Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Tartuntatautilakiin esitetään muutoksia korona-ajan palautteen perusteella

10.3.2026 11:00
Lue lisää 
Elämä
Hanketta varten perustetun yhdistyksen puheenjohtaja Maija Isokääntä sekä Gunnarin kartanon toiminnanjohtaja Leea Leppilampi. (Kuva: Maija Pylväs)

Lampinsaaren kaivoskylän koulu sai uuden elämän Gunnarin kartanona – nimi juontaa juurensa paikan erityislaatuisesta historiasta

Hanketta puuhaavien kyläaktiivien suunnitelmista ei kunnianhimoa puutu
Maija Lehtovirta 12.2.2022 9:50, muokattu 12.2.2022 9:57
a– a+
Elämä

Kun kuuntelee Raahen Lampinsaaressa asuvien Maija Isokäännän ja Leea Leppilammen ajatusten vaihtoa tulevista suunnitelmista, ei tarvitse ihmetellä, miten paljon on jo saatu aikaiseksi. Reilu vuosi sitten lakkautetusta kyläkoulusta on muokattu niin majoitusta kuin juhlatiloja tarjoava Gunnarin kartano, jolle tuntuu olevan kysyntää. 

Hanketta varten perustetun yhdistyksen puheenjohtajan, kylän alkuasukkaaksi itsensä esittelevän Isokäännän mukaan ajatus paikasta lähti kyläläisten keskuudesta, kun koululle mietittiin uutta käyttöä. 

– Tiedän tämän paikan ihmisten toiveet ja tarpeet. Kylätalo saatiin toteutettua vanhaan pesulaan, mutta koulu vaati jo vähän enemmän rohkeutta. Uudet asukkaat ovat tuoneet sitä kaivattua uutta rohkeutta, Isokääntä kertoo. 

Gunnarin kartanon toiminnanjohtaja Leea Leppilampi kertoo nähneensä kylän mahdollisuudet, kun muutti kylälle vuonna 2017. 

– Innostus lähtee tarpeesta. Tällaisia paikkoja ei ole lähialueella, hän tietää.

Kun koulun toiminta päättyi joulukuussa 2020, asiat etenivät nopeasti. Tukea saatiin Euroopan maaseudun kehittämisen maatalousrahastolta, hanketta varten perustettiin kolmen naisen yhdistys ja vuokrasopimus tehtiin Raahen kaupungin kanssa. 

Huhtikuussa 2021 alkoivat remonttityöt ja samaan aikaan alettiin tehdä markkinointia sekä suunnitella tulevia tapahtumia.

Leea Leppilampi kertoo nähneensä kylän mahdollisuudet, kun muutti kylälle vuonna 2017. Kuva: Maija Pylväs

Gunnarin kartano -nimi juontaa juurensa paikan historiasta – ja kylän erityislaatuisesta historiasta on ammennettu myös kartanon kokoustilojen nimiä. Lampinsaaren kylä rakennettiin 50-luvulla, kun alueelle perustetun kaivoksen toiminta käynnistyi. Kaivoksen johtajana toimi Gunnar Laatio. 

Työmiehet perheineen tarvitsivat kodit ja palvelut, joten kylälle saatiin monipuoliset palvelut koulusta kauppoihin ja kuppilasta kirjastoon. Kun kaivos lakkautettiin vuonna 1992, palvelut toinen toisensa jälkeen loppuivat, väki väheni ja taloja jäi asumattomiksi. 

Siitä, mitä jäi, on nyt tehty kylän myyntivaltti. 

– Kyllähän tämä kylä poikkeaa kaikesta lähiasumisesta. Kun muutin kylälle, en ollut koskaan kuullut hiljaisuutta, joka on täällä suorastaan korvinkuultavaa. Ja kun ympärillä ei ole valonlähteitä tuomassa valosaastetta, tähtitaivas näkyy aivan upeasti, Leppilampi sanoittaa.

Kun muutin kylälle, en ollut koskaan kuullut hiljaisuutta, joka on täällä suorastaan korvinkuultavaa. 

Leea Leppilampi

Tämän ovat todenneet Gunnarin kartanossa yöpyneet matkailijatkin. Koska luonto on lähellä, paikkaan on tehty varauksia esimerkiksi leirien ja muiden toiminnallisten tapahtumien pitämiseen. Liikuntasalin myötä paikka soveltuu myös erilaisten juhlien järjestämiseen. 

Gunnarin kartanon toiminnan lähtökohtana on hyvinvointi, minkä pohjalta esimerkiksi kuluneena syksynä järjestettiin monipuolista ohjelmaa sisältänyt hyvinvointiviikonloppu. 

– Tämä on yleishyödyllinen yhdistys, mutta suuret kiinteistökulut pitää saada tietysti hoidettua, joten paljon on myös maksullista toimintaa, Leppilampi toteaa.

Majoitustilaa Gunnarin kartanossa on 50 henkilölle. Luokkahuoneet on muutettu väliseinien avulla 4–6 hengen makuusaleiksi, mutta muita rakenteellisia muutoksia ei ole tehty. Makuuhuoneiden kerrossängyt on rakennettu paikan päällä. 

– Koska kyseessä ei ole hotelli vaan retkeilymajoitustyyppinen paikka, wc- ja suihkutilat ovat yhteisiä, Leppilampi huomauttaa. 

Tällä hetkellä suurimpana suunnitelmana on saada kartanoon kaksi saunaa sekä muutama lisäsuihku ja wc. Kokoustiloja on tulossa lisää ja onpa suunnitelmissa myös kuntosali. Vuonna 2022 on tarkoitus toteuttaa invajärjestelyt. 

Se, mikä tekee talosta Leppilammen ja Isokäännän mukaan täyden palvelun keskuksen, on oma ravintola. Kartanon alakerrasta, entisestä koulun ruokalasta, löytyy tilausravintolanakin toimiva Ravintola Kaivos, jota pyörittävät pari vuotta sitten kylälle muuttaneet yrittäjät Katja ja Juha Rauha.

Ravintola Kaivos Gunnarin kartanossa. Kuva: Maija Pylväs

Tulevista suunnitelmista ei näillä naisilla puutu kunnianhimoa – eikä vähättely kuulemma muutenkaan ole lampinsaarelaisten juttu. Siinä missä Isokääntä kehuu Leppilammen monipuolista osaamista, Leppilampi kuvailee Isokääntää innoittajaksi. 

– Onhan se niin, että jos haluaa asua vähän syrjemmässä, tekee sen valinnan, että palvelut ovat kaukana tai ne on itse järjestettävä lähemmäksi. Onneksi maaseutua pystyy kehittämään, Leppilampi toteaa. 

Koulun yhteydessä olevaan päiväkotiin on tarkoitus perustaa palvelupiste, johon voisi tulla yrittäjiä hierojista kampaajiin mutta myös kunnallisen puolen toimijoita, kuten esimerkiksi terveydenhoitaja. 

– Hankkeen yhtenä tavoitteena on mahdollistaa ikäihmisten kotona asuminen. Ikäihmiset ovat itsekin innostuneita ja näkevät tässä mahdollisuuksia, Isokääntä sanoo. 

Reilun 250 asukkaan Lampinsaaressa on toimiva kyläyhdistys, joka toimii tiiviissä yhteistyössä hankkeen kanssa. Gunnarin kartano onkin saanut koko kylän ideoimaan palveluja ja tapahtumia.  

– Mieleen on jäänyt ajatus, että jos joku asia on ihmisistä kiinni, se ei välttämättä ole mahdoton. Visiomme ei ole horjunut, vaan paremminkin vain vahvistuu, Isokääntä iloitsee.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä marraskuussa 2021. Lehden voit tilata täältä. Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä.

Lue myös

Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot

Vakuutusyhtiö Turva varoittaa suomalaisia lumenpudotukseen liittyvistä vaaroista. Yhtiön mukaan lumenpudotus on toisinaan välttämätöntä...
10.3.2026 22:01

Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä

Sodassa kovia kokenut Ranska etsi 1950-luvulla itseään ja paikkaansa kylmän sodan maailmanjärjestyksessä. Maa...
10.3.2026 21:40

Ravaatko iltaisin jääkaapilla? – Tämä "kolmen tunnin sääntö" suojaa sydäntäsi

Syöminen liian lähellä nukkumaanmenoaikaa voi olla haitallista terveydelle, tuore tutkimus vahvistaa.
10.3.2026 21:25

Aihetunnisteet

Gunnarin kartano Lampinsaari

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Huoli heräsi Pekingin aikeista – sotavoimissa pahaenteinen merkki
Uutiset | 9.3.2026 22:03
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Ravaatko iltaisin jääkaapilla? – Tämä ”kolmen tunnin sääntö” suojaa sydäntäsi
Uutiset | 10.3.2026 21:25
Keskustan Siika-aho: Jääkiekon pride-kohussa unohtui itse asia – ”Eihän tässä ole mitään järkeä”
Uutiset | 10.3.2026 19:35
Zelenskyi: USA on ehdottanut, että Ukraina ja Venäjä tapaisivat ensi viikolla
Uutiset | 10.3.2026 19:00
Asiantuntija: Näin Venäjä hyötyy, kun öljy ei liiku Hormuzinsalmessa
Uutiset | 10.3.2026 18:58
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
HS: Ministeri Grahn–Laasonen kannattaa kiristyksiä maahanmuuttajien eläkkeisiin
Uutiset | 10.3.2026 18:50
Presidentti Stubb työvierailulle Lontooseen
Uutiset | 10.3.2026 18:42
Poliisi: Autojen maahantuonnissa ja välityksessä käytettiin bulvaaneja
Uutiset | 10.3.2026 18:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Ravaatko iltaisin jääkaapilla? – Tämä ”kolmen tunnin sääntö” suojaa sydäntäsi
Uutiset | 10.3.2026 21:25
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapin hyvinvointialue tarvitsee oikeudenmukaisen rahoituksen
Mielipide | 10.3.2026 13:46
Lukijalta: Eläkeläiset – Suomen salainen voima
Mielipide | 10.3.2026 13:38
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste