USA siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta – Nato luottaa yhä kykyynsä puolustautua
Yhdysvallat aikoo siirtää 5 000 sotilasta pois Saksasta, kertoo Yhdysvaltain puolustusministeriö. Määräyksen asiasta on antanut puolustusministeri Pete Hegseth.
Ministeriön tiedottajan mukaan joukkojen vetäytyminen tapahtuu seuraavan 6–12 kuukauden aikana. Osan sotilaista on määrä palata takaisin Yhdysvaltoihin ja sijoittua sitten uudestaan ulkomaille.
Yhdysvaltalaismedia CBS News kertoo, että puolustusministeriön joulukuun tietojen mukaan Yhdysvalloilla oli yli 36 000 aktiivipalveluksessa olevaa sotilasta sijoitettuna tukikohtiin eri puolilla Saksaa. Näiden lisäksi maassa oli 1 500 reserviläistä ja 11 500 siviiliä.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump oli aiemmin uhannut vähentää yhdysvaltalaisjoukkojen määrää Saksassa, koska liittokansleri Friedrich Merz oli arvostellut Yhdysvaltojen toimia Lähi-idän sodassa. Merz sai Trumpin vihat päällensä sanottuaan, että Iran nöyryyttää Yhdysvaltoja neuvottelupöydässä.
Saksan puolustusministeri Boris Pistorius sanoi lauantaina, että Yhdysvaltojen päätös siirtää sotilaita pois Saksasta oli odotettavissa.
– Meidän eurooppalaisten on kannettava suurempi vastuu turvallisuudestamme, Pistorius sanoi ministeriön uutistoimisto AFP:lle lähettämässä tiedotteessa.
Torstaina Saksan ulkoministeri Johann Wadephul kertoi maan varautuneen yhdysvaltalaisjoukkojen vähenemiseen maassa. Wadephulin mukaan asiasta on myös keskusteltu sotilasliitto Natossa.
EU puolestaan painotti torstaina, että yhdysvaltalaisjoukkojen pitäminen Euroopassa on Yhdysvaltojen etujen mukaista.
Naton tiedottajan Allison Hartin mukaan Yhdysvaltojen päätös korostaa Euroopan tarvetta jatkaa puolustusinvestointeja.
Hart kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että Euroopan tulee ottaa suurempi vastuu yhteisestä turvallisuudesta. Tässä on hänen mukaansa nähty jo edistysaskelia, kun liittolaismaat sopivat viime vuonna puolustusmenojen kasvattamisesta viiteen prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2035 mennessä.
Tiedottajan mukaan Nato työskentelee Yhdysvaltojen kanssa ymmärtääkseen paremmin maan päätöstä siirtää sotilaita pois Saksasta.
– Luotamme edelleen kykyymme huolehtia pelotteestamme ja puolustuksestamme, kun siirtymä kohti vahvempaa Eurooppaa vahvemmassa Natossa jatkuu, Hart vakuutti.