Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Naton huippukokous
Nato-maiden ja sotilasliiton johtajia yhteiskuvassa huippukokouksen yhteydessä tiistaina. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Nato-maat lupailivat Ukrainalle kauniiden sanojen lisäksi myös ilmatorjuntaa

Presidentti Stubb pääsi keskustelemaan Washingtonin huippukokouksen alkajaisiksi virkaveli Bidenin kanssa – ”Oikein myönteisen kuvan sain itse. Meillä oli mukava ja lämminhenkinen keskustelu.”
STT-Lassi Lapintie, Kaisu Suopanki, Niilo Simojoki 10.7.2024 11:47, muokattu 11.7.2024 10:40
a– a+
Naton huippukokous

Naton 75-vuotisjuhlakokous pyörähti käyntiin tiistaina Washingtonissa lupauksilla tuen jatkumisesta Ukrainalle. Yhdysvallat, Saksa, Romania ja Hollanti vahvistivat olevansa antamassa Ukrainalle Patriot-ilmatorjuntajärjestelmiä.

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden kuvaili lahjoitusta historialliseksi ja sanoi sen olevan osa Naton pyrkimyksiä suojella Ukrainaa Venäjän ilmahyökkäyksiltä.

– Sota päättyy siten, että Ukraina pysyy vapaana ja itsenäisenä maana. Venäjä ei voi voittaa, Biden sanoi.

Lausunnossa julkistettu lahjoitus sisältää uuden yhdysvaltalaisen Patriotin, minkä lisäksi Saksa ja Romania ilmoittivat jo aiemmin lähettävänsä kaksi Patriot-järjestelmää.

Myös Hollanti on sanonut tekevänsä töitä sen eteen, että he voisivat lähettää yhden Patriotin Ukrainan tueksi. Lisäksi Italia on lähettämässä yhden erillisen ilmatorjuntajärjestelmän.

Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg kehotti kaikkia liittolaismaita säilyttämään tukensa Ukrainalle. Hän varoitti Venäjän voiton seurauksista Natolle.

– Tämän sodan lopputulema tulee muokkaamaan kansainvälistä turvallisuutta vuosikymmeniksi, Stoltenberg sanoi.

– Vapauden ja demokratian puolustamisen aika on nyt. Paikka on Ukraina.

Suurin kiinnostus Nato-kokouksen alkajaisiksi kohdistui asialistan ulkopuolella olevaan kysymykseen: Joe Bidenin esiintymisvarmuuteen. Bidenin presidenttiehdokkuutta on kyseenalaistettu hänen epäonnistuttuaan televisioväittelyssä.

Tiistaina paikalla vaikutti olevan eri mies, ja Biden suoriutui avajaispuheestaan vakuuttavasti. Hän sanoi Naton olevan on nyt vahvempi kuin koskaan ja nosti esille myös uusimmat jäsenvaltiot.

– Suomi ja Ruotsi olivat vuosia Naton läheisimpiä kumppaneita. Nyt he ovat valinneet virallisesti liittyä Natoon, Biden sanoi.

Presidentti sanoi, että Suomen ja Ruotsin jäsenyyden tärkein syy on Naton viidennen artiklan tuoma suoja eli velvoite yhteisestä puolustuksesta. Hänen mukaansa se oli tärkein tekijä Natoa perustettaessa ja on sitä edelleen.

– Suomi ja Ruotsi eivät liittyneet Natoon vain, koska heidän johtajansa pyrkivät siihen, vaan koska heidän kansalaisensa halusivat sitä, Biden sanoi.

Bidenin esiintymistä pääsi arvioimaan lähietäisyydeltä presidentti Alexander Stubb, joka oli sijoitettu istumaan Bidenin viereen avajaisjuhlallisuuksien takahuoneessa. Stubb myös esiintyi Bidenin rinnalla lavalla juhlaseremoniassa.

– Kaikin puolin mukava keskustelu, Stubb sanoi.

Stubb kertoi keskustelleensa Bidenin kanssa Suomen asemasta, Ukrainan tilanteesta ja Venäjästä. Yhdysvaltain sisäpolitiikasta ei keskusteltu.

Stubbin mukaan Biden oli hyvin kartalla Suomen tilanteesta.

– Hän puhui siitä, että (Naton) raja on tuplaantunut Venäjän kanssa ja Suomen puolustus on aina ollut vahva, ja te kyllä teette osanne, mikä lämmittää mieltä tasavallan presidenttinä, Stubb sanoi.

Stubbin mukaan hänen vaikutelmansa Bidenista ei vastannut sitä kuvaa, joka Yhdysvaltain mediassa on viime aikoina rakentunut istuvasta presidentistä epäonnistuneen televisioväittelyn jälkeen.

– Vanha viisaus sanoo, että ihminen ei ole koskaan niin hyvä tai niin huono kuin julkisuuskuva antaa ymmärtää. Oikein myönteisen kuvan sain itse. Meillä oli mukava ja lämminhenkinen keskustelu, Stubb sanoi.

Lue myös

Stubb keskusteli Bidenin kanssa Naton 75-vuotisjuhlien yhteydessä – Suomi mainittiin myös Bidenin puheessa lavalla

Presidentti Stubb esiintyi juhlatilaisuuden lavalla Bidenin vierellä muiden Nato-maiden valtionpäämiesten kanssa
10.7.2024 11:00

Puolustusministeri Häkkäsen kynä sauhusi Nato-huippukokouksessa

Suomi liittyi useisiin turvallisuuteen liittyviin ohjelmiin ja sopimuksiin
10.7.2024 10:39

Stoltenberg: Yhdysvallat pysyy vankkana liittolaisena vaalivoittajasta riippumatta

Washingtonissa sotilasliitto Naton pääsihteeri Jens Stoltenberg toisti Naton ensimmäisen varsinaisen kokouspäivän avauspuheessaan jo...
10.7.2024 17:00

Nato-maat ovat aloittaneet F-16-hävittäjien siirrot Ukrainalle

Nato-maat julkistivat aloittaneensa odotettujen F-16-hävittäjien siirrot Ukrainalle. Yhdysvaltain ulkoministerin Antony Blinkenin mukaan hävittäjiä...
10.7.2024 17:12

Aihetunnisteet

Nato naton huippukokous Politiikka sotilasliitto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Trump posottaa täyttä vauhtia kahdeksankymppisenäkin – unisuus ja mustelmat herättävät keskustelua
Uutiset | 12.6.2026 21:30
Mitä käy, jos Kiina tai Venäjä saavat jalansijaa suomalaisissa datakeskuksissa? – Näin kommentoi Supon erikoistutkija
Uutiset | 13.6.2026 10:59
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Löytyykö Pohjoismaiden korkein kohta sittenkin Etelämantereelta?
Uutiset | 14.6.2026 21:00
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Politiikan Super Bowl” – Katso kuvia keskustan puoluekokouksen tunnelmista
Tarinat | 7.6.2026 15:49
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste