Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Yhdysvallat

Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”

14.10.2026 9:18
Lue lisää 
Politiikka
Pääministeri Sanna Marin (sd.) ja valtiovarainministerinä tuolloin toiminut Matti Vanhanen (kesk.) Helsingin Säätytalolla syyskuussa 2020. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Vanhanen paljastaa antaneensa Marinille tärkeän neuvon – "Silloin hän saavutti sen aseman, joka hänellä on"

Pauliina Pohjala 3.4.2023 19:45, muokattu 5.4.2023 8:51
a– a+
Politiikka

Sanna Marin (sd.) onnistui pääministerinä kriisijohtamisessa, mutta hallituksen politiikan johtaminen oli heikompaa, arvioi keskustan puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen Keskustan K-studiossa.

Hänen kanssaan keskustellut keskustan konkaripoliitikko Matti Vanhanen kertoi antaneensa Marinille tärkeän neuvon koronakriisin alussa.

– Silloin kun korona alkoi, itse asiassa suosittelin hänelle, että ota tiedotusvastuu itsellesi. Pääministerinä täytyy näyttää johtajuutta, eikä toimia niin että on legioona puhuvia ihmisiä yhtä aikaa.

Vanhasen mukaan Marin tarttui vinkkiin.

– Itse asiassa silloin hän saavutti sen aseman, joka hänellä on, Vanhanen totesi.

Vanhanen toimi eduskunnan puhemiehenä pandemian alkaessa.

– Niin että suosion nousua hakevien puheenjohtajien kannattaa turvautua Matti Vanhasen konsultointiin, Pirkkalainen naurahti.

SDP onnistui kasvattamaan paikkamääräänsä eduskunnassa, mikä on pääministeripuolueelle harvinaista. SDP oli sunnuntain eduskuntavaaleissa kolmanneksi suosituin puolue.

Pirkkalainen totesi, että Marin pystyi tarjoamaan johtajuutta silloin, kun Suomi sitä kaipasi.

– Se ei ole meiltä pois tunnustaa sitä, Pirkkalainen sanoi.

– Ne ovat tärkeitä onnistumisia.

Pirkkalainen kuitenkin katsoo, että Marin teki toisenlaisen valinnan hallituksensa johtamisessa.

– Hänen valintansa tuotti hänen puolueelleen kyllä myös poikkeuksellisen hyvän vaalituloksen.

– Sanotaan nyt näin, että keskustan puheenjohtajat ovat valinneet eri tyyppisen poliittisen johtajuuden. Kyllä minä seison henkilökohtaisesti sen enemmän ja laajemmin koko hallituksen politiikasta vastaavan poliittisen johtajuuden takana, Pirkkalainen totesi.

Pirkkalainen toteaa, että kansa silti palkitsi Sanna Marinin pääministeriyden.

Sanotaan nyt näin, että keskustan puheenjohtajat ovat valinneet eri tyyppisen poliittisen johtajuuden.

Riikka Pirkkalainen

Pirkkalaisen mukaan keskustan täytyy tehdä nyt vaalitappiostaan kaksi analyysiä, joista toinen on puolueen itsekriittinen analyysi ja toisessa käsitellään sitä, mitä poliittisessa kentässä ja ihmisten kiinnostusten kohteissa on tapahtunut.

– Tämä meillä tahtoo analyyseissä jäädä vajaaksi. Helposti käperrymme analyyseissämme sisäänpäin ymmärtämättä, että politiikan ilmiöt haastavat keskustaa rajuimmin tässä populismin ja identiteettipolitiikan maailmassa, jota on nyt reilut 10 vuotta eletty.

Vanhanen totesi, että tietyt, keskustaa lähellä olevat asiat ovat nyt trendikkäitä, mutta ne eivät jostain syystä sada keskustan laariin.

– Tietyt aihepiirit ovat selvästi nousussa, kuten mökkeilyyn, metsään ja luonnontuotteisiin liittyvät asiat, tietty hipsterimäisyys positiivisessa mielessä. Me oikeastaan edustamme kaikkea sitä, mutta tuntuu, että olemme jotenkin kulttuurisesti väärässä lokerossa.

– Tätä kannattaisi ryhtyä avaamaan, että mistä se johtuu, Vanhanen ohjeistaa.

Lue myös

"Ei Suomen pitänyt olla tällainen maa" – Kansanedustaja järkyttyi: ihmisillä ei ole enää varaa leikkauksiin

Fatim Diarra vaatii hallitusta luopumaan uusista asiakasmaksujen korotuksista.
14.10.2026 11:21

Zelenskyi: Venäjä rikkoo tietoisesti Yhdysvaltojen ilmoittamaa energiatulitaukoa

Venäjän yöllisten iskujen kohteena oli pääosin Ukrainan energiainfrastruktuuri, muun muassa Kiovassa sijaitseva voimalaitos.
14.10.2026 11:05

Digi- ja väestötietovirasto haluaa tietoja yli tuhannesta 100 vuotta täyttäneestä – elossaolevia pyydetään ilmoittautumaan

Digi- ja väestötietovirasto on julkaissut julkisen kuulutuksen liki 2 000 henkilöstä, joiden kuolemasta ei...
14.10.2026 10:59

Aihetunnisteet

Matti Vanhanen riikka pirkkalainen Sanna Marin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Kiovasta katkera lausunto: Liittolaiset eivät varoittaneet
Uutiset | 13.10.2026 13:46
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
Unohdettu olympiavoittaja sivakoi Suomen maaliin huimalla erolla muihin
Uutiset | 12.10.2026 21:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Historia | Varsovan radiomasto oli maailman korkein rakennelma ja sosialistinen ihme – loppu tuli sekunneissa
Uutiset | 13.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
”Tuntemattoman sotilaan paraatista” 85 vuotta – juhlavodkat hankittiin panssarintorjuntatykillä
Uutiset | 12.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20

Uusimmat

”Ei Suomen pitänyt olla tällainen maa” – Kansanedustaja järkyttyi: ihmisillä ei ole enää varaa leikkauksiin
Uutiset | 14.10.2026 11:21
Zelenskyi: Venäjä rikkoo tietoisesti Yhdysvaltojen ilmoittamaa energiatulitaukoa
Uutiset | 14.10.2026 11:05
Digi- ja väestötietovirasto haluaa tietoja yli tuhannesta 100 vuotta täyttäneestä – elossaolevia pyydetään ilmoittautumaan
Uutiset | 14.10.2026 10:59
Keskusta linjasi kaivoksista: ”Ympäristövaikutukset on otettava vakavasti”
Uutiset | 14.10.2026 10:45
Keskustan Siponen: Hallituksen ”polttoainesotku” kertoo kaiken sen päätöksenteko- ja toimintakyvystä
Uutiset | 14.10.2026 10:39
Valtion koulutyömaalla Helsingissä maksettu ulkomaalaisille työntekijöille liian vähän palkkaa – ylityöt ja sunnuntailisät jätetty maksamatta
Uutiset | 14.10.2026 10:05
Älähdys maakuntalentojen kohtalosta: PS-ministeriltä vaaditaan välitöntä väliintuloa
Uutiset | 14.10.2026 9:55
Kehitysvammaliitto irtisanoo seitsemän työntekijäänsä
Uutiset | 14.10.2026 9:42
Suomen Lähi-idän instituutti lähti Libanonista sodan takia – nyt uudessa asemapaikassa Riadissa lentokenttä on huthien tulilinjalla
Uutiset | 14.10.2026 9:30
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Ei Suomen pitänyt olla tällainen maa” – Kansanedustaja järkyttyi: ihmisillä ei ole enää varaa leikkauksiin
Uutiset | 14.10.2026 11:21
Zelenskyi: Venäjä rikkoo tietoisesti Yhdysvaltojen ilmoittamaa energiatulitaukoa
Uutiset | 14.10.2026 11:05
Digi- ja väestötietovirasto haluaa tietoja yli tuhannesta 100 vuotta täyttäneestä – elossaolevia pyydetään ilmoittautumaan
Uutiset | 14.10.2026 10:59
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Terveelliset elämäntavat pidentävät työuraa ja lisäävät työssä jaksamista
Mielipide | 13.10.2026 13:40
Lukijalta: Öljylläkö teemme sitten sähköä?
Mielipide | 13.10.2026 12:16
Lukijalta: Liikkuuko datakeskusjuna liian kovaa vauhtia?
Mielipide | 13.10.2026 12:06
Lukijalta: Rokotetaan edelleen kaikki halukkaat
Mielipide | 12.10.2026 15:46
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Perussuomalaisten ehdokas loikkasi keskustaan Uudellamaalla – Piirikokous nimesi viisi uutta ehdokasta
Uutiset | 12.10.2026 11:25
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste