Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Venäjä

The Guardian: Näin tehokkaasti Kremlin disinformaatio leviää Yhdysvalloissa

19.3.2023 22:00
Lue lisää 
Ukrainan sota
Vladimir Putin ja Jevgeni Prigozhin vuonna 2010 otetussa kuvassa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Yllättävä kommentti Venäjältä: "Putinin kokki" kehui ukrainalaisten kunniakasta puolustustaistelua – tyrmäsi väitteet ukrainalaisten joukkokarkuruudesta

Suomalaistutkija arvioi oligarkin toiminnan tähtäävän jonkinlaisen poliittisen liikkeen perustamiseen – mutta vain Putinin sallimissa rajoissa.
STT–Niilo Simojoki ja Suomenmaa 10.1.2023 16:43, muokattu 10.1.2023 17:02
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Ukrainan sota

Venäläisen oligarkin Jevgeni Prigozhinin mukaan hänen perustamansa Wagner-palkkasotilasryhmä käy ”raskaita ja verisiä” taisteluja Soledarin kaupungin hallinnasta Itä-Ukrainassa. Sosiaalisen median Telegram-kanavalla Prigozhin myös arvioi Ukrainan asevoimien ”puolustavan kunniakkaasti” kaupunkia.

–  Ollaanpa nyt rehellisiä itsellemme. Ukrainan armeija taistelee urheasti Bahmutista ja Soledarista. Tiedot heidän joukkokarkuruudestaan eivät pidä paikkaansa, Prigozhin kuvaili tilannetta uutistoimisto AFP:n mukaan tiistaina.

Wagner-johtajan ja presidentti Vladimir Putinin liittolaisena tunnetun Prigozhinin ukrainalaisia sotilaita kehuvia kommentteja voi pitää venäläisittäin poikkeuksellisina, eikä sodissa ole yleensäkään juuri ollut tapana antaa kesken kaiken tunnustusta viholliselle.

Prigozhin sen sijaan on useaan otteeseen kertonut suorasukaisesti vaikeuksista taisteluissa ja puutteista Venäjän sodanjohdossa sekä varustelussa. Vuodenvaiheessa hän hätkäytti videokuvissa kellarista, johon oli kasattu muovisäkkeihin laitettuja Wagnerin kaatuneita taistelijoita.

–  Heidän sopimuksensa on päättynyt, he palaavat kotiin ensi viikolla, Prigozhinin kuultiin sanovan ja toivottavan samalla vielä elossa oleville wagnerilaisille hyvää uutta vuotta.

Prigozhin teki täyskäännöksen julkisuusstrategiassaan viime syksynä. Silloin hän vihdoin myönsi perustaneensa Wagnerin ja on sen jälkeen ollut ahkerasti julkisuudessa.

Muutama päivä sitten Prigozhin nimitti Venäjän entisen presidentin ja nykyisen turvallisuusneuvoston varapuheenjohtajan Dmitri Medvedevin Venäjälle myönteisiä ennustuksia vuoden 2023 tapahtumista ”eroottisiksi fantasioiksi”.

Miksi Prigozhinille sallitaan tällainen toiminta, ja mihin hän pyrkii? Tampereen yliopiston väitöskirjatutkijan Mikko Räkköläisen mukaan toistaiseksi parhaalta selitykseltä vaikuttaa se, että Prigozhin tähtäisi jonkinlaisen puolueen tai poliittisen liikkeen perustamiseen asemansa vakiinnuttamiseksi.

Räkköläisen mukaan Prigozhin voisi täyttää sen ”ekologisen lokeron”, joka vapautui liberaalidemokraattista puoluetta johtaneen nationalistisen räyhähengen Vladimir Zhirinovskin kuoltua.

–  Se olisi jonkinlainen varaventtiili, mutta kyse olisi tietysti osasta Venäjän hallinnon kontrolloimaa oppositiota. Räkköläinen sanoo.

Räkköläinen muistuttaa, ettei Prigozhinilla ole tällä hetkellä mitään virallista titteliä tai muuta pohjaa omalle asemalleen, minkä vuoksi hänen pitää jatkuvasti perustella hyödyllisyyttään Putinille sekä kosiskella myös julkista mielipidettä.

–  Telegram-viesteillään hän osoittaa isänmaallisuuttaan ja kovuuttaan sille osalle kotimaan yleisöä, johon se uppoaa ja joka on hänen poliittinen kohteensa, Räkköläinen arvioi.

Tämä voisi selittää oudolta vaikuttavan vihollisen kykyjen ja omien vaikeuksien korostamisen sekä sen, miksi parista pienestä itäukrainalaisesta kaupungista taistellaan niin kovasti. Jos pieniäkin voittoja Bahmutissa saavutettaisiin, niin silloin olisi ollut Räkköläisen mukaan hyvä alleviivata sitä, että taistelu oli kova mutta se voitettiin.

Sama ajattelutapa selittäisi myös valmiutta kärsiä valtavia miestappioita taisteluissa. Selitykseen alueen kipsi- ja suolakaivosten houkuttelevuudesta Räkköläinen ei sen sijaan usko.

–  Vuorisuola maksaa sata taalaa tonnilta, hän kuittaa.

Pääosaa sodasta Ukrainassa käyville Venäjän asevoimille Prigozhin ei kauheasti tunnustusta anna.

–  Venäjän sotia eivät ole voittaneet akrobaattitemppuja tekevät erikoisjoukot, vaan nämä (tavalliset) miehet, joilla on pallit terästä, Prigozhinin kerrotaan laukoneen.

Juuri nyt Bahmutin taistelut ovat olleet paljon esillä, ja lännessä syyllistytään Räkköläisen mukaan helposti mittakaavaharhaan Wagnerin ja Prigozhinin suhteen. Tutkija muistuttaa, että kyseessä on enintään 50  000 miehen joukko eli vain pieni osa kaikista venäläisistä Ukrainassa.

Eivätkä kaikki wagnerilaiset suinkaan ole kokeneita taistelijoita. Esimerkiksi Yhdysvallat arvioi peräti neljän viidesosan taistelijoista olevan armahduksen houkuttelemina rekrytoituja vankeja.

Etulinjassa kunnon johtajan ja komentajan tavoin patsastelevalle Prigozhinille on soviteltu myös Putinin seuraajan tai syrjäyttäjän viittaa. Räkköläisen mukaan ”Putinin kokkina” tunnettu ja myös Pietarin trollitehtaaseeen liitetty oligarkki joutuu kuitenkin toimimaan tarkkojen rajojen puitteissa.

–  Kaikki tietävät, mitkä ne (rajat) ovat, kenen pitää saada rahoista siivut ja kenen varpaille ei pidä astua, Räkköläinen kuvailee.

Jos Prigozhin ylittäisi rajansa, syytä hänen ajamiseen ahtaalle ei tarvitsisi kaukaa hakea: Venäjän lain mukaan palkkasotilastoiminta on rangaistava teko.

– Hänellä ei ole mitään, mitä häneltä ei voitaisi ottaa aika helposti pois, jos Putin niin päättää, Räkköläinen toteaa.

Lue myös

Riippumaton venäläiskanava Dozhd joutui poistumaan Latviasta – jatkaa toimintaansa Hollannista käsin

Hollanti on myöntänyt toimiluvan riippumattomalle, venäläiselle tv-kanavalle Dozhdille, kanava kertoo. Dozhd kertoi Telegram-kanavallaan...
10.1.2023 16:49
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

ukrainan sota Ulkomaat venäjä vladimir putin

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
The Guardian: Näin tehokkaasti Kremlin disinformaatio leviää Yhdysvalloissa
Uutiset | 19.3.2023 22:00
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
SDP:n Marin: Suomessa on syytä toteuttaa lyhennetyn työajan kokeilu
Uutiset | 19.3.2023 13:53
Nasa kiinnostui suomalaisyhtiöstä
Uutiset | 18.3.2023 10:01
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Asiantuntija varoittaa Bahmutista: ”Saatamme menettää täällä kaiken”
Uutiset | 14.3.2023 9:47
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Suomalainen sotilaspappi liittyi SS-joukkoihin – Himmlerin suosioon päässyt fanaattinen fasisti sai harvinaisen arvonimen
Uutiset | 12.3.2023 19:00
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Yhdysvallat valmistelee Ukrainaa Venäjän keväthyökkäykseen – sadat panssarivaunut matkalla maahan
Uutiset | 16.3.2023 22:00
Insider Venäjän suurhyökkäyksestä: Näin mitätöntä oli eteneminen
Uutiset | 15.3.2023 11:32
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Arvio: Venäjän tappio Ukrainassa tarkoittaisi Venäjän imperiumin hajoamista osiin – ”Entiset Neuvostoliiton maat tuskin malttavat odottaa”
Uutiset | 19.2.2023 21:00
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35

Uusimmat

The Guardian: Näin tehokkaasti Kremlin disinformaatio leviää Yhdysvalloissa
Uutiset | 19.3.2023 22:00
Yhdysvallat hyökkäsi 20 vuotta sitten heppoisin perustein Irakiin
Uutiset | 19.3.2023 20:00
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
FT: UBS on tehnyt ostotarjouksen Credit Suissesta
Uutiset | 19.3.2023 14:42
SDP:n Marin: Suomessa on syytä toteuttaa lyhennetyn työajan kokeilu
Uutiset | 19.3.2023 13:53
Chat GPT:n käyttöä perusopetuksessa ei haluta rajoittaa
Uutiset | 19.3.2023 13:01
Yliopistoissa on jo huomattu opiskelijoiden käyttäneen tehtävissä Chat GPT:tä – oppilaitokset suhtautuvat silti tekoälyn käyttöön myönteisesti
Uutiset | 19.3.2023 13:00
Myös ulkomailla annetut äänet lasketaan Suomessa
Uutiset | 19.3.2023 12:31
Ulkomailla äänestävien määrä pysynyt melko vakaana 40 000–50 000 äänestäjän välillä – nyt eduskuntavaaleissa on 217 äänestyspaikkaa 87 valtiossa
Uutiset | 19.3.2023 12:30
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Vaalitiimellyksessäkään ei kannata päästää katkeruutta voitolle, sillä Suomi on jo nyt aivan huippumaa
Pääkirjoitus | 17.3.2023 21:00
Saarikon onnistuminen innostaa keskustaa vaalien loppurutistukseen
Pääkirjoitus | 16.3.2023 21:00
Pakkoremontteja kannattaneiden europarlamentaarikkojen puolueita sopii rankaista jo eduskuntavaaleissa
Pääkirjoitus | 15.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

”Koulutus on supervoima” – Sari Innanen haluaa ilmoittautua yhdeksi suomalaisen koululaitoksen pelastajista
Uutiset | 11.3.2023 8:00
Äänestäjä on ihmeissään talouspolitiikan suunnanmuutoksesta, sanoo neljä vuotta kampanjaa tehnyt Jani Kurvinen
Uutiset | 12.3.2023 8:00
Suomalainen sotilaspappi liittyi SS-joukkoihin – Himmlerin suosioon päässyt fanaattinen fasisti sai harvinaisen arvonimen
Uutiset | 12.3.2023 19:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
The Guardian: Näin tehokkaasti Kremlin disinformaatio leviää Yhdysvalloissa
Uutiset | 19.3.2023 22:00
Yhdysvallat hyökkäsi 20 vuotta sitten heppoisin perustein Irakiin
Uutiset | 19.3.2023 20:00
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Palkansaaja on yrittäjän asiakas
Mielipide | 17.3.2023 12:35
Kaikkia ei kannusteta
Mielipide | 17.3.2023 10:05
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Hyvinvointialueille yhteisset potilasjärjestelmät
Mielipide | 17.3.2023 9:50
Pääministeri on menetellyt harkitsemattomasti
Mielipide | 13.3.2023 9:01
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Kalmari: Näpit irti ruuantuotannon tuista – ”Sanon suoraan”
Uutiset | 15.3.2023 13:17
Tutkimus: Keskustan kannattajat erottuvat humaanimmalla maailmankuvalla perussuomalaisten ja kokoomuksen kannattajista
Uutiset | 14.3.2023 9:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)