Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Juhannusliikenne käynnistyy tänään – unohda kännykkäviestit, keskity ajamiseen

18.6.2025 7:31
Lue lisää 
Kotimaa
Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren sanoo olevansa tilanteesta huolissaan. (Kuva: Lehtikuva)

Työntekijöiden oleskeluluvissa raju pudotus – Hallituksen aikeet huolestuttavat

Suomenmaa – STT / Terhi Riolo Uusivaara 20.8.2024 8:30, muokattu 20.8.2024 8:55
a– a+
Kotimaa

Työntekijöiden oleskeluluvat ovat vähentyneet vuoden ensimmäisellä puoliskolla voimakkaasti, selviää Akavan ajatuspajan Akava Worksin maahanmuuttokatsauksesta. Katsauksen lähteenä on käytetty maahanmuuttoviraston tilastoja ja siinä keskitytään ensimmäisiin oleskelulupiin.

Katsauksen mukaan työntekijöiden oleskelulupien määrä oli tämän vuoden toisella neljänneksellä vajaat 1 800. Laskua viime vuoden viimeisestä neljänneksestä on yli 40 prosenttia.

Tämän taustalla kerrotaan olevan erityisesti sosiaali- ja terveysalalle myönnettyjen lupien määrän romahdus. Kun viime vuoden viimeisellä neljänneksellä sote-alalle myönnettiin lähes 600 työntekijän oleskelulupaa, tämän vuoden toisella neljänneksellä lupia myönnettiin vain 77.

Myös erityisasiantuntijoiden työlupien määrä on laskussa. Katsauksen mukaan pari vuotta jatkunut laskutrendi näyttää kuitenkin olevan nyt tasaantumassa, mutta lupien taso on matala edellisvuosiin verrattuna.

Lupia myönnettiin vuoden toisella neljänneksellä kaikkiaan vajaat 300.

Erityisasiantuntijoiden työlupien määrän laskua selittää Akavan mukaan osaltaan se, että kaksi vuotta sitten Venäjän hyökkäyssota Ukrainaan toi Suomeen poikkeuksellisen suuren määrän venäläisiä erityisasiantuntijoita. Sittemmin venäläisten muuttovirta on supistunut voimakkaasti.

Toimialoista eniten laskua erityisasiantuntijoiden työluvissa on ollut ICT-alalla, joka on vuosikausia ollut Suomeen pyrkivien erityisasiantuntijoiden suurin työllistäjä.

Erityisasiantuntijoille myönnettiin sen sijaan nyt ennätyksellisen paljon jatkolupia. Tämän kerrotaan johtuvan siitä, että vuonna 2022 erityisasiantuntijoille myönnettiin huomattavan paljon ensimmäisiä oleskelulupia, jotka ovat nyt kahden vuoden kuluttua umpeutuneet.

Kaikkiaan ensimmäisiä oleskelulupia myönnettiin huhti–kesäkuussa katsauksen mukaan yli 12 100, mikä on pari sataa enemmän kuin vuotta aiemmin vastaavana aikana.

Näistä luvista myönnettiin perhesyistä noin 4 600, työn perusteella 3 200, opiskelun perusteella 4 200 ja muista syistä reilut 200.

Kokonaismäärän kasvua selittää katsauksen mukaan erityisesti se, että opiskelijoiden oleskeluluvat lisääntyivät viidenneksellä viime vuodesta.

Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren sanoo STT:lle olevansa tilanteesta huolissaan. Hän huomauttaa, ettei Suomi ole ollut erityisen houkutteleva työntekomaa kansainvälisille osaajille aikaisemminkaan.

– Meille on tullut jäsenliittojen kautta sellaista viestiä, että heidän kansainvälistaustaiset jäsenensä ovat huolestuneet niistä linjauksista, mitä nyt hallitusohjelmassa on ja mitä ollaan toimeenpanemassa, Löfgren sanoo.

Akava katsoo, että hallituksen pitäisikin arvioida hallitusohjelman maahanmuuttopoliittisia linjauksia uudelleen. Kiireellisimmin uuteen tarkasteluun pitäisi Löfgrenin mielestä ottaa niin sanottu kolmen kuukauden tai kuuden kuukauden sääntö, jonka mukaan työperusteisella luvalla maassa olevan pitäisi poistua maasta, jos hän ei solmi työsuhteen päätyttyä uutta työsuhdetta määräajan puitteissa.

– Ei ole realistista ajatella, että rekrytointiprosessi ylipäätään olisi tällaisissa kolmen tai kuuden kuukauden aikatauluissa välttämättä ohi, Löfgren sanoo.

Akava olisi myös valmis luopumaan työvoiman saatavuusharkinnasta. Kieli- ja kotoutumiskoulutus pitäisi järjestön mielestä aloittaa heti, kun maahan tullaan. Korkeakouluopintonsa Suomessa suorittaneille pitäisi Akavan mukaan myöntää automaattisesti oleskelulupa.

– Tarvitsemme niitä kansainvälisiä osaajia. Ja pahimmillaanhan tämä johtaa siihen, etteivät he halua tänne Suomeen tulla, jos meistä tulee tällainen hyvin tiukan maahanmuuttopolitiikan maa, Löfgren sanoo.

Lue myös

Gazan siviilipuolustusvirasto: 30 ihmistä kuoli Israelin tulituksessa

Gazan siviilipuolustusviraston mukaan 30 ihmistä kuoli Israelin tulituksessa keskiviikkona Gazassa. Siviilipuolustusviraston tiedottajan mukaan 11...
18.6.2025 15:07

MTK: Uusittu lunastuslaki on iso parannus omaisuuden suojaan

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK pitää eduskunnan keskiviikkona hyväksymää uutta lunastuslakia isona ja...
18.6.2025 15:06

Keskustan Savola puolustusselonteosta: Maavoimien hankintoja nopeutettava 

Maavoimien hankintojen aikataulua on nopeutettava, katsoo puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola (kesk.).  Keskustan ryhmäpuheen puolustusselonteon...
18.6.2025 14:57

Aihetunnisteet

Akava oleskelulupa Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Tarkka-ampuja Vasyl osuu kohteeseen 2290 metrin päästä – eliittisotilas on taistellut Ukrainassa vuodesta 2014 lähtien
Uutiset | 18.6.2025 10:00
Halla-aho Kultarannassa: Tätä asiaa USA ei ole ymmärtänyt sotaretkillään – ”Ihmiset eivät oikein pidä siitä”
Uutiset | 17.6.2025 11:07
”Olen nähnyt ihmisen kuolevan miinaan” – Ottawan sopimuksen saattohoito alkoi eduskunnassa 
Uutiset | 16.6.2025 17:14
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Raportti paljastaa: Tämän maan ydinasearsenaali kasvaa huimaa vauhtia
Uutiset | 17.6.2025 21:45
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53

Uusimmat

Gazan siviilipuolustusvirasto: 30 ihmistä kuoli Israelin tulituksessa
Uutiset | 18.6.2025 15:07
MTK: Uusittu lunastuslaki on iso parannus omaisuuden suojaan
Uutiset | 18.6.2025 15:06
Keskustan Savola puolustusselonteosta: Maavoimien hankintoja nopeutettava 
Uutiset | 18.6.2025 14:57
Trumpin tullisekoilu tukahdutti Suomen suurimman vientialan orastavan kasvupyrähdyksen
Uutiset | 18.6.2025 14:40
Iranin ylin johtaja: Emme koskaan antaudu
Uutiset | 18.6.2025 14:11
Wolt aikoo pitää lähetit toistaiseksi yrittäjinä, vaikka KHO linjasi toisin
Uutiset | 18.6.2025 14:02
Hallitus päätti käännytyslain jatkamisesta ensi vuoden loppuun
Uutiset | 18.6.2025 14:00
Valtioneuvosto esittää uudeksi oikeuskansleriksi julkisoikeuden professori Janne Salmista
Uutiset | 18.6.2025 13:07
Suomalaiset suosivat autoilua kesämatkoillaan – nuoret matkaavat yhä useammin junalla
Uutiset | 18.6.2025 13:04
Itä-Suomessa tapahtuu eniten juhannushukkumisia
Uutiset | 18.6.2025 12:37
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Gazan siviilipuolustusvirasto: 30 ihmistä kuoli Israelin tulituksessa
Uutiset | 18.6.2025 15:07
MTK: Uusittu lunastuslaki on iso parannus omaisuuden suojaan
Uutiset | 18.6.2025 15:06
Keskustan Savola puolustusselonteosta: Maavoimien hankintoja nopeutettava 
Uutiset | 18.6.2025 14:57
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kemianteollisuus ry. ja Euroopan rahaunioni
Mielipide | 18.6.2025 14:51
Lukijalta: Ikä on turvallisuusriski
Mielipide | 18.6.2025 9:46
Lukijalta: Lihan tuottajahinta
Mielipide | 18.6.2025 9:41
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Demokratia on kriisissä 
Mielipide | 12.6.2025 9:42
Lukijalta: Kansanvallan kriisi on hyvinvoinnin ansio
Mielipide | 13.6.2025 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste