Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tutkimus

Tutkimus: Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydänriskejä

30.3.2026 8:18
Lue lisää 
Politiikka
Norppakannan kasvun edellytysten turvaaminen on mainittu myös hallitusohjelmassa. (Kuva: Lehtikuva / Jussi Nukari)

Kahden miljoonan kalansaalis vai eloon jäävät kuutit – hallituksen muodostettava kanta Saimaan kalastusrajoituksista kevääseen mennessä

Norppia kuolee Metsähallituksen mukaan pyydyksiin lähes yhtä paljon kuin kanta kasvaa vuosittain
STT-Heli Laakkonen 23.7.2025 10:35, muokattu 23.7.2025 11:00
a– a+
Politiikka

Jos verkkokalastuskielto koskisi heinäkuuta, menetettäisiin noin kahden miljoonan arvoinen kalansaalis.

Näin kertoo Pohjois-Savon ely-keskuksen johtava kalatalousasiantuntija Teemu Hentinen STT:lle.

Metsähallitus sai heinäkuun alkupuolella kolme ilmoitusta verkkoihin hukkuneista saimaannorpan kuuteista. Yhteensä ilmoituksia pyydyksiin hukkumisista on tullut tänä vuonna viisi. Viime vuosina norppia on kuollut ilmoitusten mukaan kalanpyydyksiin vuosittain muutamasta lähes kymmeneen.

Todellinen määrä on Metsähallituksen mukaan paljon suurempi. Tutkimustietojen perusteella norppia hukkuu pyydyksiin vuosittain noin 13–15, kun taas norppakanta kasvaa vuosittain noin 18 yksilöllä.

Vastakkain on siis norpan etu ja kalastajien etu. Kaikki STT:n haastattelemat asiantuntijat sanovat, että punnittavana on monenlaisia näkökulmia ja kyse on tasapainottelusta niiden välillä.

Norppien suojelemiseksi pohditaan nyt, pitäisikö verkkokalastuskielto ulottaa myös heinäkuulle. Jos verkkokalastus kiellettäisiin heinäkuussakin, Hentisen mukaan osakaskunnat menettäisivät lupamyyntiä ja kesäasukkaat kalastusmahdollisuuksia.

– Jos katsotaan viimeistä viittä vuotta, keskimäärin verkkoihin on kuollut heinäkuussa kaksi kuuttia, Hentinen sanoo.

Tällä hetkellä kaikkia kalaverkkoja koskeva kielto on voimassa huhtikuun puolivälistä kesäkuun loppuun. Poikkeuksena on alle 22 millimetriä olevat muikkuverkot, joiden kielto loppuu jo 21. kesäkuuta. Lisäksi norpalle vaarallisimmat pyydykset on kielletty ympäri vuoden.

Maa- ja metsätalousministeriö (MMM) valmistelee uutta asetusta, joka koskee saimaannorpan suojelemiseksi asetettuja kalastusrajoituksia. Nyt voimassa oleva viisivuotinen asetus päättyy ensi keväänä.

Pohjois-Savon ely-keskus laatii parhaillaan vaikutusarviointia norppakannan kasvusta ja kalanpyydyskuolleisuudesta. Lisäksi ely-keskus tekee myöhemmin syksyllä muun muassa kansalaiskyselyn ja järjestää alueellisia tilaisuuksia. Joulukuuhun mennessä maa- ja metsätalousministeriö saa ely-keskukselta esityksen kalastusrajoituksista ja alueesta, jolla asetus olisi voimassa.

Saimaannorpan suojelun strategiassa vuodelta 2022 kerrotaan, että verkkojen osuus kalanpyydyskuolleisuudesta on 2000-luvulla ollut noin 80 prosenttia. Yleensä verkkoihin takertuvat kuutit, joilla ei ole vielä voimia pyristellä niistä irti.

Myös Luonnonvarakeskus on tekemässä selvitystä siitä, millaista kalastus Saimaalla nykyisin on, kertoo MMM:n neuvotteleva virkamies Roni Selén. Selénin mukaan on liian aikaista arvioida, millaisia muutoksia asetukseen on tulossa.

– Hallituspohja on hyvin erilainen kuin edellistä asetusta valmisteltaessa, Selén sanoo.

Edellinen asetus valmisteltiin Sanna Marinin (sd.) hallituksessa, jonka muodostivat SDP, RKP, vasemmistoliitto, vihreät ja keskusta. Maa- ja metsätalousministerinä toimi päivittämisen aikaan Jari Leppä (kesk.) ja ympäristö- ja ilmastoministerinä Krista Mikkonen (vihr.).

Nyt maa- ja metsätalousministeri on Sari Essayah (kd.) ja ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala (kok.).

Essayah ei vastannut STT:n haastattelupyyntöön.

Multala allekirjoitti vuonna 2019 toimenpidealoitteen siitä, että verkkokalastus kiellettäisiin saimaannorpan levinneisyysalueella heinäkuun loppuun asti.

Selén sanoo, että mitä suuremmaksi norppakanta kasvaa, sitä todennäköisemmin norppia jää kiinni esimerkiksi kalaverkkoihin, jos kalastuspaine pysyy ennallaan.

– Toistaiseksi norppakanta on saatu kasvamaan aika hyvää vauhtia.

Joidenkin kalanpyydysten käyttöä koskevat ympärivuotiset rajoitukset. Lisäksi esimerkiksi rysien ja katiskojen estokaltereiden välien leveyttä on säädelty. Myös näitä yksityiskohtia tarkastellaan asetusta päivitettäessä. Kaksi norppaa on hukkunut rysiin, joissa oli asetuksen mukaiset estokalterit. Norppien ei siis olisi pitänyt päästä uimaan rysiin sisälle.

Ympäristöneuvos Esko Hyvärisen mukaan ympäristöministeriö ei ole vielä muodostanut kantaa uudesta asetuksesta, koska työryhmätyötä asetuksen valmistelemiseksi ei ole käynnistetty.

– Pyrimme aina tukeutumaan vahvasti tutkimus- ja asiantuntijatietoon, ja saimaannorpan suojelusta vastaavana Metsähallitus on paras asiantuntija, Hyvärinen kertoo.

Metsähallituksen luonnonsuojelun erityisasiantuntija Miina Auttila kertoi STT:n haastattelussa viime viikolla, että Metsähallitus kannattaa verkkokalastuskiellon ulottamista ainakin heinäkuun loppuun.

Norppakannan kasvun edellytysten turvaaminen on mainittu myös pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituksen hallitusohjelmassa.

– Sinänsä on olemassa yksimielisyys, Hyvärinen sanoo.

Tällä hetkellä saimaannorppia on noin 500, ja norpan suojelun strategian mukaan kannan keskimääräisen kasvunopeuden pitäisi olla 3–6 prosenttia vuodessa.

– Se on tietysti ihan minimi ajatellen sitä, että ilmastonmuutos etenee vauhdilla ja sitäkin kautta saimaannorpan elinolot heikkenevät, Hyvärinen sanoo.

Lue myös

Norja keventää bensan ja dieselin verotusta

Norjassa bensiinin ja dieselin verotusta kevennetään huhtikuun alusta alkaen, kertoo maan hallitus.Bensiinin verotus...
30.3.2026 17:54

Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK

Sari Essayah patistaa EU:ta suurempaan itsenäisyyteen lannoitteiden tuotannossa.
30.3.2026 17:47

Droonitutkintaan liittyvä eristys purettiin Kouvolassa

Kouvolan Savistossa viranomaiset ovat saaneet pudonneeseen drooniin liittyvän paikkatutkinnan valmiiksi, kertoo Kaakkois-Suomen poliisi.Alueella...
30.3.2026 16:52

Aihetunnisteet

kalastus Politiikka saimaa saimaannorppa verkkokalastuskielto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Ilmavoimilla varma tunnistus toisesta Kaakkois-Suomeen pudonneesta droonista
Uutiset | 29.3.2026 20:21
Tutkimusjohtaja Hyppönen Suomen alueelle harhautuneista drooneista: Tehokkaita ja vaarallisia
Uutiset | 29.3.2026 18:36
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25

Uusimmat

Norja keventää bensan ja dieselin verotusta
Uutiset | 30.3.2026 17:54
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Droonitutkintaan liittyvä eristys purettiin Kouvolassa
Uutiset | 30.3.2026 16:52
Asiantuntija: Luumäen droonia ei välttämättä koonsa vuoksi ehditty huomata ajoissa
Uutiset | 30.3.2026 16:42
Trump uhkaili Irania valtavalla tuholla, jos sopimusta ei ala syntyä
Uutiset | 30.3.2026 16:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
SAK loisi tulokehysmenettelyn ja karsisi verotukia – Hakaniemestä tuhti tukku tavoitteita ensi vaalikaudelle
Uutiset | 30.3.2026 15:42
Viranomaiset tekevät Kouvolassa droonitutkintaan liittyviä räjäytystöitä
Uutiset | 30.3.2026 15:23
Pienydinvoimayhtiössä luotetaan tulevaan – ”Vuonna 2050 Suomessa toimii 20–30 pienydinvoimalaa”
Uutiset | 30.3.2026 15:00
Venäjä karkottaa brittidiplomaatin – syyttää vakoilusta
Uutiset | 30.3.2026 14:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Norja keventää bensan ja dieselin verotusta
Uutiset | 30.3.2026 17:54
Ruuan hinta nousee selvästi, varoittaa MTK
Uutiset | 30.3.2026 17:47
Droonitutkintaan liittyvä eristys purettiin Kouvolassa
Uutiset | 30.3.2026 16:52
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Suomen kallein hiljaisuus
Mielipide | 30.3.2026 10:58
Lukijalta: Ikäihmisten asema Suomessa vaatii vahvempaa turvaa
Mielipide | 30.3.2026 10:57
Lukijalta: Polttoainehintojen nousun vaikutukset lapsiperheiden toimeentuloon
Mielipide | 30.3.2026 10:55
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste