On aika herätä päiväunilta
Keskustan strategia näyttää olleen kevään vaalien jälkeen seuraava: tyyny pään alle, peitto korviin ja silmät kiinni.
Nyt on aika herätä päiväunilta. Potkaista toiminta liikkeelle. Politiikan lepohetki on kutistunut EU:n tuoman säätelytsunamin myötä lähinnä joulun tienoille.
Tuoreessa muistissa ovat viime kesiltä uutiset EU:n ilmastopaketista ja ennallistamisesta. Kuluvan kesän politiikan pelikentän täyttää uusi hallitus.
Ympärillä puhkutaan ja puhistaan, mutta keskusta on hiljaa. Nyt tarvitaan vähintään kolme hyvää vinkkiä, miten elää kepu-elämää.
Kepu-elämän kesäkäsikirja on koottu 4H-kerhon arvoista: harkinta, harjaannus, hyvyys ja hyvinvointi.
4H-kerhon mukaan arvot ohjaavat, yhdistävät ja näkyvät. Vastaavaa ajatuksen poljentaa löytyy myös keskustan periaateohjelmasta, puoleen asiakirjoista ja vaaliohjelmista.
Harkinta. Politiikan retoriikka koostuu asioista, joita sanotaan ja sitten niistä asioista, jotka jätetään sanomatta.
Seuraamme keskustelua maailmalta, missä kirjoja kielletään kouluissa, aborttioikeutta rajoitetaan ja seksuaalivähemmistöjä kohtaan osoitetaan avointa vihamielisyyttä.
Ihmisoikeuksien puolustaminen on ollut monelle syy lähteä mukaan puoluetoimintaan. Ja tulee olla myös jatkossa.
Keskusta toiminnassa on tilaa, olet sitten lähtenyt mukaan Etelä-Afrikan rotusorron purkamisen takia tai olet innokas Pride-liikkeen kannattaja.
Puolueen pitää jatkuvasti kehittää omaa itsenäistä ajattelua. Ja varmuuden vuoksi väännetään ratakiskosta: ihmisoikeuksista puhuminen ei ole sama kuin intersektionaalisen feminismin edistäminen.
Puoluekokouksen ennakkoilmoittautumisesta tulee luopua.
Harjaannus. Hyvä vaalikampanja puhuttelee ja tietää, miten ihmisiä tavoitetaan. Tehtävä on vaikea, mutta ei toivoton.
Ylimääräinen puoluekokous valitsee uusia henkilöitä puolueen johtotehtäviin ja ehdokkaita EU-vaaleihinkin kaivataan.
Hiljaista pitelee. Ehdokkaat esille. Pöllyttäkää pelikenttää, vastatkaa siihen, mitä tämä aika pyytää. Ja olkaa aktiivisia niillä areenoilla, jotka ovat olleet aikaisemmin haastavia.
Hiljaisuus ja varman päälle pelaaminen sataa aina ohi laarin, jos ei tässä sadossa, niin viimeistään seuraavassa.
Keskustassa on katto korkealla, seinät leveällä ja kynnys matalalla. Puoluekokouksen ennakkoilmoittautumisesta tulee luopua.
Juuri budjettiriihen jälkeen pidettävä puoluekokous voisi olla lähtölaukaus keskustan oppositiopolitiikalle. Jos ja jos, jos vaan kokousta voisi tulla seuraamaan ilman ennakkoilmoittautumista.
Antakaa keskustalaisten tulla toistensa luo.
Mielikuvia voi muuttaa, se vaatii sitkoa ja pitoa.
Hyvyys. Kun mielikuvat kerran syntyvät, niitä on hankala oikaista. Politiikan käytöstavat ovat olleet jo pidemmän aikaa kesätauolla ja jaettu faktojen taju on kadonnut.
Kuplautuminen on arkipäivää ja kompromisseille ei ole enää tilaa. Politiikka on inhimillistä toimintaa. Virheet ja vahingot kuuluvat siihen.
Kesällä on aikaa pohtia armollisuutta itseään ja muita kohtaan. Mielikuvia voi muuttaa, se vaatii sitkoa ja pitoa.
Hyvinvointi. Heinäkuussa ei välttämättä muista, että tiistai voi olla viikon väsyttävin päivä.
Kuntapuolen kokoukset ovat usein maanantaisin. Pitkät illat jatkuvat huonosti nukutulla yöllä. Iltapäivällä ei halua katsoa kauppajonossa kaveria kohti, koska hän ei vielä tiedä, että todennäköisesti joudutaan sulkemaan lähiliikuntapaikka kunnan talousongelmien takia.
Paikallistason toimijat ovat ähkyssä. Valtuustokokousten jatkuessa pyritään porukalla pitämään kepu-hengestä huolta. Ei anneta asioiden viedä meitä, vaan viedään me asioita kunnissa.
Tuli nyt neljä vinkkiä. Unikeon päivänä pitkään nukkujat heitetään kylmään veteen.
Kylmässä vedessä on hyvä puoli, että se herättää. Ja pakottaa pyrkimään takaisin pintaan.