Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Indonesia

Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi

26.9.2026 11:40
Lue lisää 
Sisällissota
Raija Tulikoura on sisällissodassa surmatun Juho Tulikouran pojanpojan tytär. (Kuva: Maria Seppälä)

Maalaisliiton kansanedustaja surmattiin raa’asti sata vuotta sitten – Älkää kostako, hän ehti sanoa omaisilleen

Punaiset teloittivat Juho Tulikouran sisällissodassa. Olen tuntenut vihaa, hänen jälkeläisensä Raija Tulikoura-Korhonen sanoo.
Samuli Vänttilä 25.4.2018 8:00, muokattu 26.4.2018 9:56
a– a+
Sisällissota

Oveen koputettiin. Oli huhtikuinen yö Vehkalahden kunnassa Kymenlaaksossa vuonna 1918. Talon miniä Hanna meni avaamaan.

Miehiä oli neljä. Heillä oli kiväärit ja he vaativat hevosta.

Punaisten tappio sisällissodassa häämötti näköpiirissä. Tampere oli vallattu. Viimeisillä punaisten hallitsemilla alueilla tunteet alkoivat kuumentua.

Ovella räyhänneille miehille annettiin hevonen. Heti perään he vangitsivat myös talon isännän, Maalaisliiton entisen kansanedustajan Juho Tulikouran.

Sitten he menivät.

– Isoäitini muisteli aina, kuinka Juho sanoi lähtiessään omaisilleen painokkaasti, että älkää kostako, kertoo Raija Tulikoura-Korhonen.

Hän on Juho Tulikouran pojanpojan tytär. Ovea avaamaan mennyt Hanna on Tulikoura-Korhosen isoäiti.

– Isoäiti kertoi minulle paljon sisällissodasta, kun olin lapsi. Muut eivät asiasta puhuneet.

Maanviljelijä Juho Tulikoura oli valittu Suomen ensimmäiseen eduskuntaan vuonna 1907 Suomalaisen puolueen edustajana.

Eduskunnan tietokantojen mukaan hän istui puolueen edustajana miltei seitsemän vuotta, kunnes vaihtoi Maalaisliittoon helmikuussa 1914 aloittaneessa eduskunnassa.

Maalaisliiton kansanedustaja hän oli kevääseen 1917 saakka.

Tulikoura oli aktiivinen toimija myös kotiseudullaan.

Historian professori Kari Hokkasen mukaan Tulikoura oli muun muassa Vehkalahden kunnallislautakunnan esimies ja johti myös kunnallista työnvälitystoimistoa.

Vehkalahdella tiedettiin, että Tulikouran sympatiat olivat valkoisten puolella, kun sisällissota syttyi tammikuussa 1918. Varsinaisiin sotatoimiin 56-vuotias mies ei lähtenyt.

Haminan seutu oli punaisten vallassa. Tulikouran poika Ilmari hiihti kuitenkin linjojen läpi valkoisten puolelle. Hän liittyi valkoisten armeijaan ja taisteli rintamalla.

Valkoisten puolelle pyrki myös Ilmarin veli, Valter.

Punaiset olivat määränneet hallitsemillaan alueilla, että miesten oli pakko liittyä vallankumouksellisten armeijaan. Valter päätti kavereidensa kanssa karata pakko-otot välttääkseen.

Pakenijoiden suunnitelmat kuitenkin paljastuivat, ja heitä odotti jäällä punaisten väijytys.

Valterin ruumista ei koskaan löydetty. Suvun historiikissa hänen kuolinpäiväkseen on merkitty 1. huhtikuuta 1918.

Juho Tulikoura 29.5.1862-25.4.1918. (Kuva: Maria Seppälä / Tulikouran Sukukirja)

Noin viikko Valterin kuoleman jälkeen tuli yö, jolloin Tulikourien kodin oveen koputettiin.

Tutkija Mirja Turusen mukaan punaisten 10. huhtikuuta Haminan seudulla aloittamissa laajamittaisissa pidätyksissä oli kyse hyvin pitkälti vimmaisesta kostamisesta.

Valterin ja hänen kavereidensa surmaamista voi selittää sotataktisilla syillä, mutta nyt oli hieman toisenlainen vire. Pidätetyt olivat yhteiskunnan hyväosaisia: opettajia, toimittajia, pappeja, lääkäreitä, pormestari. Tulikouran kansanedustajan tausta sopi hyvin samaan joukkoon.

– Haminassa vaikutti hyvin tiukaksi tunnettu punapäällikkö Jaakko Uski, jonka visiona vaikuttaa olleen eliitin vainoaminen. Uskon hänen olleen pidätysten takana, Turunen sanoo.

Tutkijan mukaan Kymenlaakson alue tunnettiin muutenkin punaisten jyrkkyydestä. Alueella oli isoja tehtaita ja satamia, minkä vuoksi vastakkainasettelulla oli syvät juuret.

– Alueella korostui voimakkaasti työläiset vastaan rikkaat herrat -ajattelu. Varhaisen järjestäytyneisyyden vuoksi alueelle kyettiin luomaan myös tehokas vakoiluorganisaatio, joka auttoi valkoisten löytämisessä.

Tulikoura ja muut vangitut koottiin Haminaan. Sieltä heidät kuljetettiin noin 60 kilometrin päähän Kouvolaan, joka oli sisällissodassa merkittävä punaisten keskus.

Veripellot. Karmiva nimi tunnetaan Kouvolassa hyvin. Pelloista ensimmäinen sijaitsi lähellä kylän keskustaa. Siellä Tulikoura ja muut Hamina–Vehkalahti-alueen vangit teloitettiin.

Turunen arvelee, että Tulikouran kohtaloksi koitui 19.–20. huhtikuuta välinen yö, joka oli uhrien lukumäärältään kaikkein julmin. Silloin teloitettiin noin kaksikymmentä valkoista.

Tulikouran viralliseksi kuolinpäiväksi on merkitty 25. huhtikuuta 1918.

Yksi uhreista oli myös Vehkalahden kirkkoherra Gustaf Adolf Taube, jonka kerrotaan saarnanneen teloittajilleen ennen ampumista. Saarnan myötä osa punaisista olisi itkenyt ja kieltäytynyt ryhtymästä väkivallantekoihin.

Taubeen liittyy myös muita kertomuksia. Tulikoura-Korhosen mukaan kirkkoherran rinta olisi viilletty auki ristin muotoon ja haavat olisivat olleet täynnä suolaa.

Lopuksi uhrit haudattiin maahan.

Punaisten tekemien teloitusten äänten kerrotaan kuuluneen Kouvolassa ihmisten koteihin. Laukauksia, huutoja, valitusta, itkua. Se lisäsi paikallisessa väestössä pelkoa.

– Pelon vuoksi punaiset siirsivät teloitukset lopulta Korian sillalle, joka oli helpompi paikka siksikin, että routaiseen maahan ei tarvinnut kaivaa kuoppia, vaan ruumiit pudotettiin veteen, Turunen kertoo.

Juho Tulikoura siunattiin yhtä aikaa kahden muun vainajan kanssa. Kahden muun vainajan henkilöydestä ei ole varmaa tietoa. (Kuva: Maria Seppälä / Raija Tulikoura-Korhosen Albumi)

Valkoiset valtasivat Kouvolan toukokuun alussa.

Uudet vallanpitäjät pakottivat punaiset vangit kaivamaan veripellon uhrit haudoistaan ylös. Vainajat kuljetettiin Kouvolan keskustaan tutkittaviksi ja pestäviksi. Siellä omaiset saivat käydä tunnistamassa vainajia.

Valkoisten sotilaiden kanssa Kouvolaan saapunut Ilmari Tulikoura etsi isäänsä, mutta ei löytänyt. Lopulta pois lähtiessään hän huomasi tutun näköisen flanellipaidan.

Ilmarilta kuultujen kertomusten mukaan vainajan kasvoja oli runneltu. Aiemmin musta tukka oli harmaantunut lähes valkoiseksi.

Se tulkittiin yhdeksi merkiksi punaisten harjoittamasta kiduttamisesta. Kouvolassa kerrottiin useita vastaavanlaisia tarinoita. Ne tekivät Kouvolan veripelloista kuuluisan koko maassa.

Valkoisten kertomuksissa paikasta tuli Turusen sanojen mukaan ”punaisten kauhutekojen Golgata”, joka todisti hävinneen osapuolen raakuutta ja julmuutta.

Turunen on kuitenkin tutkimuksissaan tuonut esiin, että suurin osa kidutuspuheista on vahvasti liioiteltuja.

Huhut levisivät, kun paikalliset ihmiset kävivät katselemassa riveihin asetettuja ruumiita. Harva oli nähnyt väkivaltaisesti kuollutta ihmistä, puhumattakaan sellaista, joka on ollut pari viikkoa maan alla.

– Yksi perusväite tarinoissa on se, että jalkoja ja käsiä olisi poltettu tulikuumalla raudalla tai hapolla, kun iho näytti irtoilevan niistä omituisesti. Oikeuslääkärin avulla selvitin, että se on ihan normaali mätänemisprosessiin liittyvä ilmiö, Turunen sanoo.

Kokonaan Turunen ei kuitenkaan halua kiduttamista tai jo kuolleiden ruumiin rusikoimista kiistää. Sitä on voinut tapahtua.

Tulikouran ruumiintarkastuskertomuksessa mainitaan vain niskassa näkyvä, luodin aiheuttama ampumajälki. Paperissa on myös maininta, että ruumiista luultiin aluksi toisen henkilön ruumiiksi.

– Se voisi osoittaa todeksi kertomuksen siitä, että hänen kasvonsa olivat tunnistamattomassa kunnossa.

Suolan sirottelu kirkkoherra Tauben auki viilleltyyn rintaan ei pidä Turusen mukaan kuitenkaan paikkaansa. Vastaavia on kerrottu keskiajalta lähtien.

Suru Tulikouran talossa on varmasti ollut suunnaton, Raija Tulikoura-Korhonen sanoo. Ensin oli mennyt Valter, nyt talon isäntä.

Tulikoura-Korhonen ei muista, että surusta olisi kuitenkaan paljoa kerrottu. Aihe oli niin kipeä, että perisuomalaiseen tapaan siitä vaiettiin.

Tulikouran sukukirjassa todetaan talon elämän olleen kuin halvaantunut: ”Perheenjäsenet liikkuivat kuin varjot, äänettöminä ja ilottomina”.

Ilmari Tulikouran aggressiivisesta reaktiosta suruun tuli kuuluisa.

Hän tappoi teloitustyyliin runoilija Kasperi Tantun Kouvolan seurahuoneella pian sen jälkeen, kun Juho Tulikouran ruumis oli kaivettu ylös väliaikaisesta haudastaan.

– Ilmari halusi kostaa. Hän raahasi Tantun kadun toiselle puolelle ja ampui miehen. Se on tyyppiesimerkki siitä, millaisia kostotoimenpiteet olivat aluksi. Kiihko purkautui väkivaltaisesti, Turunen sanoo.

Pian tappamisesta tuli järjestelmällistä.

Kouvolassa opittiin tuntemaan toinenkin veripelto, kun valkoiset teloittivat kasarmin pellolla yli 120 punaista.

– Älkää kostako, Raija Tulikoura-Korhonen toistaa hitaasti ja katsoo ulos.

Juho Tulikouran kotiväelleen sanomiin viimeisiin sanoihin kätkeytyy hänen mielestään paljon.

Isoäidin kertoman mukaan sisällissodan jälkeen punaisille perheille annettiin Tulikouran talossa leipää kuten ennenkin.

– Samaisten perheiden isät olivat sodan aikana käyneet talossa uhkailemassa. Tulikouran suvussa haluttiin silti totella Juhon sanoja.

Raija Tulikoura-Korhonen kuuli lapsena isoisoisänsä kohtalosta omalta isoäidiltään. – Muut eivät asiasta puhuneet. (Kuva: Maria Seppälä)

Helppoa surun ja katkeruuden käsitteleminen ei kuitenkaan ole ollut.

Tulikoura-Korhonen sanoo tunteneensa vihaa. Sisällä on ollut usein möykky, jolle ei ole sanoja. Lapsena hän kuuli toistuvasti olevansa herrasperheen lapsi, jolla on helppo elämä.

– Kun menin oppikouluun, minulle sanottiin, että mitäs täällä teet, viet vain muiden paikat, eihän sinun koskaan tarvitse elämässäsi mitään tehdä.

Väinö Linnan Täällä pohjantähden alla -trilogiaa hän ei ole voinut koskaan lukea. Näkökulma asettuu liikaa toiselle puolelle.

– Valkoiset eivät olleet yksin pahoja. Viha oli puolin ja toisin kiihtynyttä, ja molemmat tekivät kauheuksia. Se pitäisi tulla esiin.

Mirja Turunen sanoo ymmärtävänsä Tulikoura-Korhosen näkemystä.

Valkoisen osapuolen edustajat ovat joutuneet Suomessa puolustuskannalle.

Se johtuu pitkälti siitä, että punaisten kokemukset vaiennettiin sodan jälkeen puoleksi vuosisadaksi.

Kun ne pääsivät julkisuuteen ja tutkimusten aiheiksi 1960-luvulta lähtien, asetelma keikahti korostamaan heidän uhriuttaan.

Sekin asetelma on kuitenkin hiljalleen murtumassa, puolen vuosisadan jälkeen.

– Nyt, kun olen kiertänyt luennoimasta aiheesta paljon, olen huomannut, että ihmiset uskaltavat katsoa rajalinjojen yli. Sodassa tehdään aina vääryyksiä, molemmilla puolilla. Tämän päivän ihmisillä tuntuu olevan vain vilpitön halu tietää, mitä tapahtui ja miksi.

Lue myös

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori

Pakenevatko sivistysporvarit nyt kokoomuksesta? Pitkäaikainen helsinkiläinen kokoomusvaikuttaja Matti Niiranen vaatii pääministeripuolueelta pikaista ”aatteellisen kilpensä...
27.9.2026 7:00

Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – "Kriittinen hetki on juuri nyt"

Monet suomalaiset säästävät mökin kustannuksista jättämällä sen talveksi peruslämmölle tai kylmäksi, LähiTapiolasta kerrotaan. Tällöin...
26.9.2026 21:35

Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt

Kun yhdysvaltalainen NBC-kanava esitti tammikuun 15. päivänä vuonna 1981 uuden poliisisarjan ensimmäisen jakson...
26.9.2026 21:29

Aihetunnisteet

Historia Keskusta maalaisliitto sisällissota tulikoura

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Nukutko näin? Lääkäri kertoo IL:ssä oireista, joita ei kannata ohittaa
Uutiset | 25.9.2026 22:45
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Lähes 30 000 suomalaisen ruokaostokset tutkittiin – tunnistatko itsesi näistä tyyleistä?
Uutiset | 25.9.2026 20:38
Eva: Suomalaiset odottavat Ukrainalta aiempaa enemmän joustoa – Venäjältä penätään rikosvastuuta
Uutiset | 26.9.2026 6:01
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Trump tyrmäsi Iranin ehdotuksen aselevoksi ja Hormuzinsalmen aukaisemiseksi
Uutiset | 26.9.2026 6:27
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Asuintalo räjähti matkailijoiden suosimalla alueella Ateenassa – kuusi kuollut, joukossa neljä yhdysvaltalaisturistia
Uutiset | 26.9.2026 15:26
Kaikkonen: Kouluruokailun epäkohdat korjattava, lapselle pitää antaa aikaa syödä – keskusta esittää rajaa jättikouluille ja -päiväkodeille
Uutiset | 26.9.2026 13:08
Äärimmäisen uhanalaiset borneonorangit vaarassa metsäpalojen vuoksi
Uutiset | 26.9.2026 11:40
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Uhkaako tekoälyn kehitys oikeasti ihmiskuntaa? Kyseessä voi olla teknologiajättien informaatio-operaatio, uskoo asiantuntija
Uutiset | 26.9.2026 10:02
Paavo Arhinmäki aikoo ehdolle ensi kevään eduskuntavaaleissa
Uutiset | 26.9.2026 9:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mökkien vesivahingot räjähtivät kasvuun – ”Kriittinen hetki on juuri nyt”
Uutiset | 26.9.2026 21:35
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokouskahvit on juotu, nyt tehdään politiikkaa
Mielipide | 26.9.2026 13:42
Lukijalta: Tekoälydystopia valtaa yhteiskuntia
Mielipide | 25.9.2026 14:17
Lukijalta: Lappeenrannan kauppatori 70 vuotta
Mielipide | 25.9.2026 14:11
Lukijalta: Miksi emme ole torilla? Nörtit ovat tehneet jotain, mitä koko maailma haluaa ostaa
Mielipide | 25.9.2026 13:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste