myötä hän kiinnostui koulutuspolitiikasta, liittyi keskustaan ja lähti ehdolle.

Törmikoski on lyhyessä ajassa noussut Pirkanmaan keskustapiirissä näkyväksi hahmoksi. Hän tekee aktiivisesti sisältöä sosiaaliseen mediaan, näkyy toritapahtumissa ja onpa vielä osa aluevaaliehdokkaiden pientä kepubändiä, joka on soittanut ja laulanut tapahtumissa.

Koulutus on Törmikosken ykkösteema, ja sehän linkittyy erittäin moneen muuhunkin teemaan.

– Hyvinvoivaan kouluyhteisöön pitää panostaa, ryhmäkokoja pienentää ja taata, että tuen uudistus toteutuu hyvin ja lapsille saadaan heidän tarvitsemansa tuki.

Veera Törmikoski haluaa vedota lasten, nuorten ja koulutuksen puolesta. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Sosiaalisessa mediassa onnistumisesta kertoo jo epävirallisessa äänestyksessä saatu tulos. Nuori nainen on tavoittanut videoillaan nuoria niin hyvin, että nämä äänestivät nuorten vaaleissa Törmikosken sekä Tampereen kaupunginvaltuustoon että Pirkanmaan aluevaltuustoon.

Vinkkinä somessa onnistumiseen Törmikoski neuvoo, että kannattaa lähteä vain rohkeasti tekemään.

– Tärkeintä on, että tekee. Ymmärrän, että kaikille vaikkapa videoiden kuvaaminen ei ole se helpoin tapa lähteä kampanjoimaan, mutta kyllä siihen nopeasti pääsee kiinni. Myönnän, että itsekin kun teen videoita, joudun kuvaamaan pari kertaa uudestaan. Se kuuluu tähän.

Törmikoski on huomannut, että hänelle videot ovat se parempi ja helpompi tapa tehdä somea.

– Koen, että persoonani välittyy paremmin videoista. Vaikka kirjoittamalla saa ilmaistua tiettyjä asioita paremmin, niin kun näin vaalien alla ihmiset kokevat todella paljon informaatiotulvaa, voi olla, etteivät he jaksa lukea niin paljon tekstejä.

– Mutta jos vaikka TikTokissa tulee video vastaan, uskon, että on helpompi jäädä kuuntelemaan sitä kuin lukemaan jotain postausta, Törmikoski pohtii.

Sosiaalisessa mediassa nuori ehdokas tavoittaa nimenomaan nuoret äänestäjät. Ja somea pitää tehdä aktiivisesti.

– Ei riitä, että vain kertoo kerran, että on lähtenyt ehdolle. Pitää kertoa aktiivisesti omista vaaliteemoista ja puuttua havaitsemiinsa epäkohtiin.

20-vuotias Törmikoski on Pirkanmaan keskustalaisista aluevaaliehdokkaista nuorin. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Nuoria hän kannustaa äänestämään ja vaikuttamaan.

– Meidän nuorten etua pitää ajaa politiikassa, ja valitettavasti se ei välttämättä tapahdu parhaiten niin, että siellä on vain keski-ikäisiä ja vanhempia ihmisiä päättämässä. Päätöksentekoon tarvitaan nuoria, jotka ajavat meidän kanssa nuorten asioita. Siksi on tärkeää, että kaikki nuoret käyttäisivät ääntään.

– Paljon olen kuullut, että on tosi vaikeaa löytää puolue tai ehdokas. Kannustan siihen, että ajattele yksi tai kaksi kaikista tärkeintä asiaa, mistä et voi tinkiä, ja etsi ehdokas sen perusteella. Valitettavasti ihan täydellistä ehdokasta ei välttämättä löydy, mutta valitse se ”vähiten paha”, kunhan vain äänestät.

Veera Törmikoski opiskelee Tampereen yliopistossa luokanopettajaksi. (Kuva: Ina Lähteenmaa)

Törmikoski pohti puoluevalintaansa useiden vaihtoehtojen välillä. Valinnan ratkaisi keskustan hyväksi muun muassa ajatus alueiden tasa-arvosta.

Törmikoski on kotoisin maatilalta pieneltä kylältä Pohjois-Pohjanmaalta. Maaseudun elinvoimaisuuden merkityksen hän ymmärtää jo kokemusten pohjalta. Siksi hän on ehdolla myös aluevaaleissa. Ei voi olla niin, että ”turvallista ja inhimillistä” elämää on vain kaupungeissa.

– Vaikka nyt asun Tampereen sykkeessä, olen todella huolissani siitä, että maaseudulta ja pienemmistä kunnista karsitaan palveluita. Ihmisillä pitää olla turvallista elää myös pienemmillä paikkakunnilla.

– Jos pääsen aluevaltuustoon, pidän isoa mekkalaa sen puolesta, että palvelut säilyvät koko Pirkanmaalla, keskustan ehdokas lupaa.

Keskustan vahvuus on myös vastakkainasettelujen lieventäminen. Sekä Pirkanmaalla että valtakunnan tasolla Törmikoski näkee politiikan asetelman olevan vahvasti kahtiajakautunut. Kumpikin laita yrittää osoittaa olevansa toista parempi.

– En usko, että se on paras tapa tehdä politiikkaa. Menee turhaa aikaa tappelemiseen ja vertailemiseen. Tärkeämpää on keskittyä asioihin.

Aluevaaliehdokkaat Harri Penttilä, Veera Törmikoski ja Klaus Myllymäki soittivat ja lauloivat toriyleisölle lauantaina 5. huhtikuuta, jolloin myös keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen vieraili Tampereella. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Tulevalla luokanopettajalla on muitakin kansankynttilälle sopivia harrastuksia ja toimia kuin politiikka. Hän tekee kevytyrittäjänä lastenhoitoa perheiden kotona ja keikkailee muusikkona. Hän on laulaja ja pianisti, kuten luokanopettajalle hyvin sopii.

Tamperelainen Törmikoski on ollut muutaman vuoden ajan. Opinnoissa kandidaatin tutkinto lähestyy.

Musiikkiharrastaja Törmikoski korostaa kuntapolitiikassa myös harrastamisen merkitystä.

– Kulttuuri ja harrastusmahdollisuudet ovat tärkeitä etenkin lapsille ja nuorille. On tärkeää, että Tampereellakin on mahdollista harrastaa matalalla kynnyksellä.

Keskustan nousuun Törmikoski uskoo.

– Omassa lähipiirissäni esimerkiksi yliopistolla ja nuorten keskuudessa olen kuullut, että keskusta kiinnostaa koko ajan enemmän.

Lue myös

Kuntavaalien ennakkoäänestysprosenteissa suuria eroja – Lapissa vilkasta, Pohjanmaalla hiljaista

Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestys päättyi tiistaina. Kuntavaaleissa ennakkoon äänesti 28,2 prosenttia kaikista äänioikeutetuista...
9.4.2025 10:21

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit Aluevaalit ehdokkaat Keskusta koulutus Kuntavaalit nuoret pirkanmaa Sosiaalinen media Tampere Veera Törmikoski

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Tutkimus: Pyöriäinen oli yleinen Suomen rannikolla 1930-luvulle – havainnot romahtivat 1940-luvulla
Uutiset | 21.4.2026 15:29
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Suomalaistutkijat löysivät saunomisesta urheilun kaltaisia terveyshyötyjä
Uutiset | 22.4.2026 19:58
Hallitus kertoo kehysriihipäätöksistä kello 21 alkavassa tiedotustilaisuudessa
Uutiset | 22.4.2026 18:29
Hallituksen helpoksi arvioidut kehysriihineuvottelut venyivät iltaan
Uutiset | 22.4.2026 18:21
Energiakomissaari varoittaa: Lähi-idän sota vaikuttaa Eurooppaan vuosien ajan
Uutiset | 22.4.2026 18:05
Puuskainen tuuli liikkuu illan aikana kohti etelää – kaikkea avotulen tekoa syytä välttää
Uutiset | 22.4.2026 17:56
Keskustan Siponen varoittaa: Peltoja uhkaa jäädä kylvämättä
Uutiset | 22.4.2026 16:30
EU-maat pääsivät alustavaan sopuun 90 miljardin euron lainapaketista Ukrainalle
Uutiset | 22.4.2026 15:06
Pääministeri Orpo riihineuvotteluista: Joitakin yksityiskohtia yhä ratkottavana
Uutiset | 22.4.2026 14:12
STT:n tiedot: Kotitalousvähennys aiotaan palauttaa lähes vuoden 2024 tasolle
Uutiset | 22.4.2026 14:08
Keskustan helsinkiläinen valtuutettu puolustaa kasvispohjaista kouluruokailua – ”Suomalaiset syövät nykyään liikaa lihaa”
Uutiset | 22.4.2026 14:05
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomalaistutkijat löysivät saunomisesta urheilun kaltaisia terveyshyötyjä
Uutiset | 22.4.2026 19:58
Hallitus kertoo kehysriihipäätöksistä kello 21 alkavassa tiedotustilaisuudessa
Uutiset | 22.4.2026 18:29
Hallituksen helpoksi arvioidut kehysriihineuvottelut venyivät iltaan
Uutiset | 22.4.2026 18:21
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11
Lukijalta: Naisten työllisyys turvattava Kymenlaaksossa
Mielipide | 22.4.2026 13:13
Lukijalta: Lääkärin sanelut tekoälyyn, kolmellekymmenelle potkut
Mielipide | 22.4.2026 12:42
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta puhuu politiikkaa ja jakaa ruisleipää Helsingissä
Keskusta | 22.4.2026 16:19
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Kettunen, Polvinen ja Österberg Kainuun keskustan eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 18.4.2026 16:09
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste