Zelenskyi: Ukrainalaisten tuella on tuhottu Iranin drooneja useissa Lähi-idän maissa
Presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan Ukrainan tuella on tuhottu iranilaisia drooneja useissa Lähi-idän maissa. Zelenskyi kertoi asiasta perjantaina viestipalvelu X:ssä.
Zelenskyin mukaan Ukraina on lähettänyt droonien torjuntaan erikoistunutta henkilöstöä Lähi-itään sen jälkeen, kun Iran aloitti kostoiskunsa alueella Yhdysvaltojen ja Israelin hyökättyä Iraniin helmikuun lopussa.
Zelenskyin mukaan asiantuntijoita on lähetetty ainakin neljään Lähi-idän maahan. Hän ei tarkentanut, mitkä maat ovat kyseessä.
– Kyse ei ollut koulutusoperaatiosta tai harjoituksista, vaan tuesta sellaisen modernin ilmapuolustusjärjestelmän rakentamisessa, joka todella toimii, Zelenskyi kirjoitti.
Aiemmin tällä viikolla Zelenskyi sanoi, että ukrainalaiset yksiköt pysyvät alueella myös Yhdysvaltojen ja Iranin välisen aselevon solmimisen jälkeen.