Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Miten mökkeily vaikuttaa kansantalouteen? – Tässä luvut

27.6.2025 21:30
Lue lisää 
Kirjastot
Oodissa kuvatut Marjo Haatainen (vas.), Anna Tuomikoski ja Suvi Sivulainen uskovat kirjaston tulevaisuuteen muutoksista huolimatta, sillä digitaalinen aineisto ei voi korvata fyysistä lähikirjastoa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Yhden luukun e-kirjasto koko Suomeen? – alan myllerrys haastaa myös kirjastot

Meri Alaranta-Saukko 24.6.2023 12:00, muokattu 22.6.2023 10:56
a– a+
Kirjastot

Kirja-ala on lyhyessä ajassa läpikäynyt valtavan digitaalisen myllerryksen. Äänikirjojen, suoratoistopalveluiden ja e-julkaisujen marssi markkinoille on ollut nopea ja tehokas.  

Miten suomalaisten ylpeys, kirjasto, on pysynyt vauhdissa mukana? Vieläkö se pystyy tarjoamaan kaikille tasa-arvoisen pääsyn tiedon lähteille vai jakautuuko kansa kahtia; niihin, joilla on varaa maksaa aineistoista ja niihin, jotka ajautuvat tiedon valtatieltä syrjäpoluille? 

Tällä hetkellä kirjastojen palvelutaso vaihtelee digitaalisen aineiston osalta eri puolilla maata. Haasteita on e-aineistojen saatavuudessa, niiden sekavuudessa ja päällekkäisyydessä. Iso ongelma on, että jotkut kustantamot eivät myy aineistojaan kirjastojen käyttöön lainkaan.  

Puolentoista vuoden ajan Helsingin kaupunginkirjaston hallinnoima e-kirjastohanke on rakentanut kuntien yhteistä e-kirjastoa yhteistyössä kirja-alan toimijoiden kanssa. Tavoitteena on yhden luukun e-kirjasto, jonka käyttö olisi asiakkaalle selkeämpää.  

– On alueita, joilla e-aineistokokoelmat ovat todella pieniä, ja sitten niitä, joissa aineistoa on paljon saatavilla. Meidän tarkoituksenamme on luoda yhteinen kokoelma, jota voidaan hyödyntää tasapuolisesti koko Suomessa, projektipäällikkö Suvi Sivulainen kertoo. 

Yhteisen e-kirjaston luomisessa on kyse paitsi käytettävissä olevista sisällöistä myös teknologiasta, jonka kautta sisältöjä tarjotaan. 

– Tavoitteena on luoda malli, jossa alustatoimittajat neuvottelevat sisältöjä tarjoavien tahojen kanssa sopimukset käyttöoikeuksista, kustannusalan yhteistyöstä projektissa vastaava Anna Tuomikoski sanoo. 

Myös tekninen alusta yhtenäistetään. Tällä hetkellä samalla kirjastokäyttäjällä voi olla monta erilaista palvelua. 

– Se on kirjaston käyttäjän näkökulmasta hankalaa. Jatkossa kaikki löytyvät yhteisestä e-kirjastosta, projektin viestinnästä vastaava Marjo Haatainen toteaa. 

Suvi Sivulainen valottaa vallitsevaa tilannetta vertauksella. 

– Jos printtimaailmassa olisi sama systeemi kuin digikirjastoissa nyt, kirjastoissa olisi erinäköisiä hyllyjä, osa pieniä ja punaisia, osa suuria ja mustia, ja niistä löytyisi osittain samaa aineistoa.

Kirjastolaki edellyttää, että joka kunnassa on oltava kirjasto. Kuva Entressen kirjastosta Espoosta marraskuulta 2020. Kuva: Lehtikuva/ Heikki Saukkomaa

Iso murheenkryyni tällä hetkellä on, että monet isot kustantamot eivät halua myydä digiaineistoaan kirjastoille lainkaan, vaan välittävät sitä mieluummin kaupallisten toimijoiden alustoilla. 

– Lainsäädäntö on digiaineistojen suhteen erilaista. Perinteisesti julkaistavat teokset tulevat kaikille myyntiin, mutta digitaalisen aineiston lisenssien osalta oikeuksien omistajat saavat itse päättää, myyvätkö kirjastoille vai eivät, Tuomikoski kertoo. 

E-kirjastohankkeessa ei kuitenkaan olla varustautumassa taisteluun lainsäädännön muuttamiseksi. 

– Haluamme keskittyä neuvotteluun ja yhteistyön luomiseen. Uskomme, että on mahdollista löytää kaikille osapuolille toimiva malli, Sivulainen korostaa.  

– E-kirjasto ei vahingoita kaupallista toimintaa, vaan lisää pöhinää kirjallisuuden ympärillä, jatkaa Tuomikoski. 

E-kirjasto ei myöskään tarkoita, että kaikki saisivat kaiken aineiston käyttöönsä saman tien. 

– Kirjastot maksavat aineistoista ja tarjoavat sitä rajatusti. E-kirjastossakin joutuu jonottamaan luettavaa tai kuunneltavaa, Haatainen huomauttaa. 

Myös alkutuottajan eli kirjailijan kannalta toimiva e-kirjasto voisi olla parannus, sillä tällä hetkellä vallitseva lukuaikapalvelumalli tarkoittaa kirjailijalle kehnoa tulovirtaa. 

– Kirjastoilla on erilainen malli. Kun hankimme lisenssejä, maksamme hyvin. Siinä ei puhuta kuunteluaikaan perustuvista pienistä murusista, Tuomikoski toteaa. 

Parannusta kirjailijoiden osalta on jo tulossa, kun lainauskorvaus laajenee e-aineistoihin. 

– Iso kiitos eduskunnalle, että sen eteen jaksettiin tehdä töitä, Tuomikoski sanoo. 

Hän painottaa vielä, ettei e-kirjastolla olla syrjäyttämässä perinteistä kirjastoa. 

– Palvelemme kirjastossa asiakkaita monissa muodoissa. Jokaisella pitää olla mahdollisuus päästä tiedon äärelle varallisuudesta riippumatta. Ei voi olla niin, että digitaaliset aineistot olisivat käytössä vain maksullisesti. Kysymys kuuluu, sitoudummeko edelleen kirjastolaitoksen perustehtävään? 

Ei voi olla niin, että digitaaliset aineistot olisivat käytössä vain maksullisesti.

Seuraavaksi on kuntapäättäjistä kiinni, saadaanko tavoitteen mukaisesti kaikki kunnat mukaan e-kirjastoon. Tulevan syksyn aikana on tarkoitus tehdä kuntien kanssa sopimuksia. Hankkeessa on laadittu kuntapäättäjille infopaketti, jonka kautta he voivat tutustua asiaan ennen sen nuijimista pöytään paikallistasolla. 

Kirjastoissa hankkeeseen suhtaudutaan innolla. E-kirjasto auttaa työntekijöitä, jotka tähän saakka ovat joutuneet ottamaan haltuun useita eri teknisiä alustoja. Varsinkin pienissä kirjastoissa se tuntuu kuormittavalta.  

E-kirjastossa sopimukset ja tekninen puoli hoidetaan yhteisesti ja pienten kirjastojen henkilökunta voi keskittyä olennaiseen: auttamaan asiakkaita. 

– Kirjastot ovat harvoja paikkoja, joissa asiakaspalvelua on tarjolla. Moni ikäihminen esimerkiksi hakee kirjastosta apua kaikenlaisten digipalveluiden käyttöön, Haatainen toteaa. 

Hän huomauttaa, että kehityksen kelkasta poisjääminen tarkoittaisi kirjaston muuttumista kirjamuseoksi tai -varastoksi. 

– Kirjasto on aina ollut kehityksen kärjessä. Esimerkiksi kun internet tuli, moni pystyi käyttämään sitä vain kirjastossa. 

Raahen kirjaston palvelupäällikkö, kirjastoseuran hallituksen jäsen Arja Nevala toteaakin, että kirjasto on aina muuttunut tarpeen mukaan. E-kirjastohanketta hän tervehtii ilolla. 

– Lain mukaan kirjastojen tehtävä on tukea tiedonhankintaa ja tarjota monipuolista aineistoa. E-kirjasto varmistaa tämän tehtävän toteutumista yhdenvertaisesti. 

Nevala näkee sen osaltaan varmistavan kirjastojen tulevaisuutta, johon hän itse uskoo vahvasti muutoksista huolimatta. Kirjastolla on hänen mielestään erityinen tehtävä myös matalan kynnyksen paikkana, jossa voi opiskella ja kokoontua ilman, että on pakko ostaa mitään. 

– Esimerkiksi yksinäisille ja syrjäytymisvaarassa oleville kirjasto on mahtava paikka nähdä ihmisiä. 

Raahessa on meneillään demokratiahanke, jonka tavoitteena on edistää eri ihmisryhmien vuoropuhelua. 

– Kirjasto koetaan poliittisesti ja uskonnollisesti neutraaliksi, suvaitsevaisuutta ja tasa-arvoa edistäväksi paikaksi. Vastaavia ei ole muita.

Silti yksi kirjaston päätehtävä tulee jatkossakin olemaan lukutaidon ja lukemisen edistäminen. 

– Kirjastoilla on tulevaisuutta. Eri asia sitten, millä konseptilla, Nevala päättää. 

Lue myös

Helsinki Pride -kulkueen merkitys korostui osallistujille erityisesti tänä vuonna

Anarkistimarttojen edustaja: ”Toisenlaisetkin äänet ovat nousseet. Sen takia tämä on tärkeää.”
28.6.2025 17:19

Helsinki Pride -kulkue täytti Janne Puhakan toiveen urheilijoiden rekasta

Kulkueeseen osallistunut jalkapalloilija Riku Riski: ”Ennakkoluuloja on paljon, ja asenteet ovat edelleen aika huonoja”
28.6.2025 16:50

Etelä-Eurooppa kärvistelee yhä vaarallisissa helteissä

Hirmuhelteet jatkuivat lauantaina Etelä-Euroopassa, jossa lämpötilat nousivat monin paikoin jopa yli 40 asteen....
28.6.2025 16:36

Aihetunnisteet

digitalisaatio e-kirjasto kirjasto Kirjat lukeminen

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Tällainen maistissa ajaminen saa suomalaisilta hyväksyntää
Uutiset | 26.6.2025 21:00
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Yritykset hillinneet sateenkaarilogojen käyttöä – tässä syy
Uutiset | 27.6.2025 22:00
Ukrainalainen asiantuntija varoittaa: ”Älkää ryssikö tätä”
Uutiset | 26.6.2025 9:00
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Hätänumeroon merkittävä uudistus
Uutiset | 27.6.2025 9:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12
SRK julkaisi kannanoton
Uutiset | 26.6.2025 18:07
Paljastus: Kremlin liittolaiselta merkittävä kädenojennus
Uutiset | 24.6.2025 22:02
Nyt Israel kommentoi Iranin ydinlaitosten tuhoja
Uutiset | 25.6.2025 11:08
Britannia: Kova ydinasepäätös
Uutiset | 25.6.2025 9:10
Itsenäinen ydinase? – Saksassa historialliset gallupluvut
Uutiset | 23.6.2025 21:48
Tasa-arvokeskusteluun laitetaan vauhtia vanhoillislestadiolaisen liikkeen sisällä – ”Toiminnassamme ei ole kyse provokaatiosta, vaan inhimillisestä hädästä”
Uutiset | 26.6.2025 17:29
Kremlin salamurhajuoni paljastui – aktivoi Neuvostoliittoa ihailevan eläkeläismiehen
Uutiset | 25.6.2025 21:48
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Puutarhakauppa käy nyt kuumana – nämä kasvit viedään käsistä
Uutiset | 17.6.2025 21:19

Uusimmat

Helsinki Pride -kulkueen merkitys korostui osallistujille erityisesti tänä vuonna
Uutiset | 28.6.2025 17:19
Helsinki Pride -kulkue täytti Janne Puhakan toiveen urheilijoiden rekasta
Uutiset | 28.6.2025 16:50
Etelä-Eurooppa kärvistelee yhä vaarallisissa helteissä
Uutiset | 28.6.2025 16:36
Ulkoministeriön henkilöstöjohtaja vieraili Portugalissa: päätös mahdollisista seurauksista suurlähettiläälle tehdään pian
Uutiset | 28.6.2025 15:47
New York Times: Iran alkanut nyt jahdata ”sisäisiä vihollisia” ja vakoojia
Uutiset | 28.6.2025 15:11
Piispa Mari Leppäsen mukaan Suviseuroilla toimivaa Tarratoimikuntaa tulisi ymmärtää
Uutiset | 28.6.2025 13:47
Pride-kulkue on lähtenyt liikkeelle Helsingin Senaatintorilta
Uutiset | 28.6.2025 12:07
Qatarin ulkoministeriö kehotti ”tarttumaan tilaisuuteen” saada rauha Gazaan
Uutiset | 28.6.2025 12:03
Suomi kehittää tekoälyennusteita pohjoiseen ilmastoon
Uutiset | 28.6.2025 12:01
Itsemurhaiskussa kuoli toistakymmentä sotilasta ja haavoittui kymmeniä Pakistanissa
Uutiset | 28.6.2025 11:49
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Toimittajalta | Rahaa on – olisiko aika palauttaa Kauhavan lentosotakoulu ja Pohjois-Karjalan prikaati?
Uutiset | 21.6.2025 8:00
”Yhden karhun saatan kaataa” – Näin kansanedustajat viettävät juhannusta
Uutiset | 19.6.2025 18:23

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Helsinki Pride -kulkueen merkitys korostui osallistujille erityisesti tänä vuonna
Uutiset | 28.6.2025 17:19
Helsinki Pride -kulkue täytti Janne Puhakan toiveen urheilijoiden rekasta
Uutiset | 28.6.2025 16:50
Etelä-Eurooppa kärvistelee yhä vaarallisissa helteissä
Uutiset | 28.6.2025 16:36
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30
Varoitus: Diktaattori pelästyi Iranin kohtaloa – kiihdyttää ydinaseohjelmaansa
Uutiset | 25.6.2025 22:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tavallinen, turvallinen ja sujuva arki
Mielipide | 27.6.2025 14:07
Lukijalta: Datatalouden tiekartta ei ole maasto
Mielipide | 26.6.2025 13:28
Lukijalta: Venäjä vastaan länsi – taloudellinen painoarvo ratkaisee
Mielipide | 26.6.2025 13:17
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Yhteisvelkaa ja velkajarrua – tulossa talousvaalit 
Mielipide | 23.6.2025 14:51
Purra pääsi saksineen jatkoon
Mielipide | 25.6.2025 10:10
Lukijalta: Suomi pyyhkii kansainvälisellä oikeudella pöytää
Mielipide | 24.6.2025 9:42
Lukijalta: Haapamäen risteysaseman kautta kulkeva Poikittaisrata on investointi puolustukseen
Mielipide | 25.6.2025 10:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste