Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Datakeskukset

Datakeskusten sääntelyä vaativa kansalaisaloite etenee eduskuntaan

18.9.2026 9:15
Lue lisää 
Muuttoliike
Koronavuoden väestönkehityksen voittajia olivat kaupunkien läheisyydessä sijaitsevat kehyskunnat. Kuvituskuva. (Kuva: Pixabay)

Koronavuoden asumistrendin jatkuminen voisi keikauttaa Suomen väestönkehityksen päälaelleen – voittajia olisivatkin kehyskunnat pääkaupunkiseudun sijasta

Väestöennusteen mukaan koronavuoden vaikutukset alueellisiin pitkäaikaisiin kehityskulkuihin ovat suurilta osilta vielä ennakoimattomia, vaikka viime vuosi antoikin osviittaa tulevasta.
STT–Henrietta Nyberg 2.6.2021 0:01, muokattu 1.6.2021 13:34
a– a+
Muuttoliike

Lisääntynyt etätyö sai suomalaiset mökeilleen, mutta tulevaisuudessa ihmiset todennäköisesti pakkautuvat silti edelleen kasvukeskuksiin.

Konsulttitoimisto MDI:n laatiman tuoreen väestöennusteen mukaan voittajia voivat olla suurten kasvukeskusten väliset pienemmät kaupungit, kuten esimerkiksi Tampereen ja Helsingin välillä sijaitseva Hämeenlinna. Nopeat yhteydet, koulutus ja sijainti korostuvat asuinpaikan valinnassa.

Väestöennusteen mukaan koronavuoden vaikutukset alueellisiin pitkäaikaisiin kehityskulkuihin ovat suurilta osilta vielä ennakoimattomia, vaikka osviittaa mahdollisista kehityssuunnista onkin saatu.

–  Suurin osa maasta on vahvistanut väestönkehitystään viime vuoden aikana. Keskeinen kysymys on, jatkuuko tämä trendi vai ei, sanoi väestöennusteen laatinut asiantuntija Rasmus Aro ennusteen julkistamistilaisuudessa.

Koronavuoden suurimpia voittajia väestönkehityksessä olivat suurten kaupunkien välittömässä läheisyydessä olevat kehyskunnat. Niiden muuttovoitot kasvoivat merkittävästi.

Suurin häviäjä koronavuonna sen sijaan oli aiempaan kehitykseen verrattuna pääkaupunkiseutu. Helsingistä ja Espoosta muutettiin muualle enemmän, kuin muualta muutettiin sinne.

Väestöennusteessa on varsinaisen ennusteen, perusuraskenaarion, lisäksi kaksi erilaista skenaariota eli hahmotelmaa, jotka peilaavat koronavuoden vaikutuksia Suomen väestönkehitykseen.

Hajautumishahmotelman mukaan vuosi 2020 oli niin sanottu uusi normaali. Esimerkiksi etätöiden merkitys korostui, ja Suomen väestönkehityksen kulku muuttui perusteellisesti.

Kaupungistumishahmotelman mukaan viime vuosi sen sijaan oli täysin poikkeuksellinen, ja pandemian jälkeen väestönkehitys palaa sellaiseksi kuin se oli ennen vuotta 2020.

Kaupungistumishahmotelmassa lähinnä Uudenmaan väestönkehitys kiihtyy selkeästi, mikä näkyy muualla maassa väestönkehityksen heikentymisenä.

Hajautumis- eli koronahahmotelma kääntäisi asetelman päälaelleen. Sen toteutuessa huomattavaa heikkenemistä tapahtuisi lähinnä pääkaupunkiseudulla, mikä näkyisi kehys- ja mökkikuntien väestönkehityksen vahvistumisena.

–  Sekään ei maakuntatasolla tuo Suomeen uusia kasvavia maakuntia, mutta se tasoittaa jonkin verran näitä kehityseroja, Aro sanoi.

–  Tärkeää on muistaa, että suurimmassa osassa näistä kunnista väestö yhä vähenee, mutta se väheneminen maltillistuu.

Kaikissa kolmessa hahmotelmassa väestö kasvaa vuosien 2020–2040 aikana vain Uudellamaalla, Pirkanmaalla, Varsinais-Suomessa ja Ahvenanmaalla. Väestön väheneminen on voimakkainta Kainuussa ja Etelä-Savossa.

Aluetasolla tarkasteltuna väestön määrä kasvaa hyvin harvassa paikassa Suomessa. Hahmotelmissa kasvu keskittyy lähinnä vain suuremmille kaupunkiseuduille, lähes kaikkialla muualla maassa kasvu olisi huomattavasti miinuksella.

Yli puolet Suomen väestönmäärän kasvusta tapahtuu pääkaupunkiseudulla.

Koko Suomen väestönkasvu vuosien 2020–2040 aikana perustuu täysin vieraskielisen väestön kasvuun. Ennusteen mukaan kotimaisia kieliä puhuvien määrä vähenee noin 450  000 ihmisellä ja vieraskielisten määrä kasvaa noin 490  000 ihmisellä vuoteen 2040 mennessä.

Lue myös

Paljastus: Näin Venäjä käyttää uutta "supersovellusta" kansalaistensa vakoiluun

Monet valtionhallinnossa tai sen läheisyydessä työskentelevät venäläiset on käytännössä pakotettu käyttämään Max-supersovellusta.
18.9.2026 22:11

Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: "Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava"

Slovakian pääministeri Robert Fico sanoo, ettei hän halua nähdä maansa joutuvan vedetyksi sotaan...
18.9.2026 21:30

Ranskan presidentinvaaleihin toinenkin äärioikeistolainen ehdokas

Ranskassa äärioikeistopoliitikko Eric Zemmour on ilmoittanut lähtevänsä ehdolle maan ensi vuoden presidentinvaaleissa. Hän...
18.9.2026 19:11

Aihetunnisteet

etätyöt kaupunki Kotimaa maaseutu muuttoliike väestö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Kreml: USA:n Venäjä-pakotteet mutkistavat rauhanpyrkimyksiä
Uutiset | 17.9.2026 13:17
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Sisustusvillitys voi tuoda kotiisi ikäviä vieraita – Asiantuntija kertoo karut faktat polttopuista sisätiloissa
Uutiset | 16.9.2026 21:45
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Hallitus sai runtua terveydenhuollon maksukorotuksista – ”Suomessa on uusi hinnasto, ja sen nimi on ”Rydmanin hinnat”
Uutiset | 10.9.2026 19:07
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Paljastus: Näin Venäjä käyttää uutta ”supersovellusta” kansalaistensa vakoiluun
Uutiset | 18.9.2026 22:11
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Ranskan presidentinvaaleihin toinenkin äärioikeistolainen ehdokas
Uutiset | 18.9.2026 19:11
MTV: Niuvanniemen sairaalakarkuri on Töölön epäilty rappukäytäväampuja
Uutiset | 18.9.2026 18:50
Suomen ensimmäiset F-35A-hävittäjät ovat laskeutuneet Rovaniemelle – yksi puuttui joukosta
Uutiset | 18.9.2026 17:54
Laajentumiskomissaari: EU ei ole koskaan ollut yhtä vetovoimainen kuin nyt
Uutiset | 18.9.2026 17:26
Mies käveli moottoritiellä Oulussa, jäi auton alle ja kuoli
Uutiset | 18.9.2026 16:53
Suomen ensimmäiset F-35A-hävittäjät ovat lähteneet Azoreilta kohti Rovaniemeä, mutta yksi ei ilmeisesti lähtenyt muiden mukana
Uutiset | 18.9.2026 16:06
Porojen laidunnus vähentää pölyttäjien määrää tunturialueilla, kertoo tuore tutkimus
Uutiset | 18.9.2026 15:34
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus: Näin Venäjä käyttää uutta ”supersovellusta” kansalaistensa vakoiluun
Uutiset | 18.9.2026 22:11
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Ranskan presidentinvaaleihin toinenkin äärioikeistolainen ehdokas
Uutiset | 18.9.2026 19:11
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste