Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”

21.8.2026 10:05
Lue lisää 
Keskustanuoret
Keskustanuorten liittokokous osoitti suosiotaan sunnuntaina ansiomerkin saaneille "eläköityville". Nuorisojärjestön jäsenyys loppuu sen vuoden loppuun, jona täyttää 30, ja ansioituneille poistuville jäsenille myönnetään vuosittain hopeiset tai kultaiset ansiomerkit. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Keskusta rynnii mitalisijalle kunta- ja aluevaaleissa, hallituksen lopetettava "sekoilu" – keskustanuoret moittivat Orpoa ja Purraa

Keskustanuorissa pidetään hallituksen poukkoilevaa politiikkaa hämmentävänä
Lauri Heikkilä 28.10.2024 15:00, muokattu 29.10.2024 10:13
a– a+
Keskustanuoret

Keskustanuoret uskovat puolueen olevan nousu-uralla. Puolueen ympärille on järjestön aktiivien mukaan kehittynyt myönteistä hyrinää, kuten myös tuore puoluebarometri osoittaa.

Hallituksen poukkoileva ja näivettävä linja herättää epäuskoa.

Nämä ovat tunnelmat ainakin Suomenmaan käytävägallupiin vastanneiden keskustanuorten keskuudessa. Nuorisojärjestön liittokokous järjestettiin Pirkanmaan Ikaalisissa viikonloppuna.

Suomenmaa kysyi nuorten tunnelmia tulevien kunta- ja aluevaalien suhteen sekä terveisiä Orpon hallitukselle.

Keskisuomalainen Oscar Lang uskoo, että keskusta rynnii kunta- ja aluevaaleissa mitalisijalle.

– Hallituspuolueiden toimet näyttävät, ettei luottoa niihin löydy. Keskustalla on iskun paikka. Keski-Suomessa fiilis on hyvä, ja ehdokashankinnan tilanne parempi kuin aiemmissa vaaleissa tähän samaan aikaan. Toki hyvinvointialue on heikossa hapessa, ja se luo haasteet vaalikaudelle. Mutta eipä tässä voi kuin luottaa tulevaan, Lang kannustaa.

Hallituksen kannattaisi hänen mielestään keskittyä omaan tekemiseen.

– Eikä sanoa jatkuvasti ”mutta kun edellinen hallitus”. Se ei riitä. Oppositiossa esimerkiksi (keskustan puheenjohtaja) Antti Kaikkonen on tuonut hyviä vaihtoehtoja sote- ja kuntapuolen asioihin. Kannattaa kuunnella myös niitä.

Keski-Suomen keskustanuoria johtava Oscar Lang näkee tulevan vaalikevään olevan keskustalle ”iskun paikka”. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Helsinkiläinen Mari Sillanpää pitää kiinnostavana sitä, että kunta- ja aluevaalit ovat nyt yhdessä. Äänestyskopissa raapustetaan huhtikuussa numerot kahteen eri lappuun yhtä aikaa.

– Minkälainen lienee tämän vaikutus. Menevätkö asiat ihmisillä sekaisin, ja paljonko kiinnostusta vaalit herättävät. Sekin mietityttää, millä tavalla aluevaaleihin saadaan ehdokkaita, ja saadaanko ehdokkaita tarpeeksi.

– Soteasiat ovat aika painavia tällä hetkellä, ja niistä päättäminen iso asia. Kyllä vähän mietityttää, millä tavalla ihmiset lähtevät ehdolle, Sillanpää puntaroi.

Kehityskuluista hallituspolitiikassa ei voi tällä hetkellä olla Sillanpään mukaan ”kauhean iloinen”.

– Olen tosi huolissani peruspalveluista ja turvallisuustilanteesta. Ulkopolitiikan suunta on sekava, mutta niin on myös sisäpolitiikassa. Miten vaikkapa nuoret voivat tässä maassa tällä hetkellä, ja millaista kehitystä tässä näkyy. Tuntuu, ettei ole toivon karettakaan näkyvissä.

Keski-Pohjanmaalta tuleva Teemu Parkkila on huolissaan työn ja yrittäjyyden tulevaisuudesta Suomessa. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Teemu Parkkila Keski-Pohjanmaalta lähtee vaalikevääseen hyvillä mielin. Hänkin muistuttaa, että hallituksen politiikan poukkoilevuus, sekavuus ja näivettävyys antavat tilaa juuri keskustalle.

– Keskustalla on hyvät mahdollisuudet menestyä kunta- ja aluevaaleissa. Koen, että hallituksella on poliittinen taakka, joka painaa. Keskusta voi menestyä ja saada etenkin perussuomalaisiin menneitä äänestäjiä takaisin.

Hallitukselle hän lähettää etenkin talouspoliittiset terveiset. Keskusta on pitänyt esillä kasvun sanomaa, jota Parkkilakin haluaa korostaa.

– Sellaiset terveiset hallitukselle, että nyt pitäisi luoda edellytykset yrittäjyydelle ja työnteolle. Se ei toimi, että tullaan esittämään väsyneitä argumentteja työllisyystoimista.

Jonna Kyllönen toivoo empatian palaavan politiikanteon keskiöön. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Vastakkainasettelu ja politiikan polarisoituminen toistuivat monessa liittokokouksen puheenvuorossa. Kainuulainen Jonna Kyllönen muistuttaa puoluebarometrista, ja näkee keskustan vastakkainasettelua purkavan sanoman alkavan upota.

– Keskustan imago on nousemassa. Olen toiveikas, että keskustan sana tämmöisessä ajassa ja maailmantilanteessa vetoaa.

– Kun katsoo keskustelukulttuuria ja hallituksen talouspolitiikkaa, luulen, että järkevälle, alkiolaiselle politiikalle olisi tilausta. Kuntapolitiikassakin yleinen ilmapiiri voi kääntyä keskustan voitoksi, kun ihmiset näkevät, että keskusta voi tuoda järkeviä ja toimivia ratkaisuja, joita muilla puolueilla ei ole tarjota.

Hallituksen kylmyys sosiaalisissa asioissa huolettaa Kyllöstä.

– Häätöjen määrä kasvaa, mistä olen erityisen huolissani. Ihmisiä jää työttömiksi ja tulee konkursseja. Liittokokouksessa on paljon keskusteltu lapsista, ja mietin, kuinka paljon juuri lapsiperheille tulee häätöjä.

– Huolissani olen, miten ihmisille turvataan toimeentulo, ja miten varsinkin lapsiperheitä autetaan tässä tilanteessa. Toivon inhimillisyyttä. Kun (valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka) Purra sanoi, että empatia ei kuulu politiikkaan, toivon, että hän katsoisi ympärilleen ja näkisi empatian merkityksen, Kyllönen vetoaa.

Pirkanmaalainen Suvi Mäkeläinen ja helsinkiläinen Mari Sillanpää ihmettelevät hallituksen sekoilua ja eripuraisuutta ulkopolitiikassa. Mäkeläinen näkee, että kunta- ja aluevaalien lähestyessä keskustan ympärillä on hyvää pöhinää, Sillanpäätä mietityttää, miten vaalien järjestäminen päällekkäin vaikuttaa. (Kuva: Lauri Heikkilä)

Suvi Mäkeläinen Pirkanmaalta kokee poliittiseen tilanteeseenkin vedoten, että keskustalla on vaalikeväänä näytön paikka.

– Koen, että puolueen ympärillä on hyvä pöhinä ja keskustaa kohtaan on kiinnostusta. Toivottavasti käänne on tapahtumassa. Vaatii tietysti hyvän ehdokasasettelun ja kampanjan, että lopputulos on toivotun mukainen. Potentiaalia ainakin on ilmassa ja ihmisillä uutta intoa.

Hallitukselle Mäkeläinen viestittää tiivistetyn toivomuksen.

– Koettakaa lopettaa se sekoilu, hän heittää.

– Mikä on hallituksen kriisinkestävyys? Taloudellinen tilanne ja ulkopolitiikan epäjohdonmukaisuus on aika järkyttäväkin asia. Se herättää epäluottamusta. Nyt hapuillaan asioissa, joissa suomalaiset ovat perinteisesti voineet uskoa puolueiden kykenevän yhteistyöhön. Ulkopolitiikassa on voitu luottaa yhteistyöhön ja yhteisen linjan löytymiseen.

Leikkaukset ja säästöt vievät niin ikään väärään suuntaan.

– Ymmärrän, että pitää säästää, mutta kuinka paljon se johtaa näivettämisen kierteeseen? Mitä sillä lopulta saavutetaan, varsinkin kun heikoimmassa asemassa olevilta ihmisiltä säästetään, Mäkeläinen pohtii.

Lue myös

Keskustanuoret uusi liittojohtoaan

Keskustanuoret on valinnut liittokokouksessaan uusia vaihtovuoroisia jäseniä liittohallitukseensa. Ikaalisten kylpylässä Pirkanmaalla viikonloppuna järjestetyssä liittokokouksessa...
27.10.2024 13:56

"Tämä voi tuntua tympeältä, mutta kyse on hengestä ja terveydestä" – keskustanuorilta teräviä terveisiä hallitukselle

Palveluiden toimivuus herätti huolta useassa keskustanuorten liittokokouksen puheenvuorossa
27.10.2024 8:15

Sotaneron opeilla keskusta kasvuun? – Nuorisojärjestössä uskoa keskustan suuntaan, ympäristöasiat halutaan paremmin framille

Keskustanuorissa kiitetään puolueen tekevän hyvää oppositiopolitiikkaa
26.10.2024 18:42

Keskustanuorten Tapio kannustaa: Ei me voida enää hävetä sitä sotea

Nuorisopomo terävöittäisi puolueensa ympäristöpolitiikkaa – ”Viljelyn kaveriksi vain lisää viljelyä”
26.10.2024 11:36

Aihetunnisteet

Aluevaalit ikaalinen Keskusta keskustanuoret keskustanuorten liittokokous kunta- ja aluevaalit Kuntavaalit nuoret nuorisojärjestöt nuorisopolitiikka Orpon hallitus pirkanmaa sosiaalipolitiikka Sote Talouspolitiikka ulkopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Keskustanuorilta tiukkaa palautetta Kaikkoselle: ”Oikeistolaisuuden kylmä viitta ei sovi keskustalaiseen mielenmaisemaan”
Uutiset | 21.8.2026 13:26
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Verenpaineen laskeminen voi onnistua nopealla kotikonstilla
Uutiset | 20.8.2026 21:18
Siponen pettyi ministeri Multalan Caruna-vastaukseen – ”Kokoomuslaiset kauhistelevat, mutta eivät tee mitään”
Uutiset | 21.8.2026 9:36
Venäjän yritykset edetä Ukrainassa ovat vain lisänneet sen tappioita
Uutiset | 20.8.2026 13:25
Turkki antoi kansainvälisen pidätysmääräyksen Netanjahusta
Uutiset | 21.8.2026 16:01
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Uusimmat

Keskustan Viljanen: Vain kotimaista viljaa Suomen vamuusvarastoihin – ”On syytä lopettaa tekninen saivartelu”
Uutiset | 22.8.2026 12:12
Fagerstan miekkamiestä epäillään ainakin yhdestä murhasta – kouluiskussa kuoli teini-ikäinen tyttö
Uutiset | 22.8.2026 10:29
Viron entinen pääministeri Siim Kallas on kuollut
Uutiset | 22.8.2026 10:15
USA:n ja Kanadan tullineuvotteluissa ei sopua, uudet tuontitullit voimaan – Kanada aikoo vastata samalla mitalla
Uutiset | 22.8.2026 8:04
Työnhakijoille jälleen uusi velvoite – työnhakuprofiili julkaistava verkossa
Uutiset | 22.8.2026 8:01
Kysely: Yritysten luottamus tulevaan parantunut
Uutiset | 22.8.2026 6:01
EU:n Kallas Venäjän tekemästä ostoskeskusiskusta: Täydellistä turmeltuneisuutta
Uutiset | 22.8.2026 2:25
Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa
Uutiset | 21.8.2026 22:15
Trump saa jatkaa juhlasalinsa rakennuttamista – korkeimman oikeuden puheenjohtaja antoi luvan
Uutiset | 21.8.2026 21:51
Rikolliset iskivät nyt palkanmaksuun 
Uutiset | 21.8.2026 21:32
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
”Leima otsassa” – Kokoomuksen avaus kotihoidon tuen lakkauttamisesta sai kipinät sinkoilemaan
Uutiset | 20.8.2026 13:22
Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Viljanen: Vain kotimaista viljaa Suomen vamuusvarastoihin – ”On syytä lopettaa tekninen saivartelu”
Uutiset | 22.8.2026 12:12
Fagerstan miekkamiestä epäillään ainakin yhdestä murhasta – kouluiskussa kuoli teini-ikäinen tyttö
Uutiset | 22.8.2026 10:29
Viron entinen pääministeri Siim Kallas on kuollut
Uutiset | 22.8.2026 10:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste