Kulmuni: EU on ongelmissa ultrahalpatuotteiden kanssa
Erilaiset postimyyntiä halpatuotteilla käyvät EU:n ulkopuoliset suuryritykset ovat viime aikoina levittäneet voimakkaasti markkinointiaan ja toimintapiiriään myös Euroopan maihin, europarlamentaarikko Katri Kulmuni huomauttaa.
Keskustan ja Uudistuva Eurooppa -ryhmän meppi Kulmuni kysyy komissiolta, miten tuotestandardeiltaan riittämätöntä ja jopa rikollista toimintaa voidaan ehkäistä ja suitsia.
Monissa EU:n jäsenmaissa on kannettu Kulmunin mukaan perusteltua huolta tuoteturvallisuutta koskevien säännöstöjen riittävyydestä.
– Myös tulli- ja valvontaviranomaisten resurssit ovat auttamattomasti riittämättömiä uuden tilanteen edessä ja jopa vaarallisia kemikaaleja sisältäviä tuotteita päätyy esimerkiksi lasten päivittäiseen käyttöön.
Perinteinen kuluttajaneuvonta ei pysty myöskään vastaamaan niihin ongelmiin, mitä massiivinen halpatuotteiden kauppa ulkomaisten suuryritysten kanssa voi nostattaa.
– Ihmisillä on tietysti oikeus ostaa haluamiaan tuotteita haluamiltaan yrityksiltä niin kauan kuin se tapahtuu laillisesti, mutta tarvittaessa sääntelyllä on pystyttävä vastamaan niihin ongelmiin, joita muuttunut tilanne aiheuttaa, Kulmuni sanoo.
Kulmunin laatimassa kirjallisessa kysymyksessä todetaan, että sivustojen kautta on myyty jopa rikollista materiaalia.
– Viime päivinä olemme kuulleet järkyttäviä uutisia, kuinka eräs verkkokauppa, jonka järjestelmissä on ollut myynnissä lasta muistuttavia niin sanottuja seksinukkeja, on avannut suuren myymälän Euroopan sydämeen, vanhaan pariisilaiseen tavarataloon. Myös muiden verkkokauppojen kautta on ollut myynnissä tämänkaltaista materiaalia.
Kulmuni kysyykin komissiolta seuraavaa.
– Edellä olevan perusteella kysyn: Millaisia suunnitelmia komissiolla on vastata EU-maiden ulkopuolelta tulevaan verkkomyynnin aiheuttamiin ongelmiin ja etenkin estää rikollisen materiaalin myynnin?