Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”

24.1.2026 21:12
Lue lisää 
Kotimaa
Kaikkiaan yli 400 000 kiinteistöä ja noin miljoona suomalaista tulee uusina biojätteen lajittelun piiriin. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Biojätteiden kierrätysvelvoite laajenee satoihin tuhansiin pienkiinteistöihin – jokaiselle lajittelutavalle löytyy kannattajansa

STT- Tarja Repo 18.7.2023 15:10, muokattu 18.7.2023 15:10
a– a+
Kotimaa

Biojätteen lajittelu alkaa monessa kodissa jo tänä kesänä tai syksynä, mutta viimeistään ensi vuonna. Asukkaat saavat pähkäillä, kannattaisiko hankkia oma biojäteastia, lähteä mukaan kimppakeräykseen vai kompostoida itse keittiön biojätteet.

Jätelain myötä biojätteen erilliskeräys laajenee koko Suomessa kaikkiin kiinteistöihin yli 10 000 asukkaan taajamissa, myös omakotitaloihin. Kunta voi myös määrätä keräyksestä tiukemmin kuin laki vaatii.

Kaikkiaan yli 400 000 kiinteistöä ja noin miljoona suomalaista tulee uusina biojätteen lajittelun piiriin, laskee julkista jätehuoltoa edustava Suomen Kiertovoima ry (KIVO).

Alpo Palovaaraa Tampereelta valinta ei paina, sillä hän teki aloitteen kimppakeräyksestä jo yli 20 vuotta sitten. Siinä hankitaan yhteinen biojäteastia naapureiden kanssa ja säästetään rahaa, kun jätelaitoksen perimän tyhjentämislaskun voi jakaa muiden kanssa.

– Ajattelin silloin parikymmentä vuotta sitten, että jos kerätään sekajätteitä, miksi ei sitten myös biojätteitä. Samalla tuntui hassulta se, että joka kodilla olisi oma astia. Yhteisastia tuntui paljon järkevämmältä.

Palovaara otti yhteyttä jätelaitoksen toimitusjohtajaan, joka kiinnostui asiasta. Ideaa päätettiin kokeilla, ja astiallekin löytyi hyvä paikka.

Biojätteet 240 litran säiliöstä tyhjennetään kesällä viikon ja talvella kahden viikon välein. Kimpassa on mukana kahdeksan taloutta, ja se on nyt täysi. Ihmisiä ei ole tarvinnut houkutella mukaan.

– Kaikilla on ollut itsellään kiinnostus keräykseen. Ennemminkin he ovat tulleet kyselemään, pääsisikö mukaan.

Uusia biokimppoja perustetaan nyt paljon. Palovaaran mukaan olisi hyvä, että mukanaolijat sisäistäisivät niiden idean.

– Biojätteen keräilyä ei kannata kokea viranomaisen holhouksena tai pakkona vaan paremminkin ajatella, että sen aloittaminen on hieno asia. Ja kimpasta saa toki taloudellista säästöäkin.

– Asukkaan jätehuollon arki muuttuu tämän ja ensi vuoden aikana oikeastaan kaikkialla Suomessa, summaa viestintäpäällikkö Kaisa Halme KIVOsta.

Muutokset eivät koske ainoastaan biojätettä. Esimerkiksi pakkausten keräys käynnistyy vähintään viiden asunnon taloyhtiöissä lähikuukausina, jos sitä ei ole jo aloitettu.

Biojätteen keräysaikataulu suurten taajamien pienkiinteistöissä vaihtelee alueesta riippuen. Virallisesti keräys alkaa viimeistään heinäkuussa 2024.

Jäteastian hankkimista voi pitää yksinkertaisimpana vaihtoehtona lajittelulle. Kompostointi vaatii jonkin verran vaivaa ja noin 200–500 euron alkuinvestoinnin, sillä kompostori ostetaan itse. Sen jälkeen komposti on hyvin halpa vaihtoehto ja tuottaa multaa kukkapenkkeihin.

Harvinaisempia vaihtoehtoja ovat yhteiskompostointi tai monilokeroastia, jossa on omat säiliöt eri jätejakeille.

Osalla jätelaitoksista alkaa muodostua jo kuvaa siitä, mitä lajittelumuotoja asukkaat suosivat.

Espoossa, Kauniaisissa ja Kirkkonummella kierrätys alkaa jo heinäkuussa, ja sen piiriin tulee liki 28 000 kiinteistöä.

– Vähän yli puolet vastanneista on ilmoittanut kompostoivansa, kertoo ympäristöasiantuntija Minna Partti Helsingin seudun ympäristöpalveluista (HSY).

Keräyskimppoja oli syntynyt toukokuussa yli 1 100, ja niissä oli mukana liki 3 000 kotitaloutta. Samaa biojäteastiaa käyttää keskimäärin 2–3 kiinteistöä.

HSY:n alueella pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella erilliskeräys astuu voimaan portaittain, ja se koskee noin 60 000:ta pienkiinteistöä.

Asiakkaiden pitäisi ilmoittaa puolisen vuotta ennen keräyksen alkamista, minkä keräysmuodon he valitsevat. Muussa tapauksessa kiinteistölle tuodaan oma biojäteastia.

Käytäntö on erilainen kuin Pirkanmaan Jätehuollolla (PJH), jonka toimialueella asiakas tilaa biojäteastian itse.

Biojätteen lajittelua ei voi silti välttää, kertoo asiakkuuspäällikkö Sanna Eklund. Velvoitteesta muistutetaan asiakkaita ja tarvittaessa asia päätyy jätehuoltoviranomaisen käsiteltäväksi.

Kiertovoiman tekemästä kyselystä selviää, että esimerkiksi Porin seudulla toimivan Keräämön asiakkaat ovat olleet kiinnostuneempia kompostoinnista, koska arvelevat sen tulevan edullisemmaksi. Myös Ylä-Savon Jätehuollon alueella kompostori on suosittu vaihtoehto, ja monelta sellainen jo löytyykin.

Pirkanmaalla oma biojäteastia näyttäisi toistaiseksi olevan kompostointia suositumpi vaihtoehto, Eklund kertoo.

Silti myös kimppakeräys kiinnostaa, ja nettiin avatusta kartasta voi etsiä kavereita biokimppaan. Viime vuoden lopussa biokimppoja oli jo yli 2 000.

Keräysvelvoitteen piiriin kuuluu PJH:n taajamissa noin 40 000 pienkiinteistöä. Monella on kuitenkin jo ennestään biojäteastia tai kotikomposti. Jäljelle jää noin 26 000 taloutta, joiden pitää laittaa lajittelu kuntoon 1. syyskuuta mennessä.

Lue myös

Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin

Huimaus on yleinen oire, jonka taustalla on useimmiten hyvänlaatuinen syy, mutta toisinaan se...
25.1.2026 22:01

Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli

Cortinassa kisattiin olympiamitaleista 70 vuotta sitten. Olympialaiset palaavat samoihin maisemiin kahden viikon päästä.
25.1.2026 20:01

Brittikenraali: USA tuli "hattu kourassa" pyytämään apua Afganistaniin

Britannian armeijan entinen komentaja, kenraali David Richards on vastannut kipakasti Yhdysvaltain presidentin Donald...
24.1.2026 23:07

Aihetunnisteet

biojäte kierrätys Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Syytätkö aineenvaihduntaa keski-iän kiloista? Lääkäri kertoo todellisen syyn Hyvä Terveys -lehdessä
Uutiset | 23.1.2026 21:48
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Vika: OP:n palvelut eivät toimi
Uutiset | 23.1.2026 9:21
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Älä asenna tätä lämmitintä sisätiloihin – ”Voi osoittautua hengenvaaralliseksi”
Uutiset | 23.1.2026 22:30
Lintuja lasketaan viikonloppuna Pihabongauksessa – nämä kolme lajia ovat pitäneet kärkipaikkoja jo pitkään
Uutiset | 24.1.2026 10:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37

Uusimmat

Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Saksalaisekonomisti jyrähtää: ”Kotiuttakaa kulta USA:sta”
Uutiset | 24.1.2026 22:39
Villasukka voi pelastaa puhelimesi – asiantuntija kertoo
Uutiset | 24.1.2026 22:21
Tutkijoilta varoitus syöpääkin vaarallisemmasta uhasta: ”Se on jo täällä”
Uutiset | 24.1.2026 21:12
Liittovaltion agentit ampuivat jälleen ihmisen kuoliaaksi Minneapolisissa – mies oli USA:n kansalainen
Uutiset | 24.1.2026 20:28
Neuvottelut Ukrainan rauhasta jatkuvat Arabiemiraateissa viikon päästä sunnuntaina
Uutiset | 24.1.2026 18:25
Trump jatkaa tulliuhkailua – nyt kohteena Kanada
Uutiset | 24.1.2026 18:16
Myös Tanskan pääministeri arvostelee Trumpin Afganistan-puheita – ”Ei voi hyväksyä”
Uutiset | 24.1.2026 14:25
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Absurdia” – Kokoomuksen euroryhmän liittoutuminen laitaoikeiston kanssa tyrmistyttää meppejä
Uutiset | 24.1.2026 8:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
23:06, 25/01/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0026/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 10 Km/h 92 % 999 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0026/01/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 88 % 999 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0026/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 8 Km/h 82 % 1000 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0026/01/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 9 Km/h 76 % 1002 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0026/01/2026
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 12 Km/h 72 % 1002 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Huimaako? Tässä tilanteessa nopeasti lääkäriin
Uutiset | 25.1.2026 22:01
Edellisissä Cortinan olympialaisissa Suomen hiihtäjät vetivät mäkihyppääjää turpiin – Menestystäkin silti tuli
Uutiset | 25.1.2026 20:01
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liikkuva arki on paras investointi lasten ja nuorten hyvinvointiin
Mielipide | 24.1.2026 14:36
Lukijalta: Varoittava esimerkki
Mielipide | 24.1.2026 14:33
Lukijalta: Kokoomuksen ”suomettuminen” voimistuu
Mielipide | 24.1.2026 14:32
Lukijalta: Nuoret haluaisivat olla luomassa parempaa maailmaa
Mielipide | 24.1.2026 13:40
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Hallituksen isku osuu ”vain naisiin” – Tasa-arvo on heitetty romukoppaan
Mielipide | 22.1.2026 17:48
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste