Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Meksiko

Tuhannet hammasturistit virtaavat joka päivä meksikolaiseen pikkukaupunkiin – ”Kaliforniassa hammaslääkärini halusi laittaa Teslan arvosta tavaraa suuhuni”

3.6.2023 14:00
Lue lisää 
Keskusta
Puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen luovutti keskustan ansiomerkit Heikki Koskelalle (toinen vas.) ja Marjatta Rahkiolle (toinen oik.). (Kuva: Timo Oravainen)

Keskustan Etelä-Hämeen piiri esittää Rehniä presidenttiehdokkaaksi ja vaatii joka kuntaan sote-asemaa

Suomenmaa 24.5.2023 9:45, muokattu 24.5.2023 10:00
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Keskusta

Keskustan piirijärjestöiltä satelee kannatusta Suomen Pankin pääjohtajan, filosofian tohtori Olli Rehnin presidenttiehdokkuudelle. Tiistaina kuoroon liittyi Etelä-Hämeen piiri, joka kannanotossaan pyytää Rehniltä suostumusta ehdokkuudelle.

− Olli Rehnin kokemus, asiantuntemus ja kyky toimia maamme presidenttinä on ylivertainen, piirijärjestö toteaa kannanotossaan.

– Hän on ansioitunut presidentin tehtävissä korostuvissa kansainvälisissä tehtävissä ja hänellä on erinomainen tuntemus maamme talouteen sekä kansakuntamme rooliin Euroopan unionin jäsenmaana. Tohtori Rehnin ominaisuudet ovat paras tae koko Suomen menestymiselle presidentin virkaan kuuluvissa tehtävissä.

Rehn on toiminut muun muassa kansanedustajana, ministerinä, Euroopan parlamentin jäsenenä ja EU-komissaarina.

Aiemmin useat keskustapiirit sekä keskustanuoret ovat asettuneet tukemaan Rehnin ehdokkuutta. Rehn kertoi huhtikuussa Suomenmaalle tekevänsä päätöksen ehdokkuudestaan kesän aikana.

Toisessa kokouskannanotossaan keskustan Etelä-Hämeen piiri vaatii, että sosiaali- ja terveydenhuollon peruspalvelut sijaitsevat lähellä asukkaita.

− Vaadimme, että jokaisessa kunnassa on vähintään yksi sosiaali- ja terveyspalveluasema. Varmistamalla nopea hoitoon pääsy lähellä tarjottavilla palveluilla on edellytykset nopeasti kasvavien kustannusten hillitsemiseen.

Piirikokous huomauttaa, että keskittäminen aiheuttaa entistä kalliimpia erikoissairaanhoidon kustannuksia, kun hoitoon ei hakeuduta eikä pääse ajoissa ja hoidettavat sairaudet ovat yhä vaikeampia ja pidemmälle edenneitä.

− Lähellä tarjottavat palvelut hillitsevät kustannusten nousua. Monipuolisella ja monikanavaisella palve-lutarjonnalla kustannuksia voidaan alentaa merkittävästi samalla, kun lähellä tarjottavia palveluita voidaan jopa laajentaa.

Kolmannessa kannanotossaan piiri toteaa, että Evon retkeilyalueen saavuttamiseksi ja luontomatkailun helpottamiseksi Metsähallituksen tekemää Evon kehittämisohjelmaa on tarpeen jatkaa.

Tuuloksen Kapakanmäellä pidetyssä piirikokouksessa puhunut keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen kertoi seuraavansa hallitusohjelman kasaamista silmä kovana.

− Tämän hetken tilanteesta on hyvä tehdä keskustalaisena huomio, ettei ole olemassa yhtenäistä suomalaista oikeistoa tai edes keskustaoikeistoa. Ei-vasemmistolaisten puolueiden kesken on paljon eriäviä näkökulmia myös hallitusta rakennettaessa. Myös keskustalla ei-vasemmistolaisena puolueena on oikeus tuoda oma näkemyksensä julki, Pirkkalainen totesi.

Keskustan vaalianalyysien puoluesihteeri katsoi keskittyneen Pori−Tampere-akselin pohjoispuolen näkökulmaan.

− Esimerkiksi on hyvin vahvasti keskusteltu, että maaseutumaisissa kunnissa on kannattajia mennyt perussuomalaisten leiriin. Näkökulma kuitenkin peittää alleen sen, että kaupungeista on samalla hävinnyt 110 000 äänestäjää, jotka tarvittaisiin kipeästi samaan pottiin. Ovatko kaikkien suomalaisten antamat äänet yhtä tärkeitä?

Etelä-Hämeen piirin puheenjohtaja Johanna Häggman totesi avauspuheessaan, ettei keskustan menestyminen vaaleissa jäänyt kiinni työmäärästä, joka vaalien alla tehtiin.

− Ehdokkaat ja tukiryhmät laittoivat itsensä likoon. Kiitos kuuluu myös piiritoimiston henkilöstölle sekä puoluetoimistolle. Puoluejohto teki hartiavoimin työtä, ja puheenjohtaja Annika Saarikko pärjäsi vaalitenteissä loistavasti.

 Häggmanin mielestä keskustan olisi pitänyt korjata tehtyjä huonoja päätöksiä.

− Yksi niistä on metsien elintärkeä merkitys, jossa kiistat vihreiden kanssa maksoivat meille paljon. Pääministeri [Sanna] Marin ei hoitanut omaa vastuutaan vaan teetti likaisen työn meillä.  

− Saimme vaalikentillä vastata kerta toisensa jälkeen kysymyksiin ja kritiikkiin: Keskusta on unohtanut maaseudun, taksiuudistus, jätevesiasetus, kiky, hoitajien lakko-oikeuteen puuttuminen, polttoaineiden veronkorotukset, turve, Häggman listasi.

Hänen mukaansa keskustan hyvistä teoista tiedottaminen oli viime hallituskaudella liian heikkoa.

− Vaalien alla ihmisten puheissa korostui huoli paitsi valtion velkaantumisesta, myös erittäin suuri huoli omasta taloudellisesta pärjäämisestä.

Häggman arvioi, että tulevasta hallituskaudesta tulee vaikea.

– Se on nähty jo useampaan kertaan hallitusohjelmaa neuvottelevien kerta toisensa jälkeen pyörrettyä tavoitteitaan ja pettäessä antamiaan lupauksia. Eivät neuvotteluosapuolet oikein tunnu toisiaankaan ymmärtävän.

Keskustan paikka on Häggmanin mukaan oppositiossa.

− Moni meistä varmaan on ihmetellyt niin kokoomuksen kuin perussuomalaisten kosintaa, houkuttelemista ja haukkumallakin yritystä saada Keskusta mukaan hallitusvastuuseen. Vuoden 2019 vaalien häviäjinä menimme hallitukseen. Siitä virheestä on nyt otettava opiksi.

Lue myös

USA:n puolustusministeri jyrähtää Kiinalle: "Saattaa lähteä käsistä"

Yhdysvaltain puolustusministeri Lloyd Austin varoittaa Kiinaa kansainvälisillä vesillä ja ilmatilassa tapahtuneiden provokatiivisten toimien...
3.6.2023 22:03

Iltalehden tiedot: Presidentin valtaoikeuksien vähentämistä valmistellaan

Tällä vaalikaudella aiotaan tehdä parlamentaarinen selvitys tasavallan presidentin valtaoikeuksien vähentämisestä sekä pääministerin aseman...
3.6.2023 16:45

Valtiovarainministeriö muutti kantaansa – luovutti ison tukun hallitusneuvotteluihin toimitettuja asiakirjoja

Julkisoikeuden professori oli toukokuussa arvostellut Helsingin Sanomissa ministeriön linjausta asiakirjojen salaamisesta
3.6.2023 15:24
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäjä: Ukraina tulittaa tauotta rajan yli – Ukrainan mukaan Venäjän ohjuksista pudonneet romut tappaneet kolme ihmistä
Uutiset | 1.6.2023 11:02
Kremlin propaganda rummuttaa Ukrainan ”viimeisen sotalaivan” tuhoamista – Asiantuntijat: Ei merkitystä
Uutiset | 2.6.2023 22:00
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
80 vuotta sitten Tampereen Pyynikillä pidettiin kiusallinen juhla, johon Mannerheim jätti osallistumatta
Uutiset | 1.6.2023 14:32
USA:n puolustusministeri jyrähtää Kiinalle: ”Saattaa lähteä käsistä”
Uutiset | 3.6.2023 22:03
”Kommunismin korvaa nationalismi” – Suomen viimeinen Neuvostoliiton-suurlähettiläs ennusti Venäjän tien oikein
Uutiset | 3.6.2023 8:00
Trump: Olen kuin Mona Lisa
Uutiset | 2.6.2023 21:30
Ukraina on viimein valmis täysimittaiseen vastahyökkäykseen, Zelenskyi sanoo
Uutiset | 3.6.2023 10:43
Varsinaissuomalaiset veivät STT:n lukiovertailun kärkipaikat
Uutiset | 3.6.2023 2:00
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Venäjä: Ukraina tulittaa tauotta rajan yli – Ukrainan mukaan Venäjän ohjuksista pudonneet romut tappaneet kolme ihmistä
Uutiset | 1.6.2023 11:02
80 vuotta sitten Tampereen Pyynikillä pidettiin kiusallinen juhla, johon Mannerheim jätti osallistumatta
Uutiset | 1.6.2023 14:32
Tutkijat löysivät 4000 vuotta vanhan ruton
Uutiset | 31.5.2023 21:39
Unitutkimus: Tässä menee sydämelle haitallisen nukkumisen raja
Uutiset | 31.5.2023 22:00
Venäläispoliitikko: Vuoden 1917 kaltainen vallankumous tulee pian
Uutiset | 31.5.2023 22:00
EU-johtaja: Putin ei aio neuvotella – ”tuplannut joukkonsa Ukrainassa”
Uutiset | 30.5.2023 10:02
Kremlin propaganda rummuttaa Ukrainan ”viimeisen sotalaivan” tuhoamista – Asiantuntijat: Ei merkitystä
Uutiset | 2.6.2023 22:00
USA:n ex-kenraalilta synkkä varoitus jättiläisten sodasta – ”Tältä näyttää epäonnistunut pelote”
Uutiset | 24.5.2023 22:15
Tätä tärkeätä kivennäisainetta kannattaa syödä – ehkäisee aivojen kutistumista
Uutiset | 17.5.2023 21:50
CNN: Venäjä rahtaa Ukrainaan museotavaraa – ”Neuvostoliittolaiset eivät koskaan heittäneet mitään pois”
Uutiset | 8.5.2023 11:47
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
Naton vahva epäily: Venäjä miinoittanut Itämeren kriittiset putket ja kaapelit
Uutiset | 4.5.2023 13:50
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55
Skandaali Venäjällä: Ohjusekspertti syytettynä vehkeilystä Kiinan kanssa
Uutiset | 24.5.2023 15:40
Ydinkäyttöinen lentotukialus romuttamolle – Jenkkien projektista povataan kallista ja vaikeaa
Uutiset | 7.5.2023 22:00
Hätähuuto: Valko-Venäjän valtaus jo käynnissä
Uutiset | 16.5.2023 14:48

Uusimmat

USA:n puolustusministeri jyrähtää Kiinalle: ”Saattaa lähteä käsistä”
Uutiset | 3.6.2023 22:03
Iltalehden tiedot: Presidentin valtaoikeuksien vähentämistä valmistellaan
Uutiset | 3.6.2023 16:45
Valtiovarainministeriö muutti kantaansa – luovutti ison tukun hallitusneuvotteluihin toimitettuja asiakirjoja
Uutiset | 3.6.2023 15:24
Näin kansainväliset mediat muistivat säveltäjä Kaija Saariahoa – ”Hän oli yksi todella suurista, upeista taiteilijoista”
Uutiset | 3.6.2023 14:36
Entistä useampi viljelee nyt syötävää pihallaan tai parvekkeellaan – osaa kotiviljelijöistä saattaa motivoida ruuan hinnannousu
Uutiset | 3.6.2023 14:00
Saarikko hallitusneuvottelijoille: Älkää hajottako sotea, älkää leikatko terveyspalveluita
Uutiset | 3.6.2023 11:56
Ukraina on viimein valmis täysimittaiseen vastahyökkäykseen, Zelenskyi sanoo
Uutiset | 3.6.2023 10:43
”Monet harrastavat käsitöitä, kielten opiskelu on minun juttuni” – Kansalaisopistot sivistävät myös ikäihmisiä
Uutiset | 3.6.2023 10:00
Yhdysvaltain ja Kiinan välinen vuoropuhelu elintärkeää, sanoo Yhdysvaltain puolustusministeri saatuaan pakit kiinalaiselta kollegaltaan
Uutiset | 3.6.2023 9:20
”Kommunismin korvaa nationalismi” – Suomen viimeinen Neuvostoliiton-suurlähettiläs ennusti Venäjän tien oikein
Uutiset | 3.6.2023 8:00
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Sähkömarkkinoilla on luvassa levollisempia aikoja
Pääkirjoitus | 2.6.2023 21:00
Kunnissa on alkanut soten jälkeinen elämä
Pääkirjoitus | 31.5.2023 21:00
Hallituksen synty taisi varmistua, vaikka arvojen ristiriita jää elämään
Pääkirjoitus | 29.5.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Saarikko ei jännittänyt, kun hallitusneuvottelijat kriiseilivät maahanmuutosta – ”RKP:ssä on totuttu enemmän sivuosiin”
Uutiset | 30.5.2023 11:23
Näkökulma: Orpon porukka ei tarvitse kevätpesintärauhaa
Näkökulma | 26.5.2023 13:36
Pähkinäsaaren rauhan raja jakaa suomalaisia edelleen taloudellisesti ja terveydellisesti – Historian oppituntien klassikko täyttää 700 vuotta
Uutiset | 27.5.2023 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USA:n puolustusministeri jyrähtää Kiinalle: ”Saattaa lähteä käsistä”
Uutiset | 3.6.2023 22:03
Iltalehden tiedot: Presidentin valtaoikeuksien vähentämistä valmistellaan
Uutiset | 3.6.2023 16:45
Valtiovarainministeriö muutti kantaansa – luovutti ison tukun hallitusneuvotteluihin toimitettuja asiakirjoja
Uutiset | 3.6.2023 15:24
Ylistetyt turkkilaislennokit katosivat Ukrainan rintamalta – Insider: Tässä syy
Uutiset | 30.5.2023 22:15
Onko ensi talvena taas edessä raju sähkökriisi? – Näin vastaa energiapomo
Uutiset | 31.5.2023 14:45
Asiantuntija tyrmää Prigožin-huhut MTV:llä – ”Ei sotapäällikkö”
Uutiset | 1.6.2023 7:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hauhon terveyskeskuksen turvaaminen
Mielipide | 1.6.2023 17:55
THL:n pääjohtajan koulutusvaatimuksen alentaminen on sekä asiallinen että hallinnollinen virhe
Mielipide | 1.6.2023 14:02
Venäjän toimiin pitää vastata ja sulkea Maarianhaminan konsulaatti
Mielipide | 1.6.2023 9:21
Sinulta pois vai molemmilta?
Mielipide | 31.5.2023 11:03
Sinulta pois vai molemmilta?
Mielipide | 31.5.2023 11:03
Venäjän toimiin pitää vastata ja sulkea Maarianhaminan konsulaatti
Mielipide | 1.6.2023 9:21
THL:n pääjohtajan koulutusvaatimuksen alentaminen on sekä asiallinen että hallinnollinen virhe
Mielipide | 1.6.2023 14:02
Puoluesihteeri – yhdistävä tekijä
Mielipide | 29.5.2023 15:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kemppi: Lapsilisän kehittäminen ei saa tarkoittaa leikkaamista, päinvastoin
Uutiset | 2.6.2023 15:23
Muistokirjoitus: Heta Tuominen oli peloton tasa-arvon esitaistelija
Uutiset | 2.6.2023 12:00
Pohjois-Savon Keskusta varoittaa leikkaamasta sote-rahoitusta: ”Tulevaisuus voi näyttäytyä synkkänä”
Uutiset | 2.6.2023 11:06
Olli Rehn huolestui peruskoulusta: ”Kaikki ei ole hyvin”
Uutiset | 29.5.2023 12:00
Kääriäinen Savon Sanomissa: Tämä tehtävä puolueissa on raskas ja vastuullinen – ”On oltava kiinni saatavissa oikeastaan aina”
Uutiset | 29.5.2023 9:31
Puoluesihteeriksi pyrkivä Maukonen: Keskustassa on viime aikoina ollut liikaa kuppikuntia – ”Tähän meillä ei ole varaa”
Uutiset | 29.5.2023 15:53
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)