Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ennallistaminen

Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee

25.6.2026 16:46
Lue lisää 
Afganistan
Afganistanin uudella hallinnolla on useita syytä olla penseä toiveille saada lisäaikaa kansainvälisille evakuoinneille. (Kuva: AFP / Lehtikuva / Hoshang Hashimi)

Monet syyt puoltavat Talebaneja pitämään kiinni evakuointien takarajasta

STT - Merja Könönen 25.8.2021 15:02, muokattu 25.8.2021 17:26
a– a+
Afganistan

Afganistanin uudella hallinnolla on useita syytä olla penseä toiveille saada lisäaikaa kansainvälisille evakuoinneille maan pääkaupungista Kabulista.

Taleban haluaa näyttää omalle väestölle olevansa hallinnassa. Se myös arvioi, että kansainvälinen yhteisö joka tapauksessa lähtee neuvottelemaan maan uuden hallinnon kanssa eikä aikataulumyönnytyksiä siksikään tarvita.

–  Talebanille tärkeää olisi, että tilanne saadaan selväksi ja ulkomaalaiset voimat pois ja että päästään rauhassa käynnistämään omaa hallintoa, sanoo Maanpuolustuskorkeakoulun sotataidon laitoksen johtaja eversti Petteri Kajanmaa STT:lle.

Useat maat ovat toivoneet, että evakuointeja jatkettaisiin elokuun lopun takarajan jälkeenkin.

Talebanin lisäksi myös Yhdysvallat on ollut haluton pidentämään aikataulua: maa voi näin kertoa pitäneensä lupauksen vetäytymisestä ja pääsee luomaan suhteita uuteen hallintoon.

–  Yhdysvaltojen asema tuskin tässä pitkällä aikavälillä järkkyy. He eivät pettäneet tässä sellaista liittolaista, jotka ovat Yhdysvaltain omalle turvallisuudelle merkittäviä kuten esimerkiksi Euroopassa olevat liittolaiset, Kajanmaa kuvaa.

Talebania hoputtaa evakuointien lopettamiseen myös sen löyhästi kontrolloitu organisaatio. Jos väkivaltaisuuksia tai ylilyöntejä myöhemmin ilmaantuisikin, ne voisi kuitata maan sisäisiksi asioiksi.

–  Talebanin johdossa elää pelko, että jossain päin maata tapahtuu jotain sellaista, että kansainvälinen yhteisö kääntyy totaalisesti heitä vastaan, Kajanmaa sanoo.

Yhdysvaltain presidentti Joe Biden onkin perustellut nopeaa evakuointia myös sillä, että terrorihyökkäyksen uhka kasvaa.

Kajanmaa pitää tätä oikeana arviona, sillä Kabulin lentokenttä ja sen ympärille kerääntynyt ihmisjoukko ovat hyvin haavoittuva maali ja siten terroristeille myös erittäin houkutteleva kohde. Vaikka iskulla ei saavutettaisi mitään, se takaisi näkyvyyttä, olisipa sen tekijä Isis tai joku pienempi toimija.

Erityisesti maan pohjoinen alue on aina ollut Talebanin vastainen, ja siellä on yhä asetettuja ryhmiä.

–  Vaikka kuinka Afganistanin asevoimat luovutti aseensa ja kalustonsa Talebanille, niin tuolla maailmankolkalla jostain aina aseita löytyy niille, jotka niitä tarvitsevat. Ei Taleban voi tuudittautua siihen, että he kykenevät ilman vastarintaa hallitsemaan, Kajanmaa arvioi.

Entä mitä tapahtuu elokuun määräajan umpeuduttua?

Kaikkia evakuointeja ei siihen mennessä ehditä tehdä. Kajanmaa pitää selvänä, että kansainvälinen yhteisö pyrkii tuon jälkeenkin sopimaan tavasta, jolla ihmisiä voisi päästä Afganistanista pois. Saataisiinko esimerkiksi Kabulin lentokenttä toimimaan siviililentokentän tapaisesti?

Toistaiseksi ei ole tietoa, kuinka tehokas ja toisaalta halukas Taleban on selvittämään, ketkä tuhansista ja tuhansista kansainvälisille organisaatioille ja toimijoille työskennelleistä afganistanilaisista ovat yrittäneet päästä maasta pois.

–  Tuleeko järjestelmällistä vainoa olemaan? Sitä ei tiedetä, mutta kaikki sitä pelkäävät.

–  Pahimmillaan maa voi sulkeutua ja sieltä kuullaan huonoja uutisia tai ei mitään uutisia, sen mukaan miten tiedotusvälineet saavat siellä toimia.

Toisaalta Talebanin valmiudesta kansainväliseen yhteistyöhön kertoo, että Punainen Risti ja YK:n avustusjärjestöt ovat saaneet jatkaa toimintaansa maassa.

Täysin auki on, löytyykö viime vuosikymmenten karvaitten opetusten jälkeen valtiota tai muuta tahoa, joka lähtisi ohjailemaan tai auttamaan Talebania.

Kyseeseen tulisivat Kajanmaan mukaan lähinnä ne vähät valtiot, joilla on nyt suurlähetystö toiminnassa Kabulissa ja jotka ensimmäisenä solminevat suhteet uuteen hallintoon. Näihin maihin kuuluvat muun muassa Kiina, Venäjä, Turkki ja Pakistan – maita, joista ensimmäistäkään ei tunneta ihmisoikeuskysymysten mallimaana.

–  Jos Afganistanista kuuluu, että siellä tehdään ihmisoikeusrikkomuksia, niin mikä on se taho, jolla riittää rohkeus ja resurssit jollain tavoin puuttua siihen? Kajanmaa pohtii.

Lue myös

Yhdysvallat evakuoinut Afganistanista yli 70 000 ihmistä elokuun puolivälin jälkeen – Biden aikoo pitää vetäytymisaikataulustaan kiinni

Osa Yhdysvaltain liittolaisista sen sijaan haluaa jatkoaikaa, jota Talebanilta ei edustajansa mukaan heru
25.8.2021 4:34

Maailmanpankki laittaa Afganistanin avustukset jäähylle – järjestö on huolissaan muun muassa naisten asemasta maassa

Maailmanpankki kertoo keskeyttäneensä Afganistaniin suunnatut avustukset ja järjestö painottaa olevansa syvästi huolissaan tilanteesta...
25.8.2021 4:11

Aihetunnisteet

Afganistan taleban Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee
Uutiset | 25.6.2026 16:46
Rubio: Israelin ja Libanonin neuvottelut etenevät hyvin, aiesopimus lähellä
Uutiset | 25.6.2026 16:19
STM:n kansliapäällikkö: Ehdotus Stea-avustuskriteereistä valmistuu alkuviikosta
Uutiset | 25.6.2026 16:16
Poliisi varoittaa valepoliiseista videopuheluissa
Uutiset | 25.6.2026 15:59
Rydman: Varakkailta järjestöiltä on oikein edellyttää suurempaa omarahoitteisuutta
Uutiset | 25.6.2026 15:48
Leikkauksia vai lisää rahaa koulutukseen? – Näin vastaa keskustan Markus Lohi
Uutiset | 25.6.2026 15:45
Euroopan itäreunan maiden johtajat Puolassa: Euroopan puolustaminen ei ole vain itäisten maiden tehtävä
Uutiset | 25.6.2026 15:32
Suomen päästökehityksessä nähtiin viime vuonna positiivisia pilkahduksia
Uutiset | 25.6.2026 13:50
Pääministeri Orpo Puolassa: Suomelta 40 miljoonaa euroa lisää Ukrainan puolustukseen
Uutiset | 25.6.2026 13:35
Helleaalto piinaa Eurooppaa – Espanjassa ja Ranskassa havaittu vaikutus kuolleisuuteen
Uutiset | 25.6.2026 13:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan varapuheenjohtaja Kemppi: Maanomistajan pitää voida päättää, mitä metsillään tekee
Uutiset | 25.6.2026 16:46
Rubio: Israelin ja Libanonin neuvottelut etenevät hyvin, aiesopimus lähellä
Uutiset | 25.6.2026 16:19
STM:n kansliapäällikkö: Ehdotus Stea-avustuskriteereistä valmistuu alkuviikosta
Uutiset | 25.6.2026 16:16
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste