Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Oulaskangas-kansalaisaloitteen käsittely alkoi – keskustakolmikko vaatii yöpäivystysten lakkautusten perumista

11.9.2025 12:35
Lue lisää 
Elämä
Eija Murtoperä vie säännöllisesti eläimensä vierailulle palvelutaloihin. - Alpakat sisäsiisteinä sopivat tähän mainiosti, hän sanoo. (Kuva: Maria Seppälä)

Palvelutaloissa vierailevat alpakat ja aasit saavat ihmeitä aikaan: "Liikkumaton alkaa vilkuttaa, puhumaton jutella ja liikuntavammainen lähtee ilman rollaattoria eläinten perään"

Meri Alaranta-Saukko 9.12.2018 8:00, muokattu 9.12.2018 10:28
a– a+
Elämä

Alavieskalaisen palvelutalon pihalla vihmoo vettä. Eija Murtoperä taluttaa kuljetusvaunustaan esiin ensin aitauksellisen alpakoita ja sitten vitkastellen astelevan Sissi-aasin. Ruskea ja musta kana narisevat häkissään.

Murtoperä tekee alpakoille vessan aitauksen kulmaukseen, kippaa pienen keon papanoita merkiksi sisäsiisteille perulaiskaunottarille.

– Lampaita ne on, eri rotua vain, toteaa pyörätuolissa hoitajansa kanssa ulos tuleva Hellin painokkaasti.

Totta onkin, että varsinkin heinäkuinen Gaija-vasa näyttää lampaalta.

Hellin saa kanan syliinsä. Käsi nousee hitaasti sivelemään pehmeää höyhenpeitettä uudestaan ja uudestaan.

– Muniiko tämä? hän kysyy.

– Munii, munii. Jos se siihen sun syliin pyöräyttää, niin tehdään illalla munakasta, hoitaja lupaa.

Murtoperä hankki ensimmäiset alpakkansa perustaessaan kotieläinpihan nelisen vuotta sitten. Rakkaus lajia kohtaan oli syttynyt jo viisi vuotta aiemmin.

Kotieläinpiha loppui, mutta alpakat jäivät. Nyt hänellä on 21 eläimen lauma. Murtoperä vie lemmikkejään tilauksesta ihasteltaviksi erilaisiin tapahtumiin ja perhejuhliin.

Kotieläinten pidon lisäksi Murtoperä toimii muun muassa jalkahoitajana. Niissä hommissa virisi ajatus eläinten vierailuista palvelutaloissa ja vanhainkodeissa.

– Halusin tuoda jotakin vaihtelua ja iloa näiden ihmisten arkeen, hän sanoo.

Alpakat olivat itsestäänselvä valinta, sillä ne ovat rauhallisia ja sisäsiistejä eivätkä aiheuta allergiaa. Ne köpöttelevät sängyn viereen ja antavat silittää, kuulemma juttelevatkin vanhuksille. Murtoperä on nähnyt keikoillaan ihmeitä.

– Joku liikkumaton vanhus on alkanut vilkuttaa, pitkään vaiennut käynyt puhumaan ja liikuntaesteinen on lähtenyt ilman rollaattoria alpakan perään, hän kertoo.

Monelle ikäihmiselle eläimet ovat olleet tärkeä osa lapsuutta ja nuoruutta. Aini ihastelee kanaa. (Kuva: Maria Seppälä)

Eläinterapiaa vanhustenhoidossa on tutkittu ja todettu eläinten läsnäolon vaikuttavan myönteisesti muun muassa mielenterveyteen ja fyysiseen toimintakykyyn. Parhaillaan eräässä hankkeessa selvitetään jopa eläinten mahdollisuuksia toimia tulevaisuudessa avustajina vanhustenhoidossa.

Monelle vanhainkodissa asuvalle eläimet ovat olleet olennainen osa lapsuutta ja nuoruutta. Omavieskan palvelukeskuksen johtaja Aino Taka-Eilola kertoo, että käytännössä kaikki heidän asiakkaansa ovat maatalosta kotoisin. Aktiivi-iän elinkeinokin on usein liittynyt eläimiin.

Pehmeän villan tuntu kämmenessä, hevosen haju tai kanan kotkotus herättävät alitajunnan muistoja.

– Asukkaidemme toimintakyky on sen verran heikko, ettemme pysty lähtemään retkille. Siksi haluamme järjestää virikkeitä paikan päälle.

Palvelutalossa vierailee myös muita eläimiä. Esimerkiksi kirjaston lukuponi on käynyt tervehtimässä vanhuksia.

Pyörätuoli toisensa perään työnnetään sateiselle pihamaalle. Aini painaa kasvonsa kanan höyhenpeitteeseen. Kun se siirtyy seuraavan hellijän huomaan, hän kurottuu pyörätuolistaan taputtamaan aasia.

– Sinä oot niin sulonen. Voi kun ei oo sulle mittään hyvvää, hän huokaa.

Onneksi Murtoperä on varautunut. Kesäporkkanat hupenevat nopeasti Sissin suuhun.

Eläinten on todettu myös helpottavan kommunikointia. Se on helppo uskoa, kun katsoo omavieskalaisten lepertelyä vierailleen. Yhteys eläimeen syntyy luontevasti, se ei arvostele eikä väitä vastaan. Tutkimuksissa onkin havaittu, että vanhukset kertovat eläimille jopa huoliaan ja traumojaan.

Murtoperä vie kanaa ja aasia asiakkaan luota toisen luo, kertoo keitä siinä on. Uudet kädet kohottautuvat silittämään, uusille kasvoille nousee hymy.

– Minä tykkään kauhiasti elukoista, isoista ja pienistä. Lypsän lehmiäkin mielelläni, Lahja kertoo.

Murtoperä saa houkutelluksi Taka-Eilolan aasin selkään. Siitä riittää lystiä.

– Miten meinaat päästä pois, joku huolehtii.

Sisällä vuoteissaan makaavat odottavat myös alpakoita juttusilleen. Unna ja Jilla astelevat sisään pitkät kaulat pystyssä, kiertävät sängyltä toiselle.

Niiden myötäelävä katse ja levollinen läsnäolo jäävät kuulemma jopa muistisairaan mieleen. Mutta pysyvät kohtaamiset alpakankin mielessä.

– Kyllä ne muistavat, kuka antoi herkkuja, Murtoperä nauraa.

Lue myös

Epstein-paljastukset upottivat brittipoliitikon

Britannian pääministeri Keir Starmer on erottanut maan Yhdysvaltain suurlähettilään Peter Mandelsonin hänen läheisen...
11.9.2025 14:02

Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio

Kremlin tiedottaja Dmitri Peskov on jälleen torstaina kieltäytynyt kommentoimasta venäläisten droonien tunkeutumista Nato-maa...
11.9.2025 13:47

Valvira päätti Rovaniemellä: Iäkkäiden asumispalvelun tilat eivät kelvolliset

Myös hyvinvointialueen omien selvitysten mukaan tiloissa on muun muassa liian vähän wc- ja suihkutiloja.
11.9.2025 12:55

Aihetunnisteet

vanhainkoti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Järkytys yön tapahtumista: ”Huomenna se voi olla Baltia tai Suomi”
Uutiset | 10.9.2025 9:10
Kreml rikkoi hiljaisuuden – yllättävä kommentti
Uutiset | 10.9.2025 14:18
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Yleinen sairaus lisää suolistosyövän riskiä merkittävästi, sanoo tuore tutkimus
Uutiset | 8.9.2025 21:43
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Sokeria syödään yhä enemmän – tutkimus löysi yllättävän syyn
Uutiset | 9.9.2025 21:39
Puolasta tyly viesti: Tämä Kremlin on nyt aika tajuta
Uutiset | 11.9.2025 9:00
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
“Keltainen teepannu” nauratti ensin, mutta pian hymyt hyytyivät – ranskalaistallin luja usko turbomoottoriin mullisti Formula 1:n
Uutiset | 6.9.2025 21:04
Millaiset hiirenloukut toimivat parhaiten? – Asiantuntijalta yllättävä vastaus
Uutiset | 6.9.2025 20:34
Tuholaistorjuja: Jos sinulla herää tällainen epäilys, älä vitkuttele yhtään
Uutiset | 7.9.2025 21:30
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55

Uusimmat

Epstein-paljastukset upottivat brittipoliitikon
Uutiset | 11.9.2025 14:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valvira päätti Rovaniemellä: Iäkkäiden asumispalvelun tilat eivät kelvolliset
Uutiset | 11.9.2025 12:55
Ranskassa halutaan kieltää sosiaalinen media alle 15-vuotiailta
Uutiset | 11.9.2025 12:50
Orpo toivoo STT:n pinteeseen markkinaehtoista ratkaisua
Uutiset | 11.9.2025 12:45
Oulaskangas-kansalaisaloitteen käsittely alkoi – keskustakolmikko vaatii yöpäivystysten lakkautusten perumista
Uutiset | 11.9.2025 12:35
Orpo avaa puolustusrahojen parlamentaarista jakoa: “Kovat” menot pöydälle ensin 
Uutiset | 11.9.2025 12:23
Keskustan puoluesihteeri: Suomi tarvitsee oman uutistoimiston
Uutiset | 11.9.2025 11:02
EU-parlamentissa kuohuu: Ursula von der Leyen joutumassa taas epäluottamusäänestykseen
Uutiset | 11.9.2025 11:01
Suurin osa kannattaa yhä tasa-arvon edistämistä – nuorten miesten joukossa ”uudenlaista ajattelua”
STT | 11.9.2025 10:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Mikä selittää SDP:n ylivoimaa? – Tutkijat ruotivat gallupmenestyksen syyt
Uutiset | 7.9.2025 8:02
Rasismisotkussa rypenyt hallitus joutui opposition eteen, toimintakyky herätti kysymyksiä
Uutiset | 4.9.2025 18:37
Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Epstein-paljastukset upottivat brittipoliitikon
Uutiset | 11.9.2025 14:02
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valvira päätti Rovaniemellä: Iäkkäiden asumispalvelun tilat eivät kelvolliset
Uutiset | 11.9.2025 12:55
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Historia | Kotimaisella vakuutusyhtiöllä oli oma Boeing 747 – näin Suomen ainoalle jumbojetille kävi
Uutiset | 7.9.2025 21:00
Mekaanikko HS:lle: Tällä en ajaisi vaikka maksettaisiin
Uutiset | 8.9.2025 21:02

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Panostus nuoriin ei ole menoerä, vaan elämänlaatua lisäävä investointi
Mielipide | 11.9.2025 13:06
Lukijalta: Nuoren vaikeudet intissä voivat olla oppi myös Puolustusvoimille
Mielipide | 11.9.2025 13:00
Lukijalta: Valtiontalouden hoito tärkeintä
Mielipide | 11.9.2025 12:57
Lukijalta: Perhepolitiikka on parasta turvallisuuspolitiikkaa
Mielipide | 11.9.2025 12:54
Lukijalta: Emme ole heikkolaatuisia, vaan kasvamme tasavertaisiksi ahkeruudella ja työllä
Mielipide | 8.9.2025 15:56
Lukijalta: Heikot puheet
Mielipide | 9.9.2025 9:00
Lukijalta: Arvokkuuden paluu politiikkaan
Mielipide | 4.9.2025 12:15
Lukijalta: Suora puhe ei saa olla rumaa puhetta
Mielipide | 5.9.2025 11:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Mikko Savola: Ruokaturva ja koulutus on turvattava
Keskusta | 6.9.2025 13:12
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste