Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Saudi-Arabia

Viisi vuotta sitten toimittajaa kohtasi prinssin verinen kosto – Sanna Marinin uudelle työpaikalle saudimiljoonat silti kelpasivat

2.10.2023 22:00
Lue lisää 
Malmin lentoasema
Malmin lentoaseman ilmailutoiminnoille ei ole osoitettu korvaavaa sijoituspaikkaa (Kuva: Lehtikuva / Milla Takala)

Malmin lentokentän puolustajat hiiltyivät Helsingin betoniporsastelusta – "Kaupunki uhmaa hallituksen ja eduskunnan päätöksiä"

Suomenmaa 31.12.2019 13:57, muokattu 31.12.2019 14:26
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Malmin lentoasema

Helsingin kaupunki rikkoo ehtoja, joilla valtio päätti vetäytyä Malmin lentoasemalta, katsoo Malmin lentoaseman ystävät.

Yhdistys huomauttaa, että kaupungin väliaikaissuunnitelmat ovat räikeässä ristiriidassa Malmin lentoaseman voimassa olevan asemakaavan kanssa. Asemakaava määrittää Malmin lentoaseman yksiselitteisesti lentokentäksi.

– Viime päivien lausunnot betoniporsaista ja uhkasakoista ovat käsittämättömiä, kun asia on lainmukaisessa käsittelyssä oikeusasteissa. Kaupunki on esittänyt aloittavansa kyseessä olevan alueen suunnittelun vasta 2026, joten aikaisimmillaan rakentaminen voisi alkaa 2030-luvulla. Lentotoiminnan estämisen syy ei siis ole asuntotarve vaan jokin ihan muu,  sanoo Malmin lentoaseman ystävät ry:n puheenjohtaja Timo Hyvönen.

Yhdistys muistuttaa, että pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) hallitus asetti kehysriihessään maaliskuussa 2014 ehtoja Malmista luopumiselle.

Hallitus edellytti tuolloin, että valtio vetäytyy toimintoineen Malmilta siten, että alue on mahdollista ottaa asuntotuotantokäyttöön viimeistään 2020-luvun alussa. Muutos edellyttää Rajavartiolaitoksen sekä siviili-ilmailun siirtämistä korvaavalle kentälle.

Malmin lentoaseman ilmailutoiminnoille ei ole osoitettu kuitenkaan korvaavaa sijoituspaikkaa. Tästä huolimatta Helsingin kaupunki pyrkii lopettamaan Malmin lentoaseman lennot vuoden 2019 lopussa, yhdistys huomauttaa.

Malmin lentopaikan säilyttämisen puolesta tehdyn Lex Malmi -kansalaisaloitteen käsittelyn yhteydessä eduskunta antoi huhtikuussa 2018 hallitukselle lausuman.

Sen mukaan ”eduskunta edellyttää, että valtioneuvosto ryhtyy toimenpiteisiin korvaavien lentokenttätoimintojen turvaamiseksi, jotta Malmin lentokentän ilmailutoiminnot voivat jatkua hyvien yhteyksien ja etäisyyksien päässä.”

– Jos Malmin lentoasema suljettaisiin nyt, suuri osa kymmenistä Malmilla olevista lentokoneista joutuisi yrittämään Helsinki-Vantaan kansainväliselle lentoasemalle, ja sinne niitä ei kentän pitäjä halua eikä niille ole siellä tilaa, Hyvönen sanoo.

Hyvösen mukaan Malmin lentoaseman ilmailutoiminnoille on selkeä tarve nyt ja tulevaisuudessa. Malmi on edelleen laskeutumisilla ja lentoonlähdöillä mitattuna Suomen toiseksi vilkkain lentokenttä ja keskeinen osa pääkaupunkiseudun tavoitettavuutta ja ilmailuklusteria.

– Se on lentoliikenteen kansainvälinen rajanylityspaikka ja ainoa vapaalla aikataululla palveleva ilmatie pääkaupunkiseudulle 150 kilometrin säteellä, Hyvönen sanoo.

Hyvösen mukaan Malmin kentän lukuisat ilmailualan ja sitä tukevien alojen yritykset eivät voi panna liiketoimintaansa jäihin odottamaan eduskunnan edellyttämiä korvaavia ratkaisuja, jos niiden alta nyt suljetaan lentokenttä.

– Yrityksillä on oltava elinkelpoinen ja liiketaloudellisen toiminnan mahdollistava toimipaikka siihen asti, kunnes kapasiteetiltaan ja palveluiltaan Malmia vastaava korvaava paikka on osoitettu, Hyvönen sanoo.

Myös Museovirasto on puolustanut voimakkaasti lentoaseman säilyttämistä varhaisena ja hyvin säilyneenä siviililentoliikenteen maalentoasemana.

Lausunnossaan ympäristöministeriölle Museovirasto katsoi, että kentän täyttäminen asuinkortteleilla tuhoaa historiallisesti ja rakennustaiteellisesti ainutlaatuisen monumentin huolimatta siitä, että pari rakennusta säilyisi ja kiitotietä hyödynnetään katulinjana.

– Malmin asuntorakentamiselle löytyy muita vaihtoehtoja. Valtio omistaa muun muassa Helsingin keskustan välittömässä läheisyydessä Ilmalassa merkittävät maa-alueet,  joille nyt Malmin lentoasemalle kaavailtu asuntorakentaminen voitaisiin täysimääräisesti toteuttaa, Hyvönen sanoo.
 

Lue myös

Helsingin keskustajohtaja Antti Siika-aho: Aloitetaan toimivampi vuosikymmen Malmilta

Helsingin keskustan puheenjohtaja Antti Siika-aho on pettynyt tapaan, jolla Helsingin kaupunki on hoitanut...
31.12.2019 15:35
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

lentoliikenne malmi

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pörssisähkön hinta satakertaistui maanantaina – näin käy tiistaina
Uutiset | 2.10.2023 15:14
Prigožinin testamentti vuoti julkisuuteen – Wagnerin johtoon 25-vuotias Pavel
Uutiset | 2.10.2023 9:50
Iltalehden tiedot: Purra varoittanut perussuomalaisia ”sysipaskan uudistuksen” seurauksista
Uutiset | 3.10.2023 13:20
Keva: Työkyvyttömyyseläke uhkaa yli 1 300 lähihoitajaa lähivuosina
Uutiset | 2.10.2023 11:00
Odotettu lupaus: Keski-Aasian jättiläinen lännen Venäjä-pakotteita tueksi
Uutiset | 2.10.2023 8:00
Taloyhtiöiden konkursseja tulee yhä enemmän – Voi koskea myös uudiskohteita hyvällä sijainnilla
Uutiset | 2.10.2023 8:15
Kansanedustaja pöyristyi imaamia koskevasta paljastuksesta: Vaatii ”palomuuria lapsia vaaniville radikaalisaarnaajille”
Uutiset | 2.10.2023 14:01
IS: USA:n turvallisuuspomolta varoitus – ”He haluavat dominoida maailmaa”
Uutiset | 2.10.2023 10:42
”Koko talo tärisi” – Tukholman seudulla kaksi räjähdystä maanantaiaamuna
Uutiset | 2.10.2023 9:28
Yle: Satakunta sulkee suurimman osan terveyskeskuksista – jäljelle jäämässä kuusi sotekeskusta
Uutiset | 2.10.2023 16:40
Pörssisähkön hinta satakertaistui maanantaina – näin käy tiistaina
Uutiset | 2.10.2023 15:14
Prigožinin testamentti vuoti julkisuuteen – Wagnerin johtoon 25-vuotias Pavel
Uutiset | 2.10.2023 9:50
Odotettu lupaus: Keski-Aasian jättiläinen lännen Venäjä-pakotteita tueksi
Uutiset | 2.10.2023 8:00
Ensimmäinen autolautta Suomesta Ruotsiin mullisti matkailua – sitä ennen se osallistui Normandian maihinnousuun
Uutiset | 26.9.2023 22:00
HS: ”En hae määrää, haen laatua” – Viron puolustus­ministeri ei toivo Suomea Baltian viralliseen ilma­valvontaan
Uutiset | 26.9.2023 14:21
Vaikeita mielenterveyden häiriöitä hoidetaan yhä useammin sähköllä – Suurin osa potilaista naisia
Uutiset | 30.9.2023 16:35
Iltalehden tiedot: Purra varoittanut perussuomalaisia ”sysipaskan uudistuksen” seurauksista
Uutiset | 3.10.2023 13:20
Newsweek: Venäjä harjoittelee ydinsodan varalta
Uutiset | 29.9.2023 21:55
Sote-tutkija HS:lle: Juuri tätä haluttiin
Uutiset | 27.9.2023 11:07
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Tiesitkö? – Näin sienten myyntiä on suitsittu lailla
Uutiset | 24.9.2023 18:00
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08

Uusimmat

Ruotsin ulkoministeri ei päässyt Kiovan ulkoministerikokoukseen – unohti lehtitietojen mukaan passinsa
Uutiset | 3.10.2023 16:25
”Hyvinvointialueilla on painettu paniikkinappulaa” – Saarikko luki välikysymyksen eduskunnan istunnossa
Uutiset | 3.10.2023 16:18
Pääministeri Orpo: EU:n laajeneminen on ”geopoliittinen välttämättömyys”
Uutiset | 3.10.2023 15:40
Asiantuntija varoittaa: EKP:n koronnostot eivät välttämättä ole vielä ohi
Uutiset | 3.10.2023 14:41
Presidenttiehdokkaat kertovat taloudellisesta tilanteestaan IL:lle – Olli Rehn myös paljastaa, mitä hän aikoo tehdä julkisten tehtävien jälkeen
Uutiset | 3.10.2023 13:55
”Ei voida ulkoistaa” – Ex-puolustusministeri huolestui ilmavoimien lentokoulutuksesta
Uutiset | 3.10.2023 13:54
Suomen rajamaakunnat kärsivät Putinin sodasta – Pekkarinen vaatii EU:ta apuun
Uutiset | 3.10.2023 13:27
Saamelaiskäräjien edustajat valittiin nelivuotiskaudeksi
Uutiset | 3.10.2023 13:24
Iltalehden tiedot: Purra varoittanut perussuomalaisia ”sysipaskan uudistuksen” seurauksista
Uutiset | 3.10.2023 13:20
Uuden alkoholilain voimaantulo siirtyy kevääseen – lakia valmistellut virkamies erosi, mutta se ei ole syy lykkääntymiseen
Uutiset | 3.10.2023 12:17
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Luvattua bensa-alea ei tullut – ja se syö raskaasti perussuomalaisten uskottavuutta
Pääkirjoitus | 2.10.2023 21:00
Suomi ansaitsee parempaa terveydenhuoltoa – säästämällä ja riitelemällä parhaaseen lopputulokseen ei päästä
Pääkirjoitus | 29.9.2023 21:00
Pirkkalainen puhalsi keskustan järjestöremontin uudelleen henkiin
Pääkirjoitus | 25.9.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Tuore puoluesihteeri Antti Siika-aho: Keskustan tehtävä on antaa ääni maan hiljaisille
Uutiset | 1.10.2023 9:00
Kulumaa rattaissa? Suomenmaa haastoi piiripomot pohtimaan, onko keskusta enää kansanliike
Uutiset | 30.9.2023 8:00
Virkkusen kuntakartta, Orpon työryhmä, Rehulan yritys – muistatko vielä sote-uudistuksen epäonniset vaiheet?
Uutiset | 1.10.2023 12:03

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ruotsin ulkoministeri ei päässyt Kiovan ulkoministerikokoukseen – unohti lehtitietojen mukaan passinsa
Uutiset | 3.10.2023 16:25
”Hyvinvointialueilla on painettu paniikkinappulaa” – Saarikko luki välikysymyksen eduskunnan istunnossa
Uutiset | 3.10.2023 16:18
Pääministeri Orpo: EU:n laajeneminen on ”geopoliittinen välttämättömyys”
Uutiset | 3.10.2023 15:40
Pörssisähkön hinta satakertaistui maanantaina – näin käy tiistaina
Uutiset | 2.10.2023 15:14
Prigožinin testamentti vuoti julkisuuteen – Wagnerin johtoon 25-vuotias Pavel
Uutiset | 2.10.2023 9:50
Odotettu lupaus: Keski-Aasian jättiläinen lännen Venäjä-pakotteita tueksi
Uutiset | 2.10.2023 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jotta voi uudistaa on ensin ajateltava uusiksi 
Mielipide | 2.10.2023 14:30
Innostus tapetaan omilla toimilla
Mielipide | 2.10.2023 14:23
Terveys vaatii rahaa – mutta myös muuta
Mielipide | 2.10.2023 14:15
Omien joukosta kaikkien suomalaisten joukkoon
Mielipide | 28.9.2023 10:42
Omien joukosta kaikkien suomalaisten joukkoon
Mielipide | 28.9.2023 10:42
Innostus tapetaan omilla toimilla
Mielipide | 2.10.2023 14:23
’Ihminen keskiöön’ -politiikalle sosiaalinen tilaus 
Mielipide | 27.9.2023 14:52
Jotta voi uudistaa on ensin ajateltava uusiksi 
Mielipide | 2.10.2023 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki Lahden keskustan paikallisyhdistykset sulautuvat yhdeksi kuntayhdistykseksi
Uutiset | 2.10.2023 12:45
”Tämä epäsuhta pitää poistaa” – Keskustan Mehtälä: Maatilaosakeyhtiöitä ei kohdella tasavertaisesti sukupolvenvaihdoksissa
Uutiset | 2.10.2023 10:29
Keskustan Kemppi: Hallitus näyttää olevan täysin hukassa sote-alan kokonaistilanteesta
Uutiset | 30.9.2023 11:26
Keskustan Kemppi: Hallitus näyttää olevan täysin hukassa sote-alan kokonaistilanteesta
Uutiset | 30.9.2023 11:26
Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)