Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Venäjä kasvattaa nuorisonsa sotaan, äitiyteen ja kuuliaisuuteen

16.1.2026 10:00
Lue lisää 
Rasismi
Noin puolet romanilapsista koki, ettei koulussa kiusaamis- ja syrjintätilanteisiin puututtu lainkaan. Kuvituskuvan henkilöt eivät liity uutiseen. (Kuva: Lehtikuva)

"Antakaa meidän olla ihmisiä" – Romanilapset kohtaavat arjessaan jatkuvaa rasismia, haukkumista, ulkopuolelle jättämistä ja väkivaltaa

Lapsiasiavaltuutetun selvityksessä tavoitetuista romanilapsista yli puolet oli kokenut syrjintää
STT–Jecaterina Mantsinen ja Suomenmaa 14.2.2023 0:01, muokattu 13.2.2023 17:10
a– a+
Rasismi

Romanilasten elämä Suomessa näyttäytyy muuten varsin myönteisenä, mutta sitä varjostaa syrjintä ja rasismi, kertoo lapsiasiavaltuutetun tuore selvitys.

Selvityksessä tavoitetuista lapsista yli puolet oli kokenut syrjintää. Lasten kuvailemat tilanteet olivat jatkuvaa rasistista haukkumista ja ulkopuolelle jättämistä sekä fyysistä väkivaltaa. Useimmiten kiusaaminen ja syrjintä tapahtuivat koulussa.

– No koulus meidän luokkalaiset kyllä huutelee aika paljon kaikkee. Jotain likanen manne ja kaikkee tollasta. Ja että pitää tavarat mukaan, ettei niitä pölli, kertoi yksi vastaajista.

”Manne” on halventava nimitys romanille.

– No just se, kun mä kerroin, et mä oon romani, niin sillon koettiin, että mun kanssa ei voi olla. Niin sitten mä jäin koulussa yksin.

– Mä tein romaneista sellaisen esitelmän. Ja sitten sen jälkeen ne ei enää ottanut mua jalkapalloon mukaan.

Lapsiasiavaltuutetun selvityksessä haastateltiin viime vuonna 18:aa iältään 11–17-vuotiasta lasta. Sähköiseen kyselyyn vastasi 93 lasta.

Noin puolet lapsista koki, ettei koulussa kiusaamis- ja syrjintätilanteisiin puututtu lainkaan.

– Ei mitenkään. Opettajat väittävät, etteivät huomanneet vaikka olivat luokassa ja kuulivat kaiken.

Osa lapsista myös koki, ettei puuttumisesta ole ollut hyötyä.

– Niin ja eikä se auta mitään, vaikka siihen puututaan, koska kummiski se jatkuu ja jatkuu.

Lapsilla oli kokemuksia siitä, että syrjintä on muuttanut heidän käytöstään.

– En esim. viittaa koulun tunneilla niin usein kun haluaisin. Haluan olla näkymätön.

Selvityksen mukaan lapset toivoivat, että opettajat ottaisivat heidät tosissaan niin syrjinnän kuin opiskelun suhteen.

– Opettajat voisi ottaa enemmän huomioon romanilapset, ja eikä jättää syrjään vaan, koska oletetaan, että ei romanilapsia kiinnosta koulunkäynti. Se voi joskus olla vaan heikkoa itsetuntoa, ujoutta tai että tuntee itsensä ulkopuoliseksi.

– Opettajat ei usko romaniuoriin ja niiden osaamiseen. Opot kannustavat hakemaan lähihoitajaksi, vaikka itse haaveilis muusta.

Selvityksen mukaan romanilasten elämässä erityinen voimavara on tiivis perhe ja suku. Lapset viettävät paljon aikaa perheen kanssa ja heillä on paljon läheisiä ihmisiä tukenaan. Erityisesti nuoret lapset kertoivat avoimuudesta ja läheisyydestä suhteessa vanhempiinsa.

Selvityksen mukaan lapset saavat perheeltä ja suvulta kannustusta koulunkäynnissä, harrastuksissa ja tulevaisuudensuunnitelmissa.

– Kannustaminen tuntuu sellaiselta turvalliselta tai sellaselta. Et se tuntuu, että sä pystyt tähän tai silleen.

Selvityksen mukaan romanikulttuuriin liittyvä häveliäisyyssääntö esti monia lapsia keskustelemasta vanhempien kanssa esimerkiksi murrosiästä tai osoittamasta läheisyyttä. Monet kertoivat, että itseä vanhemmat romaninuoret toimivat usein luotettavina läheisinä, joilta sai neuvoja.

– Mun vanhemmat on tärkeitä, mutta mää oon ehkä läheisempi tän kulttuurin takia mun sedän kanssa. Hän on vaan mua vähän vanhempi, muutaman vuoden.

Puolet lapsista sanoi, että heidät tekee iloiseksi perhe ja kaksi viidestä mainitsi kaverit. Selvityksen mukaan erityisesti iloa tuottivat ihmiset, jotka halusivat olla heidän kanssaan yhdessä. Tämä ilo ja toisen ystävällisyys saattoivat jopa yllättää, ja ne tuottivat hyvää mieltä pitkän aikaa, selvityksessä sanotaan.

– Ja sitten koulussa viimeks teki mut iloseks se, että joku sellainen meidän luokkalainen, joka ei ikinä puhu mulle, niin se tuli puhuun mulle silleen, et ”jes hyvä peli” ja kaikkea tällaista.

Selvityksen mukaan romanilapset ovat ylpeitä omista juuristaan, ja tietoisuus romanikulttuurista oli vahvaa. Tärkeiksi asioiksi mainittiin käytöstavat, vanhempien kunnioittaminen, yhteisöllisyys ja huolenpito muista.

Lasten unelmat ja tulevaisuudensuunnitelmat liittyivät esimerkiksi opiskeluun, työhön ja omaan kotiin.

– Että ois mahollisuus saada se hyvä elämä.

– Olla hyvä jalkapallonpelaaja, joku ammattilainen.

– Nyt unelmoin romanihameesta ja omasta kodista.

Lasten unelmissa kuului myös romanien asema ja sen parantaminen.

– Haluaisin perustaa oman yrityksen, jonkun semmosen mikä liittyy mun kulttuuriin, että voisin tuoda esiin sitä, että me ei olla pahoja ja että ollaan ihmisiä siinä missä muutkin.

– Hyvästä työpaikasta, perheestä, rauhasta joka laskeutuis maailman ylle, että mekin ollaan ihmisiä, antakaa meidän olla ihmisiä. Ja että kaikki hyväksyis toisensa sellasena kuin ne on.

Selvityksen osana julkaistiin joukko toimenpide-ehdotuksia romanilasten ja -perheiden hyvinvoinnin tukemiseksi. Syrjinnän torjumiseksi siinä ehdotetaan muun muassa lisättäväksi romanilasten ja pääväestön kohtaamisia esimerkiksi harrastuksissa ja leireillä.

Yhtenä ehdotuksena oli vahvistaa opettajien ja muiden aikuisten kykyä puuttua syrjintätilanteisiin. Romanilapset tulisi selvityksen mukaan myös kohdata yksilöinä, ei kulttuurinsa edustajina.

Oppilaanohjaukseen pitäisi selvityksen mukaan panostaa romanilasten pohtiessa jatko-opintoja ja ammatinvalintaa sekä järjestää lapsille monipuolisesti harjoittelu- ja kesätyöpaikkoja.

Helsingin Sanomissa viime viikolla julkaistussa mielipidekirjoituksessa kerrottiin, että romaninuori jää usein luokan ainoana ilman tet-harjoittelupaikkaa. Paikka on kirjoituksen mukaan saatettu luvata puhelimessa, mutta se on peruttu kasvokkain, kun nuoren etninen tausta on selvinnyt työnantajalle.

Mielipidekirjoituksen kirjoittajina olivat Katri Perho Romako-hankkeesta, Mertsi Ärling Diakonia-ammattikorkeakoulusta ja Anneli Weiste Romaniasiain neuvottelukunnasta.

Suomen romaneita arvioidaan olevan Suomessa 10 000–12 000. Lisäksi Ruotsissa asuu arviolta 3 000 Suomen romania.

Lue myös

Zelenskyi: Sopimus USA:n turvatakuista mahdollinen ensi viikolla

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo, että sopimus Ukrainan ja Yhdysvaltain välillä voidaan allekirjoittaa...
16.1.2026 14:28

Nyt Grönlanti-sopasta yskäisi Kreml

Venäjän lähtökohtana on, että Grönlanti kuuluu Tanskan kuningaskunnan alueisiin, kommentoi Kremlin tiedottaja Dmitri...
16.1.2026 13:49

Olli Rehn: EKP:n varapääjohtajan valinnassa painavat myös poliittiset mieltymykset

Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn arvioi, että Euroopan keskuspankin varapääjohtajan valinnassa painavat myös...
16.1.2026 13:31

Aihetunnisteet

Kotimaa koulukiusaaminen rasismi romanit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Kovaa tilitystä USA:n Vancesta: ”Hän vihaa meitä”
Uutiset | 15.1.2026 21:45
Hälytyskellot soivat suurkaupungissa: ”Työpaikkojen massatuhoase” iskemässä
Uutiset | 15.1.2026 22:03
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
Amerikkalaistutkimus: Vaikeahoitoiseen syöpään löytyi lupaava uusi lääke
Uutiset | 15.1.2026 21:32
OP:n mobiilipalveluiden häiriöt korjattu, verkon osalta ongelmat jatkuvat
Uutiset | 15.1.2026 13:47
Väitös: Tällaista on venäläisten ”hiljainen sabotaasi”
Uutiset | 14.1.2026 21:43
Jere Karalahdelle syytteet törkeistä huumerikoksista
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Yle: Annika Saarikko jättää Varsinais-Suomen aluevaltuuston
Uutiset | 15.1.2026 10:02
Tutkimus: Tämä yleinen tapa vahvistaa luustoa
Uutiset | 15.1.2026 23:03
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Nyt tuli kova arvio Iranista: ”Loppu on käsillä”
Uutiset | 13.1.2026 9:00
TS: Tuoliin sidottu vanhus kuristui kuoliaaksi Esperin hoivakodissa Turussa
Uutiset | 9.1.2026 17:04
Voiko pakkasen pauke vaurioittaa talojen rakenteita? – Näin vastaa Ilmatieteen laitos
Uutiset | 10.1.2026 20:45
Romahdus Moskovassa: ”Putinin verikoira” sinnittelee hengissä
Uutiset | 13.1.2026 22:02
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Tutkijat löysivät kuusi dementian varhaista varoitusmerkkiä – katso lista
Uutiset | 21.12.2025 22:02
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Punatähtinen superhävittäjä puhkaisi reiän rautaesirippuun – neuvostopilotin huima loikkaus toi länsitiedustelulle ennenaikaisen joulun 1976
Uutiset | 20.12.2025 21:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10

Uusimmat

Zelenskyi: Sopimus USA:n turvatakuista mahdollinen ensi viikolla
Uutiset | 16.1.2026 14:28
Nyt Grönlanti-sopasta yskäisi Kreml
Uutiset | 16.1.2026 13:49
Olli Rehn: EKP:n varapääjohtajan valinnassa painavat myös poliittiset mieltymykset
Uutiset | 16.1.2026 13:31
Macron: Ranska on korvannut USA:n
Uutiset | 16.1.2026 13:25
Hallitus etsii taas uusia säästöjä – Purra: ”Hallitus ei päässyt lähellekään miljardin tavoitetta”
Uutiset | 16.1.2026 13:13
IL: Myös kokoomuksen eduskuntaryhmä selvittää häirintäepäilyjä
Uutiset | 16.1.2026 12:57
Punkkihavaintoja tehtiin toisiksi eniten havaintosivuston historiassa
Uutiset | 16.1.2026 12:43
Suomi toimittaa 98 miljoonaan euron arvoisen tukipaketin Ukrainalle
Uutiset | 16.1.2026 12:24
Puolustusvaliokunta koolle kesken istuntotauon – Listalla Grönlannin sotaharjoitukset
Uutiset | 16.1.2026 12:21
Teboil määrätty yrityssaneeraukseen
Uutiset | 16.1.2026 11:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallituksen tökerö vaalireformi on demokratian unisex-vessa – edes johtavia asiantuntijoita ei haluta uskoa
Uutiset | 13.1.2026 18:06
Pohjoismainen kumppanuus menee USA-suhteen edelle, painottaa valtioneuvos Matti Vanhanen – ”Kyllä järjestys on tämä”
Uutiset | 11.1.2026 8:00
”Hyvä kakkosvaihtoehto?” – Näin keskustan piiripomot nostaisivat kannatusta
Uutiset | 10.1.2026 8:00

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
12:29, 16/01/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0016/01/2026
weather icon
9° / 9°°C 0 mm 0% 15 Km/h 84 % 1008 hPa 0 mm/h
Today 18:0016/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 12 Km/h 89 % 1009 hPa 0 mm/h
Today 21:0016/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 11 Km/h 92 % 1011 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0017/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 11 Km/h 92 % 1011 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0017/01/2026
weather icon
7° / 7°°C 0 mm 0% 7 Km/h 94 % 1011 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Zelenskyi: Sopimus USA:n turvatakuista mahdollinen ensi viikolla
Uutiset | 16.1.2026 14:28
Nyt Grönlanti-sopasta yskäisi Kreml
Uutiset | 16.1.2026 13:49
Olli Rehn: EKP:n varapääjohtajan valinnassa painavat myös poliittiset mieltymykset
Uutiset | 16.1.2026 13:31
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Yrittäjä-perhelääkäri on keskustalainen ratkaisu
Mielipide | 16.1.2026 12:36
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: (Geo)poliittiset päätökset muovaavat tulevaisuuttamme
Mielipide | 16.1.2026 9:48
Lukijalta: Ole muutoksentekijä!
Mielipide | 16.1.2026 9:43
Lukijalta: Politiikka vie nettoveronmaksajia ja tuo työttömyyttä
Mielipide | 13.1.2026 12:10
Lukijalta: Median valta ei oikeuta vastakkainasetteluun
Mielipide | 12.1.2026 14:43
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Itärajan avaaminen tuo meille nopeasti työpaikkoja ja kasvua
Mielipide | 9.1.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Työttömyysongelmaan tukehtuvan hallituksen on pyydettävä apua, katsoo keskustan Siika-aho – ”Selittelyt eivät enää auta”
Uutiset | 14.1.2026 15:16
Keskustanuoret: Iran riistää nuorilta sukupolvilta tulevaisuuden
Uutiset | 14.1.2026 10:44
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Keskustakolmikko huolestui aikeista ulkoistaa Puolustusvoimien räjähdetoimintaa
Uutiset | 10.1.2026 11:40
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste