Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan

22.1.2026 21:04
Lue lisää 
Ympäristö
Eritoten puuston kasvu hiipuu Luken mukaan Suomen mäntymetsissä, joita on puolet Suomen kaikista metsistä. (Kuva: LEHTIKUVA / MATTI BJÖRKMAN)

Metsät eivät ole viime vuosina kasvaneet Suomessa entiseen malliin – Luonnonvarakeskus selvitti, mistä ilmiö johtuu

STT/Eetu Halonen 21.12.2022 13:02, muokattu 23.12.2022 12:30
a– a+
Ympäristö

Suomen metsien kasvu on alentunut kahden viimeisimmän mittausjakson välillä yhteensä 4,5 miljoonaa kuutiometriä. Asia ilmenee Luonnonvarakeskuksen (Luke) tuoreesta selvityksestä.

Metsän kasvun mittausjaksot koskevat vuosia 2009–2018 ja 2014–2021. Luken mukaan kasvun vähentyminen yhdistettynä 2000-luvulla lisääntyneisiin hakkuisiin on johtanut siihen, että Suomen maankäyttösektori muuttui viime vuonna ensimmäistä kertaa hiilinielusta päästölähteeksi.

Luke julkaisi ensimmäiset alustavat tiedot maankäyttösektorin – siis muun muassa metsien – huolestuttavasta päästökehityksestä jo toukokuussa. Tuolloin uutinen maankäytön muuttumisesta päästölähteeksi hätkähdytti Suomessa niin paljon, että maa- ja metsätalousministeriö tilasi Lukelta lisäselvityksen ilmiön syistä.

Taustalla on huoli muun muassa EU:n jäsenmaille asettamista velvoitteista maankäyttösektorin päästöille vuosiksi 2021–2025. Suomi uhkaa jäädä tavoitteista jälkeen.

Maankäyttösektorilla tarkoitetaan muun muassa metsämaata, viljelysmaata ja rakennettua maata. Käytännössä vain metsät ja niiden puutuotteet edustavat sektorilla nettohiilinieluja. Kaikesta muusta tulee nettopäästöjä.

Metsämaan nettonielu oli Suomessa viime vuonna alimmalla tasolla 30 vuoteen. Tällä oli historialliset seuraukset.

Luken mukaan maankäyttösektori muuttui ensimmäistä kertaa päästölähteeksi, koska metsämaan hiilinielut pienenivät niin paljon, että ne eivät enää riittäneet kattamaan maankäytöstä aiheutuneita päästöjä.

Maankäytön päästöt ovat pysyneet koko 2000-luvun suurin piirtein samalla tasolla eli noin 10 miljoonassa tonnissa hiilidioksidiekvivalenttia vuosittain. Näin oli myös viime vuonna.

Metsien hiilinielu on ollut yleensä niin iso, että se on korvannut maankäytöstä aiheutuneet päästöt. Viime vuonna metsien hiilinielu kuitenkin pieneni lähes 60 prosenttia vuoteen 2020 verrattuna.

Pudotuksen vuoksi maankäytöstä aiheutui Suomessa viime vuonna noin 0,9 miljoonaa tonnia hiilidioksidiekvivalentteja nettopäästöjä. Sektorin nettopäästöt olivat siis ensimmäistä kertaa mittaushistorian aikana plussalla.

Luken mukaan keskeisimmät syyt tähän olivat hakkuiden lisääntyminen ja puuston kasvun vähentyminen. Myös ojitettujen turvemaiden hiilidioksidipäästöt kasvoivat viime vuonna.

Luken mukaan pelkästään metsien ikä selittää kahden viimeisimmän mittausjakson aikana tapahtuneesta puuston kasvun alenemasta noin viidenneksen.

Eritoten puuston kasvu hiipuu Suomen mäntymetsissä, joita on puolet Suomen kaikista metsistä. Suurin osa männyistä on nyt siinä iässä, että ne ovat ohittaneet parhaan kasvuvauhtinsa.

Pohjois-Suomen mäntymetsät ovat suurimmaksi osaksi 60–80-vuotiaita. Nopeimmin mänty kasvaa pohjoisessa 21–60 vuoden iässä.

Etelä-Suomessakin suurin osa mäntymetsistä on ohittanut parhaan kasvuikänsä. Etelän mäntymetsistä suurin osa on iältään 41–60-vuotiaita, kun etelässä männyn paras kasvuvauhti sijoittuisi 21–40 ikävuoteen.

Lisäksi männyllä on ollut vuosina 2018–2020 kolme olosuhteiltaan heikkoa kasvukautta. Luken mukaan vuoden 2018 kesä oli kuiva koko maassa. Lisäksi vuosien 2019 ja 2020 kesät olivat kuivia Etelä-Suomessa.

Myös männyn runsas kukkiminen ja käpytuotanto vuosina 2019–2020 on Luken mukaan vaikuttanut kasvun vähentymiseen. Siementen tuottaminen kuluttaa puun resursseja. Luken mukaan tutkimuksissa on havaittu, että eri mäntylajien tilavuuskasvu on heikentynyt 10–20 prosenttia vuosina, jolloin niiden käpytuotanto on ollut runsasta.

Kesällä 2020 männyn käpysato oli Pohjois-Suomessa viidenneksi runsain vuosien 1979–2021 seurantajaksolla. Luken mukaan runsas käpysato alensi mäntyjen kasvua jo vuonna 2019, koska männynkäpyjen kehitys kestää kaksi vuotta.

Nykyisillä hakkuumäärillä männyn kasvu voi Luken mukaan nousta vain, jos ympäristötekijät ovat kasvulle jatkossa suotuisat.

Metsää hakattiin Suomessa viime vuonna reilu kymmenesosa enemmän kuin vuonna 2020. Hakkuumäärä oli Suomen historian toiseksi korkein.

Luken mukaan kuluvan vuoden hakkuumäärä oli lokakuun lopussa hieman pienempi kuin viime vuonna. Loppuvuoden aikana hakkuiden kokonaismäärä saattaa kuitenkin nousta vielä samalle tasolle.

Luken mukaan runkopuun kokonaispoistuma Suomen metsistä on kasvanut 20 viime vuoden aikana. Kokonaispoistumaan lasketaan hakkuukertymän lisäksi metsiin jäävä hakkuutähde ja korjaamatta jäänyt puiden luontainen kuoleminen.

Vuonna 2000 runkopuuta poistui Suomen metsistä noin 72 miljoonaa kuutiometriä. Viime vuonna poistuma oli noin 91 miljoonaa kuutiota.

Puuston vuotuinen kasvu ei ole pysynyt poistuman tahdissa, vaikka saldo onkin vielä plussalla.

Vuosituhannen alussa metsiin kasvoi puuta noin 21 miljoonaa kuutiometriä enemmän kuin puuta poistui. Viime vuonna kasvun ja poistuman välinen erotus oli enää noin 12 miljoonaa kuutiometriä.

Luke kiinnittää huomiota siihen, että uudistus- eli avohakkuiden määrä ei ole pinta-alassa mitattuna lisääntynyt 2000-luvulla. Kuutiometreissä havaittava hakkuukertymän kasvu on Luken mukaan sen sijaan seurausta harvennushakkuiden lisääntymisestä. Lisäksi uudistushakkuissa hakataan aiempaa enemmän puuta hehtaaria kohti.

Luken mukaan myös harvennushakkuiden voimakkuus on kasvanut selvästi 2000-luvulla. Voimakkuudella tarkoitetaan harvennuksessa poistettujen puiden osuutta koko puuston pinta-alasta.

Luken mukaan viime vuosina noin neljännes kaikista Suomessa harvennetuista metsiköistä on harvennettu liian voimakkaasti. Vielä 2000-luvun alussa liian voimakkaita harvennuksia tehtiin vain joka kymmenenteen metsikköön.

Lisääntyneiden hakkuiden taustalla on kotimaisen puun kysynnän kasvu.

Kotimaisen puun käyttö on Luken mukaan lisääntynyt muun muassa teollisuuden investointien vuoksi. Lisäksi Venäjän puutuonnin loppuminen tulee kasvattamaan kysyntää entisestään, Luke arvioi.

EU:n tavoitteena on koko unionin tasolla, että vuonna 2030 maankäyttösektori olisi 310 miljoonan hiilidioksidiekvivalenttitonnin nettonielu.

Maankäyttösektorin päästöjä koskevassa asetuksessa jokaisen maan metsien hiilinielulle on laskettu arvo, johon metsien toteutuneita hiilinieluja vuosina 2021–2025 verrataan.

Luke ennustaa, että vuosina 2021–2025 Suomen metsien hiilinielu jää 50–100 miljoonaa tonnia hiilidioksidiekvivalenttia pienemmäksi kuin vertailuarvo.

Luken mukaan on hyvin todennäköistä, että Suomessa alentunut metsämaan nettonielu vaikeuttaa vuosien 2021–2025 päästövelvoitteiden saavuttamista koko maankäyttösektorilla.

EU:n maankäyttösektorin päästöjä koskeva asetus on osa unionin laajempaa ilmastolainsäädäntöä. EU:n tavoitteena on olla ilmastoneutraali vuoteen 2050 mennessä.

Alkuperäinen välietappi oli vähentää päästöjä vuoteen 2030 mennessä 40 prosentilla vuoden 1990 tasosta. Tavoitetta kuitenkin kiristettiin 55 prosenttiin toissa kesänä.

Maankäyttösektoria koskevat päästötavoitteet määriteltiin vuonna 2018 voimaan astuneessa asetuksessa alkuperäisen suunnitelman mukaan.

Toissa kesänä EU-komissio kuitenkin ehdotti, että alkuperäiset tavoitteet koskisivat maankäyttösektoria vain vuosina 2021–2025. Tämän jälkeen myös maankäyttöön sovellettaisiin uusia, kireämpiä, päästötavoitteita.

Lue myös

Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen

Aiempaa suurempi osa kansalaisista kokee, että Suomen hallituksella ja pääministerillä on liikaa vaikutusvaltaa...
24.1.2026 0:05

JHL: Orpon hallitus tavoittelee "trumppilaisesti" omaa etua hankintalailla  

Ammattiliitto JHL arvioi Suomen hallitukseen iskeytyneen trumppilaisen ajattelun, kun se ajaa hankintalain muutoksessa...
23.1.2026 22:45

Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – "Voi osoittautua hengenvaaralliseksi"

Talven ensimmäiset paukkupakkaset lisäsivät kotien lämmitystarvetta joulun jälkeen, ja nyt kovia pakkasia on...
23.1.2026 22:30

Aihetunnisteet

Euroopan unioni hakkuut hiilinielut Kotimaa Luonnonvarakeskus metsät ympäristö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
”Aivan saatanallinen epäonnistuminen” – Päättäjät eivät kuunnelleet varoituksia Yhdysvalloista, tutkija sanoo HS:lle
Uutiset | 23.1.2026 12:16
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05

Uusimmat

Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen
Uutiset | 24.1.2026 0:05
JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Tämä arvo voi ennustaa suurentunutta kuolemanriskiä
Uutiset | 23.1.2026 22:22
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Trumpilta hävytön väite – Britit täysin hiilenä
Uutiset | 23.1.2026 21:12
Tuppurainen SDP:n häirintätapauksista: Erittäin vakava keskustelu käyty
Uutiset | 23.1.2026 15:52
Talvinen pakkassää jatkuu koko maassa, aurinkokin saattaa paistaa
Uutiset | 23.1.2026 15:35
Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat Arabiemiraateissa – ”Jotain edistystä on tapahtunut tai odotetaan tapahtuvan”
Uutiset | 23.1.2026 15:10
Ranskan hallitus selvisi luottamuslauseäänestyksestä
Uutiset | 23.1.2026 13:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
22:44, 23/01/2026
weather icon 7°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0024/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 80 % 991 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0024/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 16 Km/h 80 % 992 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0024/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0.2 mm 20% 15 Km/h 84 % 993 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0024/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 19 Km/h 84 % 995 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0024/01/2026
weather icon
8° / 8°°C 0 mm 0% 21 Km/h 75 % 995 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Aiempaa useampi ajattelee hallituksella ja pääministerillä olevan liikaa valtaa talouteen ja työllisyyteen
Uutiset | 24.1.2026 0:05
JHL: Orpon hallitus tavoittelee ”trumppilaisesti” omaa etua hankintalailla  
Uutiset | 23.1.2026 22:45
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Jokaisen työntekijän vastuulla on ilmoittaa epäkohdista
Mielipide | 23.1.2026 15:12
Lukijalta: Uusi kännykkälinjaus on mahdollisuus muutokseen
Mielipide | 23.1.2026 10:48
Lukijalta: Suomi matkalla hyvinvointivaltiosta kohti yövartijavaltiota
Mielipide | 23.1.2026 10:25
Lukijalta: Oma linja esiin
Mielipide | 23.1.2026 10:20
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste