Zelenskyi ja Macron vaativat uusia Venäjän vastaisia pakotteita – Ranska lupasi Ukrainalle lisää sotilaskalustoa
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ja hänen ranskalaiskollegansa Emmanuel Macron peräänkuuluttavat uusia pakotteita hyökkäyssotaa Ukrainassa käyvälle Venäjälle.
Presidentit esittivät vaateensa Zelenskyin Ranskan-vierailun yhteydessä julkaisemassaan yhteisessä tiedotteessa.
– Ukraina ja Ranska ovat yhtä mieltä tarpeesta lisätä Venäjään kohdistuvaa kollektiivista painetta uusin pakottein, jotta voitaisiin heikentää Venäjän kykyä jatkaa laitonta hyökkäyssotaansa, tiedotteessa kerrottiin.
Ranska aikoo myös toimittaa tulevien viikkojen aikana Ukrainan asevoimille lisää panssariajoneuvoja ja kevyitä panssarivaunuja. Toimitettavien kymmenien ajoneuvojen joukossa on muun muassa AMX-10 RC -taisteluajoneuvoja. Ranska aikoo tarjota myös ajoneuvojen käyttöön vaadittavaa koulutusta.
Tiedotteen mukaan Ranska kertoo tukevansa myös Ukrainan ilmapuolustusvalmiuksia, jotta maa voi suojella väestöään Venäjän iskuilta.
Zelenskyi saapui Ranskaan sunnuntaina Saksan-visiittinsä jälkeen.
– Pariisi. Jokaisella vierailulla Ukrainan puolustus- ja hyökkäysvoimavarat laajenevat, Zelenskyi tviittasi Macronin tapaamisen alla.
– Siteet Eurooppaan vahvistuvat, ja Venäjään kohdistuva paine kasvaa.
Suomen aikaa varhain maanantaina Zelenskyi summasi sunnuntain olleen jälleen merkittävä päivä niin Ukrainan puolustuksen kuin maan kansainvälisen aseman kannalta.
Hän kiitti tviitissään myös Saksan presidentti Frank-Walter Steinmeieria, liittokansleri Olaf Scholzia sekä Saksan kansaa Ukrainalle kohdistetusta puolustuspaketista. Samalla hän esitti vastaavanlaiset sotilasapua koskevat kiitokset myös Macronille ja ranskalaisille.
– Yhdessä tuomme rauhaa lähemmäs kaikkia ukrainalaisia ja eurooppalaisia.
Samalla hän kiitti Saksaa ja eurooppalaista yhteisöä Zelenskyille ja Ukrainan kansalle osoitetusta Kaarle Suuren palkinnosta.
– Tämä on jälleen yksi tunnustus siitä, että kansamme puolustaa vapautta – omaansa ja koko Euroopan – ja vahvistaa Euroopan yhtenäisyyttä, hän kirjoitti.