Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan

9.5.2026 11:24
Lue lisää 
Talouspolitiikka
Euroopan parlamentin jäsen Mauri Pekkarinen (kesk./Renew Europe) näkee, ettei Suomen enää kannata kyhjöttää Saksan kyljessä. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Satojen miljardien koronapaketti päästäisi moraalikadon valloilleen, Mauri Pekkarinen soittaa hälytyskelloja

Keskustan europarlamentaarikko Mauri Pekkarinen hämmästelee Suomenmaan sunnuntaihaastattelussa hallituksen päätöstä jättäytyä ulos ”nuukan nelikon” vastarinnasta.
Santeri Lampi 31.5.2020 9:00, muokattu 31.5.2020 10:42
a– a+
Talouspolitiikka

Mauri Pekkarinen on suunniltaan.

EU-komission esitys 750 miljardin euron elvytyspaketista koronakriisin jälkihoidon rahoittamiseksi ylitti europarlamentaarikon pahimmatkin pelot.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja ja talouden tuntija ei säästele sanojaan.

”Moral hazard” eli moraalikato uhkaa unionia.

– Solidaarinen pitää kyllä olla, mutta tuomitsen jo ennen koronapandemiaa yhteisiä pelisääntöjä rikkoneiden maiden tukemisen suorin avustuksin, Pekkarinen tyrmää.

– Tämä on radikaali muutos jopa verrattuna finanssikriisin hoitoon. Silloin ongelmamaita tuettiin lainoin.  Siirtyminen avustuksiin merkitsisi, että EU ajautuisi tulonjakounionin tielle, meppi puhisee.

EU-politiikka kaappasi valokeilan koronavirukselta kertaheitolla, kun Brysselissä lyötiin keskiviikkona pöytään historialliset rätingit.

Päätä huimaavasta rahapotista 500 miljardia olisi avustuksia jäsenmaille ja 250 miljardia lainoja.

Komissio hakisi markkinoilta lainaa ja jakaisi sitä jäsenmaille lainoina ja suorina tukina, joita ei tarvitse maksaa takaisin.

Yhteisen velan ja kasvavan yhteisvastuun myötä syntyisi aikaisempaa enemmän liittovaltiota muistuttava unioni.

Joidenkin mielestä käsillä on niin sanottu ”hamiltonilainen hetki” eli tilaisuus syventää integraatiota kriisin varjolla, kuten Yhdysvalloissa tehtiin vapaussodan jälkeen 1700-luvulla.

Komission esityksen toteutuminen olisi Pekkarisesta loppu no-bailout-periaatteelle, jonka mukaan jäsenmaat eivät ole voineet siirtää velkojaan muiden kontolle.

– Tässä ei enää meneteltäisi niin, että kukin jäsenmaa vastaisi itse taloudenpidostaan. No-bailout-ohjenuorasta luopuminen tarkoittaa sitä, että muistakin periaatteista voidaan joustaa.

Erityisesti 500 miljardin euron jyvittäminen valtioiden avustuksiin saa Pekkarisen nikottelemaan.

Meppi laskee, että tästä Suomen osuus olisi noin kahdeksan miljardia euroa. Suomeen avustuksista palautuisi Pekkarisen mukaan parhaimmassakin tapauksessa vain pari miljardia.

Keskustan konkaripoliitikko Mauri Pekkarinen jätti kotimaan politiikan viime vaalikaudella ja ponkaisi Euroopan parlamenttiin. Kuva: Marc Dossmann / Euroopan Parlamentti

Kun Pekkarinen valittiin Euroopan parlamenttiin noin vuosi sitten lähes 70 000 äänellä, koronapandemiasta ei ollut tietoakaan.

– Horisontissa oli paljon suuria ja ajankohtaisia aiheita, kun lähdin eurovaaleihin ehdolle. Tällaista ei kuitenkaan kukaan voinut ennustaa.

Keski-Suomessa majailevan energisen mepin kalenteri täyttyy nyt etäkokouksista ja puhelinhaastatteluista.

Jo Suomen eurojäsenyyden alla Pekkarinen suhtautui kriittisesti talous- ja rahayhteistyön syventämiseen.

Vuonna 1997 laatimassaan raportissa hän ohjeisti keskustaa vastustamaan liittymistä yhteisvaluuttaan.

Siitä tuli puolueen virallinen kanta.

– Jo silloin oli nähtävissä, että euroalue olisi tavattoman epätasapainoinen, Pekkarinen muistelee.

Suomessa puhkesi pitkästä aikaa keskustelu eurojäsenyydestä, kun oppositiopuolue perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho vaati hallitusta ryhtymään välittömästi valmisteluihin valuutasta eroamiseksi.

Pekkarinen vastusti liittymistä euroon 1990-luvulla, eikä oikein pidä jäsenyydestä vieläkään.

– Vaikka olen edelleen sitä mieltä, ettei euroon olisi pitänyt lähteä mukaan, nyt yksipuolinen irtautuminen olisi suuri riski. Meidät on sidottu ”miljoonin” sitein eurojärjestelmään. En kuulu niihin, jotka huutavat euroeroa.

Pekkarisen puheesta kuultaa syvä pettymys EU:n mahtivaltio Saksan toimintaa kohtaan.

Sen lisäksi, että EU oli jo huhtikuussa sopinut noin 500 miljardin euron koronatukipaketista, Saksan liittokansleri Angela Merkel ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron ryhtyivät puskemaan vielä uuden rahaston perustamista.

Pekkarisesta Suomen olisi nyt aika irrottautua Saksan kyljestä, jossa sen oli pitkään hyvä peesailla.

Pekkarinen pitää selvänä, että Ranskaa hirvittävät sen pankkien yli 300 miljardin saatavat Italiasta ja 100 miljardin euron saatavat Espanjasta.

Saksassakin pelätään, että Italian talousromahdus olisi vakava uhka Ranskalle.

Euroalueen tulevaisuutta EU:n talousveturi ei kuitenkaan suostu hevin vaarantamaan.

Pekkarinen kokee, että viimeaikaiset käänteet heijastavat huolestuttavalla tavalla Kreikan velkakriisin aikaisia tapahtumia.

– Aluksi jäsenmaat painostettiin rahoittamaan Kreikkaa. Sitten finanssikriisin kynsistä pelastettiin muut yli varojensa eläneet euromaat, kun perustettiin Euroopan rahoitusvakausväline (ERVV) ja vakausmekanismi (EVM).

Hallitukselta on tivattu pitkin viikkoa, miksi Suomi ei ole vetänyt yhtä köyttä niin sanotun ”nuukan nelikon” kanssa.

Hollannin, Itävallan, Tanskan ja Ruotsin kopla on harannut kovasti vastaan yhteisvastuullisuuden kasvattamista.

Pääministeri Sanna Marinin (sd.) punamultahallitus on kuitenkin kieltäytynyt vielä lukitsemasta kantaansa.

Etenkin valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) sekä Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen (sd.) ovat painottaneet Suomen olevan ratkaisukeskeinen jäsenmaa, joka valitsee kumppaninsa asiakohtaisesti.

Lisäksi ministerit ovat korostaneet, että komission ulostulo on vasta esitys — neuvottelupohja, joka joutuu sekä EU-parlamentin että jäsenmaiden syyniin.

Pekkarisesta Suomen linja herättää väistämättä kysymyksiä.

– Totta on, että kyse on vasta esityksestä. Olen silti vähän hämmästynyt, ettei Suomi ole mukana ”tiukkisten” ryhmässä. Jos Suomi ei pyynnöistä huolimatta lähtenyt siihen mukaan, niin se on kyllä yllätys…

Konkaripoliitikko ei kuitenkaan halua ryhtyä neuvomaan hallitusta tai ruotimaan oman puolueensa valintoja.

Pekkarinen tietää, että hänen jyrähdyksiään kuunnellaan kotimaassa edelleen herkällä korvalla.

Silti hän pitää selvänä, että taloudessa koittavat pian synkät ajat, eikä rahaa enää riitä lapettavaksi ympäriinsä kovin pitkään.

– En halua nimetä hallitusohjelman hankkeita, joista tulisi luopua. Mutta on selvää, että rukseja joudutaan vetämään.

Saksan ja Ranskan johtajat Angela Merkel ja Emmanuel Macron haluavat kasvattaa yhteisiä elvytysvaroja. Kuva: Kay Nietfeld

Hallituksella pitää olla jo syksyllä suunnitelma koronan aiheuttamasta talousromahduksesta selviämiseksi, Pekkarinen näkee.

– Pieleen menee, jos talouspäätöksiä tehdään ilman suunnitelmaa ja suurta kuvaa. Jos yksityiskohdista ei päästä yhteisymmärrykseen, voidaan mahdollisesti todeta, että tarvitaan uudet hallitusneuvottelut.

Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmunin saamaa poliittista perintöä Pekkarinen pitää vaikeana.

Hänestä Kulmuni on silti selvinnyt keskustaluotsina ”kohtuullisen hyvin”, vaikka puolueen kannatus ei ole ottanut piristyäkseen.

Pekkarinen perää terästäytymistä myös muilta keskustapoliitikoilta. Ministereitäkin keskustalla on iso liuta.

– Koko keskustaorkesterin pitää tehdä töitä. Koronaepidemian jälkeen puolueella on oltava linja modernin suomalaisen yhteiskunnan kehittämiseksi.

Pekkarisen visiossa korostuvat osaamisen, kestävän kehityksen ja hajautetun yhteiskunnan kaltaiset teemat.

Monen entisen keskustakonkarin tavoin myös Pekkarinen harmittelee osaa viime vaalikauden päätöksistä.

– Keskusta sai pahasti neniinsä. Jos joistakin ikävistä jäädytyksistä tai leikkauksista olisi tingitty, eduskuntavaalien tulos olisi voinut näyttää aivan erilaiselta, Pekkarinen pohtii.

– Nyt koronakurimuksen keskellä tuntuu, ettei tuolloin pari sataa miljoonaa euroa oikeudenmukaisemman Suomen rakentamiseksi olisi ollut kovinkaan kummoinen summa.

Lue myös

Nyt on EU:n "ratkaiseva hetki", sanoo komission puheenjohtaja – komissio ehdottaa 750 miljardin euron elpymisrahastoa

Elpymisrahasto rahoitettaisiin lainalla, joka maksettaisiin takaisin vuoteen 2058 mennessä.
27.5.2020 15:46

Suomen Pankista vahvaa tukea EU:n elpymisrahastolle – Olli Rehn opastaa ulos vastuukeskeisestä "parran pärinästä"

Keskustelussa EU:n elpymisrahastosta pitäisi kiinnittää enemmän huomiota rahaston merkittäviin myönteisiin vaikutuksiin, katsoo Suomen...
29.5.2020 11:13

Aihetunnisteet

elvytys Euroopan unioni Hallitus Koronakriisi Talouspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
Tämä pelätty syöpä alkaa usein huomaamatta – Ole tarkka näiden oireiden kanssa
Uutiset | 8.5.2026 21:31
Keskustan Honkonen järkyttyi islaminopetuksen tunnustuksellisuudesta – ”Ei voi sivuuttaa olankohautuksella”
Uutiset | 8.5.2026 10:43
Kansanedustaja vaatii selvitystä cashewpähkinän kuorien polttamisesta
Uutiset | 7.5.2026 11:48
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Trump sähisee Iranille: ”Räjäytimme heidät pois”
Uutiset | 8.5.2026 8:33
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20

Uusimmat

Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Pääministeri Orpo: Valtioneuvoston istunto hantaviruksesta tarvittaessa jo maanantaina
Uutiset | 9.5.2026 14:27
Kokoomus karsisi hyvinvointialueita ja luopuisi terveyskeskusajattelusta
Uutiset | 9.5.2026 14:22
Kettunen vetoaa voimalaitoksiin: Pitäkää luukut kiinni
Uutiset | 9.5.2026 11:35
Kurvinen: Hallitus on murentanut suomalaisten luottamuksen tulevaisuuteen
Uutiset | 9.5.2026 11:30
Keskustan Ovaska: Euroopan on vahvistettava omavaraisuutta, puolustusta ja huoltovarmuutta tukevia liikenneyhteyksiä
Uutiset | 9.5.2026 11:28
Putin voitonpäivän puheessaan: Venäjä taistelee Ukrainassa Naton tukemaa aggressiivista joukkoa vastaan
Uutiset | 9.5.2026 11:24
Tutkimus: Ylipainoiset kokevat liikunnan vähemmän miellyttäväksi
Uutiset | 9.5.2026 10:15
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Elon Muskin laite saattaa pudota Kuuhun – ”Osoittaa tietynlaista välinpitämättömyyttä”
Uutiset | 9.5.2026 21:30
Orpo: Kokoomukselta oma ehdotus velkajarrusta syksyyn mennessä
Uutiset | 9.5.2026 18:20
Purra hyökkäsi Lindtmania vastaan ja esitteli uuden voikukkalogon – ”En halua Suomeen espanjalaista sosialismia”
Uutiset | 9.5.2026 17:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Huomio työttömyyden hoidosta työpaikkojen luomiseen
Mielipide | 7.5.2026 14:46
Lukijalta: Hallitus leikkaa sieltä, missä säästäminen maksaa eniten
Mielipide | 7.5.2026 13:43
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Mikä oikeusjärjestelmäämme vaivaa?
Mielipide | 7.5.2026 10:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste