Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Saksa

Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet

13.8.2026 21:55
Lue lisää 
Valko-Venäjä
Tragedia tapahtui kuumailmapallokisan aikana. Kuvan kuumailmapallo ei liity tapaukseen. (Kuva: Wikimedia Commons)

"Ampukaa se alas!" – Lukašenkan hallinnon alkutaipaleellekin mahtui rajatragedia

Lauri Heikkilä 18.11.2021 22:00, muokattu 19.11.2021 15:52
a– a+
Valko-Venäjä

Vuoden 1995 Gordon Bennet Cup-kilpailu oli alkanut 9. syyskuuta Sveitsistä ja menossa oli sen neljäs päivä.

Kuumailmapallokisaan osallistuivat myös yhdysvaltalaiset Alan Fraenckel, 55, ja John Stuart-Jervis, 68. Kokeneet kuumailmapalloilijat lensivät Euroopan yllä ja saapuivat Valko-Venäjän ilmatilaan 12. syyskuuta.

Edelleen (2021) tehtävässä toimiva, diktaattorinakin sittemmin pidetty Aljaksandr Lukašenka oli edellisvuonna noussut Valko-Venäjän presidentiksi. Hallinnon alkuvaiheeseen mahtui tragedia, jota voi pitää myöhemmän politiikan esinäytöksenä.

Tässä jutussa päälähteenä on käytetty Radio Free Europen artikkelia (englanniksi).

Toimittaja Vasil Zdanyuk oli juuri istunut Valko-Venäjän ilmavoimien komentajan Valeri Kastenkan kanssa alas haastattelua varten. Kesken haastattelun Kastenka sai puhelun, jossa kerrottiin tuntemattoman objektin saapuneen maan ilmatilaan ja vieläpä lähelle sotilasaluetta.

Samaan aikaan menossa ollut Valko-Venäjänkin ilmatilaa käyttävä ilmapallokisa oli maan viranomaisten tiedossa, eli siitä tuskin olisi ollut kyse.

Myöhemmässä haastattelussa Zdanyuk on muistellut, kuinka pääsi seuraamaan tapahtumia ilmavoimien komentajan läheisyydessä. Sotilasjulkaisua toimittanutta Zdanyukia ei nähty tarpeelliseksi häätää Kastenkan läheisyydestä tositoimien takiakaan.

– Kastenka muisteli, kuinka yksi ilmapallo lensi Minskin (maan pääkaupunki) yli ja melkein aiheutti paniikin, vaikka vaaraa ei tosiasiassa ollutkaan. Ja hän sanoi minulle, että katso kuinka onnekas olet. Keskustelemme asiasta ja sitten ilmassa havaitaan epäilyttävä ilmapallo.

Kastenka määräsi helikopterin ilmaan tarkastamaan, mistä on kyse. Hän piti yhteyttä helikopteriin ja Zdanyuk sai kuulla kaiken.

– Viisi minuuttia myöhemmin, kun helikopteri oli lentänyt pallon ympärillä, Kastenkalta kysyttiin, mitä nyt pitäisi tehdä. Kastenka vastasi, että ampukaa se alas. Ja minä istuin siinä haastattelua tekemässä, ja kaikki tuo tallentui nauhurille, Zdanyuk kertoi vuonna 2019.

Hän kertoi, että kuuli jopa helikopterin konekiväärin äänen radioyhteyden kautta.

– Näetkö, näin me toimimme. Näin me palvelemme isänmaata, Kastenka sanoi Zdanyukin mukaan tälle.

Zdanyuk arvioi Kastenkan olettaneen pallon olleen miehittämätön. Se oli kuitenkin Fraenckelin ja Stuart-Jervisin kuumailmapallo. Miehet tippuivat kaksi kilometriä, ja ruumiit löydettiin myöhemmin metsästä Puolan rajan lähellä sijaitsevan Bjarozan kaupungin tienoilta.

Valko-Venäjä esitti tapahtuneen johdosta pahoittelunsa, mutta jätti asian kuitenkin siihen. Tämä ei tyydyttänyt Yhdysvaltoja, jonka kansalaisia oli tapauksen johdosta menehtynyt. Päin vastoin, Valko-Venäjä näytti tekevän tapahtuneesta pilkkaa, vaikka osoittikin virallisen anteeksipyynnön.

Täyttä varmuutta ei ole, saiko Valko-Venäjä palloon yhteyden radiolla. Valko-Venäjän hallinto puolustautui sillä, että ilmapallokisasta ei oltu annettu riittävän tarkkaa tietoa, eivätkä kuumailmapallot pyrkineet ilmoittamaan ilmailuviranomaisille radiolla kulustaan. Tiedonkulun voi kuitenkin katsoa tökkineen Valko-Venäjän ilmavalvonnassa.

Valko-Venäjä myös pakotti muita yhdysvaltalaisilmapalloilijoita laskeutumaan ja antoi näille sakot viisumien puuttumisesta.

– Tämä on farssi. Odotamme anteeksipyyntöä Valko-Venäjän hallitukselta ja saammekin sakot, Yhdysvaltojen ulkoministeriön Nicholas Burns sanoi.

– Koko Valko-Venäjän hallinnon pitäisi koota itsensä ja… alkaa ymmärtää, että tapa, jolla he käsittelevät tätä tapausta, ja miten he kohtelevat Yhdysvaltojen kansalaisia on täyttä pilkantekoa, Burns viestitti 16. syyskuuta.

Tilanteesta riippumatta ampumiselle ei Burnsin mielestä olisi ollut mitään perustetta.

– Tämän lisäksi hallitukselta vei yli 24 tuntia edes kertoa meille tapahtuneesta. Protestoimme vahvasti ja vaadimme Valko-Venäjän hallitukselta täysiä tutkimuksia.

Entisten neuvostotasavaltojen yhteistyöelin teki lopulta tutkimuksen tapahtuneesta. Apuna oli myös yhdysvaltalaisia ja saksalaisia. Raportti allekirjoitti Valko-Venäjän näkemyksen, myöntäen samalla myös Valko-Venäjän virheet.

Valko-Venäjän hallinto jatkoi vaikenemistaan, mutta monet yksittäiset valko-venäläiset osoittivat pahoittelunsa ja anteeksipyyntönsä. Moni piti vääryytenä, ettei uhrien perheille osoitettu minkäänlaista anteeksipyyntöä tai hyvitystä. Jotkut Valko-Venäjän kansalaiset myös pystyttivät muistokiven ruumiiden löytymispaikalle.

Lue myös

Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa

Mut kysy, jos sa milloinkaan urhoisan vanhan sotilaan ajalta tapaat tältä: oliko miestä kuitenkin, jok’ oli kaikist’...
13.8.2026 22:15

Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla

Venäläislehti Novaja Gazetan entinen päätoimittaja, rauhannobelisti Dmitri Muratov arvioi BBC Newsin haastattelussa, ettei...
13.8.2026 22:09

Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet

Liittokansleri Friedrich Merzin hallitus aikoo valjastaa Saksan ulkomaantiedustelupalvelusta tehokkaamman työkalun vihamielisiä ulkovaltoja vastaan. Politicon...
13.8.2026 21:55

Aihetunnisteet

ilmailu ilmapuolustus ilmavalvonta kuumailmapallot Valko-Venäjä Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Putin suutahti – uhkaa aloittaa eurooppalaisten alusten pysäyttämisen
Uutiset | 12.8.2026 13:22
Käsirautojen käyttö hämmentää Tuusulan mopotapauksessa – millaiset ohjeet poliisilla on?
Uutiset | 12.8.2026 16:52
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Oppositiojohtajalta raju vyörytys: ”Suomesta on tullut maailmalle varoittava esimerkki”
Uutiset | 12.8.2026 15:39
Ex-pääministeri haukkuu megakaupat USA:n ja Britannian kanssa: ”Kolossaalinen virhe”
Uutiset | 11.8.2026 21:47
Näitä vahinkoja kotivakuutus ei korvaa – edes silloin, kun asialla oli ammattilainen
Uutiset | 12.8.2026 22:12
Japani tulistui Putinin matkasta
Uutiset | 13.8.2026 10:52
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
1972 on ihmiskunnan historian pisin vuosi – mutta miksi?
Uutiset | 9.8.2026 21:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00

Uusimmat

Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Oletko nähnyt raitajalkaisen jättipunkin? Tutkijat pyytävät lisää näytteitä
Uutiset | 13.8.2026 19:04
Siviiliuhrien määrä Ukrainassa nousi korkeimmalle tasolle sitten kevään 2022
Uutiset | 13.8.2026 18:03
Puola kertoi pidättäneensä venäläisen, joka suunnitteli ”Putinille hankalan henkilön” surmaamista
Uutiset | 13.8.2026 17:52
HS: Rydman hylkäsi oikaisuvaatimukset yliopistojen tutkimusavustuspäätöksistä
Uutiset | 13.8.2026 17:07
Afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeen ydinalue laajenee myös Miehikkälään
Uutiset | 13.8.2026 17:03
Tampereen kaupunki kieltää kasvojen peittämisen oppilaitoksissa
Uutiset | 13.8.2026 16:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Rauhannobelisti varoittaa: Putin ei voita sotaa, mutta voi tuhota Ukrainan ydiniskulla
Uutiset | 13.8.2026 22:09
Putinin röyhkeys ajoi Saksan kovaan ratkaisuun: Agenteille rajut toimivaltuudet
Uutiset | 13.8.2026 21:55
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jaakko Pelimanni puoluevaltuuston johtoon
Mielipide | 13.8.2026 15:36
Lukijalta: Ryhdytään kasvatustoimiin
Mielipide | 13.8.2026 15:33
Lukijalta: Karhun kannanhoidollinen metsästys on toteutettava viipymättä
Mielipide | 13.8.2026 9:16
Lukijalta: Politiikka ei ole tähtitiedettä
Mielipide | 12.8.2026 12:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste