Kaikkonen: Suomeen ei tule sijoittaa ydinaseita – "Sellaiseen ei Suomella ole tarvetta eikä Natolla suunnitelmia"
Ex-puolustusministeri, kansanedustaja Antti Kaikkonen (kesk.) muistuttaa, että Suomen ydinasepolitiikka kehittyy asteittain, päätös päätökseltä. Nato-jäsenyyden myötä Suomi tuli osaksi ydinaseliittoumaa.
– Suomen liikkumatilan ja mahdollisuuksien vahvistaminen ei merkitse eikä sen tule merkitä sitä, että Suomeen sijoitettaisiin ydinaseita. Sellaiseen ei Suomella ole tarvetta eikä Natolla suunnitelmia, Kaikkonen sanoi puhuessaan Ulkopoliittisen instituutin ja Tampereen yliopiston Naton ydinasepelote ja Suomi -loppuraportin julkistamistilaisuudessa Helsingissä.
Kaikkonen toteaa, että keskustelu ydinasepelotteesta on osa turvallisuuden takaamisesta käytävää keskustelua. Samalla on Kaikkosen mukaan keskusteltava toimista, joilla pyritään riskien vähentämiseen ja ydinaseiden leviämisen ehkäisemiseen.
– Näitä kahta raidetta toteuttaen edistetään kaikkein tärkeintä tavoitetta, joka on rauhan ja vakauden säilyminen.
Kaikkonen muistuttaa, että Suomi liittyi Naton jäseneksi ilman ennakkoehtoja ja rajoituksia. Suomella on hänen mukaansa oltava esimerkiksi valmius suorituskykyjensä mukaiseen ydinasepelotetta tukevaan harjoitustoimintaan, mikäli niin päätetään.
– Suomi ei ole myöskään määritellyt ennalta rajoitteita Naton ydinasepelotteeseen, vaikka voimassa oleva ydinenergialaki asettaakin rajoitteita.
– Suomella on oltava mahdollisuus osallistua täysimääräisesti Naton puolustuksen ja pelotteen ylläpitämiseen ilman lainsäädännöllisiä tai toiminnallisia esteitä. Siksi valtioneuvoston arvioitavaksi tulee ydinenergialain uudistaminen myös Naton ydinasepolitiikan näkökulmasta, Kaikkonen sanoo.
Suomen ydinasepolitiikkaa linjataan valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisessa selonteossa ja puolustusselonteossa sekä niiden eduskuntakäsittelyissä.
Kaikkonen toivoo hallitukselta avointa keskusteluyhteyttä myös opposition edustajiin.
– Linjausten takana olisi hyvä olla mahdollisimman laaja parlamentaarinen tuki.