Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kaikkonen: Liian moni nainen joutuu elämään pelossa – Lähisuhdeväkivaltaan puututtava tiukemmin

27.5.2026 15:00
Lue lisää 
Kirjat
Vihdoin Karjalassa käymään päässeet evakot kiirehtivät pellon poikki kotiin Sortavalan Kuokkaniemessä kesällä 1991. (Kuva: Rauno Hyvärinen / kirjan kuvitusta)

Karjala menetettiin taas – Venäjän hyökkäyssota lopetti suomalaisten kotiseutumatkailun rajan yli

Karjalan Liiton historiikki kertoo, miten siirtokarjalaiset ovat vaalineet luovutettujen alueiden perintöä jo 80 vuoden ajan.
Annukka Kaarela 10.9.2023 12:00, muokattu 12.9.2023 11:34
a– a+
Kirjat

Kun vuonna 1940 perustettu Karjalan Liitto ryhtyi 80-vuotisjuhliensa lähestyessä suunnittelemaan historiikkinsa kirjoituttamista, kukaan tuskin arvasi, kuinka ajankohtainen teos tulisi ilmestyessään olemaan.

Venäjän helmikuussa 2022 käynnistämä hyökkäys Ukrainaan teki luovutetusta Karjalasta kiinnostavan niin kotimaassa kuin ulkomaillakin. Yhtymäkohdat ovat kiistattomat, sillä ukrainalaiset ovat joutuneet pakenemaan kodeistaan yhtä kiireellä kuin karjalaiset aikoinaan ja vieläpä saman vihollisen takia.

Lisäksi Venäjän hyökkäys Ukrainaan jäädytti Suomesta kaiken itärajan ylitse tapahtuneen matkailun ja yhteistyön. Neuvostoliiton luhistumisesta alkanut Karjalan Liiton vilkas kanssakäynti Venäjän Karjalaan on tällä hetkellä enää muisto, yksi osa liiton pitkää historiaa.

Karjalan Liiton historiikin kirjoittajaksi valitulla tohtori Katja Tikalla oli siis monta vaihetta ja vuosikymmentä setvittävänään teoksessaan. Hän selviää haasteesta hienosti.

Huhtikuun lopussa ilmestynyt Politiikkaa ja piirakkaterapiaa – Karjalan Liitto 1940–2020 on tasokas järjestöhistoriikki ja mielenkiintoista luettavaa niin liiton aktiiveille kuin vähemmän aiheesta tietävillekin.

Kirja ei rullaa puuduttavasti vuosikymmenestä toiseen, vaan Tikka on jakanut sisällön teemallisiin kokonaisuuksiin. Teksti säilyy silti selkeänä ja esille nousee asioita, joita ei ole huomioitu liiton aiemmin ilmestyneissä historiikeissa.

Karjalan Liitto perustettiin huhtikuussa 1940 Neuvostoliiton valtaamilta alueilta pakenemaan joutuneiden siirtokarjalaisten äänitorveksi. Perustajat olivat arvovaltaista väkeä, sillä liiton ensimmäisessä hallituksessa istui kuusi kansanedustajaa ja yksi ministeri.

Tikan mukaan liitto perustettiin viime hetkellä, jotta se ehti vaikuttamaan sodan jälkeen kiireellä valmisteltuun lainsäädäntöön. Pakkolunastuksetkin sallinut pika-asutuslaki tuli voimaan kesäkuussa 1940.

Historiikin mukaan liitolla oli vaikutusta muun muassa siihen, mihin siirtokarjalaisia asutettiin. Karjalan Liiton mielestä uusien tilojen olosuhteiden tuli täsmätä entisiin asuinalueisiin, ja sen vaatimuksesta tiloja ei perustettu juurikaan Oulua pohjoisemmaksi.

Ihmisiä ja karjaa pakenee Karjalan kannakselta kesällä 1944. Kuva: SA-kuva / kirjan kuvitusta

Jatkosodan aikana suurin osa siirtokarjalaisista palasi kotikonnuilleen, mutta kesällä 1944 Karjalasta oli taas lähdettävä.

Kodittomiksi jääneiden asutustoiminta eteni nopeasti, sillä pika-asutuslain nojalla aiemmin muodostetut tilat voitiin ottaa käyttöön välittömästi. Pika-asutuslain korvannut uusi maanhankintalaki hyväksyttiin toukokuussa 1944.

Karjalan Liiton tärkein vaatimus jatkosodan jälkeen oli se, että siirtoväki saisi rajan taakse jääneestä omaisuudestaan täydet korvaukset. Korvauksia oli maksettu jo talvisodankin jälkeen, mutta ne olivat olleet markkamääräisiä ja niiden reaaliarvot olivat romahtaneet. 

Uudessa korvauslaissa huomioitiin inflaatio ja korot. Liitto neuvoi jäseniään korvaushakemusten tekemisessä ja kannusti valittamaan mielestään liian alhaisiksi jääneistä korvaussummista.

Edunvalvontatyö huipentui huhtikuussa 1955 hyväksyttyyn lisäkorvauslakiin, jolla parannettiin alkuperäisen korvauslain perusteella maksettuja korvauksia.

– Lisäkorvauslaki oli pitkälti Karjalan Liiton periksiantamattomuuden tulos, joka kruunasi samalla liiton lähes kaksikymmenvuotisen olemassaolon, Tikka kirjoittaa.

Tikka kiittelee Karjalan Liiton johtajistoa maltin säilyttämisestä sekasortoisina aikoina. Traagiset asiat siirrettiin sivut ja keskityttiin toimintaan.

Liitto edisti erityisesti maaseutuväestön asemaa ja monet aktiiveista olivat myös Maalaisliiton jäseniä. Esimerkiksi karjalaissyntyiset Juho Niukkanen ja Johannes Virolainen olivat toiminnassa mukana alusta asti.

Myös Viipurin vaalipiiristä eduskuntaan valittu Urho Kekkonen oli siirtokarjalaisten suuresti arvostama.

– Teidän suurin toiveenne on sama kuin minun, Kekkonen viestitti liitolle presidentiksi noustuaan.

Liiton toimintamuodoksi vakiintui jo varhain kirjelmien toimittaminen valtiojohdolle. Päättäjät suhtautuivat karjalaislähetystöihin aluksi myötämielisesti.

Käännekohta nähtiin keväällä 1967, kun Kekkonen kieltäytyi ottamasta karjalaisten kirjelmää vastaan. Osa liiton jäsenistöstä oli hänen mielestään puhunut Karjalan palautuksesta sopimattomasti ja lisäksi liiton johtoon oli valittu presidentin vastustajanaan pitämä Urho Kähönen.

Tikka käsittelee historiikissa laajasti myös Karjalan Liiton kulttuuritoimintaa. Johtotason keskittyessä edunvalvontaan kulttuuritarjonnasta huolehtivat aluksi alajärjestöt, joita siirtokarjalaiset perustivat satamäärin uusille asuinpaikkakunnilleen.

Mielenkiintoisin osa kirjaa on alaluku, joka liittyy Karjalan palauttamisesta käytyyn keskusteluun. Kiihkeimmin paluusta haaveiltiin heti jatkosodan jälkeen, Stalinin kuolemasta alkaneina suojasään vuosina ja viimeisimmän kerran 1990-luvulla Neuvostoliiton hajottua.

Esimerkiksi elokuussa 1945 huhut palautuksesta liikkuivat siirtokarjalaisten keskuudessa niin vahvoina, että Laatokan maanviljelysseura järjesti varmana pidetyn asian tiimoilta useita kokouksia. Karjalan Liitto varoitteli toiveajattelusta jopa lehti-ilmoituksilla, mutta painosti päättäjiä kulissien takana.

Myöhemmin liitto otti myös julkisesti kantaa palautuksen puolesta. Tikan mukaan johtajisto pyrki asiassa Kekkosen puheille ”miltei pakkomielteisesti”.

Neuvostoliiton luhistuttua yhteyttä otettiin sekä Mauno Koivistoon että Martti Ahtisaareen. Koivisto suhtautui haaveisiin penseästi ja viipurilaissyntyinen Ahtisaarikin varovaisesti.

1990-luvun lopulla liiton johto omaksui palautuskeskusteluun maltillisen linjan. Valtionapua saava liitto ei halunnut vaarantaa olemassaoloaan palautusjärjestöksi leimautumalla, vaan suuntasi energiansa kotiseutumatkoihin ja luovutetussa Karjalassa tapahtuneeseen lähialueyhteistyön.

Karjalaiset kesäjuhlat ovat edelleen Karjalan Liiton päätapahtuma. Vunukoita juhlissa 1970-luvulla. Kuva: kirjan kuvitusta

Karjalan Liiton historiikki perustuu pääosin kirjallisiin arkistolähteisiin. Toinen kevään Karjala-uutuuskirja Evakkojen perilliset antaa äänen siirtokarjalaisille ja erityisesti heidän lapsilleen.

Kasvatustieteiden tohtori Hellä Neuvonen-Seppänen, itsekin evakkoäidin tytär, selvittää väitöskirjaansa perustuvassa teoksessaan sitä, miten evakkous näkyy toisen polven siirtokarjalaisten elämässä.

Neuvonen-Seppänen havaitsi tutkimuksessaan, että juurettomuuden tunne periytyi usein evakkovanhemmilta näiden lapsille. Kun vanhempi haikaili menetettyä kotiaan, lapsestakin tuntui, että jossain muualla olisi parempi olla.

Neuvonen-Seppäsen haastattelema mikkeliläinen Markku oli käynyt 25 vuoden aikana isänsä entisessä kotipitäjässä Raudussa yli kolmesataa kertaa.

– Miun matkalaukku onkin yleensä siinä ovensuussa, enkä mie koskaan kerkee tyhjentää sitä, Suomessa Karjalaa ja Karjalassa Suomea ikävöivä mies kertoi.

Kirjan haastattelut on tehty ennen koronapandemiaa ja Ukrainan sotaa. Nyt Markkukin lienee jo ehtinyt purkamaan laukkunsa. 

Katja Tikka: Politiikkaa ja piirakkaterapiaa – Karjalan Liitto 1940–2020. SKS, 439 s.

Hellä Neuvonen-Seppänen: Evakkojen perilliset. Keitä me olemme, minne me kuulumme. Gaudeamus, 255 s.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä kesäkuussa 2023.

Lue myös

Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: "Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty"

Eduskunnan palautekeskustelu hallituksen tulevaisuusselonteon ensimmäisestä osasta sai yllättävän käänteen, kun tulevaisuusvaliokunnan puheenjohtaja Anna...
27.5.2026 19:39

HS: Purra pysäytti budjetin turvekiistan takia

Perussuomalaisten mielestä rahat on korvamerkitty ainoastaan turvetuotannon tukemiseen, mutta kokoomus on eri mieltä.
27.5.2026 19:02

Saksan talousviisaat varoittavat: Sosiaaliturvamenojen kasvu uhkaa rampauttaa talouskasvun

Saksan väestön vanhenemisen aiheuttama sosiaaliturvamenojen kasvu uhkaa rampauttaa maan talouskasvun, varoittivat maan johtavat...
27.5.2026 18:09

Aihetunnisteet

evakot karjala Neuvostoliitto Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Miten Lapin kairojen luottoase päätyi kaukaiseen galaksiin? Ukko-Mauserin uskomaton matka vei vuoden 1918 hangilta Han Solon käteen
Uutiset | 25.5.2026 21:15
Ukrainalaismedia: Kaliningradin lentokenttä suljettiin ensimmäistä kertaa droonivaaran vuoksi
Uutiset | 26.5.2026 15:23
Iranin vallankumouskaarti: Iran on ampunut alas Yhdysvaltojen droonin ja tulittanut F-35-hävittäjää ilmatilassaan
Uutiset | 26.5.2026 11:16
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
”Ne miljoonat olisi kannattanut jättää Suomeen” – Kettunen tuohtui Helsingin Kaupunkiliikenne Oy:lle
Uutiset | 25.5.2026 18:37
Raakaöljyn WTI-laadun hinta laski jyrkästi USA:n Iran-iskuista huolimatta
Uutiset | 26.5.2026 5:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Boliden peruu miljardi-investoinnin Kevitsan kaivokseen, kertoo Kauppalehti
Uutiset | 26.5.2026 17:40
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Suomen kadotetut ihmekoneet: Haave loisteliaista olympialennoista vaihtui natsijohtajien kuljetuksiin ja raakaan valtamerisotaan
Uutiset | 19.5.2026 21:20
Maineikas taistelulaiva jäi brittilaivaston ansaan – Nordkapin meritaistelu 1943 oli hyistä kauhua pimeällä Jäämerellä
Uutiset | 26.5.2026 21:05
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Malediivit on maantieteellinen kummajainen valtioiden joukossa
Uutiset | 20.5.2026 21:30
Venäjä: Ukraina iskenyt tuhoisasti Luhanskiin
Uutiset | 22.5.2026 18:21
Venäjä tuplaa rautatiekuljetusten tullit Suomelle, Latvialle ja Virolle
Uutiset | 20.5.2026 11:08
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17

Uusimmat

Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
HS: Purra pysäytti budjetin turvekiistan takia
Uutiset | 27.5.2026 19:02
Saksan talousviisaat varoittavat: Sosiaaliturvamenojen kasvu uhkaa rampauttaa talouskasvun
Uutiset | 27.5.2026 18:09
Uganda sulki rajansa Kongon demokraattiseen tasavaltaan ebolaepidemian takia
Uutiset | 27.5.2026 18:06
Taistelut Israelin ja Hizbollahin välillä laajentuivat Libanonissa
Uutiset | 27.5.2026 18:03
”Tarkoittaa kasvavia kustannuksia” – JHL moittii tiukasti hankintalakia
Uutiset | 27.5.2026 17:41
Tulorekisterin tiedot valjastetaan työllisyyden hoitoon – tavoitteena räätälöidyt palvelut ja vähemmän lomakerallia
Uutiset | 27.5.2026 17:30
Venäläisen sotilasaluksen epäillään loukanneen Suomen ilmatilaa ukkosta väistäessä
Uutiset | 27.5.2026 16:13
Terveystalo vähentää noin 85 tehtävää ja lomauttaa väkeä
Uutiset | 27.5.2026 15:38
Mikko Paasi: Viisi luolaan loukkuun jäänyttä löytyi elossa Laosissa – ”Mikä tunne!”
Uutiset | 27.5.2026 15:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00
Hallituksen lisäleikkaukset kalvavat järjestöjä – ”Ministeri leimaa ja väheksyy koko kenttää”
Uutiset | 24.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Anna Kontulan poikkeuksellinen puheenvuoro hiljensi eduskunnan: ”Yksi hienoimmista, mitä tässä salissa on pitkään aikaan pidetty”
Uutiset | 27.5.2026 19:39
HS: Purra pysäytti budjetin turvekiistan takia
Uutiset | 27.5.2026 19:02
Saksan talousviisaat varoittavat: Sosiaaliturvamenojen kasvu uhkaa rampauttaa talouskasvun
Uutiset | 27.5.2026 18:09
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
”Huono-osaiset eivät käy kokoomuksen teltalla” – Keskustan Mattila varoittaa hyvinvointivaltion murenemisesta
Uutiset | 24.5.2026 8:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tekoälyä ihmisen ehdoilla ja palveluiden tueksi koko Uudellamaalla
Mielipide | 27.5.2026 16:40
Lukijalta: Karoliina Harjuoja keskustan varapuheenjohtajaksi
Mielipide | 27.5.2026 15:44
Lukijalta: Politiikka kaipaa uutta verta – viisi konkreettista ehdotusta uusien toimijoiden rekrytointiin ja innostamiseen
Mielipide | 27.5.2026 14:54
Lukijalta: Keskusta tarvitsee ihmisiä, jotka eivät huuda kovimmin, vaan kuuntelevat tarkimmin
Mielipide | 27.5.2026 14:45
Lukijalta: Millaista puoluejohtoa keskusta tarvitsee?
Mielipide | 20.5.2026 13:16
Lukijalta: Järjestödemokratiaa ei saa kaventaa
Mielipide | 26.5.2026 13:07
Lukijalta: Hilkka Kemppi ja Markku Siponen keskustan tulevaisuuden tekijöinä
Mielipide | 27.5.2026 9:44
Lukijalta: Maanomistajan on oltava ensimmäinen jolta kysytään, ei viimeinen jolle ilmoitetaan
Mielipide | 22.5.2026 13:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Keskusta nimesi eduskuntaehdokkaita Etelä-Pohjanmaalla
Uutiset | 23.5.2026 18:13
Hallituksen pitäisi herätä, Eeva Kalli sanoo Kevitsan miljardi-investoinnin peruuntumisesta
Uutiset | 26.5.2026 18:07
Siponen: Skoda Transtechin muutosneuvotteluilla on selkeä syy-yhteys Helsingin ratikkapäätökseen
Uutiset | 25.5.2026 17:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste