HS: Marinin ja Niinistön mukaan Lauri Nurmen kirja sisältää virheellisiä tietoja ja tulkintoja
Entinen pääministeri Sanna Marin (sd) sanoo Helsingin Sanomille, että toimittaja Lauri Nurmen hänestä kertova uutuuskirja Sanna Marin sisältää siitä tehdyn uutisoinnin perusteella virheellisiä tulkintoja ja vääriä tietoja.
– En ole osallistunut Lauri Nurmen kirjan tekoon millään tavalla. Minulta ei ole myöskään pyydetty lupaa yksityisten keskusteluiden siteeraamiseen tai annettu mahdollisuutta sitaattien tarkistamiseen, kuten normaaliin journalistiseen tapaan kuuluu. Kirjasta tehdyn uutisoinnin perusteella on ilmiselvää, että kirja sisältää virheellisiä tulkintoja ja vääriä tietoja minusta ja sanomisistani, Marinin esikunnan HS:lle välittämässä lausunnossa sanotaan.
Marin ei lausunnossaan erittele, mitkä kirjan tiedot ja tulkinnat ovat virheellisiä.
Nurmi siteeraa kirjassaan muun muassa hänen ja Marinin välistä puhelinkeskustelua pari päivää sen jälkeen kun Suomessa oli julistettu poikkeusolot koronapandemian vuoksi. Keskustelun aiheena oli tasavallan presidentti Sauli Niinistö.
– Se ukko yrittää puuttua joka asiaan, Marin puuskahti Nurmen kirjan mukaan.
– Mulle on ihan fine, että suomalaiset rakastavat presidenttiään, mutta miksi sen pitää puuttua asioihin, jotka eivät sille kuulu. Tuntuu, että se ei luota muhun – siihen että nuori pääministeri osaisi asiat.
Myös Niinistö kiistää Helsingin Sanomille osan Nurmen kirjan väitteistä.
Kirjan mukaan Niinistö reagoi voimakkaasti kuulleessaan joulukuussa 2019 SDP:n silloiselta puheenjohtajalta, pääministeri Antti Rinteeltä tämän seuraajan eli Marinin nimen.
– Voi v…, presidentti ähkäisi.
Niinistö kiistää tämän väitteen HS:lle. Hän sanoo saattaneensa myötätunnosta ihmetellä Rinteen potkuja ja koko hallituksen eroprosessia, mutta ei Marinia. Niinistö sanoo, että hänen kokemuksensa Marinista olivat tuolloin vähäisiä mutta hyviä.
Marin oli Niinistön mukaan tehnyt häneen hyvän vaikutuksen, kun he olivat tapaamassa Yhdysvaltojen presidenttiä Donald Trumpia syksyllä 2019. Marin oli tuolloin liikenne- ja viestintäministerinä puhunut muun muassa jäänmurtajista Trumpille.
Myös Antti Rinne arvioi HS:lle, että Niinistöllä oli joulukuussa 2019 hyvä kuva Marinista.
Lue Suomenmaan arvio Lauri Nurmen kirjasta täältä.