Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Piirikokous
Keskustan varapuheenjohtaja Riikka Pakarinen ja piirin puheenjohtaja Riikka Turunen luovuttivat virolahtelaiselle Risto Rahkoselle keskustan kultaisen ansiomerkin. (Kuva: Keskustan Kymenlaakson piiri)

Riikka Turuselle jatkokausi – keskustan Kymenlaakson piirin syyskokous väläyttää maataloushätätilan julistamista

Suomenmaa 13.11.2021 16:04, muokattu 13.11.2021 16:04
a– a+
Piirikokous

Istuva puheenjohtaja Riikka Turunen Pyhtäältä jatkaa keskustan Kymenlaakson piirin puheenjohtajana myös tulevana vuonna, piiri kertoo tiedotteessaan.

Piirin syyskokous antoi myös istuville varapuheenjohtajille luottamuksen jatkaa tulevanakin vuonna. Varapuheenjohtajina toimivat Vappu Kuokka Virolahdelta ja Janne Wall Kouvolasta. Piirihallitukseen valittiin puheenjohtajiston lisäksi Jaakko Koskinen Haminasta, Riitta Klemola Kotkasta, Sofia Seittenranta-Vekkeli, Kirsi Seppälä ja Lasse Siukkola Kouvolasta, Asko Laapas Miehikkälästä sekä keskustanaisten edustajana Seija Piispa-Jespars Pyhtäältä ja keskustanuorten edustajana Jussi Kukkurainen Kouvolasta.

Lauantaina Harjun oppimiskeskuksessa Virolahdella kokoontunut syyskokous otti kantaa maatalouden kannattavuuden puolesta. Kokous vetoaa niin kauppaan kuin valtiovaltaankin ratkaisun löytämiseksi sekä akuuttiin tilanteeseen että pitkäkestoisesti.

– Heikko satovuosi ja kallistuvat tuotantopanokset ovat ajamassa maatalouttamme ahdinkoon. Kasvukauden kuivuus ja toisaalta korjuukauden sateisuus aiheuttivat sen, että saatu sato jäi määrältään pienemmäksi kuin normaalisti ja toisaalta myöhästynyt sadonkorjuu heikensi  sadon laatua.

– Vaikka viljojen myyntihinnat ovatkin syksyn aikana nousseet, se ei riitä kompensoimaan sadon jäämistä 40 prosenttia normaalia pienemmäksi. Myyntihintojen nousu on hyödyttänyt lähinnä viljanviljelijöitä eikä juurikaan muita tuotantosuuntia. Toisaalta viljojen hintojen nousu merkitsee sitä rehuna käyttävälle kotieläintilalle merkittävää kustannusten nousua, piiri varoittaa kannanotossa.

Kymenlaakson keskustalaiset muistuttavat myös tuotantokustannusten nousseen esimerkiksi lannoitteiden hintojen osalta. Yhtälö on vaikea, ja keskustapiiri vaatiikin, että kotimaisen alku- ja ruoantuotannon turvaamiseksi on löydettävä keinoja ja pikaisesti.

– Vaikeaan akuuttiin tilanteeseen auttava ratkaisu on kuitenkin vain hetkellinen laastari. Pidemmällä tähtäimellä ainoa kestävä ratkaisu on selkeä tuottajahintojen nosto, jolloin voidaan turvata monipuolinen ja turvallinen kotimainen ruoantuotanto. Tätä edellyttää myös kansallisesta huoltovarmuudesta ja ruokaturvallisuudesta huolehtiminen. 

– On hyvä tiedostaa, että maatalouden tukijärjestelmillä on pyritty kompensoimaan lähinnä maamme pohjoisesta sijainnista ja epäedullisista luonnonolosuhteista aiheutuvaa kilpailukykyhaittaa vanhoihin eteläisempiin EU-maihin  nähden. Tukien ansiosta myös elintarvikkeiden kuluttajahinnat on kyetty Suomessa pitämään kohtuuhintaisina, Kymenlaakson piiri muistuttaa.

Taloudellisen ahdingon lisäksi pitää muistaa ottaa huomioon myös viljelijäväestön henkinen puoli, keskustapiiri pohtii.

– Maanviljelijälle tila ei ole ainoastaan tuotantotoimintaa varten, vaan se on samalla myös koti ja iso osa arkista elämää  sekä usein monen sukupolven perinteiden jatkumo. Jos elinkeinon lisäksi vaarassa on menettää nämä kaikki, on henkinen rasitus moninkertainen. Kymenlaakson Keskusta katsookin, että viljelijöiden taloudellisen tilanteen  korjaamiseen lisäksi myös viljelijöiden työn henkisen kuormittavuuden vähentämiseen tarvitaan erityispanostuksia. 

– Maailmassa on viime aikoina esitetty julistettavaksi erilaisia hätätiloja. Mieleen nousee väistämättä kysymys, olisiko tämänsyksyisessä poikkeuksellisen vaikeasta tilanteesta johtuen tarpeen julistaa myös kotimaisen elintarviketuotannon hätätila?

Harjun juhlasalin tilat mahdollistivat kokousväen sijoittumisen väljästi. (Kuva: Keskustan Kymenlaakson piiri)

Kokous nimesi myös koko joukon aluevaaliehdokkaita ja myönsi virolahtelaiselle Risto Rahkoselle, 91, keskustan kultaisen ansiomerkin. Rahkonen on tullut keskustan edeltäjän maalaisliiton toimintaan jo vuonna 1946 ja toiminut monissa tehtävissä paikallistasolla.

– Erityisen tärkeäksi työksi hän itse näki puolueen pää-äänenkannattajalehden myyntimiehenä toimimisen useamman vuosikymmenen ajan; Virolahdella lehti tulikin varsin moneen jäsentalouteen, piiri kertoo tiedotteessaan.

Ehdolle aluevaaleihin asetettiin seuraavat henkilöt:

Alanen Lauri, projektipäällikkö, Kouvola 

Enkeliniitty Mariija, stuertti, Kouvola 

Finne Jari, ostaja, Kouvola 

Haimi Noora, kehittämiskoordinaattori, Kouvola 

Jokela Pasi (sit), opistoupseeri, Hamina 

Keränen Marianne, ensihoitaja, Kouvola 

Koskiaho Vesa, FM, erityisopettaja, Hamina 

Kuittinen Tarja, työsuojeluvaltuutettu, sairaanhoitaja, Kotka 

Kytömäki Juha, opistoupseeri evp., Hamina 

Mäkinen Elisabet, sosionomi (YAMK), Kouvola 

Ojala Sauli, metsäkoneen kuljettaja, Hamina 

Pakkanen Markku, kuljetusyrittäjä, Kouvola 

Pakkanen Raimo, eläkeläinen, Miehikkälä 

Porkka Sami, toiminnanjohtaja, Kouvola 

Roikonen Anja, terveydenhuollon opettaja, eläkeläinen, Kotka 

Runtti Jukka, tuotantopäällikkö, Kouvola 

Salminen Sakari, sairaanhoitaja, Kouvola 

Seittenranta-Vekkeli Sofia, mikrobiologi(MMM), bioanalyytikko(AMK), Kouvola 

Siukkola Lasse, maaseutuyrittäjä, Kouvola 

Tenkanen-Salmela Riitta, terveystieteiden maisteri, lehtori, Miehikkälä 

Turunen Riikka, röntgenhoitaja AMK, Pyhtää 

Uljas Laila, yrittäjä, VTM, Kouvola 

Vainio Essi, hankintapäällikkö, Kouvola 

Wall Janne, palvelualuepäällikkö, Kouvola 

Piirihallitus valtuutettiin nimeämään lisää ehdokkaita.

Lue myös

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä

Uutuuskirja varoittaa kuntia lähtemästä osakkaiksi liiketoiminnallisiin yrityksiin
13.7.2025 12:00

Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat

Kaksi ilmansuuntaa tuo tuulen mukana puhtainta ilmaa
12.7.2025 23:00

Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi

Adolf Hitler kirjoitti manifestinsa pääosin vankeudessa
12.7.2025 22:30

Aihetunnisteet

Keskusta keskustan kymenlaakson piiri kymenlaakso piirikokous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Silmät ovat koetuksella kesän olosuhteissa – katso vinkit silmien ja lasien suojaamiseen
Uutiset | 12.7.2025 22:00
Luuletko olevasi hyvä uimari? – Hyvinvointialueelta varoitus
Uutiset | 12.7.2025 21:00
Sinilevä voi olla koiralle hengenvaarallista – yksi teko voi auttaa
Uutiset | 12.7.2025 20:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Miten tunnistaa petoksen? – Asiantuntija neuvoo
Uutiset | 12.7.2025 14:00
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste