Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Pohjois-Korea

Pohjois-Korean viranomaiset hävittivät kaikki todisteet Kimin läsnäolosta Pekingissä

4.9.2025 14:08
Lue lisää 
Perusturva
Keskustan varapuheenjohtaja Katri Kulmuni toivoo perusturvakeskusteluun moniäänisyyttä. Oikealla keskustan politiikkapäivien perusturvapaneelin juontaja, keskustanuorten Juuri-lehden päätoimittaja Juho Korpela. (Kuva: Maria Seppälä)

Tuleeko perustulo jo seuraavalla vaalikaudella? – "Jääkaapissa pitää olla muutakin kuin valo"

Keskustan varapuheenjohtaja Kulmuni haluaa perusturvakeskustelussa kuuluviin myös perusturvan tarvitsijoiden äänen: ”Keskustelu ollut toisten sijasta puhumista”
Lauri Heikkilä 23.9.2018 13:45, muokattu 24.9.2018 14:07
a– a+
Perusturva

Poliitikkojen pitäisi ottaa isompaa roolia perusturvakeskustelussa. Tällä hetkellä keskustelua johtavat vain muutamat tiede-eliitin äänekkäimmät edustajat, STTK:n puheenjohtaja Antti Palola sanoo.

– Poliitikot kuitenkin tekevät päätökset, Palola totesi keskustan politiikka- ja toimintapäivillä Jyväskylässä sunnuntaina.

Palola osallistui keskustanuorten järjestämään paneelikeskusteluun perusturvasta. Mukana olivat myös keskustan varapuheenjohtaja Katri Kulmuni, nuorisoyhteistyöjärjestö Allianssin vaikuttamisen asiantuntija Silja Silvasti ja keskustanuorten liittohallituksen jäsen Matti Linna.

– Ekonomistit sanovat, missä menevät rahalliset rajat ja mikä on mahdollista. Poliitikot taas pohtivat perusturvaa uudistettaessa arvovalinnat, toteutuksen, sekä kartoittavat hyötyjät ja häviäjät, keskustanuorten perustulomallin valmistellut Linna toteaa.

Perustulokeskustelu on ollut aika lailla toisten sijasta puhumista. Olisi tärkeää kuulla myös niiden ääniä, jotka perustulosta eniten hyötyisivät ja sitä tarvitsevat, Kulmuni pohtii.

– Nykyinen luukulta luukulle pompotteleva järjestelmä käy aivan työstä perusturvan ja tuen tarvitsijoilla. Järjestelmää pitäisi yksinkertaistaa.

Keskustelijat uskovat, että seuraavalla hallituskaudella on tarpeen aloittaa perusturvan uudistaminen. Perustulokokeilun tulokset selviävät vuoden vaihteessa ja tämä antaa osviittaa tuleviin perusturvakeskusteluihin.

– Suomessa pitäisi uskaltaa kokeilla enemmän. Kokeilun jälkeen sitten voidaan arvioida hyvät ja huonot puolet. Sekin on ihan ok, jos aina ei onnistu. Katsotaan, miten perustulokokeilun kanssa käy, Palola sanoo.

Vasemmalta oikealle Antti Palola, Silja Silvasti, Matti Linna, Katri Kulmuni ja Juho Korpela. (Kuva: Maria Seppälä)

Silvastin mukaan nykyinen sosiaaliturvajärjestelmä ei kohtaa moniongelmaisia. Hän muistuttaa, että syrjäytyneisyyteen voi kuulua myös sairauksia, päihde- ja toimeentulo-ongelmia yhtä aikaa.

– On tärkeää, että perusturva takaa sen, että jokaisella on rahaa ja sitä kautta jääkaapissa muutakin, kuin pelkkä valo. Mutta se on suurempi haaste, miten taata ihmisten sosiaalinen osallisuus. Huono-osaisuus ja syrjässäolo on monimutkainen kokonaisuus, se on myös ulkopuolelle jäämisen tunnetta, Silvasti huomauttaa.

Keskusta on valmistelemassa varapuheenjohtaja Kulmunin johdolla omaa perustulomalliaan. Kulmunin mukaan valmistelussa on tällä hetkellä laskelmien teko.

– Kartoitamme sen, mikä ylipäätään on mahdollista toteuttaa niissä puitteissa, jotka meillä Suomessa on.

Palola ei usko, että mikään perustulomalli tulee menemään sellaisenaan läpi.

– Perusturvamalleja on lukuisia, kaikilla puolueillakin erilaiset. Todennäköisesti läpimenevä malli on jonkinlainen kompromissi. Toki malleissa on paljon yhteneväisyyksiä, joten on mahdollista, että jokin malli menee läpi suhteellisen pienin muutoksin.

Nykyisen sosiaaliturvajärjestelmän suurimpina ongelmina panelistit pitävät kannustinloukkuja.

– Keskustanuorten malli on valmisteltu sillä ajatuksella, että jokaisesta tienatusta eurosta jää aina jotain käteen. Matematiikan avulla olemme pystyneet luomaan mallin, joka purkaa kannustinloukut, Linna sanoo.

Silvasti muistuttaa, että perusturvakeskustelu on myös keskustelua ihmiskuvista ja arvoista. Hän myös kritisoi pääministeri-puheenjohtaja Juha Sipilää irtiotosta puolueen linjasta.

– Keskusta tavoittelee vastikkeetonta perustuloa, joka ilman keppiä mahdollistaa itsensä kehittämisen alkiolaisessa hengessä. On kyllä ihmeellistä, että samana päivänä, kun keskusta on linjannut tällaisesta perustulosta, puolueen puheenjohtaja vaati vastikkeellisuutta ja keppiä perusturvaan!

Asumisen kulut ovat yksi ongelmakohta, kun perustuloa järjestellään, Katri Kulmuni sanoo.

– Elämäntilanteisiin liittyvällä tarveharkinnalla saattaa olla edelleen paikkansa joissain tapauksissa, vaikka perustulo muutoin tulisikin samana kaikille.

Lue myös

Sipilä panisi sosiaaliturvan jättiremonttiin ensi vaalikaudella – "Keskusta on perusturvan suurpuolue"

Keskustajohtaja esitteli puolueensa vaaliteemoja politiikka- ja toimintapäivillä Jyväskylässä.
22.9.2018 11:08

Mitä Jyväskylän politiikkapäiviltä jäi käteen? – Katso Suomenmaan video keskustalaisten tunnelmista

Keskustalaiset kokoontuivat viikonloppuna politiikka- ja toimintapäiville Jyväskylään. Lauantaina päivien uutisointia hallitsi ulkoministeri Timo...
23.9.2018 14:29

Keskusta-aktiivit valmistautuvat joukolla supervaalivuoteen – "Ei pidä takertua menneisiin"

Jyväskyläläinen opiskelija Terhi Ala-Keturi opastaa muita keskusta-aktiiveja puolueen politiikka- ja toimintapäivillä kokouskeskus Paviljongissa. Hän...
22.9.2018 15:15

Aihetunnisteet

perustulo perustulokokeilu perusturva sosiaalituki sosiaaliturva

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Potilaan Lääkärilehti: Tällainen luomi voi olla merkki melanoomasta
Uutiset | 1.9.2025 22:15
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Varoitus kohtalokkaasta sodasta: ”Silloin olemme vakavassa pulassa”
Uutiset | 3.9.2025 21:32
Trump: Putin on pettymys
Uutiset | 2.9.2025 22:17
Nyt tuli ennakkopäätös: Alkoholia verkkokaupassa Virosta Suomeen myynyt mies ei rikkonut alkoholilainsäädäntöä
Uutiset | 3.9.2025 14:27
KKO: Alkoholin verkkokaupassa Virosta Suomeen ei rikottu alkoholilainsäädäntöä
Uutiset | 3.9.2025 10:12
”Vastustaa karkottamista” – Näin Milan Jaffin tapaus etenee
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Lihansyöjäbakteeritapaukset yleistyvät – tutkijoiden mukaan syy on selvä
Uutiset | 27.8.2025 21:37
Suomeen leviää nyt hyvin voimakkaasti allergisoivaa siitepölyä – Erityisesti yhdelle ryhmälle oireita
Uutiset | 28.8.2025 21:11
Suomalaisen olympiavoitto herätti raivoa – Tinttasiko lehtimies häntä leukaan?
Uutiset | 31.8.2025 20:30
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40
Karhu hyökkäsi ihmisen kimppuun
Uutiset | 26.8.2025 9:55
Tutkimus: Yksinkertainen seikka voi hidastaa yleisen syöpäkasvaimen kasvua
Uutiset | 27.8.2025 21:34
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Prinsessa Diana piilotti aikakapselin, jonka piti pysyä suljettuna satoja vuosia – Nyt se kuitenkin avattiin
Uutiset | 1.9.2025 22:11
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00

Uusimmat

Hallitus tukee EU-komission ehdotusta vuoden 2040 päästövähennystavoitteeksi
Uutiset | 4.9.2025 17:09
Maailmankuulu muotisuunnittelija Giorgio Armani on kuollut
Uutiset | 4.9.2025 16:48
Lääkäri: Kortisonilääkkeen haittavaikutuksista pitäisi kertoa potilaalle heti hoidon alussa
Uutiset | 4.9.2025 16:45
Asiantuntija: Fyysisesti sairastuneen mielenterveyttä ei huomioida tarpeeksi terveydenhuollossa
Uutiset | 4.9.2025 16:38
Tennislegendasta paljastus: Eturauhassyöpä
Uutiset | 4.9.2025 16:27
Suomi päättää huomenna osallistumisesta julkilausumaan Palestiinasta ja Israelista
Uutiset | 4.9.2025 15:33
Media: Työntekijät olivat valittaneet turmaan joutuneen funikulaarin jarrutuksen ongelmista
Uutiset | 4.9.2025 15:18
Lidl vetää takaisin pakasteaterioita vaihtuneiden pakkausmerkintöjen takia
Uutiset | 4.9.2025 15:05
Mauri Peltokangas: Olin selvin päin ajaessani ylinopeutta
Uutiset | 4.9.2025 14:55
Ruotsin hallitus haluaa puolittaa ruoan arvonlisäveron – Asiantuntija: ”Tosi huono idea”
Uutiset | 4.9.2025 14:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Tämä on jo todella noloa
Uutiset | 2.9.2025 14:43
Päätoimittajalta: Keskisarjalta halpa temppu – PS turvautuu nyt törkypuheeseen
Uutiset | 28.8.2025 13:29
Toimittajalta | Hakaristin on aikakin kadota Ilmavoimien lipuista – mutta miksi sitä vaalittiin näin kauan?
Uutiset | 29.8.2025 12:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus tukee EU-komission ehdotusta vuoden 2040 päästövähennystavoitteeksi
Uutiset | 4.9.2025 17:09
Maailmankuulu muotisuunnittelija Giorgio Armani on kuollut
Uutiset | 4.9.2025 16:48
Lääkäri: Kortisonilääkkeen haittavaikutuksista pitäisi kertoa potilaalle heti hoidon alussa
Uutiset | 4.9.2025 16:45
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Tutkimus löysi parannuskeinot ”särkyneen sydämen oireyhtymään”
Uutiset | 30.8.2025 21:40

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Arvokkuuden paluu politiikkaan
Mielipide | 4.9.2025 12:15
Lukijalta: Perheille tukea älylaitteista irrottautumiseen
Mielipide | 4.9.2025 10:50
Lukijalta: Turvallinen koulunkäynti on jokaisen perusoikeus
Mielipide | 4.9.2025 10:47
Lukijalta: Jotakin konkretiaa saatava
Mielipide | 4.9.2025 10:43
Lukijalta: Ihmisarvon polkeminen ei kuulu sivistysvaltioon
Mielipide | 29.8.2025 8:59
Lukijalta: Halpa temppu vai harkittua politiikkaa?
Mielipide | 29.8.2025 9:03
Lukijalta: Budjettiriihessä höynäytysyritys – tämä ei ole Suomen liikuntamyönteisin hallitus
Mielipide | 3.9.2025 13:49
Lukijalta: Palestiinan valtio – käänteinen DDR
Mielipide | 1.9.2025 14:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Hallituksen työllisyys- ja kasvutoimet ovat laastaria avohaavan päälle
Uutiset | 3.9.2025 16:18
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
Lauri Salo ei hae jatkokautta Keskustaopiskelijoiden puheenjohtajana
Keskusta | 28.8.2025 14:09
Keskustan Siika-aho: Orpon johtajuuden puute käy Suomelle kalliiksi
Uutiset | 23.8.2025 11:38
Keskustanuoret vetoaa hallitukseen: Kuulkaa presidentin vetoomusta
Uutiset | 27.8.2025 12:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste