Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Viikonloppu tuo mukanaan sateita, sumua ja lämpimämpää ilmaa

28.8.2025 14:49
Lue lisää 
Metsätalous
Metsäyhtiöiden toiminta nousi kohun kohteeksi, kun elokuussa Suomussalmen hukkajoella Stora Enson työmaalla kuoli lukuisia uhanalaisia jokihelmisimpukoita. (Kuva: Lehtikuva / Hannu Huttu)

Metsäyhtiöt käyttävät metsäsertifikaattia, koska se edistää markkinointia, sanoo emeritusprofessori – "Niillä ei ole monimuotoisuuden kannalta suurta merkitystä"

Professorin mukaan on tiedossa, että sertifikaatit eivät toimi hyvin
STT-Heli Laakkonen 19.10.2024 11:55, muokattu 19.10.2024 16:01
a– a+
Metsätalous

FSC-metsäsertifikaatin suurin ongelma on se, että sen kriteerit ovat liian löyhät, sanoo Itä-Suomen yliopiston emeritusprofessori Timo Pukkala.

– Niillä ei ole monimuotoisuuden kannalta kovinkaan suurta merkitystä, Pukkala kertoo STT:lle.

Pukkala on erikoistunut metsäsuunnitteluun ja omistaa itse metsää.

Tämänhetkiset kriteerit eivät Pukkalan mukaan esimerkiksi täytä EU:n uuden biodiversiteettistrategian minimivaatimuksia.

Sertifikaatin tarkoitus on suojella metsien monimuotoisuutta. Se vaatii jättämään viisi prosenttia metsän pinta-alasta hakkuiden ulkopuolelle ja säästöpuita eli pystyyn jätettyjä puita avohakkuualueille. Suojellut alueet on merkittävä Pukkalan mukaan kartoille. Vuosittain raportoidaan, millaisia hakkuita ja muita käsittelyitä metsälle on tehty.

Metsäyhtiöistä muun muassa UPM:llä ja Tornatorilla on FSC-sertifikaatti. STT kertoi lauantaina, että yhtiöt aikoivat kaataa Ilomatsissa ja Sotkamossa metsää, jota ne olivat sitoutuneet olemaan hakkaamatta sertifikaatin perusteella.

Emeritusprofessorin mukaan esimerkiksi metsiin jätettävien säästöpuiden määrät ovat aivan liian pienet siihen nähden, että niiden pitäisi tuottaa tasaiseen tahtiin uutta, järeää lahopuuta. Uuden metsän kasvuun ja uusien järeiden lahopuiden syntyyn menee vähintään sata vuotta, joten pystyyn jätettyjen säästöpuiden pitäisi korvata kaikki sadan vuoden ajalta menetetyt lahopuut. Myöskään pieni suojeltu alue ei Pukkalan mukaan ole välttämättä monimuotoisuuden kannalta kovin merkittävä, jos sen ympärillä metsä on hakattu aukoksi.

– Eliölajit eivät pysty elämään pienillä länteillä. Ympärillä pitäisi olla metsäisempää aluetta, jota pitkin esimerkiksi metsälaji pystyy siirtymään toisille elinympäristölaikuille, Pukkala sanoo.

Hän kertoo, että hakkaamatta jätetty läntti saattaa olla jo asutettu. Sopivan elinympäristön väheneminen johtaa hänen mukaansa vääjäämättä muun muassa hömötiaisten vähenemiseen.

Luonnonvarakeskuksen mukaan metsälajeilla tarkoitetaan muun muassa sieniä, jäkäliä, sammaleita ja selkärankaisia.

Pukkalan mukaan metsäyhtiöt haluavat ottaa sertifikaatin käyttöön, koska se edistää markkinointia.

– Ajatellaan, että puun ostajat eivät ainakaan rupea karttamaan tällaista puuta.

Metsänomistaja saa hänen mukaansa kuitenkin valita suojeltavat kohteet itse. Siksi ne eivät ole välttämättä monimuotoisuuden kannalta tärkeimpiä vaan niitä, joista aiheutuu metsänomistajalle vähiten taloudellista haittaa. Tällaisia voivat olla vaikkapa kallioiset alueet.

Metsäyhtiöt osallistuvat FSC-kriteerien määrittelyyn yhdessä muun muassa asiantuntijoiden ja luontojärjestöjen kanssa.

– Ne ovat kompromisseja, Pukkala toteaa.

Hän arvelee, että metsäyhtiöt pyrkivät saamaan kriteereistä sellaiset, että ne aiheuttavat yhtiöille mahdollisimman pieniä taloudellisia menetyksiä ja puuta saataisiin metsästä mahdollisimman paljon.

Pukkalan mukaan metsälajit heikkenevät jatkuvasti, vaikka erilaiset sertifikaatit ovat olleet olemassa kymmeniä vuosia.

– Tiedetään siis varmasti, että ne eivät toimi hyvin. Mutta ovat ne tyhjää parempia.

Pukkalan mukaan sertifikaatit kehitettiin aikana, jona metsätalous keskittyi lähinnä avohakkuisiin. Sen jälkeen on kuitenkin osoitettu, että myös peitteisen metsätalouden menetelmät ovat taloudellisesti kilpailukykyisiä ja niiden käyttö parantaa monien eliölajien viihtymistä metsässä huomattavasti.

Peitteinen metsänkäsittely tarkoittaa sitä, että toisin kuin avohakkuussa, metsään jätetään tietty määrä puita. Menetelmä on emeritusprofessorin mukaan myös joillakin alueilla kannattavampi metsänomistajalle, kun maanpinnan käsittelystä, uusien puiden istuttamisesta ja taimikon hoidosta ei tule kustannuksia.

Pukkala arvioi, että ojitetut suometsät saavat FSC-sertifikaatteja samalla tavalla kuin kivennäismaitten metsät. Tämä on hänen mukaansa epäloogista.

Soiden ojittaminen aiheuttaa Pukkalan mukaan pysyvää vesistökuormaa. Vesistöt rehevöityvät eli niistä tulee ruskeavetisiä, mikä aiheuttaa vesistöissä hapen puutetta. Ojitettujen soiden turve hajoaa, ja se aiheuttaa puolestaan kasvihuonekaasupäästöjä. Soita ojittamalla on siis hänen mukaansa aiheutettu käytännössä pysyviä vesistö- ja ilmastohaittoja. Nämä haitat eivät kuitenkaan vaikuta sertifikaatin saamiseen.

Pukkalan ratkaisu sertifikaatin ongelmiin olisi kokonaisen metsämaiseman rakenteen huomioiminen paremmin. Hänen mukaansa olisi tärkeää arvioida metsälajien viihtymistä metsässä.

– Eikä tällaisia pikkujuttuja, kuten pienet suojellut alueet ja muutama säästöpuu.

Hän näkisi myös mielellään työn keskittyvän asiantuntijoille.

– Mikään työryhmä ei voi päättää, millainen metsätalous takaa metsien monimuotoisuuden.

Lue myös

Suuret metsäyhtiöt aikoivat hakata metsää, jota ei saa kaataa – UPM:n mukaan kyseessä oli poikkeustapaus

Toisen metsäalueista kävi arvioimassa kesätyöntekijä. Metsäsertifikaatteja ei valvota riittävästi, sanoo Luonnonsuojeluliitto.
19.10.2024 9:03

Aihetunnisteet

Kotimaa luonto metsäsertifikaatti metsät metsätalous metsäyhtiöt monimuotoisuus ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Pekingistä tylyt rukkaset Trumpille
Uutiset | 27.8.2025 22:02
USA:ssa nousi äläkkä: ”Kukaan ei halua kommunistivakoilijoita”
Uutiset | 27.8.2025 22:45
Kreml: Täystyrmäys Ukraina-suunnitelmalle
Uutiset | 27.8.2025 13:37
Se oli yksi kaikkien aikojen ohituksista – Mika Häkkisen huimasta Span voitosta 25 vuotta
Uutiset | 27.8.2025 21:05
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Välikohtaus Itämerellä – Nato-koneet ilmaan
Uutiset | 27.8.2025 11:12
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Tutkimus: Luonnossa oleminen vaikuttaa nuoriin ja iäkkäisiin eri tavoin
Uutiset | 26.8.2025 22:00
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50
Tätä kalaa saa pyytää vain heinäkuussa
Uutiset | 2.8.2025 21:45
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Uusimmat

Keskustan Kaikkonen: Suomella on perjantaina vaikuttamisen paikka – ”Pelkkä kahvinjuonti ei nyt riitä”
Uutiset | 28.8.2025 15:54
Kristillisten ryhmyri Östman: Keskisarjan viesti ei ole kristillisdemokraattien viesti
Uutiset | 28.8.2025 15:53
Työllisyysrahaston hallintoneuvosto esittää työttömyysvakuutusmaksujen yhteismäärän nostamista
Uutiset | 28.8.2025 15:21
Ministeriö avaa 3,5 miljoonan euron valtionavustushaun uimataidon parantamiseksi
Uutiset | 28.8.2025 15:15
YK:n ruokajohtaja: Nälänhädästä kärsivä Gaza on murtumispisteessä
Uutiset | 28.8.2025 15:10
Matkustajakone osui porrasautoon Helsinki-Vantaalla – ei tiettävästi loukkaantuneita
Uutiset | 28.8.2025 15:03
Viikonloppu tuo mukanaan sateita, sumua ja lämpimämpää ilmaa
Uutiset | 28.8.2025 14:49
Keskisarjalle voimakasta kritiikkiä oppositiosta –”Sanoista on aina lyhyt matka tekoihin”
Uutiset | 28.8.2025 14:20
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Merivartiosto Vaasaan saapuvasta rahtilaivasta: ”Huoli pois, seuraamme tilannetta”
Uutiset | 28.8.2025 13:47
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Yleisö moitti perussuomalaisten liian kovaa linjaa puolueen tapahtumassa Oulussa – ”Ei ollut viisasta”
Uutiset | 27.8.2025 18:33
Toimittajalta: Lasten hätä ei perussuomalaisia liikuta
Uutiset | 26.8.2025 11:13
Ex-pääministeri Esko Aho: Hopeatalous on täysin käyttämätön mahdollisuus
Uutiset | 22.8.2025 12:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kaikkonen: Suomella on perjantaina vaikuttamisen paikka – ”Pelkkä kahvinjuonti ei nyt riitä”
Uutiset | 28.8.2025 15:54
Kristillisten ryhmyri Östman: Keskisarjan viesti ei ole kristillisdemokraattien viesti
Uutiset | 28.8.2025 15:53
Työllisyysrahaston hallintoneuvosto esittää työttömyysvakuutusmaksujen yhteismäärän nostamista
Uutiset | 28.8.2025 15:21
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sivistyksestä leikkaaminen on lyhytnäköistä politiikkaa
Mielipide | 28.8.2025 15:09
Lukijalta: Auttamisen arvo
Mielipide | 27.8.2025 15:57
Lukijalta: Ateriapalveluiden uudistamisessa ei ole kyse ainoastaan kustannuksista
Mielipide | 27.8.2025 11:02
Lukijalta: Työn tuottavuudella ja verotuksella julkinen talous tasapainoon
Mielipide | 27.8.2025 10:58
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Kyläyhdistys – unohdettu resurssi
Mielipide | 21.8.2025 10:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Ostetaanko palvelusvapautuksia rahalla? Keskustanuoret vaatii porsaanreiän tukkimista
Uutiset | 22.8.2025 16:32
Keskustan Ovaska: Hoitoon pääsyn vaikeus on kansallinen hätätila – ”Ministeri Juuso ei voi paeta vastuutaan”
Uutiset | 21.8.2025 12:57
”Nämä luvut eivät riitä” – Kysyimme kansanedustajilta, missä keskustan pitäisi nyt näyttää kyntensä
Uutiset | 21.8.2025 14:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste