Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Nyt leikataan ehkäisevä päihdetyö, auttava puhelin ja koulujen päihdekasvatus – EHYT käynnistää muutosneuvottelut

28.8.2026 12:00
Lue lisää 
Politiikka
Nopeatempoisessa viestintätodellisuudessa jokainen poliitikon ääneen lausuttu sana voi levitä kulovalkean tavoin kaikkialle. Jokainen kansalainen on potentiaalinen viestinlevittäjä, sanovat politiikan puheeseen perehtyneet Vesa Heikkinen ja Tapio Pajunen.   (Kuva: Eduskunta ja Pixabay)

Helmi vai sammakko? Poliitikon kohtaloksi voi koitua se, mitä hänen suustaan pääsee

Annukka Kaarela 22.7.2023 10:00, muokattu 19.7.2023 15:15
a– a+
Politiikka

”Siitä on lähdettävä, että tähän on tultu.” 

Keskustan entinen kansanedustaja Tapani Tölli muistetaan paitsi sote-uudistuksen eteen tekemästään väsymättömästä työstä, myös blogiinsa vuonna 2008 kirjoittamastaan nerokkaasta toteamuksesta. 

Lausahdus oli sen verran osuva, että se jäi elämään. Fraasi nousi esiin vuonna 2019 Töllin jättäessä eduskunnan, ja nyt kielentutkija Vesa Heikkinen ja toimittaja Tapio Pajunen ovat valinneet sen tuoreen kirjansa nimeksi.  

Heikkisen ja Pajusen mukaan aforismia muistuttava virke on kiehtovalla tavalla yleispätevä ja sitä kautta humoristinenkin.  

– Voi ajatella, että siinä jäljitellään politiikasta tuttua puhetapaa: sanotaan asiantuntevalla rintaäänellä jotain pätevän oloista, mutta oikeastaan sanottu on konkreettiselta sisällöltään tyhjää täynnä. Mistä muusta voi lähteä kuin siitä, missä ollaan, kirjailijat perustelevat.  

Heikkinen ja Pajunen tarkastelevat toukokuussa ilmestyneessä kirjassaan 2000-luvun politiikan kieltä. Miten sanoilla vaikutetaan yhteiskunnassa? Entä onko vallan kieli muuttunut verrattuna 1900-lukuun? 

Kaksikko juontaa Ylen Politiikkaradion suosittua Puheet päreiksi -ohjelmaa, johon kirjakin osittain perustuu. Ohjelman jokaisessa jaksossa valitaan kuuntelijoiden lähettämistä ehdotuksista päivänpolitiikan sana.  

Ehdotuksia on kertynyt ohjelman 10-vuotisen historian aikana lähes 6000. Suosituimmat ehdotetut sanat ovat juontajien mukaan olleet sote, Nato ja korona, mutta kirjo on laaja aina Brexitistä boomeriin ja hölynpölystä öyhöttämiseen.  

Kirjassaan Heikkinen ja Pajunen käsittelevät sekä valittuja että valituiksi jäämättömiä päivänpolitiikan sanoja. He ovat käyttäneet teoksen aineistoina myös Twitter-keskusteluja, media-arkistoja, sanakirjoja ja eduskunnan täysistuntojen pöytäkirjoja.  

Heikkisen ja Pajusen mukaan sanavalinnat ovat politiikan ydintä. Niiden kautta kansalaisille syntyy mielikuvia siitä, millainen poliitikko on kyseessä, ja jopa siitä, millaista politiikkaa henkilö harjoittaa. 

Valitut sanat voivat olla poliitikolle kohtalokkaita: niiden avulla joko noustaan valtaan tai menetetään mahdollisuudet. Sen sai kokea esimerkiksi Sori siitä -tokaisullaan historiaan jäänyt Alexander Stubb. Äijäfeministi Antti Rinteenkään osakkeita tuskin nosti vappusatasesta ja chillailusta puhuminen.  

Heikkinen ja Pajunen huomauttavat, että internetin ja sosiaalisen median aikakaudella sanojen valta on voimakkaampi kuin koskaan.  

– Uuden vuosituhannen nopeatempoisessa viestintätodellisuudessa jokainen ääneen lausuttu sana voi levitä kulovalkean tavoin kaikkialle. Jokainen kansalainen on potentiaalinen viestinlevittäjä.  

Kielen ammattilaisten mukaan politiikan kielenkäyttö on 2000-luvulla aiempaa vapautuneempaa. Lähes jokaisen poliitikon puheessa kuuluu nykyisin arkikielisyyttä tai murretta.  

Politiikan kielessä ovat yleistyneet tunteista puhuminen ja tunteisiin vetoaminen. Erityisen huolissaan Heikkinen ja Pajunen ovat jatkuvasti voimistuvasta vihan lietsonnasta.  

– Näyttää siltä, että 2000-luvulla perinteisesti hyväksi koetun maun rajoja rikotaan eduskunnassa ehkä entistä tarkoitushakuisemmin. Joskus joku astuu myös lain väärälle puolelle tietoisena siitä, että kansanedustajan asemassa rikosseuraamuksia ei välttämättä tule.  

Tyypillistä ajalle on myös tutkitun tiedon väheksyminen.  

– Elämme yhteiskunnassa, jossa totuutta tärkeämpää on usein tunnelma, tietoa tärkeämpää vaikutelma. Viis faktoista, kunhan on kiva fiilis! 

Totuutta tärkeämpää on usein tunnelma.

Kirja on politiikan seuraajalle oikea herkkupala. Se nostaa esiin 2000-luvun politiikan mehukkaimmat sanat ja lohkaisut – myös ne, jotka sanojat mieluummin unohtaisivat.  

Kirja osoittaa, että keskustan poliitikot ovat kantaneet vähintäänkin kortensa suomalaisen politiikan kielen rikastajina. Konkareista taitavana kielenkäyttäjänä nousee esiin Seppo Kääriäinen, tuoreemmista kasvoista Antti Kurvinen ja Mikko Kärnä. Myös Juha Sipilän insinöörikieltä ja Kempeleen murretta yhdistävä persoonallinen puheenparsi saa kirjassa pääosin kiitosta. 

Heikkisen ja Pajusen esittelemä politiikan sanojen kirjo on laaja ja kuvaa hyvin 2000-luvun ilmiöitä. Kirjailijat yltyvät mielenkiintoisiin pohdintoihin esimerkiksi siitä, miksi poliitikot puhuvat nykyisin niin paljon erilaisista paketeista ja miksi loikka viittaa politiikassa yleensä johonkin myönteiseen, mutta humppa kielteiseen.  

Vesa Heikkinen ja Tapio Pajunen: Siitä on lähdettävä, että tähän on tultu. 2000-luvun politiikan sanat päreiksi. Teos, 560 s. 

Sanottua

”Sano vaikka kukkaruukuksi, mutta kyseessä on maakunta.” Annika Saarikko hyvinvointialueista  

”Tämä on se keskeinen pihvi, jonka edessä olemme polvillamme.” Krista Kiuru maahantulijoiden koronatestauksesta  

”Suomeksi sanottuna: nyt ei ole oikea aika lähteä mökeille.” Sanna Marin koronatilanteesta  

”Jos katto vuotaa, ei ole järkevää investoida ämpäreihin ja rätteihin, vaan katossa olevan reiän tukkimiseen.” Jussi Halla-aho maahanmuutosta 

”Laskea voi monella tavalla, mutta virhe oli ilman muuta minun, sori siitä”. Alexander Stubb laskuvirheestään hallintarekisteriä koskevissa lausunnoissa 

”Sammuin tai väsähdin.” Paavo Arhinmäki käytöksestään olympialaisissa 

”Onko tarina tosi tai ei, se on toinen juttu. Näin nämä asiat koetaan.” Riikka Slunga-Poutsalo siitä, ettei maahanmuuttajien tarvitsisi tehdä töitä 

”Desimaalit ovat lillukanvarsia.” Petteri Orpo hoitajamitoituksesta 

”Nyt on naamiot riisuttu ja vain sodan kasvot näkyvät.” Sauli Niinistö Venäjästä 

Lue myös

JSN:ltä langettava päätös MTV:lle murhavideon julkaisemisesta

Julkisen sanan neuvosto (JSN) antoi keskiviikkona MTV:lle langettavan päätöksen murhan näyttävän videon julkaisemisesta. Videolle...
28.8.2026 12:54

Venäjä kiihdyttää iskujaan Hersoniin – siviilejä on kehotettu poistumaan kodeistaan

Alueen kuvernööri vetoaa etenkin lapsiperheisiin sekä vanhuksiin, että he jättäisivät kotinsa ja lähtisivät Hersonista.
28.8.2026 12:02

Nyt leikataan ehkäisevä päihdetyö, auttava puhelin ja koulujen päihdekasvatus – EHYT käynnistää muutosneuvottelut

Ehkäisevä päihdetyö EHYT ry käynnistää syyskuun alussa koko 52 työntekijän henkilöstöään koskevat muutosneuvottelut....
28.8.2026 12:00

Aihetunnisteet

Politiikka suomen kieli

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Reuters: Näin USA turvasi CIA-pomon salamyhkäistä matkaa Moskovaan
Uutiset | 26.8.2026 22:13
Uutta tietoa Norjan kuningas Haraldin terveydentilasta
Uutiset | 27.8.2026 12:10
Sotahistoria | Tukialusamiraali, joka töppäili raskaasti – ”Bull” Halsey oli Tyynenmeren myrskyisä legenda
Uutiset | 27.8.2026 21:42
Poliisi julkaisi käsittämättömän luvun
Uutiset | 26.8.2026 22:02
Keskusta vai kokoomus? – Kysyimme SDP:n kansanedustajilta
Uutiset | 27.8.2026 10:34
Epäily: Suomen kansalaisuuksia saatu petollisella menettelyllä
Uutiset | 27.8.2026 12:18
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Amerikkalainen sotilaskone laskeutui Moskovaan – näin Kreml kommentoi
Uutiset | 25.8.2026 15:27
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uusimmat

JSN:ltä langettava päätös MTV:lle murhavideon julkaisemisesta
Uutiset | 28.8.2026 12:54
Venäjä kiihdyttää iskujaan Hersoniin – siviilejä on kehotettu poistumaan kodeistaan
Uutiset | 28.8.2026 12:02
Nyt leikataan ehkäisevä päihdetyö, auttava puhelin ja koulujen päihdekasvatus – EHYT käynnistää muutosneuvottelut
Uutiset | 28.8.2026 12:00
Puolustusministeriö: Ruotsi osallistuu jatkossa Suomen alueellisen koskemattomuuden valvontaan – täydentää kansallisia toimia
Uutiset | 28.8.2026 11:57
Alaikäinen poika suunnitteli kouluiskua – luopui aikeistaan ja soitti itse hätänumeroon
Uutiset | 28.8.2026 11:39
Maitovalaan selviytymistä Itämerellä on tutkijan mukaan vaikea ennustaa –”Antaisin eläimen seikkailla”
Uutiset | 28.8.2026 11:34
Unicef: Nepalissa 17 000 lasta tarvitsee kiireellistä humanitaarista apua tulvien takia
Uutiset | 28.8.2026 11:17
Venetsialaisia juhlitaan epävakaisessa mutta lämpimässä säässä
Uutiset | 28.8.2026 11:06
Suomeltakin surunvalittelu Norjaan – Stubb: Harald oli poikkeuksellisen omistautunut ja arvostettu valtionpäämies
Uutiset | 28.8.2026 10:42
Haakon on uusi Norjan kuningas – Näin skandaalit ovat ravisuttaneet perhettä
Uutiset | 28.8.2026 10:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta vai kokoomus? – Kysyimme SDP:n kansanedustajilta
Uutiset | 27.8.2026 10:34
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
JSN:ltä langettava päätös MTV:lle murhavideon julkaisemisesta
Uutiset | 28.8.2026 12:54
Venäjä kiihdyttää iskujaan Hersoniin – siviilejä on kehotettu poistumaan kodeistaan
Uutiset | 28.8.2026 12:02
Nyt leikataan ehkäisevä päihdetyö, auttava puhelin ja koulujen päihdekasvatus – EHYT käynnistää muutosneuvottelut
Uutiset | 28.8.2026 12:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kuoleeko kurki ennen suon sulamista?
Mielipide | 28.8.2026 12:19
Lukijalta: Afrikkalainen sikarutto ei saa jäädä kymenlaaksolaisten maksettavaksi
Mielipide | 28.8.2026 12:01
Lukijalta: Investoinnit on alistettava yleisille säännöille, ei tapauskohtaiselle poliittiselle kaupankäynnille
Mielipide | 27.8.2026 14:11
Lukijalta: Kuolinpesien metsät eivätb ole ongelma
Mielipide | 27.8.2026 14:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste