Kokoomuksen Kopra: Asiattomista puheista seuraa jatkossa sanktioita varmuudella
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jukka Kopran mukaan asiattomien puheiden estämiseksi luotu sanktiojärjestelmä toimii siten, että jokainen eduskuntaryhmä sanktioi itse kansanedustajansa ja ryhmänjohtajien kokous seuraa, että näin varmasti tapahtuu.
Kopran mukaan asiattomia puheita torjutaan samanlaisella mekanismilla, jolla seurataan sitä, että hallituspuolueiden kansanedustajat noudattavat hallitusohjelmaa.
– Mitään yli puolueiden tapahtuvaa sanktiomenetelmää ei ole, mutta sanktioita seuraa kyllä varmuudella, mutta siten, että jokainen eduskuntaryhmä sanktioi itse omat edustajansa ja me tässä ryhmyripöydässä sitten seuraamme, että näin varmasti tapahtuu, Kopra sanoi eduskunnassa hallituspuolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajien kokouksen jälkeen.
Jos asiat eivät ratkea ryhmänjohtajien pöydässä, niin viime kädessä ongelmatilanteet ratkaisevat Kopran mukaan puolueiden puheenjohtajat. Jos ratkaisua ei mekanismin puitteissa löydy, uhkana voi Kopran mukaan olla hallituskriisi.
– Jos tämä yhdessä sovittu sanktiomekanismi ja asioiden oikaisumekanismi eivät toimi, niin silloin hyvin nopeasti ollaan tilanteessa, että hallituksen luottamus alkaa rakoilla ja silloin ollaan vakavien kysymysten äärellä. Näin ollen me olemme tilanteessa, että yksittäistenkin edustajien toiminta voi vaikuttaa hallitusyhteistyöhön, Kopra varoitti.
Kopran mukaan hallituspuolueiden eduskuntaryhmien puheenjohtajat olivat yksimielisiä sanktiokäytännöstä.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä sanoi ennen ryhmänjohtajien kokousta, että tieto asiattomien puheiden estämiseksi luotavasta sanktiojärjestelmästä on uutisankka ja väärinkäsitys.
Kopran mukaan julkisuudessa on liikkunut virheellisiä tietoja siitä, että sanktioita voitaisiin jakaa puoluerajojen yli eduskuntaryhmästä toiseen.
– Sellaista ei tulla tekemään, näin tämä ei toimi, Kopra sanoi.
– Kukin ryhmä toimii sääntöjensä mukaan ja nämä sanktiot jaetaan kunkin ryhmän sääntöjen mukaisesti, hän jatkoi.