Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Suden kiintiömetsästys toi saaliiksi 82 sutta

11.2.2026 9:39
Lue lisää 
Kotimaa
Pojat kokevat nykyään rippikoulun tyttöjä useammin hengellisesti vahvistavana. Ilmiö on uusi. (Kuva: Patricia Gabriel-Robez / Lehtikuva)

Pojilla on uusi vastakulttuuri, mutta se ei iske tyttöihin

Kehityskulut sekä uskonnollisuudessa että hyvinvoinnissa ovat menneet sukupuolilla eri suuntiin.
Pauliina Pohjala 10.11.2024 8:00, muokattu 12.11.2024 8:41
a– a+
Kotimaa

Tuliko uskonnosta nuorten uusi vastakulttuuri? Nuoret miehet lähestyvät nyt kristinuskoa.

Kyseessä on sukupolvi, jonka vanhemmat kapinoivat tapakristillisyyttä vastaan 1990-luvulla ja ateismista tuli muotia.

Kirkon jäsenmäärät ovat nyt romahtaneet eikä nuorilta enää odoteta uskonnollisuutta. Suomalaisista vain vajaat 40 prosenttia uskoo kristinuskon opettamaan Jumalaan.

Mutta nuorilla on tapana yllättää. Viime vuonna jo yli puolet pojista koki rippikoulun vahvistaneen heidän uskoaan Jumalaan. Tytöistä näin koki 40 prosenttia.

Poikia viehättää uskonnollisuus, josta on tullut vapaa ja aito valinta, kertoo käytännöllisen teologian professori Kati Tervo-Niemelä Itä-Suomen yliopistosta.

Sama pätee myös konservatiivisin asenteisiin. Enää nuorten ei tarvitse kapinoida konservatiivisuutta vastaan vanhempiensa tapaan.

– Oletusarvoisesti nuoret ovat liberaaleja, jolloin konservatiivisuus saattaakin näyttäytyä asennevalintana, professori toteaa.

Jumalaan uskovat ovat sekä miesten että naisten keskuudessa arvoiltaan lähempänä oikeistokonservatiivisuutta, todettiin myös Suomen evankelis-luterilaisen kirkon tuoreessa nelivuotiskertomuksessa.

Naiset sen sijaan etääntyvät uskosta, koska he ovat arvokartalla yhä vasemmistoliberaaleja. Naiset ovat perinteisesti olleet miehiä uskonnollisempia, mutta nyt nuorissa naisissa on enemmän ateisteja kuin nuorissa miehissä.

– Näin ei ole koskaan ennen ollut, Tervo-Niemelä vahvistaa.

Hän sanoo, että koska ilmiö on uusi, se näkyy toistaiseksi lähinnä asenteissa.

– Ja vasta myöhemmin ja ehkä lievemmin tosiasiallisessa toiminnassa.

Pojat kokevat rippikoulun tyttöjä useammin hengellisesti vahvistavana. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Selvää on se, että arvojen kuilu on kasvanut miesten ja naisten välillä.

Tervo-Niemelä kertoo näkevänsä tämän luennoillaan Itä-Suomen yliopistossa. Kerran miesopiskelija sanoi kuunnelleensa kahdeksan naisen puheenvuorot ennen omaansa, ja hänestä tuntui, ettei hänellä ole mitään yhteistä heidän kanssaan.

– Myös omaan korvaani kuuluu luentosalissa se, että naisten ja miesten ajatusmaailmat ovat kauempana toisistaan kuin ennen.

Vielä vähän aikaa sitten molemmat sukupuolet menivät kohti liberaalimpaa ajattelua. Naiset jatkavat siihen suuntaan, mutta osa nuorista miehistä teki käännöksen konservatiivisuuteen.

Tervo-Niemelä tutkii seuraavaksi syvemmin sitä, mitä poikien lisääntyneen uskonnollisuuden taustalla on.

Yksi oletus liittyy siihen, että uskonnon kautta miehet löytävät selkeämmin paikkansa, sillä miehen asema on muuttunut. Kirkon piirissä arvot ovat tässä asiassa perinteisemmät.

– Yhteiskunnassa maskuliinisuus ei ole kovassa huudossa, vaan siihen liitetään helposti negatiivisiakin asioita. Osa miehistä kertoo olevansa hukassa sen kanssa, mitä mieheltä odotetaan.

Opiskelijoita Helsingin yliopiston kirjastossa 8. huhtikuuta 2022. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Tervo-Niemelä myös arvioi, että rippikoulu tulee kehityksen kannalta sopivampaan aikaan pojille kuin tytöille.

Tytöt lopettavat usein leikkimisen jo noin 10-vuotiaana, mutta pojilla leikinomainen toiminta jatkuu pidempään.

– Rippikoulun toimintatavat pohjautuvat leikille ja pelaamiselle, ja pojat voivat kokea sen mielekkäämmäksi.

Tervo-Niemelän mukaan nuorten välinen yhteisöllisyys ja hyväksytyksi tulemisen kokemus tekevät myös usein nuoriin syvän vaikutuksen rippikoulussa.

Tervo-Niemelän ja Diakonia-ammattikorkeakoulun lehtorin Jouko Porkan tuoreessa tutkimuksessa tarkastelussa oli yli 77 000 nuorta, rippikoululaisia ja isosia.

Selvisi, että uskonnolliset nuoret ovat onnellisempia kuin ei-uskonnolliset. Toisaalta uskonnollisuus puhuttelee eniten nuoria, jotka ovat jo valmiiksi hyvinvoivia.

Yksi suurimmista jatkokysymyksistä onkin se, missä määrin tyttöjen lisääntynyt pahoinvointi ja uskonnollisuuden heikentyminen ovat toisiinsa kytkeytyviä ilmiöitä.

Kouluterveyskyselytkin kertovat, että tytöt voivat selvästi poikia huonommin.

– Onko niin, että pojat voivat paremmin sen takia, että he ovat uskonnollisempia, vai eivätkö tytöt koe uskonnon koskettavan heidän elämäänsä, koska he voivat huonommin, Tervo-Niemelä pohtii.

– Tutkimuksessa puhutaan Matteus-efektistä, eli sille jolla on, annetaan, ja jolla ei ole, otetaan loputkin pois.

Mielenterveyden haasteet ovat yleistyneet tytöillä enemmän kuin pojilla, kertovat kouluterveyskyselyt. LEHTIKUVA / MILLA TAKALA

Kallion kirkkoherra Riikka Reina on huolissaan juuri tästä kirkon keskiluokkaistumisesta. Se on hänestä kirkon ajankohtaisin ongelma.

Millainen ihminen ”sopii” kirkkoon, jonka tulisi pitää kaikki mukana?

– Kirkko tavoittaa hyvin vain keskiluokkaiset ihmiset. Se ei tavoita hengellisenä yhteisönä ihmisiä, jotka voivat huonosti. Heidät tavoitetaan vain diakoniatyön kautta, Reina kertoo.

Helsingin Kalliossa asuu paljon nuoria aikuisia, ja tyypillisin seurakunnan jäsen on yhä alle 30-vuotias nainen.

– Mutta seurakuntalaiset ovat kiinnittäneet huomiota siihen, että jumalanpalveluksissa käy nuoria miesoletettuja enemmän kuin aikaisemmin, Reina kertoo.

Perinteisesti äidit ovat siirtäneet uskonnollisia perinteitä lapsilleen, mutta nykyisin tämäkin on toisin.

– Isät hoitavat nykyään ison osan lasten kastevarauksista. Eli enää se ei ole aina äiti, joka varaa tilan ja papin.

Kallion kirkkoherra Riikka Reina haluaa kirkon tavoittavan muutkin kuin keskiluokkaiset ihmiset. Arkistokuva: Jaakko Martikainen

Nuorten suuri kiinnostus rippikoulua kohtaan näkyy Kallion seurakunnassa.

Reina on toiminut kirkkoherrana kuusi vuotta, ja rippikoululaisten ansiosta viime heinäkuussa kävi ensimmäistä kertaa niin, että seurakuntaan liittyi enemmän jäseniä kuin erosi.

– Kirkkoon liittyvien määrä nousee koko ajan, vaikka eronneita on toki enemmän edelleen.

Reinan mukaan on jo tavallista, että vauva jätetään kastamatta, jotta lapsi voi tehdä itse ratkaisunsa seurakuntaan liittymisestä rippikouluiässä.

Reina korostaa, että nuoret naiset haluavat kirkolta yhteiskunnallisuutta, oikeudenmukaisuutta ja yhdenvertaisuutta.

Tähän liittyvät esimerkiksi keskustelut naispappeudesta, naisten asemasta ja samaa sukupuolta olevien liitoista.

– Valtakunnallisella tasolla kirkko ei ole niissä edukseen, Reina toteaa.

Hän on kuitenkin huomannut, ettei kirkkoa yleisesti vierasteta entiseen tapaan. Kallion kirkossa messujen järjestämiseen pyydetään usein mukaan erilaisia toimijoita, kuten luonnonsuojelu- ja hyväntekeväisyysjärjestöjä. Kieltäytymisiä ei juurikaan tule.

– Lähes kaikki ovat halunneet toimia yhteistyössä kirkon kanssa, ja se on ollut meille tosi iso yllätys.

Lue myös

Opetushallitus: Barokkikonsertti ei ole uskonnollinen tilaisuus

Opetusneuvos Outi Raunio-Hannula huomauttaa, että uskontoja ja niiden vaikutuksia käsitellään koulussa eri oppiaineissa eikä se ole kiellettyä
11.11.2024 13:17

Aihetunnisteet

arvot Kotimaa mielenterveys nuoret uskonnollisuus uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Ruotsin prinsessa myöntää: Tapasi Epsteinin kahdesti
Uutiset | 10.2.2026 11:39
Viron tiedustelu: Nämä ovat Venäjän tärkeimmät tavoitteet Euroopassa
Uutiset | 10.2.2026 22:51
Tämä tilanne vessassa on aina syy lähteä lääkäriin
Uutiset | 9.2.2026 21:51
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Keskusta hiillosti hallitusta sähkön hintapiikeistä: Rintamamiestalon lasku 1 500 euroa kuussa
Uutiset | 6.2.2026 9:10
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Ympäristövaliokunta ei kannata kansalaisaloitetta vihreän siirtymän päästöjen rajoituksista
Uutiset | 11.2.2026 12:20
Himos Resort hakeutui konkurssiin – lomamökkien markkinatilanne ”karmea koko valtakunnassa”
Uutiset | 11.2.2026 11:49
Työministeri Marttinen patistaa meriteollisuuden yrityksiä laittamaan asiat kuntoon ulkomaisen työvoiman käytössä
Uutiset | 11.2.2026 11:21
Työryhmä löysi vain puolet tavoitelluista säästöistä sosiaalihuoltoon
Uutiset | 11.2.2026 11:13
Helsingin Rautatientorin metroasemalla henkilövahinko – metroliikenne katki
Uutiset | 11.2.2026 10:49
Keravan ja Lahden välinen junaliikennehäiriö ohi, myöhästymisiin kannattaa vielä varautua
Uutiset | 11.2.2026 10:48
Britannia tuplaa joukkojensa määrän Norjassa
Uutiset | 11.2.2026 10:23
Uutistoimistot: Balticconnector-kaasuputken vaurioittamisesta syytetty merikapteeni kiisti syyllisyytensä Hongkongin oikeudessa
Uutiset | 11.2.2026 10:14
Mitä Rubio sanoo Münchenissä? – Tutkija: Vaikea ennustaa, onko luvassa jälleen USA:n läksytys Euroopalle
Uutiset | 11.2.2026 10:00
Potilas kuoli magneettikuvauksen jälkeen, koska turvallisuutta ja valvontaa ei varmistettu riittävästi
Uutiset | 11.2.2026 10:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ympäristövaliokunta ei kannata kansalaisaloitetta vihreän siirtymän päästöjen rajoituksista
Uutiset | 11.2.2026 12:20
Himos Resort hakeutui konkurssiin – lomamökkien markkinatilanne ”karmea koko valtakunnassa”
Uutiset | 11.2.2026 11:49
Työministeri Marttinen patistaa meriteollisuuden yrityksiä laittamaan asiat kuntoon ulkomaisen työvoiman käytössä
Uutiset | 11.2.2026 11:21
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Kurjuutta lisää
Mielipide | 11.2.2026 10:41
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Nyt se puhelin pois – aikuiset
Mielipide | 5.2.2026 11:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste