Konkaripoliitikko Mauri Pekkarinen patistaa keskustan eduskuntaryhmää: "Pankaa porukka töihin"
Politiikan konkari, europarlamentaarikko Mauri Pekkarinen (kesk.) kannustaa keskustalaisia aktivoitumaan oppositiopolitiikassaan.
Pekkarinen kirjoittaa Suomenmaalle toimittamassaan mielipidekirjoituksessa, että keskusta on herännyt oppositiolle kuuluviin tehtäviin vasemmistopuoleita hitaammin.
Nyt tahdin on kuitenkin aika muuttua, Pekkarinen summaa.
Keskustamepin mukaan Orpon hallituksen politiikka tarjoaa oppositiolle paljon välineitä, joita keskusta voisi hyödyntää.
Yksi esimerkki on hallituksen verolinja, jota Pekkarisen mielestä ei pitäisi olla vaikea ampua alas.
Yhtälailla vaikeaa ei pitäisi hänen mielestään olla sen selittäminen, kuinka paljon Turun tunnin rata syö niitä voimavaroja, mitä sairaat niukkuudesta kärsivillä hyvinvointialueilla tarvitsisivat.
– Ei pitäisi olla vaikeaa kuvata, kuinka turmiollista on, että hallitus on jo osaltaan aiheuttanut suurta vahinkoa ajaessaan työmarkkinalinjansa konkeloon ja itsensä satojentuhansien suomalaisten hampaankoloon, Pekkarinen summaa.
Pitkän linjan poliitikko kannustaa keskustan eduskuntaryhmää laittamaan porukan töihin.
Pekkarisen mukaan kansanedustajien on perehdyttävä, opiskeltava, kuultava ja ahkeroitava. Kaikkien edustajien ei tarvitse osata kaikkea, vaan jokainen voi osata jotakin ja olla jossakin asiassa hyvä.
– Vain sellainen edustaja pärjää henkilökohtaisesti ja voi auttaa riittävästi ryhmäänsä, joka tekee kotityöt. Vain sellainen eduskuntaryhmä pärjää, joka ottaa eduskuntasalissa kokoaan suuremman roolin. Sieltä se välittyy muuallekin.
Kirjoituksessaan Pekkarinen kiittää myös keskustan puheenjohtajaa Annika Saarikkoa keskustan vetämisestä vaikeina vuosina.
Saarikko kertoi viime viikolla jättävänsä puolueen puheenjohtajuuden ensi kesän puoluekokouksessa. Saarikkoa ei voi Pekkarisen mukaan yksin syyttää keskustan ongelmista.
– Annika ansaitsee kiitokset. Hän yritti, mutta niistä tuulista, mihin keskusta oli ajautunut, oli vaikea päästä selkeille vesille, saati sitten myötäiseen. Annikaa tarvitaan vielä monessa, Pekkarinen summaa.
Pekkarinen, 76, on toiminut europarlamentaarikkona vuodesta 2019 lähtien. Hän ei hae jatkokautta kevään eurovaaleissa.
Kansanedustajana Pekkarinen toimi yhtäjaksoisesti 40 vuotta vuosina 1979–2019.
Urallaan hän on toiminut Suomen sisäministerinä, kauppa- ja teollisuusministerinä sekä elinkeinoministerinä.