Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat
Tigray on köyhä alue, jossa asukkaiden tärkein elinkeino on maatalous. Jos käynnissä oleva viljelyskausi epäonnistuu konfliktin takia, on tilanne Laakson mukaan katastrofaalinen. Kuvassa Tigrayn kapinallisia. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Tigrayssa on sodittu jo kuukausia ja pelot laajasta nälänhädästä kasvavat, mutta loppua taisteluille ei näy – Tutkija: Vaikuttaa, että sota jatkuu

Uppsalan yliopiston Afrikka-instituutin vanhemman tutkijan mukaan tilanne Tigrayssa on katastrofaalinen, jos viljelyskausi epäonnistuu.
STT-Minna Pulli 2.7.2021 14:00, muokattu 2.7.2021 14:14
a– a+
Ulkomaat

Etiopian Tigrayn osavaltiossa on sodittu jo kuukausia, eikä muutosta tilanteeseen ole näköpiirissä, arvioi vanhempi tutkija Liisa Laakso Uppsalan yliopiston Afrikka-instituutista. Varmaa tietoa Tigrayn tapahtumista on vaikea saada. Internet on Laakson mukaan alhaalla alueella ja toimittajilta on ilmeisesti estetty pääsy sinne.

–  Vaikuttaa siltä, että alueellista hallintoa edustavan Tigrayn kansan vapautusrintaman joukot, joita tässä kontekstissa kutsutaan kapinallisiksi, ovat edenneet ja saaneet hallintaansa tärkeimmät kaupungit. Etiopian ja Eritrean joukot ovat joutuneet vetäytymään, Laakso kertoo STT:lle.

Etiopian keskushallinto ilmoitti maanantaina yksipuolisesti tulitauosta Tigrayssa. Tulitauon on määrä olla voimassa viljelyskauden loppuun asti. Vapautusrintaman (TPLF) joukot ovat ilmoituksen jälkeen jatkaneet taisteluita ja vallanneet lisää alueita. Kapinallistaistelijoiden tiedottaja Getachew Reda myös sanoi tiistaina uutistoimisto AFP:lle heidän olevan valmiina ajamaan takaa vastustajiaan Tigrayn ulkopuolelle jopa Etiopian ja sen naapurimaan Eritrean pääkaupunkeihin asti. Tulitaukoa hän on kutsunut vitsiksi.

–  Vaikuttaa siltä, että sota jatkuu, Laakso summaa.

Taistelut saivat alkunsa viime syksynä. Tigrayssa oli ennen tätä järjestetty aluevaalit, vaikka kansallisella tasolla vaaleja oli päätetty lykätä. Tilanne oli Laakson mukaan ollut myös jo ennen vaaleja pitkään jännittynyt.

Marraskuussa Etiopian pääministeri Abiy Ahmed lähetti alueelle joukkoja. Syyksi sanottiin, että TPLF oli hyökännyt hallinnon joukkojen leiriin.

Laakson mukaan vaikuttaa siltä, että yksi syy keskushallinnon julistamaan yksipuoliseen tulitaukoon voi olla vapautusrintaman joukkojen eteneminen. Toinen vaikuttava tekijä voi olla kansainvälinen painostus.

–  Sitä (painostusta) on toki ollut koko ajan, mutta viime viikolla pommitettiin toria, jossa kuoli siviilejä. Suurta julkisuutta sai myös Lääkärit ilman rajoja -järjestön kolmen työntekijän murhaaminen. Kansainvälinen painostus Etiopian hallitusta kohtaan on varmasti lisääntynyt.

Lääkärit ilman rajoja -järjestö kertoi viime viikon perjantaina, että kolme sen työntekijää oli löydetty kuolleina autonsa lähettyviltä. Togogan kylän torille tehdyssä iskussa kuoli puolestaan kymmeniä ihmisiä viime viikon tiistaina, kertoo BBC. Etiopian hallituksen mukaan iskun kohteena olivat kapinalliset.

Laakso uskoo, että hallinto on pyrkinyt tulitauon julistamisella parantamaan mainettaan. Hän ei kuitenkaan usko, että yksipuolinen tulitauko tai edes laajempi, osapuolien yhteinen tulitauko ratkaisisi konfliktin.

–  Ajattelipa tätä asiaa miten päin tahansa, niin tulitauko ei ratkaise konfliktin taustalla olevia syitä. Vaikka kestävä tulitauko saataisiin nyt aikaiseksi, niin mitä tapahtuu satokauden jälkeen?

Tigray on köyhä alue, jossa asukkaiden tärkein elinkeino on maatalous. Jos käynnissä oleva viljelyskausi epäonnistuu konfliktin takia, on tilanne Laakson mukaan katastrofaalinen.

YK arvioi jo kesäkuun alkupuolella, että yli 350 000 ihmistä on nälänhädän partaalla Tigrayssa. Lisäksi yli viiden miljoonan arvioitiin olevan kiireellisen ruoka-avun tarpeessa Tigrayssa ja sen lähialueilla.

Laakson mukaan tilannetta vaikeuttaa myös se, ettei liittovaltio anna Tigrayhin konfliktin takia avustuksia. Jos myöskään humanitaarinen apu ei pääse perille, pahenee tilanne entisestään.

–  Konflikti on myös tuhonnut infrastruktuuria. Raporttien mukaan esimerkiksi sairaaloiden välineistöä on ryöstetty, Laakso sanoo.

Tilanne vaikuttaa hänen mukaansa myös naapurivaltio Sudaniin, jonne pakenee paljon ihmisiä.

Raporttien ja mediatietojen mukaan Tigrayn alueella on sodan aikana tapahtunut myös vakavia ihmisoikeusloukkauksia. Saatavilla olleiden tietojen perusteella vaikuttaa Laakson mukaan siltä, että näiden tekojen takana ovat pitkälti Etiopian hallinnon ja Eritrean joukot.

–  Tätä osaltaan selittäisi se, että siviiliväestö paikan päällä on tigraylaisia. Etiopian hallitus on ollut haluton selvittämään tapahtumia, Laakso kertoo.

Esimerkiksi YK on aiemmin esittänyt huolensa siitä, että Tigrayn osavaltiossa tapahtuneet väkivaltaisuudet voivat olla rikoksiksi ihmisyyttä vastaan sekä sotarikoksiksi luokiteltavia tekoja. Asiaa maaliskuussa kommentoineen YK:n ihmisoikeuskomissaari Michelle Bacheletin mukaan mahdollisia tekijöitä ovat konfliktin eri osapuolet, kuten Etiopian ja Eritrean joukot sekä vapautusrintama.

Eritrea on liittoutunut Etiopian hallituksen kanssa konfliktissa, mutta epäselvää on, kuinka paljon maan joukkoja Etiopiassa on. Etiopian pääministeri Abiy ilmoitti maaliskuussa, että Eritrea vetää joukkonsa pois Tigrayn alueelta. Sekä Eritrea että Etiopia olivat ennen tätä kuukausien ajan kieltäneet Eritrean joukkojen läsnäolon, vaikka paikalliset asukkaat, avustustyöntekijät ja jopa Etiopian valtion virkailijat olivat raportoineet päinvastaisia havaintoja. Esimerkiksi uutiskanava CNN raportoi kuitenkin viime kuussa, että Eritrean joukkoja on edelleen Etiopiassa.

Laakso arvioi, ettei Etiopian hallitus ole pystynyt kunnolla kontrolloimaan edes omia joukkojaan, saati sitten Eritrean joukkoja. Eritrea on hänen mukaansa myös arvaamaton, militaristinen valtio, jota ei haluta ärsyttää.

–  Avainasemassa tässä ovat myös Etiopian liittohallinnon ja Eritrean väliset suhteet. Eritrea on selvästi konfliktin kautta hakenut vahvempaa liittolaisuutta Etiopian hallituksen kanssa, suomalaistutkija lisää.

Laakson mukaan on vaikea sanoa, miten konflikti saataisiin loppumaan. Pääministeri Abiy on muodostanut maahan uuden puoluejärjestelmän, ja Laakson mukaan vaikuttaa siltä, ettei Tigray halua alistua siihen.

–  Jollain tavalla liittovaltion mallilla pitäisi edetä, mutta pystyvätkö Etiopian hallitus ja Abiy antamaan yhtään periksi?

Hallitus on pyrkinyt saamaan Tigrayhin liittovaltiota edustavan aluehallinnon, mutta onnistuessaan tämäkin vaihtoehto olisi hankala. Vapautusrintamalla vaikuttaa Laakson mukaan olevan alueella kansan vahva tuki.

Tigrayn itsenäistymiseen tutkija ei usko pelkästään taloudellisistakin syistä. Uusi valtio olisi köyhä sisämaavaltio, josta pitäisi kulkea Eritrean kautta merelle.

–  Vielä yksi mahdollinen skenaario on, että Etiopiassa tulee taas uusi murros. Todetaan, että Abiyn hallintomalli ja hänen edustamansa demokraattinen avautuminen ei toimikaan ja palataan autoritaarisempaan hallitusmuotoon tai siirrytään uudenlaiseen johtoon.

Laakso myös huomauttaa, ettei hallituksen malli välttämättä ole vahvalla pohjalla osassa muutakaan maata. Vapautusrintamalla voi lisäksi hänen mukaansa olla toiveita syrjäyttää Abiy ja palata itse valtaan.

TPLF hallitsi Etiopiaa lähes 30 vuotta. Valta vaihtui vuonna 2018, kun Abiy nimitettiin pääministeriksi. Vallanvaihtoa edelsivät laajat hallituksen vastaiset protestit.

Ongelmallisemmaksi nykytilanteen tekee Laakson mukaan se, että väkivallan, vihan ja koston kierre on maassa varsin syvä, ja siitä on vaikea päästä eteenpäin. Myös halua konfliktien ratkaisemiseen vaikuttaa maassa yleisesti olevan huonosti.

–  Kun tilannetta on seurannut ulkopuolelta, niin tuntuu käsittämättömältä, että neuvottelutaitoa ja sopimishalukkuutta on niin vähän, Laakso sanoo.

Lue myös

Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin

Helsinki pääsi yllättämään Joonas Karjulan. Mielikuvissa vilisivät tiiviisti rakennetut kerrostalot, mutta nyt hän...
20.6.2026 8:00

"Saunassa tietysti aina käydään" – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta

Varhaisperunat, kala ja makkara kuuluvat monen suomalaisen juhannuspöytään.
19.6.2026 10:30

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

Aihetunnisteet

etiopia tigray Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste