Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Sää lämpenee vappuaattona – tarkista maastopalovaroitukset ennen vappugrillailua

30.4.2026 3:01
Lue lisää 
Metsien suojelu
Metsähallituksen pääjohtaja Juha Niemelä (taustalla), ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen ja maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah kertoivat mediatilaisuudessa vanhojen metsien kansallisista kriteereistä ja niihin liittyvästä kokonaisuudesta. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Kritisoitu esitys vanhojen metsien suojelemiseksi etenee tiukkojen kriteerien mukaisena

Esitysluonnos on maa- ja metsätalousministeriön ehdotuksen mukainen ja ottaa huomioon yksityiset metsänomistajat.
STT / Sanna Nikula 11.6.2024 16:12, muokattu 11.6.2024 16:14
a– a+
Metsien suojelu

Eduskunnassa ja EU-vaalitenteissä arvostelua herättänyt hallituksen esitysluonnos vanhojen metsien kansallisiksi kriteereiksi lähtee tänään lausuntokierrokselle.

EU velvoittaa, että jäsenmaiden jäljellä olevat vanhat ja luonnontilaiset metsät pitää etsiä ja siirtää suojeluun. Maiden on tullut laatia omat, tieteeseen perustuvat kansalliset kriteerit vanhoille metsille.

Hallitus on tähän hallitusohjelmassa sitoutunut, mutta kriteerit ovat myöhässä ja ne ovat arvostelijoiden mukaan niin tiukat, ettei Etelä-Suomesta juuri löydy niiden perusteella suojeltavaa.

Esitystä esittelivät tiedotustilaisuudessa tiistaina maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd.) ja ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.).

Valmistelua on tehty molemmissa ministeriöissä, mutta ministerit myönsivät, että yhteinen esitys on maa- ja metsätalousministeriön ehdotuksen mukainen ja siinä on otettu huomioon myös yksityisten metsänomistajien näkökulma.

– Yksityismailla metsien suojelu perustuu vapaaehtoisuuteen, kuten tähänkin asti, sanoo Essayah.

Hallituksen esityksen mukaan havumetsän keski-iän on esimerkiksi oltava Etelä- ja Keski-Suomessa 140-vuotiasta ja pohjoisessa 160–200-vuotiasta. Lehtimetsän on puolestaan oltava Etelä- ja Keski-Suomessa 100-vuotiasta ja pohjoisessa 140-vuotiasta.

Raja-arvot ovat erilaisia Suomen etelä- ja pohjoisosissa, koska metsät kasvavat pohjoisessa hitaammin ja ovat vähäpuustoisempia.

Vanhojen metsien kriteerit koskevat puuston iän lisäksi muun muassa kuolleen puun määrää metsissä ja suojeltavan metsikön pinta-alaa. Metsät ovat luontokadon pysäyttämisessä keskeisiä, koska ne ovat monen uhanalaisen lajin elinympäristö.

Esimerkiksi ekologian yliopistolehtori Panu Halme Jyväskylän yliopistosta on arvioinut Ylelle, että kriteerien sisään mahtuvaa metsää löytyy lähinnä Lapista, eikä Etelä-Suomesta tulisi suojeluun juuri mitään.

Halmeen mukaan Etelä-Suomen metsien suojelua ei voi korvata suojelemalla metsiä Lapissa.

Ministeri Mykkäsen mukaan kriteeristöä valmistelleen asiantuntijatyöryhmän raportti ei antanut valmistelun pohjaksi suoraan mitään yksiselitteisiä kriteerejä, mikä osaltaan viivästytti valmistelua ministeriöissä.

Tarkoitus oli löytää viitearvojen ja erilaisten kriteerien haarukasta mahdollisimman yksiselitteinen kriteeristö.

– Tulkinta on se, että nämä kriteerit ovat sen puitteissa, Mykkänen selitti tiedotustilaisuudessa sitä, miksi yhteinen esitys on tiukempi kuin ympäristöministeriön ehdotus oli.

Suomen ympäristökeskuksen (Syke) ja Luonnonvarakeskuksen (Luke) raportti julkaistiin helmikuussa.

Metsähallitus kartoittaa valtion vanhat ja luonnontilaiset metsät kriteerien perusteella kesäkausien 2024–2025 aikana. Ympäristöministeriö pyytää lausuntoja esityksestä kriteereiksi vanhoille metsille 24. heinäkuuta mennessä.

Mykkäsen mukaan vanhojen metsien kriteerien valmistelua on viivästyttänyt osaltaan myös se, että niitä sovelletaan myös 600 000 suomalaisen yksityisen metsänomistajan metsiin. Kysymys on hänen mukaansa siitä, miten suojelu suhteutuu omaisuudensuojaan ja korvaustarpeeseen.

– Yksityismetsämaiden kanssa pitää olla maltillinen ja realisti siinä, miten paljon niitä pystytään lyhyellä aikavälillä lunastamaan, Mykkänen sanoi STT:lle tiedotustilaisuuden jälkeen.

Hänen mukaansa osa kriteerit täyttävistä metsistä on sellaisia, joita voi tarjota METSO-ohjelman piiriin.

– Se toimii niin, että maanomistaja tarjoaa kohdetta valtiolle määräaikaiseen tai pysyvään suojeluun ja määrärahojen puitteissa niitä otetaan vastaan,

Esityksen mukaan hallitus lisääkin osana kokonaisuutta suojellun metsän määrää Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelmalla eli METSOlla.

– METSO-ohjelma on ollut toimiva, ja sen tavoitteena on perustaa 96 000 hehtaaria uusia suojelualueita vuoteen 2025 mennessä. Tavoite tullaan saavuttamaan, tiedotteessa luvataan.

Lisäksi hallitus valmistelee noin 31 000 hehtaarin suuruisen, valtion maita koskevan lisäsuojelupaketin, joka painottuu pääasiassa Lappiin ja sellaisiin metsiin, jotka on jo aiemmin jätetty taloudellisen toiminnan ulkopuolelle eli käytännössä suojeltu.

Lapin lisäksi tällaisia metsiä on Pohjanmaalla ja Kainuussa.

– Siellä valtion metsä- ja maaomaisuutta on enemmän kuin Etelä-Suomessa. Etelä-Suomesta jo 40 prosenttia on suojelussa tai vastaavassa, perusteli Essayah.

Hänen mukaansa kokonaisuutena valtion mailla tehtävän uuden pysyvän suojelun pinta-ala nousee arviolta 80 000–90 000 hehtaariin, kun inventaario on tehty.

Vihreät arvostelivat esitysluonnosta tuoreeltaan hallituksen silmänkääntötempuksi. Entinen ympäristöministeri, kansanedustaja Krista Mikkonen (vihr,) luonnehtii esitystä täysin vesitetyksi, koska se perustuu ekologisen tiedon sijasta muihin näkökulmiin.

– Hallitus yrittää jälleen kerran silmänkääntötempulla viherpestä päätöksen, Mikkonen arvosteli tiedotteessaan.

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta katsoo hallituksen toiminnan näyttävän siltä, että suomalaisia yritetään hämätä suojelemalla jo ennestään suojassa olevia alueita.

– Orpon hallitus on hallitusohjelmassaan sitoutunut pysäyttämään luontokadon vuoteen 2030 mennessä, mutta nyt tehtyjen kriteerien perusteella tavoite karkaa päivä päivältä kauemmas.

Ministerit puolestaan kuvasivat kokonaisuutta historialliseksi ja yhdeksi merkittävimmistä suojelupäätöksistä, mitä Suomessa on tehty.

Lue myös

Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät

Keskustan kansanedustajat Markku Siponen ja Vesa Kallio patistavat maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahia (kd.)...
30.4.2026 14:55

EU: USA:n joukkojen pitäminen Euroopassa on USA:n etujen mukaista

EU korostaa, että yhdysvaltalaisjoukkojen pitäminen Euroopassa on Yhdysvaltojen etujen mukaista. Yhdysvaltojen presidentti Donald...
30.4.2026 14:01

Iran uhoaa: Yhdysvaltojen satamasaarto ei onnistu

Axios: Yhdysvaltain asevoimat on valmistellut suunnitelman iskuaallolle, jonka toivotaan vievän neuvottelut ulos umpikujasta
30.4.2026 13:11

Aihetunnisteet

luonnonsuojelu metsät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Grillaatko vappuna? Asiantuntija varoittaa kriittisestä virheestä – ”Vaikuttaa makuun, kypsymiseen ja jopa turvallisuuteen”
Uutiset | 29.4.2026 22:00
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
EU: USA:n joukkojen pitäminen Euroopassa on USA:n etujen mukaista
Uutiset | 30.4.2026 14:01
Iran uhoaa: Yhdysvaltojen satamasaarto ei onnistu
Uutiset | 30.4.2026 13:11
Euroalueen inflaatio nousi kolmeen prosenttiin
Uutiset | 30.4.2026 12:35
Ex-elintarvikemarkkinavaltuutetulle syyte virkavelvollisuuden rikkomisesta ja lahjusrikkomuksesta
Uutiset | 30.4.2026 12:35
VM: Suomen sopeutettava taloutta mahdollisesti odotettua kovemmin – jopa 2,7 miljardin euron sopeutus vuodelle 2028
Uutiset | 30.4.2026 12:23
Energiajärjestö: Maailma kohtaamassa historiansa suurinta energiakriisiä
Uutiset | 30.4.2026 12:15
Zelenskyi: Ukraina tiedustelee USA:lta lisää mahdollisesta tulitauosta Venäjän voitonpäiväksi
Uutiset | 30.4.2026 11:48
Gazaan pyrkivän avustuslaivueen suomalaisdelegaatio: Israel on ottanut kiinni myös suomalaisen
Uutiset | 30.4.2026 11:21
Valtiovarainministeriö heikensi kuluvan vuoden talousennustetta reippaasti – syynä Lähi-idän kriisi
Uutiset | 30.4.2026 11:02
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Oppositio rökittää hallitusta yhteisellä välikysymyksellä: ”Euroopan epäonnistuneinta talouspolitiikkaa”
Uutiset | 30.4.2026 9:52
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
EU: USA:n joukkojen pitäminen Euroopassa on USA:n etujen mukaista
Uutiset | 30.4.2026 14:01
Iran uhoaa: Yhdysvaltojen satamasaarto ei onnistu
Uutiset | 30.4.2026 13:11
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kaikki datakeskusten sähkönkulutus ei ole järjestelmätasolla samanlaista
Mielipide | 30.4.2026 14:51
Lukijalta: Keskusta puolustaa palveluverkkopäätöksenteossa lähipalveluita
Mielipide | 30.4.2026 14:27
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Tekoälykuvat eivät kuulu julkishallinnon viestintään
Mielipide | 30.4.2026 14:13
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Länsirataa ei ole syytä puolustaa
Mielipide | 27.4.2026 13:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustakolmikko: Hallitus on sitoutunut Marinin hallitusta tiukempaan ilmastopolitiikkaan, vaikka ”mediassa monesti julistetaan jotain aivan muuta”
Uutiset | 29.4.2026 17:52
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste