Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Kysely: Noin joka viides yritys odottaa liikevaihtonsa laskevan seuraavan puolen vuoden aikana

5.5.2026 8:31
Lue lisää 
Teollisuus
Puolustusvoimien havainnekuva Suomen merivoimien neljästä uudesta monitoimikorvetista saaristossa. Merivoimien neljä uutta sotalaivaa rakentaa Rauma Marine Constructions. Alusten taistelujärjestelmän toimittaa ruotsalainen Saab. Kuvituskuva. (Kuva: Handout)

Rauman telakalta odotetaan uusia sota-aluksia Suomen turvaksi, mutta yhtiötä varjosti konkurssin uhka

Uusien sota-alusten rakentamisesta vastaavan Rauma Marine Constructionsin hallituksen puheenjohtaja kertoo, että yhtiö olisi tehnyt konkurssin ilman omistajien pääomarahoitusta kesällä
STT–Markku Uhari 6.11.2022 12:30, muokattu 6.11.2022 12:36
a– a+
Teollisuus

Puolustushallinnon edustajat ovat keväällä tiedustelleet Turun telakkaa pyörittävältä Meyer Turku Oy:ltä, olisiko sillä tarvittaessa valmiutta osallistua uusien sota-alusten rakentamiseen. Samoihin aikoihin sota-alusten rakentamisesta vastanneen Rauman telakan yllä leijui konkurssiuhka.

STT on kuullut Turun osallistumista koskevista keskusteluista useista eri lähteistä, ja käydyt keskustelut vahvistaa STT:lle myös puolustusministeriön strategisten hankkeiden ohjelmajohtaja Lauri Puranen. Turussa ei kuitenkaan tuolloin ollut valmiutta osallistua hankkeeseen.

Valtio on tilannut uusien monitoimikorvettien rakentamisen Rauma Marine Constructionsilta (RMC).

Purasen mukaan keskustelujen taustalla oli keväällä varautuminen siihen, että Puolustusvoimien tilaamat laivat saadaan rakennettua, jos talousvaikeuksissa ollut RMC olisi tehnyt konkurssin.

–  Se ei olisi välttämättä tarkoittanut, että laivan rakentaminen olisi viety Turkuun, mutta joku, joka osaa laivoja rakentaa, olisi mahdollisesti pystynyt ottamaan vastuuta projektista, Puranen sanoi STT:lle.

Syyskuun lopulla valittu RMC:n hallituksen puheenjohtaja Stig Gustavson kertoo myös kuulleensa huhuja keskusteluista, mutta ei halua ottaa niihin tarkemmin kantaa. Meyer Turun johdosta ei kommentoida asiaa STT:lle.

Merivoimien käyttöön tulevien neljän uuden monitoimikorvetin on määrä korvata vanhentuvia sota-aluksia. Uudet sotalaivat haluttiin huoltovarmuussyistä rakentaa Suomessa.

Valtioneuvosto päätti vuonna 2019 valtuuttaa Puolustusvoimat solmimaan RMC:n kanssa rakentamissopimuksen uusista monitoimikorveteista. Laivojen asejärjestelmien päävastuullinen hankkija on ruotsalainen Saab.

–  Haasteellisuus on varmasti yllättänyt rakentajan, eikä se ole osannut varautua kaikkeen monimutkaisuuteen, arvioi Puranen.

RMC:n hallituksen puheenjohtaja Gustavson sanoo, että viivästyksiä selittää osin se, että alusten suunnittelukin on elänyt kehitystyön ohessa.

Sotalaivojen suunnittelu ja valmistuminen on viivästynyt noin puolellatoista vuodella. Alun perin valmista piti olla 2028. Vaikeusastetta Laivue 2020 -hankkeeseen ovat lisänneet myös raumalaisen yhtiön talousvaikeudet.

Viime vuonna RMC teki noin 154 miljoonan euron liikevaihdolla yli 53 miljoonaa euroa tappiota. Tappioita ja vaikeuksia on selitetty julkisesti muun muassa koronaviruksen aiheuttamilla ongelmilla.

Tänä syksynä hallitus esitti lisätalousarviossa 100 miljoonan euron lisärahoituksen Laivue 2020 -hankkeen viivästymisen vuoksi. Jo ennen tätä hankkeen kulut olivat 1,3 miljardia.

Talouspoliittinen ministerivaliokunta puolestaan puolsi RMC:lle 40 miljoonan euron pääomalainan myöntämistä.

Valtio-omisteinen Suomen teollisuussijoitus oy (Tesi) myönsi lainan kesällä. Valtio omistaa Tesin kautta noin viidenneksen RMC:stä. RMC:n hallituksen puheenjohtajan Gustavsonin mukaan rahoitus käytännössä esti telakkayhtiötä menemästä konkurssiin.

–  Telakka olisi joutunut laittamaan lapun luukulle ilman omistajia, hän sanoo.

Vaikeuksista huolimatta Puranen on tällä hetkellä luottavainen siihen, että RMC kykenee toimittamaan laivatilauksen. Purasen mukaan Suomi tarvitsee laivojen tuoman suorituskyvyn.

–  Jos nyt katsotaan mitä Mustallamerellä tapahtuu, niin Venäjä pystyy siellä pysäyttämään sotalaivoillaan kauppamerenkulun. Nämä alukset (monitoimikorvetit) ovat juuri niitä, millä pystytään Itämerellä suojaamaan Suomen vapaata kauppamerenkulkua, hän sanoo ja jatkaa:

–  Pahimmassa tapauksessa torjumaan hyökkäystä Suomeen.

Lue myös

Valtio on varautunut myös Rauman telakan konkurssiin: Sotalaivoista vastaava yhtiö siirtyisi valtion omistukseen, jos emoyhtiö joutuu vasaran alle

Valtio on suojannut uusien sotalaivojen rakentamiseen liittyvät riskit tilanteessa, jos Rauman telakasta vastaava...
6.11.2022 12:35

Aihetunnisteet

Politiikka telakka telakkateollisuus teollisuus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Ukrainan drooni osui tornitaloon Moskovassa
Uutiset | 4.5.2026 9:44
Eteläkorealaisella aluksella räjähti Hormuzinsalmessa, maan ulkoministeriö sanoo
Uutiset | 4.5.2026 17:49
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Iran on ampunut ohjuksia kohti Yhdysvaltojen alusta Hormuzinsalmella, iranilaismedia kertoo
Uutiset | 4.5.2026 14:31
Jääkärit saivat nimensä 110 vuotta sitten
Uutiset | 2.5.2026 21:30
Iran: Yhdysvaltojen on luovuttava liiallisista vaatimuksista
Uutiset | 4.5.2026 13:17
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Kanadan Albertassa mahdollisesti tulossa itsenäisyysäänestys
Uutiset | 5.5.2026 12:50
Ruotsi perustaa uuden tiedustelupalvelun – syynä Ukrainan sodan tuomat uudet uhat
Uutiset | 5.5.2026 12:41
Oulussa useita koulu-uhkauksia, koulunkäynti keskeytetty
Uutiset | 5.5.2026 12:40
Viertolan kouluampujan sukulaiselle ehdollista aseen luovuttamisesta ampujalle
Uutiset | 5.5.2026 12:21
Maailman terveysjärjestö WHO yrittää jäljittää hantavirukselle altistuneita – etsii matkustajia, jotka olivat lennolla risteilylaivalla sairastuneen kanssa
Uutiset | 5.5.2026 11:41
Metsäteollisuuden menestystarina voi toistua datakeskuksissa, arvioi alan toiminnanjohtaja
Uutiset | 5.5.2026 11:29
Ukrainassa useita ihmisiä on kuollut Venäjän iskuissa – Putinin ilmoittamaan kahden päivän tulitaukoon vain päiviä
Uutiset | 5.5.2026 10:44
Vankien määrä Suomessa jatkoi viime vuonna kasvuaan
Uutiset | 5.5.2026 10:35
Paavi Leo ei hyväksy sodan oikeuttamista kristinuskolla – kieltäytyi Trumpin kutsusta USA:n 250-vuotisjuhliin
Uutiset | 5.5.2026 10:30
Valtakunnansyyttäjä on tyytymätön Auerin vapauttavaan tuomioon
Uutiset | 5.5.2026 10:13
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tuttu kalalaji kärsii, lossiliikenteessä riskejä – matalat vedenpinnat tulevat vaivaamaan ihmistä ja luontoa
Uutiset | 3.5.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kanadan Albertassa mahdollisesti tulossa itsenäisyysäänestys
Uutiset | 5.5.2026 12:50
Ruotsi perustaa uuden tiedustelupalvelun – syynä Ukrainan sodan tuomat uudet uhat
Uutiset | 5.5.2026 12:41
Oulussa useita koulu-uhkauksia, koulunkäynti keskeytetty
Uutiset | 5.5.2026 12:40
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Toivoa on
Mielipide | 5.5.2026 11:23
Lukijalta: Sähköinen liikenne lisääntyy ja tiestö rappeutuu
Mielipide | 4.5.2026 13:53
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste