Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Keskustan puoluekokous

”Olemme löytämässä uudelleen luottamuksen itseemme” – Oppositioasema toi puhtia keskustalaisiin

23.9.2023 15:43
Lue lisää 
Talous
Ruplan arvo on romahtanut pakotteiden asettamisen jälkeen. (Kuva: Alexander Nemenov / Afp / Lehtikuva)

Venäjä listasi vihamieliset maat ja aikoo maksaa velkojaan niille ruplilla – "Voidaan nähdä velkojen laiminlyöntinä"

Päätös on tulkittavissa Venäjän vastapakotteeksi. Muun muassa EU ja USA kuuluvat vihamielisiin tahoihin
STT-Nina Törnudd, Antti Autio 7.3.2022 19:11, muokattu 8.3.2022 15:03
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Talous

Venäjä sallii väliaikaisesti, että venäläiset yhtiöt ja yksityishenkilöt voivat maksaa velkojaan tietyille ulkomaisille velkojille ruplilla, kertoo uutistoimisto AFP. Velkojen maksu ruplilla koskee uudella ”vihamielisten maiden” listalla olevia maita.

Vihamielisten maiden lista kattaa EU:n jäsenmaat, Yhdysvallat, Britannian, Australian, Kanadan, Japanin, Etelä-Korean, Sveitsin ja Monacon.

–  Tämä voidaan nähdä velkojen laiminlyöntinä, jos niitä ei makseta alkuperäisessä valuutassa, arvioi Nordean korko- ja valuuttamarkkinoista vastaava pääanalyytikko Jan von Gerich.

Päätös on hänen mukaansa tulkittavissa Venäjän vastapakotteeksi. Päätös ei koske velkojen maksua esimerkiksi Kiinaan, joka ei ole asettanut pakotteita Venäjälle.

Länsimaiden talouspakotteet ovat syösseet ruplan jyrkkään alamäkeen. Ruplamaksut venäläiseltä pankkitililtä vihamielisten maiden velkojille hoidetaan Venäjän keskuspankin asettaman päivän valuuttakurssin mukaan. Venäjän keskuspankin sunnuntaisen noteerauksen mukaan euro maksoi 115,62 ruplaa.

Von Gerichin mukaan ruplan kurssia on hyvin vaikea määrittää. Venäjän keskuspankin noteeraus poikkeaa kuitenkin selvästi markkinanoteerauksista. Hän arvioi, että noteeraus näyttää olevan alakanttiin, sillä markkinoilla perjantain päätöskurssi oli yli 130 ruplaa eurolta. Jos ruplan kurssi on epärealistinen, se voi supistaa maksuja alkuperäisessä valuutassa laskettuna.

–  Jos katson Bloombergin ruudulta, rupla menee tällä hetkellä tasolla 150 (euroa kohti). Rupla on sulanut taas tänään huomattavasti, von Gerich sanoi maanantaina.

Euroopan keskuspankki on lopettanut ruplan noteeraamisen vallitsevan tilanteen vuoksi.

Aiemmin muun muassa luottoluokittaja Moody’s on arvioinut, että Venäjä voi ajautua maksukyvyttömyyteen. Moody’s pitää todennäköisenä, että Venäjän keskuspankki voi asettaa rajoituksia ulkomaiselle rahaliikenteelle, mukaan lukien velkojen lyhennykset.

Moody’s pudotti sunnuntaina Venäjän luottoluokitusta jo toisen kerran Ukrainan sodan aikana, luokitusjärjestelmänsä toiseksi huonoimpaan roskalainaluokkaan. Luokitus on nyt Ca, kun edellinen oli B3.

Euroopan pörssit avautuivat maanantaina jopa viiden prosentin laskuun, mutta päivän mittaan sukelluksen kulmakerroin lieveni selvästi.

Lontoon pörssin FTSE 100 -indeksi oli päivän päätteeksi pudonnut 0,4 prosenttia. Frankfurtin pörssin DAX-indeksi jäi 1,8 prosenttia ja Pariisin pörssin CAC 40 -indeksi 1,0 prosenttia miinukselle.

Helsingin pörssin OMXH-indeksi päätyi prosentin laskuun. Kovassa pudotuksessa jatkoi kuitenkin panimoyhtiö Olvi, joka ilmoitti viikonloppuna lähtevänsä Venäjältä ja Valko-Venäjältä ja peruvansa ohjeistuksensa. Olvi sukelsi 8,6 prosenttia.

New Yorkin pörsseissä keskeiset osake-indeksit olivat illan puhteessa 1,3–1,7 prosenttia pakkasella.

Aasiassa Hongkongin pörssi sulkeutui lähes neljän prosentin laskuun, ja Tokiossa pudotusta oli lähes kolme prosenttia.

Moskovassa pörssi pysyi kiinni maanantaina ja pysyy edelleen kiinni tiistaina, jolloin Venäjällä on yleinen vapaapäivä kansainvälisen naistenpäivän johdosta. Pörssi oli suljettuna koko viime viikon, mutta ulkomailla noteeratut venäläisosakkeet ovat menettäneet valtaosan arvostaan.

Lue myös

IL: Suomikin on nyt Venäjän epäystävällisten maiden listalla

Venäjä lisäsi tänään maanantaina koko joukon maita epäystävällisten maiden listalleen. Nyt mukana on...
7.3.2022 16:50
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

pakotteet rupla talous ukrainan sota vastapakotteet velka Venäjän epäystävällisten maiden lista Venäjän hyökkäys

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ydinsodan syttyminen oli kiinni vain yhdestä puhelinsoitosta 40 vuotta sitten – Pelkästään vaistoihinsa luottanut upseeri esti kaiken
Uutiset | 22.9.2023 22:20
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Brittiläiset F-35-hävittäjät ja Queen Elizabeth -lentotukialus osallistuvat Ilmavoimien pääsotaharjoitukseen
Uutiset | 23.9.2023 10:23
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Ukrainan armeija on murtautunut Venäjän linjojen läpi maan eteläosassa, kertoo ukrainalaiskenraali
Uutiset | 23.9.2023 15:08
Tutkimus: Tämä syy aiheutti todennäköisesti Estonian kyljessä olevat repeämät – Autolautan mukana hukkui yli 850 ihmistä
Uutiset | 21.9.2023 21:15
Ukraina sanoo iskeneensä lentotukikohtaan Krimillä – Venäjän miehityshallinto kiistää
Uutiset | 21.9.2023 17:51
Ex-pääministeri tukee Olli Rehniä presidentiksi – Listaa kolme keskeisintä syytä
Uutiset | 22.9.2023 13:23
Joe Biden: Amerikkalaiset panssarivaunut saapuvat Ukrainan avuksi
Uutiset | 22.9.2023 10:12
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18
Keuhkot voivat vaurioitua jo muutamasta hengenvedosta” – tuhannet ihmiset altistuvat työssä ärsyttäville aineille
Uutiset | 16.9.2023 20:00
Ukraina vaati Kansainvälistä tuomioistuinta määräämään Venäjän maksamaan korvauksia – ”Venäjä ei ole lain yläpuolella”
Uutiset | 19.9.2023 14:08
Näpäytys Kremlille: Amerikkalaisia sotilaita saapui Venäjän naapuriin
Uutiset | 18.9.2023 21:45
Viljasopimusta ei ole, mutta rahtilaivat matkaavat kohti Ukrainan satamia – Palaun lipun alla
Uutiset | 16.9.2023 17:31
Presidentti varoittaa Saksan olevan ”murtumispisteestä” – Jopa vihreät kauhistuivat maahanmuutosta
Uutiset | 21.9.2023 22:03
Tyrmistys budjetista: Mihin katosivat maatalouden rahat?
Uutiset | 20.9.2023 15:16
Kiinan ja Saksan välillä leimahti: ”Diktaattori”
Uutiset | 19.9.2023 22:20
Ohjaajat eivät havainneet, että matkustajakone oli eksynyt reitiltään – Neuvostoliiton vastaus oli tyly
Uutiset | 1.9.2023 22:15
Äärinationalistisen militantin viesti Wagner-sotilaille: Pysäytetään verinen lihamylly, marssitaan Moskovaan
Uutiset | 25.8.2023 10:01
Ukraina jatkaa etenemistä Robotynen lähellä – joukkojen kerrotaan hyökkäävän nyt Venäjän tykistön kimppuun
Uutiset | 29.8.2023 11:40
Ukrainan joukot jatkavat etenemistään Robotynen ja Bahmutin alueilla – Venäjä joutunut tuomaan vahvistuksia muualta
Uutiset | 9.9.2023 12:31
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ennustus Zelenskyin lähipiiristä: Lopulta kaikki päättyy silmänräpäyksessä
Uutiset | 28.8.2023 12:24
Tieto: Putin aikoo vierailla Nato-maassa
Uutiset | 30.8.2023 16:24
Koituiko viinilaatikko ”Putinin kokki” Prigozhinin kohtaloksi? – Asiantuntija: Ironinen loppu
Uutiset | 24.8.2023 14:22
CNN: Näin Putin toimi, kun Prigozhinin konetta ammuttiin
Uutiset | 24.8.2023 9:02
Väite: Kiinan sukellusvene tuhoisassa onnettomuudessa Taiwanin lähellä
Uutiset | 23.8.2023 22:03

Uusimmat

”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
Keskustan puoluekokous: Olli Rehnin koeteltu johtajuus kriisien ytimessä antaa parhaat valmiudet presidentin tehtävään
Uutiset | 23.9.2023 18:51
Näkökulma: Ulkokaarteesta kirietäisyydelle
Näkökulma | 23.9.2023 18:44
SDP:n Mäkynen syyttää Purraa ”poikkeuksellisesta petoksesta”
Uutiset | 23.9.2023 18:10
Antti Siika-ahosta keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 23.9.2023 17:38
Hilkka Kemppi keskustan varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 23.9.2023 16:47
Keskustalaiset eivät halua presidentiksi rocktähteä, vaan rauhallisen asiaosaajan
Uutiset | 23.9.2023 16:42
”Tehkää voima yhteisöllisyydestä” – Pakarinen ja Pirkkalainen jättivät jäähyväisensä puoluekokoukselle
Uutiset | 23.9.2023 16:40
”Olemme löytämässä uudelleen luottamuksen itseemme” – Oppositioasema toi puhtia keskustalaisiin
Uutiset | 23.9.2023 15:43
Vihreiden Sofia Virta: Hallitus harjoittaa ”bensapopulismia”
Uutiset | 23.9.2023 15:40
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Hallituksen velkabudjetti oli järkytys kaikille, ja pahinta on, että heikompiosaisilta leikataan ja hyvätuloisimmille annetaan lisää
Pääkirjoitus | 22.9.2023 21:00
Syksy kärjistää vastakkainasettelua
Pääkirjoitus | 18.9.2023 21:00
Presidentinvaalien tulos on kaikkea muuta kuin selvä – sen historia on osoittanut katkerasti niin Riitta Uosukaiselle kuin Elisabeth Rehnille
Pääkirjoitus | 15.9.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Väistyvä puoluesihteeri avautuu keskustan ”helvetillisestä yhtälöstä” – Esittää jäsenille yhden kysymyksen
Uutiset | 23.9.2023 11:05
Näkökulma: Pölynimurikauppias ja köyhän miehen Thatcher Suomea pelastamassa
Näkökulma | 22.9.2023 13:44
Hallitus sai budjetista kovaa runtua oppositiolta – Kurvinen vertasi Orpoa pölynimurikauppiaaseen  
Uutiset | 21.9.2023 16:36

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”En jaksa esittää teatteria” – Keskusta aikoo jatkaa rakentavaa oppositiopolitiikkaa
Uutiset | 23.9.2023 19:15
Keskustan puoluekokous: Olli Rehnin koeteltu johtajuus kriisien ytimessä antaa parhaat valmiudet presidentin tehtävään
Uutiset | 23.9.2023 18:51
Näkökulma: Ulkokaarteesta kirietäisyydelle
Näkökulma | 23.9.2023 18:44
Saarikko Purralle: Höpö höpö
Uutiset | 19.9.2023 15:45
Ruotsin kruunu putosi ennätysalas – Näin monta kruunua saat nyt eurolla
Uutiset | 18.9.2023 16:51
Vilja-alus lähti matkaan Ukrainan Mustanmeren satamasta Venäjän uhkauksista huolimatta
Uutiset | 19.9.2023 11:18

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11
Presidentti ja valtaoikeudet – mistä puhumme?
Mielipide | 21.9.2023 10:37
Pauliinasta poweria puoluetyöhön
Mielipide | 21.9.2023 10:32
Kasvun korjaussarja – kuusi systeemistä muutosta 
Mielipide | 16.9.2023 8:00
Tuhannen taalan paikka aukeamassa keskustalle
Mielipide | 22.9.2023 10:26
Keskustan 1980-luvun sankaritarinan olisi pitänyt tulla esiin historiankirjoituksessa
Mielipide | 19.9.2023 11:52
Tuulivoimahaihattelussa on rajansa
Mielipide | 21.9.2023 11:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Miina-Maija Simonen pyrkii keskustanuorten varapuheenjohtajaksi – ”Nuoret ansaitsevat parempaa”
Uutiset | 22.9.2023 17:05
Keskustanuoret kannattaa Kemppiä varapuheenjohtajaksi ja Siika-ahoa puoluesihteeriksi
Uutiset | 22.9.2023 15:09
Ovaska lyttää hallituksen kiistellyn Turun tunnin juna -hankkeen – ”Sama raha voitaisiin käyttää olemassa olevien huonokuntoisten väylien korjaamiseen”
Uutiset | 22.9.2023 12:58
Mauri Pekkarinen varoittaa: Suomesta ei saa tulla ruotsalaisen teollisuuden suurhankkeiden työvoiman hankinta-aluetta
Uutiset | 21.9.2023 15:19
Paavo Väyrynen pettyi, kun tuore keskustahistoriikki ei ollut sankaritarina hänen johtamastaan ajanjaksosta
Uutiset | 19.9.2023 13:40
Kurvinen perussuomalaisille työmatkavähennyksestä: ”Kepun siltarummut” keskustalle kunnia-asia
Uutiset | 19.9.2023 14:11
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)