Helteet jäävät taakse, luvassa sadetta ja ukkosta
Helleraja on ylittynyt maanantaina monin paikoin, kerrotaan Ilmatieteen laitokselta STT:lle.
Korkeimmat lämpötilat on mitattu Lahdessa ja Tampereella, yli 29 astetta. Myös Lapissa helleraja on ylitetty useammalla mittausasemalla.
Voimakkaita ukkoskuuroja on Ilmatieteen laitoksen mukaan esiintynyt Pohjanmaan maakuntien suunnalla. Ilmatieteen laitokselta kerrottiin STT:lle maanantaina ennen viittä, että ukkoskuurot ovat matkalla kohti Oulua ja Perämeren pohjukkaa.
Rajuista ukonilmoista varoitettiin maanantaina Pohjanmaalla sekä Etelä- ja Keski-Pohjanmaalla.
Ukkoset ovat aiheuttaneet tehtävää myös pelastuslaitokselle. Esimerkiksi Etelä-Pohjanmaalla salamointi on sytyttänyt tulipaloja.
Illasta Viron suunnalta on saapumassa ukkoskuuroja myös etelärannikolle.
Lähipäivinä sää muuttuu epävakaisemmaksi ja viileämmäksi.
Tiistaina helleraja voidaan ylittää Ilmatieteen laitoksen mukaan ainakin maan itä- ja pohjoisosissa.
Esimerkiksi Pohjois-Karjalassa, Kainuussa ja Lapissa voidaan tiistaina päästä 25–26 asteeseen.
Maan etelä- ja keskiosiin taas saapuu lännestä viileämpää ilmaa ja sateita, samoin Länsi-Lappiin.
Myös ukkoskuurot ovat mahdollisia isossa osassa maata. Maanantaina alkuillasta ukkosvaroituksia on annettu tiistaille maan itä- ja keskiosiin.
Keskiviikkona helleraja tuskin enää ylittyy, Ilmatieteen laitokselta sanotaan. Päivälämpötila on 20 asteen tienoilla.
Luvassa on edelleen sadetta ja ukkosta ympäri maan. Ilmatieteen laitoksen mukaan Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa vaikuttaa laaja matalapaineen alue.
Myös yöt ovat kylmenemässä. Tiistaista eteenpäin yölämpötilat jäävät 10 ja 15 asteen välille.
Nyt jo 25 päivää jatkunut helleputki on siis tulossa päätökseensä ja sää muuttumassa vuodenaikaan nähden tavanomaisemmaksi.
Yli 30 lämpöasteeseen yltävien päivien helleputki päättyi sunnuntaina. 30 asteen ylittäviä päiviä oli lauantaihin asti ennätykselliset 22 peräkkäin.